Sansevieria شمشیری

مهر 3م, 1388 | گیاهان خانگی

sansevieria_trifasciata_laurentii
سانسویریا یا شمشیری یا نیزه‌ای
مشخصات: اسم علمی این گیاه Sansevieria trifasciata از خانواده Liliaceaeمی باشد. این جنس شامل 60 گونه از گیاهان چندساله همیشه سبز است. در تمام طول سال برای همه این گیاهان در جه حرارت حدود 16 مناسب است. گونه مورد نظر بومی غرب آفریقا بوده و ارتفاع آن در حدود 45 سانتی متر می‌باشد. برگهای این گیاه مستقیم و شمشیری شکل هستند ولی طبیعت ممکن است به بیش از یک متر هم برسد. برگها سبز تیره بوده، رگه های نوار مانند عرضی خاکستری دارند. در واریته ای از این گونه، حاشیه برگها کرم و زرد می باشند. آبیاری زیاد از حد باعث پوسیدگی انتهای برگهای سانسویریا می شود.

مراقبت: این گیاه به سایه تا نور متوسط، حرارت زیاد، آبیاری اندک، رطوبت هوای 70 تا 90 درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز سانسویریا را می توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از فروردین تا مهر ماه ، مصرف نمود.

خاک: خاک جنگلی یا مخلوط خاکبرگ وماسه، برای این گیاه مناسب است.

ازدیاد: اگرچه این نوع سانسویریا را می‌توانید از طریق تقسیمات برگ تکثیر کنید. ولی، نوارهای زرد رنگی که در سر تا سر دو طرف طول برگ امتداد داد از بین می روند. بنابراین بهتر است، این گیاه را از طریق پاجوش تکثیر کنید. اواخر بهار تا اواسط تابستان که گیاه در مقابل جابجایی مقاوم است. بهترین زمان برای تکثیر است.برای این کار، گیاه را ازگلدان بیرون آورید و پاجوشهایی را که بلندی آنها به 20 سانتیمتر می رسند، با دقت جدا کنید و هر یک را درگلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر و حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس قرار دهید. اگر پاجوش زیاد تکان می خورد چوبی را به عنوان تکیه گاه در گلدان بگذارید تا گیاه محکم شود. گلدان را در نور مناسب و دمای حدود 18 تا 21 درجه سانتیگراد نگاه دارید و سعی کنید خاک همیشه خیلی کم مرطوب باشد.

عوارض و درمان: اگر محیط نگهداری سانسویریا ، نورکم و ناکافی داشته باشد، برگهای این گیاه نقوش خود را از دست می دهد و رنگ پریده می گردند. زخمهای قهوه ای روی برگهای سانسویریا در اثر آبیاری زیاد به وجودمی آیند. باید زهکش گلدان را بازدید کنید و اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری خاک خشک شود. اگر مشاهده گردید برگهای این گیاه خشک و قهوه ای می‌شود، گیاه رابه محل خنکتر ببرید و آن را آبیاری کنید. بعضی حشرات آفت حاشیه برگهای سانسویریا را جویده و آنها را بد شکل می کند. می توانید برای مبارزه با این آفات ازسم حشره کش استفاده کنید. برگهای جدید در اثرتغذیه بیش از اندازه ممکن است نرم و آبکی شوند. در پاییز و زمستان تغذیه این گیاه اصلا لازم نیست. زخمهای سفید پنبه ای روی برگها نتیجه فعالیت حشره آفت است. زخمها را با پنبه آغشته به سم خیس کنید. یا هر دو هفته یکبار با یک سم حشره کش نفوذی، سمپاشی انجام دهید. اگر از ماده براق کننده شیمیایی، استفاده نمایید، نقاط قهوه ای رنگ مانند خاک باتلاقی برگهای زیبابی گیاه شما را از قاعده می پوساند.

برچسب: , , , , ,

6 دیدگاه

 1. پری :

  با سلام ،
  مطالب و اطلاعات ارائه شده در سایتتون خیلی مفید هستند، ممنون از حوصله ای که به خرج دادین.2تاسوال داشتم ،
  1-میخواستم گلدون گل شمشیریم رو عوض کنم فقط یک کم گلدون تازه به نظرم بزرگ میام .البته رشد گیاه شمشیری من بد نیست.( شمشیریم امسال گل داد،به بلندی تقریبی 30-35 سانت بسیار معطر با قطرات شیرین ته هر گل )
  ایرادی نداره گه تو اون گلدون بکارمش؟
  2- من گلمو لب پنجره نگه میدارم . در صورتیکه گلدونشو عوض کنم باید بیارم پایین ( یه جایی کنار یخچال ) فقط میترسم رنگ برگاش عوض شه. البته محل تازش تاریک نیست قفط به نورگیری محل قبلیش نمیشه.نظرتون چیه؟
  لطف میکنین اگه زودتر جوابمو بدین.

  • گلدان بزرگتر مانعی نداره. رشد پاجوشها گلدان رو پر میکنند.
   اصولا سانسه‌وریا را به عنوان گیاه مقاوم به کم‌نوری هم معرفی میکنند.
   ولی اگر نور کم باشد لکه‌ها و طرح و رنگ برگها کمتر میشود.
   ظرف یک ماه میتوانید متوجه بشوید که ایا محل جدید مناسب بوده یا نبوده.
   اگر نبود. یک پایه زیر گلدان بگذارید تا نور بهتری بگیرد.

 2. hossein :

  با سلام
  گل شمشیری من خیلی بی حاله یه جورایی پزمرده شده رنگ برگهاش تیره شده
  لطفا راهنمایی کنید

 3. بهار :

  باسلام وتشکر ازتوجهتون.
  دانه های نسبتا درشت سفیدرنگ داخل گلدان های برگ شمشیری چه هستند ودقیقا به چه کار می آیند؟آیا قابل خریداری هستند؟

 4. پدیده :

  با سلام

  گل شمشیری چند ساله ای دارم که چند عدد از برگهایش از وسط خم می شوند ولی زرد یا خشک نمی شوند . برگ جدید هم می زند و رنگ و طرح برگ ها هم طبیعی است نمی دانم دقیقا به چه دلیلی اینطور می شود ؟ در ضمن در پاسیو و دمای ثابت با آبیاری یک بار در هفته نگه داری می شود. ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید .

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>