Rhododendron آزالیا

Sep 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

Rhododendron_simsii
آزالیا یا خرزهره هندی
مشخصات: اسم علمی خرزهره هندی Rhododendron simsii، معروف به Azalea.  از خانواده Ericaceae می باشد. گونه simsii بومی چین است و ارتفاع و گسترش آن به حدود 5/1 متر می رسد. برگچه های این گونه سبز تیره، نیزه ای یا و تخم مرغی باریك می باشد. گل های آزاله معمولا اواسط بهار باز می شوند و به شكل قیفی، به قطر 5 تا 8 سانتی متر و به طول 3 سانتی متر هستند. گل ها به صورت خوشه ای از 2 تا 5 گل در انتهای شاخه ظاهر می شوند.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت 70 تا 90 درصد و خاك اسیدی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز خرزهره هندی را می توان به میزان 3 گرم درلیتر، هر هفته یكبار، ازفروردین تا شهریور ، مصرف نمود.

خاک: مخلوطی از پیت ماس، خاك برگ حاصله ازبرگهای كاج و كود دامی برای پرورش این گیاه مناسب و مطلوب است.

ازدیاد: از اوایل پاییز كه دوره استراحت شروع می شود و جوانه ها به وجود می آیند. میزان آب را باید متعادل كرد وكود دهی را قطع نمود و درجه حرارت محیط در حدود 10 درجه نگاه داشت. این كار باید تا آغاز گلدهی یعنی اوایل بهار ادامه پیدا كند. برای تكثیر آزاله می توانید از اواخر بهار تا اواسط تابستان، به وسیله یك چاقوی تیز، از ساقه های نیمه خشبی، قلمه های ساقه ای با انتهایی تهیه كنید و در كمپوست مخصوص بذر و قلمه بكارید. خاك گلدان را كمی مرطوب كنید و برای اینكه قلمه شما آب بافتهای خود را ازدست ندهد، روی آن را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. گلدانها رادر حرارت 16 درجه سانتی گراد و نوركافی نگه داری كنید.

عوارض و درمان: اگر در طول مدت زندگی آزاله، حلقه های سفید رنگی روی برگها مشاهده كردید، با یك سم حشره كش نفوذی هفته ای یكبار سمپاشی كنید تا علایم برطرف گردد. مواظب گلها باشید كه سم روی آنها نریزد. هوای سرد برگها گیاه را سیاه می كند. برگهای زرد و آغشته به تار عنكبوت را هم باید هر دو هفته یكبار با سم كنه كش سمپاشی نمایید. تامین رطوبت دركاهش كنه ریز قرمز كه این علایم را به وجود می آورد، موثر است. نور كم محیط یا كلسیم بیش ازحد خاك می تواند برگها را كمرنگ كند. گیاه را به محل پرنورتری ببرید و با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برفك یخچال، یا آب جوشیده سرد شده گیاه آزاله را آبیاری كنید تا علایم برطرف شود. در صورتی كه غنچه ها باز نشوند، می توان فهمید كه آبیاری زیاد از حد بوده و یا هوای گرم عامل آن است. برگهای جدید در اثر كمبود مواد غذایی ریز باقی می مانند و گلها هم تشكیل نمی شوند. مواد براق كننده شیمیایی به گیاه شدت صدمه رسانده و روی و برگها لكه های قهوه ای ایجاد می كند.

برچسب: , , , , , , ,

6 دیدگاه

 1. پریسا همتی :

  لطفا” در مورد تکثیر خرزهره بیشتر توضیح دهید . آیا می توان از گیاهی که خود گل دارد در تابستان قلمه گرفت ؟چگونگی آن را توضیح دهید و میشود قلمه گرفته شده دارای گل باشد یا نه ؟ مرا سریعا” راهنمایی کنید . از لطف شما متشکرم.

 2. farshad :

  سلام خسته نباشید دستتون ذرد نکنه بابت سایت خوبتون . من این گیاه رو یه سالی هست دارم و از شمال خریدم البته و به تهران آوردم و در آپارتمان گذاشتم . پارسال هم تابستان همه برگهایش با شروع تابستان ریخت فکر کردم خشک شئ بعد دوباره درآمد امسال هم از اول تابستان ریخت همه برگهاش میخوام بدونم مشکلش چیه ؟ و آیا مشکلی واسش پیش میاد بازم درمیاد یا نه ؟ به هرحال باید چیکارش کنم . ممنون

 3. نگار :

  سلام
  ازالیا من برگهاش حالت شل شدگی داره اما زرد نشده هر سه روز بهش اب میدم مشکلش چیه؟

  • نگهداری آزالیا در زمستان (به غیر از شهرهای گیلان و مازندران که در فضای باز نگهداری میشه) در جاهای دیگه نیازمند کمی دقت است
   مثلا در تهران نباید در اتاق و جای گرم نگهداری کنید. باید در محل نورگیر ولی بدور از گرمایش زیاد باشد
   مثلا راه پله یا پیلوت یا پارکینگی که دمای شبانه زیر صفر درجه نرود ولی روشنایی بسیار خوبی داشته باشد
   و برف هم روش نباره.

 4. نگار :

  سلام
  ازالیا من برگهاش حالت پژمردگی داره اما زرد نشده و اویزون شده چیکار باید بکنم؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.