روش تکثیر با خوابانیدن ساقه

مهر 4م, 1388 | اطلاعات و لوازم جانبی باغبانی

برخی از گیاهان مانند کلروفیتوم رامی توان ازطریق عمل خوابانیدن تکثیر کرد.دراین روش، ساقه جوان و سالمی را ازگیاه مادری انتخاب کنید و در حالی که ساقه به پایه اصلی متصل است، آنرا به روی سطح خاک گلدان دیگری می خوابانیم. دراین روش ساقه جوان، مواد غذایی مورد نیاز خود را ازپایه مادری دریافت کرده ولی مستقلا ریشه داده و رشد می کند. تا زمان ریشه دهی کامل، ارتباط بین ساقه و گیاه مادری ادامه دارد. پس از ریشه دهی کامل، ساقه جوان را ازپایه مادری جدا می کنیم تا گیاه جوان به طورمستقل به رشد خود ادامه دهد. شکل دیگر از خوابانیدن، خوابانیدن هایی است، طوری که گیاه قادر به تکثیر در بالای سطح خاک میباشد مانند تکثیر Ficus robusta وقتی گیاه دربخش بالای ناحیه خوابانده شده سیستم ریشه ای را بوجود آورد، می توان گیاه جدید را ازقسمت زیرین این ناحیه در پایه مادری بریده و به گلدانی مجزا منتقل کرد.

4 دیدگاه

 1. سعدیه :

  خیلی کم بود

 2. امیرحسین :

  ضمن تشکر از مطالب عالیی که تو سایت میزارید
  یه سوال داشتم
  من خوابانیدن رو انجام دادم می خواستم بدونم ساقه باید زیر خاک باشه؟ اگه باشه نمی پوسه؟

 3. Omid :

  خیلی خوب بود.ممنون.

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>