Ananas آناناس

مهر 4م, 1388 | گیاهان خانگی

Ananas comosus
آناناس زینتی
مشخصات: اسم علمی آناناس Ananas comosus و از خانواده Variegatus میباشد. آناناس گیاهی است بومی برزیل و کلمبیا برگهای آن چرمی بلند و نیزه ای با نوارهای طولی کرم و سفید رنگ در لبه است حاشیه برگها خصوص با خارهای قرمز رنگ می باشد. هنگام پیدایش گل، قسمت میانی گیاه، تماما به رنگ قرمز در می آید. این گیاه از سن سه یا چهار سالگی تولید میوه کوچکی مانند آناناس معمولی می نماید که بسیار سخت و خشبی است و قابل خوردن نمی باشد اگر میوه آناناس چیده نشود برگ های جدیدی روی آن ظاهر می شوند.

مراقبت: آناناس زینتی به نور متوسط، هوای گرم، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت نسبی 50 تا 70 درصد خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 1 گرم در لیتر ، هر دو هفته یکبار، از فروردین تا شهریور ماه، مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از دو قسمت تورب، یک قسمت خاک برگ و کمی، خاک مناسبی برای این گیاه است.

ازدیاد: نگاه داری آناناس زینتی در آپارتمان بسیار مشکل است. گلدان آن باید درجای بسیار گرم و روشنی قرار بگیرد تا برگ ها رنگ زیبای خود رابه دست آورند. پس از تولید میوه نیز، برگ های اولیه به تدرج زرد شده و به جای آن پا جوش هایی به وجود می آیند که میتوانند تولید گیاه جدید بنمایند آناناس ابلق را می توان به دو روش تکثیر کرد. با استفاده از برگهای روزت که بالای میوه می رویند و پا جوشهایی که در اطراف پایه مادری به وجود آمده اند و روش اول کمی مشکل است. در این روش، قسمت بالای میوه را به فاصله 5/1 سانتیمتر مانده به پایه برگهای روزت، بریده و به مدت یک روز در مکان دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا خشک شود، سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده وبه آرامی داخل گلدان با قطر دهانه 11 سانتیمتر ، حاوی کمپوست گدانی مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. گیاه و گلدان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و دمای را 24 تا 27 درجه سانتی گراد، تا زمان ریشه دهی که 2 ماه یا بیشتر طول می کشد، نگاه دارید. در روش دوم، زمانی که پاجوشها به اندازه 10 سانتیمتر رشد کردند، آنها را با یک چاقوی تیز از پایه مادری جدا کنید و هر پا جوش را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 11 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی مخصوص بذر و قلمه بکارید آنگاه گلدان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و خاک را مرطوب و دما را 24 درجه سانتیگراد نگاه دارید ریشه دهی حدودا 2 ماه طول می کشد. زمان تکثیر از اواسط بهار تا اواسط تابستان می باشد.

عوارض و درمان: اگر رشد گیاه شما متوقف شد و یا از گل و میوه اثری نبود، باید بدانید، یا هوا سرد است و یا گلدان به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. برگهای زرد شده و لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگ نشانه فعالیت حشره آفت است. اگر هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی، طبق دستور، گیاه را سمپاشی کنید علایم بر طرف می شود. قهوه ای شدن نوک برگ و خشک شدن آن در اثر خشکی هوا یا کم آبی گیاه حادث می شود اگر مشاهده کردید برگ های خشک ، چروکیده و لوله شده است ، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و آبیاری را انجام دهید .و اگر برگها قهوه ای و چروکیده شدند گیاه را به محل خنکتری ببرید. لکه های سوخته در وسط برگ، نشانگر این است که غبار پاشی گیاه در آفتاب انجام شده و برگها آفتاب سوخته شده اند . در این صورت برگهای از بین رفته را با کارد خیلی تیز حذف کنید . مواد براق کننده نیز برای گیاه مضر است و به برگها منظره زنگ زدگی می بخشد، پارچه نرم یا اسفنج مرطوب برای تمیزی برگها کافی است . همچنین آبیاری زیاد از هر قاعده برگهای گیاه آناناس را می پوساند و برگها ریزش می کنند و در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است.

برچسب: , , ,

15 دیدگاه

 1. صادق :

  سلام.
  برای تکثیر آناناس به روش اول و تهیه هورمون ریشه به چند گلفروشی نسبتا بزرگ مراجعه کردم اما هورمون را پیدا نکردم. در این مورد به راهنمایی شما احتیاج دارم. ممنون.

  • @ صادق
   ضرورتی به هورمون ریشه زایی نیست.

   تاج آناناس رو که بریدید (یک میوه سالم و تازه انتخاب کنید) تاج رو در آب معدنی بزارید تو یک شیشه که زیاد تو آب غرق نشه. فقط پایین ش تو آب باشه. هفته حداقل یک بار آب رو عوض کنید
   ظرف دو سه هفته ریشه میزنه.
   وقتی ریشه زد توی خاک برگ بکارید.

