Scandens پوتوس اسکاندس

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

Philodendron_scandens6582
فیلودندرون یا پتوس قلبی یا پتوس اسکاندس
مشخصات: اسم علمی این گیاه Philodendron scandens ، از خانواده Araceae می‌باشد. این جنس دارای 275 گونه همیشه سبز از نواحی آمریكای جنوبی است. اغلب گونه های این جنس به صورت بالارونده می باشند و در هر گره تولید ریشه هوایی می نمایند. گونه مذكور بومی پاناما است. ارتفاع آن به 2 متر می رسد و معمولا از نظر شكل ظاهری با پوتوس اشتباه می شود. این گونه بالا رونده داری ساقه ای باریك ویا برگهای قلبی شكل به رنگ سبز نسبتا روشن است نوك برگهای فیلودندرون كشیده و تیز، می باشد.

مراقبت: فیلوندرون به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری متوسط، رطوبت 50 تا 90 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 3 گرم در لیتر، هر هفته یكبار، از فرودین تا مهر ماه، مورد استفاده قرارداد.

خاک: مخلوطی از خاك باغچه، خاك برگ و ماسه برای رشد فیلودندرون مناسب است.

ازدیاد: این گیاه بالا رونده و زیبا، یكی از گیاهانی است كه تكثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. زمانی كه ریشه دهی صورت می گیرد تحمل گیاه در مقابل آشفتگی كم می شود. بنابراین بهتر است قلمه ها از ابتدا در گلدانی كشت شوند كه در آینده در آن رشد كافی كنند. همچنین بهتر است قلمه ها را پس از ریشه دهی با كود مایع تغذیه كنند. برای تكثیر شما می توانید قلمه ای انتهایی ساقه را به طول 8 تا 10 سانتیمتر ، با یك چاقوی تیز جدا كنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و یا هر 3 تا 5 قلمه را در گلدان با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست بذر و قلمه، بكارید. خاك را مرطوب كنید و گلدانها را در نور مناسب و دمای 20 درجه سانتیگراد نگاهدارید و با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. ریشه دهی یك ماه یا بیشتر طول خواهد كشید. گیاهانی كه در بهار تكثیر شده اند، انبوه تر و شكیل تر می باشند.

عوارض و درمان: در صورتی كه مشاهده كردید برگهای گیاه زیبای فیلودندرون می ریزند و ساقه ها خم میشوند، احتمال بدهید گیاه تشنه و هوا خشك است، گیاه را فراوان آبیاری كرده و به محل خنكتری منتقل كنید. نور كم و یا كمبود مواد غذایی میتواند باعث درازای ساقه ها و فاصله زیاد بین برگها شود. نقاط قهوه ای و سیاه در مركز یا نوك برگ معرف آسیب اشعه مستقیم آفتاب است. اگر هم در سطح زیرین برگها لكهای برجسته قهوه ای وجود داشت، هفته ای یكبار با سم حشره كش نفوذی گیاه را سمپاشی كنید تا علایم بر طرف گردد. در صورتی كه از رشد فعال وظهور برگهای جدید خبری نباشد می توان حدس زد، محیط گیاه خیلی سرد است. اگر آن رابه جای گرمتری ببرید مشكل بر طرف می شود. هوای سرد همچنین می تواند برگها را چین و چروكدار و قهوه ای كند. برگهای پایینی گیاه هم در اثر خاك باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، می ریزند و زرد می شوند.

راهنمای نگهداری از انواع پوتوس
برچسب: , , , ,

58 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.