Schefflera شفلرا

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

Schefflera
شفلرا
مشخصات: اسم علمی این گیاه Schefflera actinophylla ،از خانواده Araliaceae میباشد. این جنس از 20 گونه گیاهان استوایی و استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشكیل یافته است. گونه مورد نظر بومی استرلیا بوده و ارتفاعی در حدود یك تا 2 متر وگسترشی در حدود 70تا 100 سانتی متر دارد. گیاه شفلرا رشد آهستهای داشته وتك ساقه ای می باشد. برگهای مركب و پنجهای این گیاه از پنج برگچه مستطیلی –تخم مرغی تشكیل شده و به رنگ سبز براق است.

مراقبت: شفلرا به سایه تا نور متوسط، حرارت معمولی، خاك همیشه خیس، رطوبت 50 تا 70 درصد وخاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 3 گرم در لیتر، هردوهفته یكبار ، از فرودین تا مهر ماه، مورداستفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاك باغچه با كمی خاك برگ ، برای رشد ونمو این گیاه مناسب است.

ازدیاد: این گیاه را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق كشت بذر ، قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه ای تكثیر كنید. بذرها را به صورت پراكنده، در سینی بذر حاوی كمپوست بذر و قلمه بكارید و در دمای 20 درجه سانتیگراد نگاه دارید زمانی كه نهالهای بذری به طول 5/2 تا 4 سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آورده و هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر و حاوی كمپوست گلدانی بكارید و در نور مناسب و كافی قرار دهید در روش قلمه گیری ، قلمه هایی را به طول 8 تا 10 سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا كنید. انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 6 تا 9 سانتیمتر ، حاوی كمپوست بذر و قلمه بكارید و قلمه را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. دما را روی 21 تا 24 درجه سانتیگراد تنظیم كرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاك باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاك هم باعث فساد ریشه می شود. پس از یك ماه كه ریشه دهی انجام شد، كیسه پلاستیكی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه 13 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی منتقل كنید.

عوارض و درمان: اگر زخمهای پنبه ای شكل سفید رنگ روی دمبرگهای شفلرا مشاهده كردید، هر دو هفته یكبار با سم حشره كش نفوذی آن را سمپاشی كنید تا علایم بر طرف گردد. همچنین اگر لكه های قهوه ای روی ساقه، دمبرگ و سطح زیرین برگها به وجود آمد زیر برگها رابا سم حشره كش نفوذی سمپاشی نمائید. برگهای بد شكل و چسبناك همراه حشرات سبز روی آنها نیز معرف فعالیت یك نوع حشره آفت روی گیاه است. با سمپاشی هفتگی علایم را برطرف كنید. ساقه های دراز ومنحرف شفلرا در اثر هوای خیلی گرم به وجود می آید. گلدان را به محل خنكتری ببرید اما غبار پاشی نكنید. تشنگی مفرط می تواند گیاه را پژمرده و برگها را آویزان كند. در صورتی كه كمبود عناصر غذایی داشته باشیم برگها رنگپریده و زرد میشوند و همچنین آبیاری بیش از حد باعث زردی و ریزش برگها می گردد.

برچسب: , , , ,

91 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.