   اگر میوه تازه باشه. آب فاسد نشه. ضریب موفقیت بالای 70 درصد هست.

 2. پژمان کریمی :

  سلام
  من برای تهیه همورمون ریشه زایی به خیلی گل فروشی ها سر زدم یا گیر نمی اومد و یا در مقدار زیاد و بسیار گران
  بفروش میرسید. شنیده ام میشه در خونه خودمون تهیه کنیم . اگه ممکنه روش تهیه محلول ریشه زا رو برام ایمیل کن
  بسیار متشکرم

  • به پژمان کریمی:
   هورمونهای ریشه زایی (اکسین) با غلظت کم در بازار به قیمتهای حدود 20 هزار تومان به بالا وجود دارند.
   در خانه فکر نکنم بشه تهیه کرد. وگرنه اینقدر گران نمیشد.

 3. مصطفی :

  من تاج آناناس رو بریدم و توی آب معمولی گذاشتم با احتساب اینکه هفته ای یکبار آبش رو عوض کردم الآن بعد از 5 هفته ریشه داده و من از این موفقیت خیلی خوشحالم
  برای بار اول خیلی خوب بود البته از نظر خودم.

 4. مجید :

  من تا حالا حدود 10 تا آناناس پرورش دادم که 4 تای آن میوه دارد میتونین رو کمک من حساب کنین

 5. hamid :

  خیلی راحت روزت (برگ بالای میوه ) رو بچرخونید جدا که شد بزارید توی اب 2 روز که بود بزار تو خاک پرلیت دار یا خزه یا برگ نور رو زیاد کنید گرم باشه خیلی زود ریشه سفیدش معلوم میشه در ضمن هورمون و دیگه وسایل کشاورزی در تهران خیلی گرون هست بهتره در سفر به شمال ایران هورمون رو تهیه کنید من خودم از رامسر رفتم خریدم یک لیتری المانیش رو خریدم 2500تومان

  • ممنون از اشتراک مساعی.
   احتمالا شما مواد تحریک کننده رشد ریشه خریده‌اید که مارکهای ایرانی هم دارند مانند کود تقویت ریشه اکین.
   این مواد هورمون نیستند یا اگر هورمون داشته باشند بسیار کم است.
   هورمونهای گروه اکسین اصولا مواد گرانی هستند چون استخراج آنها سخت است.

 6. حیدری :

  با سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدونم امکان ارسال بذر یا همان گل آناناس برای شهرهای دیگر وجود دارد ؟
  با آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون شما در تمامی مراحل زندگی .

  • آ‌ناناس با قلمه تکثیر میشود و خودتان میتوانید وقتی از میوه‌فروشی آناناس میخرید میوه تازه‌تری را انتخاب کنید. قسمت بالای میوه که تاج برگ دارد را بریده و در آب بگذارید تا ریشه بدهد و سپس بکارید

 7. فاطمه :

  سلام. چند تا بذر آناناسو از داخل میوش جدا کردم.میخوام بذرا جوانه بزنن.1هفتس لای دستمال مرطوبه.اما جوانه نزده. چیکار کنم؟

  • بیشتر آناناسها را به روش غیرجنسی تکثیر میکنند. کاشت بذر سخت و زمانبر است (حتی در شرایط گلخانه‌ای) و جوانه‌زنی خیلی کم اتفاق می‌افتد چون گلها باید به روش دستی گرده‌افشانی شده باشند که معلوم نیست بذر شما شده‌باشد. و ممکن است کلا فاقد جنین باشد.
   آناناسهای کاشته شده از بذر پس از 16 تا 30 ماه میتوانند در شرایط مطلوب میوه تولید بکنند ولی آناناسهای کاشته شده از پاجوش (برای مثال) ظرف نصف این مدت میوه میدهند
   برای همین در کشت این گیاه روش غیر جنسی (کاشت تاج آناناس و جدا کردن پاجوش) بیشتر استفاده میشود

 8. سلیمان :

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم از خدمتتون بپرسم تاج آناناس رو دقیقا از کجاش باید برید؟ آیا فقط بریدن قسمت برگدار کافیست یا مقداری از بخش بالایی میوه را هم باید همراه آن برید؟ و اینکه آیا به محض بریدن تاج باد آن را درون آب گذاشت یا باید بگذاریم خشک شود بعد مستقیم در خاک بکاریم؟ آیا بعداز کاشت باید روی گلدان را با نایلون بپوشانیم؟
  با تشکر از سایت فوق العاده خوبتون.

  • بالای میوه لازم نیست
   مرز میوه و تاج رو ببرید
   در آب سبک بگذارید
   هر هفته آب را عوض کنید
   بعد از اینکه خوب ریشه ها بزرگ شدند بکارید

 9. سیدشعیب حکیم سیدزاده :

  معلومات بسیار عالی بود. خوشم آمد

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>