Lucky Bamboo لاکی بامبو – بامبو خوش شانس

اکتبر 15th, 2009 | گیاهان خانگی
lucky-bamboo-golestan-ali


گیاهشناسی:
گیاهی که امروز به بامبو یا بامبوخوش‌شانس معروف است در واقع اصلا از خانواده نی‌ها یا خیزران‌ها نیست و از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از 1.5 متر میتوانند داشته‌باشند. معمولا برگها به درازای 20 تا 25 سانتی‌متر و عرض تا 4 یا 5 سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند. امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.

کشت و کار و نگهداری:

گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

نور: روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.

خاک: این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.

آب: بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد لذا ما در گلستان علی آب چشمه واتا را به مشتریان محترم توصیه میکنیم.). همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.

دما: دمای آب بهتر است بالاتر از 15 درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.

روشهای پیچ دادن:

اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است.

تئوری اول:
گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند.

تئوری دوم:
گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند.

تئوری سوم:
گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند.

تئوری چهارم:
منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند.
تئوری پنجم:
گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی 90درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.

بیماریها:

قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.
قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد.
در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.

اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟
در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).

تکثیر:

در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از 20 سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.

کود:

برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود.  (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)

فروش:

برای اطلاعات بیشتر در مورد رقمها موجود و قیمتها با ما تماس بگیرید.


سایزها و قیمتهای روز را از ما استعلام بفرمایید

http://link.golchi.com

بروشور چاپی لاکی بامبو:

راهنمای بامبو صفحه یک
راهنمای بامبو صفحه دوم

فیلم آشنایی و راهنمای نگهداری از گیاه بامبو – سایت آپارات

تصاویری از مشکلات و بیماریها:

نمونه‌ای از بیماریهای قارچی
ساقه آلوده شده به بیماری قارچی
ریشه‌های آلوده و بیمار
ساقه آلوده و بیمار
ساقه آلوده و بیمار
ساقه و ریشه آلوده و بیمار
ساقه سالم ولی کم آب که در آستانه بیماری قرار دارد
ساقه آلوده شده از درون و مغز ساقه
قسمت برش داده شده ساقه آلوده
برش قسمت آلوده ساقه
برچسب: , , , , , , , , , ,

335 دیدگاه

 1. nafiseh گفت:

  از کجا بدونم ریشه ها بیمار هستند.اخه اون عکس که گذاشتیم ریشه ها نارنجی رنگ،یعنی خوب نیست
  و اینکه،تو خاک بهتر رشد میکنن یا آب؟
  ممنون

 2. مريم گفت:

  با سلام و مرسي از راهنماييهاي خوبتون . من 5 شاخه بامبو حدود 6 ماه پيس خريدم كه همون اول قارچي شدن و مجبور به كوتاه كردنشون شدم و بهتر شدن ولي الان حدود 2 ماهه كه از پايين برگهاش زرد ميشن بايد بگم كه الان ريشه ها به رنگ قهوه اي مايل به قرمز هستند و به نظر خيلي سالم نميرسن . ميخواستم اگه ممكنه راهنماييم كنيد و بفرمايين جه كنم ؟ ممنون

 3. ناشناس گفت:

  با سلام و مرسي از راهنماييهاي خوبتون . من 5 شاخه بامبو حدود 6 ماه پيس خريدم كه همون اول قارچي شدن و مجبور به كوتاه كردنشون شدم و بهتر شدن ولي الان حدود 2 ماهه كه از پايين برگهاش زرد ميشن بايد بگم كه الان ريشه ها به رنگ قهوه اي مايل به قرمز هستند و به نظر خيلي سالم نميرسن . ميخواستم اگه ممكنه راهنماييم كنيد و بفرمايين جه كنم ؟ ممنون

 4. leili گفت:

  سلام . علت زرد شدن نوک برگها چیه؟

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  بله در اغلب موارد فرق ندارد
  طبق دستور مصرف کود آن را آماده میکنید و محلول را به آب آکواریوم اضافه میکنید

  درصورتیکه ماهی در آن آکواریوم داشته باشید این کودها برای ماهی ها کشنده هستند

 6. محمود محمدی نوین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم آیا میشه از کودهای کامل مثل کریستالون NPK برای این گیاه داخل آب استفاده کرد و لطفا بفرمائید به چه مقدار میشه استفاده کرد؟

 7. محمود محمدی نوین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید من بامبو فکر کنم قارچ گرفته و بگهای جدیدی که در میاره لکه های سفید و زرد و کلا برگ کم رنگ و بی جونه البته ساقه هاش سالمه یک قارچ کش بنومیل گرفتم و یک قاشق تویه یک لیتر آب حل کردم و هم بهش اسپری کردم و هم تویه آبش ریختم چند روز یکبار باید اسپری کنم و چه مدت باید تویه آبش بمونه

