Sedum سدوم‌ها

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان گوشتی

Sedum rubotinctum
سدوم یا ناز
مشخصات: اسم علمی این گیاه Sedum rubotinctum ، از خانواده Crassulaceae میباشد. این جنس دارای 600 گونه از گیاهان خشبی ، غیر خشبی و علفی یك ساله وچند ساله خزان كننده و همیشه سبز گوشتی است. گل های آنها ستاره ای و زرد كمرنگ، صورتی و سفید می باشند، كه روی یك پانیكول انتهایی ظاهر می شوند. گونه مورد نظر بومی مكزیك بوده و راتفاع آن به 20 سانتی متر و گسترش آن به 20 تا 30 سانتی متر می رسد. گونه robrotinctom ، علفی-درختچه ای مانند است كه درقسمت تحتانی منشعب می گردد. این گونه شاخه های نازك با برگهای استوانه ای آبدار، به رنگ سبز روشن همراه قرمز، دارد.

مراقبت: سدوم به نور زیاد، حرارت بالای محیط، آبیاری اندك، رطوبت 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه رامی توان به میزان 2 گرم درلیتر، هر دو هفته یكبار ، ازاردیبهشت تا شهریور، ماه مصرف كرد.

خاک: مخلوطی از خاك باغچه، خاك رس و ماسه شسته برای رشد این گیاه مناسب است.

ازدیاد: اگر چه تكثیر این گیاه، در طول بهار و تابستا ن امكان پذیر است. ولی بهتر است تا اواخر بهار، كار تكثیر گیاه سدوم را انجام دهید . یك ساقه گیاه را كه به اندازه كافی بلند شده است را انتخاب كنید و قلمه انتهایی ساقه رابه طول 5 سانتیمتر از آن جدا كنید . این قلمه ها را به مدت 2 روز در كناری بگذارید تا در انتهای آنها كال تشكیل شود. برگهای 2 سانتیمتر و كمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و كاكتوس بكارید. قلمه را در نور كافی و دمای 18 درجه سانتیگراد نگاه دارید. خاك باید نسبتا مرطوب باشد. پس از چند هفته گیاه شما ریشه می دهد.

برچسب: , , ,

9 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.