Fuchsia گل آویز

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

fuchsia-info0
گل گوشواره یا گل آویز یا (در آذربایجان: سرغا گولی یا حافیظ گولی)
مشخصات: اسم علمی این گیاه Fuchsia species ، از خانواده onagraceae می باشد. این جنس دارای 200 گونه مختلف از گیاهان خزان كننده، درخت و درختچه ای است. اغلب آن ها بومی آمریكای مركزی، جنوبی ونیوزلاند می باشند. گل های این گیاه از یك اندام لوله مانند كه در انتها به چهار كاسبرگ مجزا و 4 گل برگ روی هم قرار گرفته زنگوله مانند ختم می شوند، تشكیل شده است. گل ها اغلب به رنگ قرمز ،ارغوانی و صورتی هستند. برگ های آویز تخم مرغی و یا قلبی شكل با لبه دندانه دار و به رنگ سبز روشن دارد و گلهای آن از اواخر بهار تا اواسط پاییز ظاهر می شوند، تشكیل شده است. گل ها اغلب به رنگ سبز روشن دارد و گلهای آن از اواخر بهار تا اواسط پاییز ظاهر می شوند.

مراقبت: گل آویز به نور معمولی، حرارت متوسط، آبیاری معمولی تا فراوان، رطوبت هوای 50تا 70 درصد و خاك قلیایی نیاز دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان 3 گرم درلیتر، هر هفته یكبار ازفروردین تا مهر ماه، مصرف نمود.

خاک: مخلوط سه قسمت خاك جنگلی، یك قسمت كود كاملا تجزیه شده و یك قسمت ماسه برای رشد گیاه گل آویز مطلوب به نظر می رسد.

ازدیاد: این گیاه را می اتوان از اواسط تا اواخر بهار و یا اوایل پاییز ه از طریق قلمه های انتهایی ساقه به طول 8 تا 10 سانتیمتر تكثیر كرد. قلمه‌ها را با یك چاقوی تیز جدا كنید و از شكستن ویا فشرده شدن ساقه شاداب و گوشتی گیاه پرهیز نمائید. برای قلمه زدن، شاخه هایی را انتخاب كنید كه نشانه های گل دهی در آنها وجود ندارد و یا گلها را جدا كنید. سپس آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر ، حاوی كمپوست بذر و قلمه قرار دهید و باكیسه پلاستیكی شفاف، بپوشانید. بعد از ریشه دهی و شروع رشد جدید، هر یك را به گلدانی با قطر دهانه 11 تا 13 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی باپایه پیت، منتقل كنید. دمای محیط تكثیر را نیز ، 15 تا 18 درجه سانتیگراد نگاه دارید. این گیاه را می توان از طریق ریشه دهی در آب نیز تكثیر كرد و در زمانی كه بلندی ریشه ها به 5 سانتیمتر رسید، قلمه ها را در گلدان كاشت.

برچسب: , , ,

12 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.