 8. رزيتا گفت:

  سلام گياه بامبو من خيلي خوب رشد ميكنه و از آب جوشيده سرد شده استفاده ميكنم ولي در حال حاضر چند تا از برگ هاش زرد شده و ريشه هاش قرمز شده لطفا راهنمايي كنيد مشكلش چيست متشكرم

 9. میترا گفت:

  من میخوام فقط ساقه بامبو که هنوز سبزه بگیرم چقدر طول میکشه که رنگش زرد بشه ؟مرسی؟

 10. arman گفت:

  salam hedayat.vase moshkelet ke chizaye ghermez rango kerm manand bod chikar kardi?chi natije dad? email kon bi zahmat
  arman.emami@yahoo.com

 11. farzaneh گفت:

  سلام من یه گلدان بامبو هدیه گرفتم که از این بامبو کوچولوهاست که در خاک نگهداری میشه، کسی که هدیه داد گفته هفته ای یه بار آب بده، ولی به مرور برگاش زرد شده و حالت سوخته پیداکرده.من چون یامیو تو ابم داشتم، گفتم شاید این اب زیاد میخواد تقریبا هرروز اب دادم یکم برگهای جدید سبز داراورد.حالا میخوام بدونم به این بامبو هایی که تو خاک نگهداری میشه چقدر و چند روز یکبار باید اب داد.
  واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید.

 12. بهار گفت:

  سلام بسیار عالی ومفید بود متشکرم.

 13. Mehdi Hakimi گفت:

  بعضی وقتها بیماری پیشرفته است و نمیشود کاری کرد. ولی اگر حتی 5 سانتی متر هم از گیاه سبز باشد و غیرآلوده آن قسمت را میتوان حفظ کرد و بقیه‌ش را حذف کنید

 14. Mehdi Hakimi گفت:

  صدمات ناشی از حمل و نقل مدتی طول میکشد تا خودش را نشان بدهد
  بالاخره این گیاه از راه دور میاد و حمل و نقلش بهش صدمه میزنه

 15. Mehdi Hakimi گفت:

  نه میشه افقی هم نگهداری کرد

 16. ثنا گفت:

  عرض سلام
  نزديک 1 هفته هستش که 3 شاخه بامبو خريدم، اما برگ های دو شاخه در نواحی نوک و حاشيه برگ هاش زرد شده و کناره هاش، خشک شده و قهوه اي شده، و همچنين ساقه هاشون کمی پژمرده و چروک شده و برگ ها هم حالت پژمردگی گرفته و آويزون شدن. با اينکه براشون قطره ريختم و آبشون رو عوض کردم اما تغييری در حالشون ايجاد نشد.
  ممنون ميشم اگر راهنماييم کنيد
  ممنون از وقتی که ميزاريد

 17. فاطمه گفت:

  سلام من 3تا بامبو دارم یکی از اونا ساقش داره زرد میشه امروز متوجه شدم روی قسمتی از ساقه که پیچ داره دانه های کرم و قهوای زده(هر 3تاشون)خواهشا راهنمایی کنید ممنون از سایت و مطالب بسیار خوبتون

 18. بهنام گفت:

  گیاه بامبو مامشکل در مورد ساقه داشت مثل عکس اخر شما (برش قسمت الوده)که من با برش ان باز هم مثل عکس مشکل رو برطرف کردم ولی با گذشت یک هفته گیاه بامبو در حال زرد شدن است البته در تمام قسمتهای ان مثل عکس اول (نمونه بیماری قارچی ) البته از 20 سانت پایین قسمت ریشه سبز می باشد بعد از ان زرد شده می شه من را راهنمایی کنید؟

 19. Mehdi Hakimi گفت:

  میتونید قلمه بزنید و گیاهان جدیدی تولید کنید

 20. لطیفی گفت:

  ایا میشه از اب معدنی استفاده کرد؟
  ممنون

 21. mina گفت:

  با سلام
  تشکر میکنم ازمطالب مفیدتون..
  من یکی از این گل ها دارم که بعد از یک سال ونیم رفته رفته نازک میشه و برگ های قوی نداره.لطفا راهنماییم کنید؟

 22. Hani گفت:

  سلام
  بامبوهاي من خوب رشد كردن و دارن به سقف ميرسن. حالا من بايد چي كار كنم؟
  آيا وقتي به سقف برسن برميگردن ؟ يا اينكه شنيدم عمرشون تموم شده؟
  الان ميخوام ببينم چي كار بايد انجام بدم؟؟
  ممنون

 23. Mehdi Hakimi گفت:

  لطفا مطالب سایر دوستان را مطالعه فرمایید

 24. امید گفت:

