Cyperus نخل مرداب

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

cyperus.alternifolius
نخل مرداب
مشخصات: اسم علمی نخل مرداب Cyperus alternifolius ، از خانواده cyperaceae میباشد. این جنس 550 گونه مختلف دارد كه تمام آنها علاقمند به رطوبت زیاد هستند. گونه مورد نظر بومی ماداگاسكار بوده و ارتفاع آن به یك متر می رسد. برگهای نخل مرداب ، خشن، سبز تیره و خطی شكل می باشد. ساقه آن معمولا سخت و در انتها دارای براكته های سبز رگبرگ مانند است كه حالت آبشاری دارند، این براكته ها در انتهای ساقه مانند چتر قرار گرفته اند. گل آذین كوچكی در قسمت تحتانی براكته ها از اواسط تا اواخر تابستان ظاهرمی شود كه در مراحل اولیه زرد رنگ است و تولید دانه های گرده سفید رنگ می كند و در آخر ، به رنگ قهوهای در می آید. برای نگاه‌داری این گیاه، لازم است گلدان آن را همیشه در یك ظرف حاوی آب قرار دهید.

مراقبت: نخل مرداب به نور معمولی، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی، احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز نخل مرداب را میتوان به میزان 2 گرم در لیتر هر هفته یكبار از اردیبهست تا شهریور ماه ، مصرف كرد.

خاک: مخلوطی از خاك باغچه، تورب و ماسه محیط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم می كند.

ازدیاد: نخل مرداب را میتوان به راحتی، از اواسط بهار تا اوایل تابستان با روش تقسیم بوته، تكثیر كرد. بعد از آبیاری گلدان، گیاه را خارج نمایید و با یك چاقوی تیز، انبوه ریشه ها را به با حداقل 4 یا 5 ساقه تقسیم كنید. اگر با دست عمل تقسیم را انجام دهید، صدمه كمتری به ریشه ها وارد می آید. هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه 9تا 11 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و كاملا آبیاری كنید. یك روش غیر معمول دیگر، آ ن است كه راس گل را همراه برگه های زیر گل با قیچی جدا كنید و در آن و یا كمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قراردهید به طوری ساقه آن بر عكس به سمت بالا باشد برگها داخل آب قرار بگیرند. بعد از ریشه دهی، آن را به گلدان منتقل نمائید.

برچسب: , , , ,

31 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.