Vriesea وریزیا

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی

vriesea-carly1
وریزیا
مشخصات: اسم علمی این گیاه Vriesea splendens ، از خانواده Bromeliaceae میباشد. این جنس دارای 190 گونه، از گیاهان چندساله گلخانه ای زینتی است گل آذین گونه های مختلف ، گوناگون با حالت های مورب یا افقی می باشد. به طور كلی گونه هایی كه دارای گلهای زرد هستند، در روز به گل می روند وآن هایی كه گلهای سفید دارند، در شب گل می دهند گونه مذكور، بومی گینه است و ارتفاع آن به حدود 45 سانتی متر می رسد. گیاه وریزیا حالت روزت دارد و شامل برگهای سبز تیره با لكه ای عرضی ارغوانی تیره می باشد. گلهای این گیاه شمشیر مانند بوده و دم گلی در حدود 60 سانتی متر دارد كه نصف آن شامل گل آذین سنبله با براكته های قرمز و گلهای زرد است. گلها در اواخر تابستان ظاهر می شوند.

مراقبت: وریزیا به نور متوسط، حرارت زیاد، خاك همیشه خیس، رطوبت 70تا 90 درصد و خاك اسیدی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان یك گرم در لیتر، هر سه هفته یكبار، مصرف نمود. كود نباید به قسمت میان گیاه داده شود.

خاک: مخلوطی از خاك برگ و خرده آجر برای زهكشی خوب، خاك مطلوب وریزیا است.

ازدیاد: این گیاه با روش كاشت بذر تكثیر میشود. بذرها را به صورت پراكنده در سطح كمپوست مخصوص بذر و قلمه، بكارید. خاك را مرطوب كرده و ظرف را با كیسه پلاستیكی شفاف و یا شیشه بپوشانید دمای محیط باید در حدود 27 درجه سانتیگراد ثابت بماند تا بذر ها 3 هفته بعد جوانه بزنند. بعد از ظهور جوانه ها می توانید دمای محیط را كمی پایینتر بیاورید. زمانی كه نهالهای بذری 6 تا 8 برگ تولید كردند. آنهارا بیرون آورده وهر یك را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر وكمپوست مخصوص و گیاهان خانواده آناناس و یا كمپوست گلدانی با پایه پیت بكارید. شما می توانید وریزیا را پس از گلدهی، با جدا كردن پاچوشهای آن نیز تكثیر كنید.

برچسب: , , , , , ,

11 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.