Canna ریزوم اختر قرمز

فوریه 13th, 2011 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان پیازی, گیاهان فضای باز

استفاده از اختر به عنوان گیاه درون گلخانه‌ای در باغ گیاهشناسی نیویورک

اختر گیاهی دایمی از خانواده Cannaceae است که برگهای سبز بزرگ و ساقه‌های طویل و بدون انشعاب دارد. طول برگها ممکن است به 40 تا 50 سانتی‌متر برسد. رنگ برگها اغلب سبز است ولی گونه‌هایی با برگهای ارغوانی و شبیه به زرد و مسی‌رنگ نیز عرضه شده‌اند. برگها  جزء قسمت زینتی گیاه بوده و به عنوان گیاه فضاپرکن و نقطه تاکید در وسط فضای سبز یا به عنوان دیوار پرچین در اطراف کرت‌ها میتوان از آن استفاده کرد.

گلها خوشه‌ای و رنگهای مختلف مانند زرد و نارنجی وقرمز و گاهی دورنگ هستند. میوه‌ها گلوله مانند و سفت و سخت است و حالتی شبیه گرز دارد. به همین دلیل به این گیاه  Indian shot هم گفته‌اند. (گلوله‌های سرخ‌پوستان).

نیازهای گیاهی:
به آب و نور فراوان نیاز دارد. مرغوبیت خاک مهم است و باید حاصلخیز و مرطوب باشد. در فصول رشد استفاده از کودهای شیمیایی موجب بهتر شدن گلدهی و قوی و ضخیم شدن ریزوم‌ها میشود.

گلدهی:
اغلب طول مدت تابستان و تا اوایل یخ‌بندان را گلدهی میکند.

دما:
این گیاه بومی مناطق گرمسیر است ولی در مناطق معتدله هم به خوبی کشت میشود. در گیلان و مازندران به وفور به عنوان گیاه فضای سبز کاشته میشود و نیازی نیست که زمستانها ریزومها از زمین خارج کنند. ولی در تهران، کرج و شهرهای کوهستانی شمالغرب ایران بسته به جنس خاک و عمق کاشت باید مراقبت نمود که ریزومها یخ نزنند. یعنی اگر ریزومها نزدیک سطح خاک باشند ممکن است در دماهای زیر منفی 20درجه یخ بزنند. لذا در چنین شهرهایی ریزومها را پس از زرد شدن برگها از زمین خارج کرده و در انبار زیر خاک یا پیت مرطوب در دمای 5 تا 10 درجه سانتیگراد نگهداری میکنند.

میوه‌های اختر که درون هر کدام بذرهایی وجود دارد

تکثیر:
علاوه بر تقسیم ریزومها که در بهار قبل از کاشت انجام میشود. حداقل طول ریزوم باید 5 تا 7 سانتیمتر باشند و چند جوانه روی آن وجود داشته باشد. بذرها نیز کشت میشوند. بذرها را قبل از کاشت یک روز در آب نیم گرم خیس میدهند و در دمای 20 درجه سانتیگراد کشت میشوند. گیاهان حاصل از بذرها (دانهال) معمولا به چهار سال زمان برای گلدهی نیاز دارند. رقمهای اصلاح شده‌ای اخیرا به بازار ارائه شده‌اند که در شش ماه و کمتر میتوانند به گل بروند.

اطلاعات محصول:

ریزومهایی تقدیم میکنیم گلهای به رنگ قرمز و برگهای سبز تولید میکنند. و تولید کشور عزیزمان ایران هستند. این ریزومها را برای کاشت در فضای سبز باید تا برطرف شدن خطر یخبندان زمستان و بهاره در انبار با دمای 5 تا 10 درجه نگهداری کنید و بعد از عید نوروز در باغچه بکارید.

همچنین میتوانید از هم اکنون در گلدان بکارید و در گلخانه قرار دهید تا پس از عید در باغچه یا گل‌جای فضای باز کشت کنید. به این ترتیب از نظر زمانی برای گلدهی و رشد جلوتر می‌افتید.

لطفا برای سفارش و خرید به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید.

(ریزومهای مورد سفارش را با پست پیشتاز به همه جای ایران ارسال میکنیم)

اختر قرمز

برچسب: , , , , , , ,

11 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.