Adenium arabicum بذر گیاه آدنیوم عربیکوم یا رز صحرا

ژانویه 26th, 2016 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, کاکتوس, گیاهان گوشتی

آدنیوم یا رز صحرا از جمله گیاهان مورد علاقه کاکتوس دوستان، بن‌سای کاران و گلکاران علاقمند به گیاهان گلدار بوده و به طور مشترک در هر سه جامعه طرفدار دارد. این گیاه از خانواده خرزهره Apocynaceae است  و از چند منظر مورد توجه است. در واریته موجود ما (واریته عربیکوم arabicum)  تنه‌های گیاه کلفت و پیچ دار تولید میشود و شکلی شبیه گیاهان بن‌سای پیدا میکند و با ترفندهای بن‌سای میتوان یک بن‌سای بسیار زیبا در طی سالیان از این گیاه تولید کرد. از طرف دیگر گلهای زیبا و برگهای براق این گیاه مورد توجه گلدوستان است.  و همچنین مقاومت گیاه به شرایط کم آبی باعث میشود که کاکتوس‌دوستان نیز این گیاه را نگهداری کنند.

بن سای کهن‌سال آدنیوم تصویر از ویکی پدیا

بن سای کهن‌سال آدنیوم
تصویر از ویکی پدیا

آدنیوم در شرایط طبیعی خودش در فضای آزاد زندگی میکند ولی در ایران یک گیاه درون خانه محسوب میشود. مهترین روش پرورش آن کاشت بذر است و در ایران از دیرباز بذر آن کشت شده‌است.

گیاهچه بذری آدنیوم بعد از حدود 4 ماه

گیاهچه بذری آدنیوم بعد از حدود 4 ماه

اطلاعات محصول

بذرهای تقدیمی از کشور تایلند آمده و از نظر واریته معتبر هستند. از لحظه کاشت بذر تا گلدهی (در شرایط گلخانه‌ای) حدود دو سال و بیشتر زمان مورد نیاز است. ولی جوانه‌زنی با درصد بالا و سرعت قابل قبول انجام میشود. رنگ بذرها میکس (تصادفی و شانسی) است. بسته‌های بذر 5 عدد بسته‌بندی شده و یک راهنمای کوچک کاشت همراه بسته‌ها تقدیم میشود.

 روش سفارش

بذرهای مورد نظر شما را به هر تعداد به سراسر ایران عزیز ارسال میکنیم.


سبد خرید و ورود به فروشگاه آنلاین


نمونه گلهای آدنیوم

نمونه گلهای آدنیوم

روش کاشت بذر

روش کاشت عمومی بذر کاکتوسها

روش کاشت عمومی بذر کاکتوسها

توجه مهم: در مورد بذر آدنیوم بهتر است یک شب قبل از کاشت، بذرها را در آب معمولی خیس بدهید و سپس طبق روش بالا کشت نمایید. در تمام مراحل کاشت، بذر به بیماریهای قارچی حساس است و توصیه میشود از گلدان تازه (قبلا استفاده نشده باشد) و خاک کاکتوس استریل استفاده شود. بعد از رشد گیاهچه کاهش یکباره رطوبت، بی آب ماندن گیاه یا خفه شدن گیاهچه در اثر رطوبت زیاد ممکن است موجب مرگ گیاه شود، بنابراین بعد از رشد، نیازمند مراقبت بیشتری است.

تنه یک گیاه آدنیوم سه ساله

تنه یک گیاه آدنیوم سه ساله

روش نگهداری گیاه کامل

روش نگهداری آدنیوم مانند کاکتوسهای خانگی است. به این ترتیب که آبیاری کم انجام میشود (حدود هفته‌ای یکبار). نور زیاد (ولی دور از تابش شدید آفتاب) مورد نیاز گیاه است. دمای معمولی خانه (15-30 درجه سانتیگراد) برای این گیاه کافی است. ترکیب خاک گیاه دارای ماسه باید باشد تا آب اضافه اطراف ریشه گیاه باقی نماند. کودیاری ماهانه یکبار (با کودهای دارای ازت کم و پتاسیم بالا، جهت بروز شکل بن‌سای خوب) موجب رشد خوب و مداوم گیاه خواهد بود. دمای خیلی کم موجب ریزش برگها میشود. گیاه به آفاتی مانند بیماریهای قارچی و انواع کنه حساس است و بهتر است ماهانه یکبار گیاه از نظر داشتن آفات مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

200-px-adenium

 مطالعه بیشتر در منابع دیگر:

صفحه آدنیوم در سایت ویکی‌پدیا
راهنمای کاشت بذر آدنیوم در انجمن علوم باغبانی آماتور ایران

برچسب: , , , , , , , , , , , , , ,

21 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.