Calathea کالاته‌آ

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

calathea_makoyana
كالاتیا یا کالا‌ته‌آ
مشخصات: اسم علمی این گیاه Calathea makoyana ، ازخانواده Marantaceae می‌باشد. این جنس دارای 150 گونه مختلف است كه به عنوان گیاهان همیشه سبز دائمی در گلخانه ها پرورش داده میشودند و دارای برگهای بسیار زیبایی هستند. كالا تیا بومی برزیل است و دارای ریزوم بوده و ارتفاع آن به 45 تا 60 سانتی متر و گسترش آن به حدود 30 تا 45 سانتی متر می رسد. برگها تخم مرغی شكل و در حدود 15 سانتیمتر است. برگها در قسمت رویی سبز نقره ای با رگبرگهای مشخص، همراه با لكه های سبز تیره هستند و دمبرگهای طویلی دارند. در قسمت زیرین برگ، لكه ها به رنگ قرمز می باشند.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری معمولی، رطوبت هوای 50 تا 90 درصد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.

كود: كود مورد نیاز كالاتیا رامیتوان به میان یك گرم در لیتر هرهفته یك بار از اردیبهشت تا شهریور مورد استفاده قراداد.

خاك: مخلوطی از خاك برگ، تورب، خاك باغچه با كمی ماسه ، خاك مغذی و قابل نفوذی را برای كالاتیا به وجود می آورد.

ازدياد: این گیاه را می توان به آسانی از طریق تقسیم بوته ای كه، رشد خوبی داشته تكثیر كرد. اواسط بهار تا اوایل تابستان، بهترین زمان برای این كار است. ابتدا به آرامی گیاه را از هم باز كنید. و با استفاده از یك چاقوی تیز، آن را به قسمتهایی با چند برگ تقسیم نمایید. به طوری كه هر قسمت ریشه هایی به همراه داشته باشد. سپس هر یك را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید، بعد از كاشت گیاه ، آن را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود. گلدان را دور از تابش مستقیم خورشید و در دمای 20 درجه سانتگراد نگه دارید . پس از 6 تا 8 هفته ، گیاه شما ریشه دار می شود و باید كیسه پلاستیكی رابردارید تا در محیط طبیعی قرار بگیرد، كنترل و بازرسی مرتب هوادهی و حذف برگهای آلوده ، در زمانی كه گیاه زیر كیسه پلاستیكی است، باعث می شود، برگهای نازك این گیاه دچار فساد نشوند.

عوارض و درمان: برگهای پژمرده و شفاف كالاتیا و پوشیده شدن سطح زیرین برگهای آن با تارهای عنكبوتی، به علت حمله كنه ریز قرمز می باشد. باید با سم كنه كش، طبق دستور ، گلدان را سمپاشی كنید. اگر دیدید برگها كمرنگ هستند و زخمهای سفید پنبه ای شكل در قاعده آنها تشكیل شده است. با یك سم نفوذی هر 14 روز یكبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردد. اگر برگهای گیاه كالاتیا به طرف پایین خم شوند، درجه حرارت محیط بالا است و هوا خشك می باشد. بنابراین باید گلدان رابه محل خنكتر منتقل كرده و آبیاری و غبار پاشی فراوان انجام دهید اشعه مستقیم آفتاب برگهای گیاه را رنگ پریده و كمرنگ می كند. درصورتی كه برگها درطول روز لوله شد و حاشیه برگها به سمت وسط خم شوند، یعنی اینكه هوا خیلی سرد است یاگیاه به آبیاری احتیاج دارد. این اتفاق درشب طبیعی است. اگر حاشیه برگها قهوه ای و لوله می شوند هوا سرد و آبیاری منظم می باشد و اگر حاشیه برگها قهوه ای شده و سپس بریزد گیاه تشنگی می كشد. برگهای ریز كالاتیا و رشد كبد آن نیز در نتیجه كمبود مواد غذایی است. با بر طرف كردن این عوامل ، گلدان ما شاداب خواهد شد.

برچسب: , , ,

7 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.