  سلام و ممنون از پاسخهای خوبتون .
  من 6 بامبو دارم که اخیراً حالشون خوب نیست . چند وقت پیش از آب دراوردم و تو خاک زدمشون . البته خاک رو از یک گل فروشی و مخصوص بامبو خریدو . بعد از 1.5 ماه تو خاک بودن خیلی از برگها زرد شدن و من باز آونها رو دراورزئن و توی آب گذاشتم . از کودهای مایع هم استفاده می کنم.
  اما اصلاً بهتر نشدن و هنوز برگها زرد می شن و زردی به ساقه ها هم رسید. من ساقه ها رو هم از قسمت زرد کوتاه کردم . حالا چند تا سوال دارم .
  ساقه یکی از بامبوها از وسط شروع به زرد شدن کرده بود ( دقیقاً یک زخم وسط این منطقه وجود داشت ) و من دقیقا قسمت زرد وسط زا ( حدود 10 سانت ) بریدم و دو قسمت دیگر رو در آب گذاشتم . قسمتی که برگ داشته در عزض 2 روز تمام ساقه اش رو به زردی می رود . دلیلش به نظر شما چیه ؟ چطور می شه نجاتش داد؟
  دوم اینکه قسمتهای پایینی که مربوط به پایینهای ساقه هستند می توانند رشد کنند و به بامبو کامل تبدیل شوند؟
  ضمناً من از سم ضد قارچ هم چند وقت پیش ( زمانی که از خاک بیزون آوردن استفاده کردم )
  با تشکر و معذرت از طولانی بودن پیام

 25. hamid گفت:

  سلام من دو تا بامبو دارم که به تازگی برگهاشون از بالا سفید رنگ شده و لکه های زرد زده همچنین یک لکه ی زرد مایل به قهوه ای روی ساقه ی یکیشون زده
  خیلی ممنون میشم اگه بگید باید چیکارشون کنم

 26. آزاده گفت:

  با سلام
  حدود 3 هفته پیش 3 شاخه بامبو خریدم که هنوزم ریشه ندارند ولی مشکل بزرگم اینه که شیارهای فهوه ایی رنگ مثل خشک شدگی روی یکی از برگها بود و حالا برگهای بامبو های دیگه هم همین مشکل رو دارند هر هفته آب گلدانو عوض میکنم فقط از آب معدنی با چند قطره مخصوص بامبو استفاده می کنم و جنس گلدان هم چینی و نور به ریشه ها نمی تابد من بامبو هامو خیلی دوست دارم لطفا کمکم کنید مررررررررررسی

 27. محمد گفت:

  سلام
  کمککککککککککککککککککککککککککککککککککک
  بنده یه بامبو تقریبا 2سال پیش خریدم الان حدود 1.80 قد کشیده رشد خوبی هم داره ولی متاسفانه 1ماه هست که از پایین ساقه برگ هش داره زرد میشه(گیاه داخل ابه نه خاک)
  میخواستم علتشو بهم بگید
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 28. Mehdi Hakimi گفت:

  برگهای زرد رو حذف کنید

 29. Mehdi Hakimi گفت:

  قسمتهای زرد دیگه سبز نخواهدشد
  بله برگها را میتوانید جدا کنید اشکالی ندارد

 30. Mehdi Hakimi گفت:

  معمولا ریشه زایی یک ماه و بیشتر طول میکشه

 31. هانی گفت:

  سلام
  بامبوهای من بسیار خوب رشد کردن و دارن به سقف میرسن , درسته که اگه به سقف برسن , برمیگردن ؟
  از کسی هم شنیدم که بامبو عمر داره و اگه به سقف برسه , خراب میشه؟
  من الان بهتره چی کار کنم؟
  ممنون

 32. سروناز گفت:

  سلام
  5 تا بامبو دارم تو یه گلدون آب که اوایل حدود یک سالی خوب بود و خوب رشد کرد. مدتی است که نوک برگ ها شروع به زرد شدن کرده و یکی از بامبوها ساقه اش تا بیش از نیمه زرد شده. اگر اون رو از بالای قسمت زرد شده قطع کنم و تو آب بذارم خوب میشه ؟ برای زرد شدن نوک برگ ها چکار کنم؟ هر چند مدت باید آب گلدون عوض بشه ؟

 33. سمانه گفت:

  با سلام
  حدود 2 سال پیش 5 عدد بامبو بدون ریشه خریدم که بعد از مدتی ریشه زد و برگهای شادابی داشت البته اون زمان من از آب شهری برای گلم استفاده می کردم.
  اما الان حدود یک ساله که گلم مرتب پژمرده تر میشه و من از آب معدنی براش استفاده کردم و حتی از گل فروشی یه قطره ای به عنوان غذای بامبو گرفتم و براش ریختم
  اما هنوز همون طوره
  از ابتدا گلم تو آ