Hedera پاپیتال

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز

hedera
پاپیتال ، عشقه یا داردوست
مشخصات: اسم علمی پاپیتال Hedera canariensis ، از خانواده Arliaceae میباشد. این گیاه بومی جزایر قناری و شمال آفریقا است. ارتفاع آن در طبیعت به بیش از 5 متر می رسد.گونه ای زیبا با رشد سریع بوده كه در مقابل نور و سایه مقاوم است. برگهای پاپیتال چرمی وتخم مرغی شكل با لبه كنگرهای هستند كه در قسمت تحتانی قلبی شكل می شوند، در زمستان برگهای این گیاه سبز روشن و براق است و در تابستان به رنگ سبز برنزی در می آیند، پاپیتال واریته مشهوری دارد كه دارای برگهای سبز تیره با لبه نقره ای، خاكستری یا سفید رنگ می باشد.

مراقبت: پاپیتال به نور خیلی كم تا معمولی، حرارت عادی، خاك همیشه خیس، رطوبت 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: می توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر هفته یكبار ، از اردیبهشت تا مهر ماه به پاپیتال كود داد.

خاک: خاك باغچه همراه با كمی توربی یا خاك برگ برای رشد ونمو این گیاه مناسب است.

ازدیاد: پاپیتال را می توانید به آسانی از اواسط بهار تا اواخر تابستان تكثیر كنید. البته گیاهانی كه در بهار تكثیر می شوند مقاوم تر هستند. با یك چاقوی تیز قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول 10تا 12 سانتیمتر، از ساقه های رونده جدا كنید و به روش كشت مستقیم قلمه درون گلدان ، آنها را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر ، حاوی كمپوست بذر و قلمه بكارید. خاك را نسبتا مرطوب كنید و با كیسه پلاستیكی شفاف قلمه ها را بپوشانید . بعد از یك ماه ریشه دهی انجام می شود. شما می توانید كیسه پلاستیكی را برداشته و گلدان را در تور مناسب ، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرا دهید. قلمه ها در آب هم ریشه می دهند. پاپیتالها در هوای خنك هم رشد می كنند اما سعی كنید در طول تكثیر ، دمای محیط 18 تا 20 درجه سانتیگراد باشد.

عوارض و درمان: اگرمشاهده كردید برگها رنگ پریده شده اند و گرایش به سبزی دارند، یا نور خیلی شدید است و یا هوای تاریك است. كمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود بیاورد.برگهای چین وچروكدار و خشك شده معرف هوای گرم محیط است.گیاه را به محل خنكتری برده و غبار پاشی كنید. لكه های نقره ای روی برگها نتیجه فعالیت حشره آفت است هر دو هفته یكبار باسم حشره كش نفوذی گیاه را سمپاشی نمائید. اگر زخمهای سیاه آبكی روی برگها مشاهده شد. با هر نوع مایع ضد عفونی كننده، با غلظت كم، لكه ها را خیس كنید و هوای خشك می تواند نوك برگها را خشك و قهوه ای كند. هوای سرد نیز برگها ر ا پپیچیده و سبز تیره می كند. در صورتی كه زهكش مناسبی نداشته یاشیم و در نتیجه خاك گلدان باتلاقی شود، برگهای پاپیتال سیاه می شوند. اگر هم برگها زرد آغشته به تار عنكبوت شدند. باید هر دو هفته یكبار با سم كنه كش سمپاشی صورت بگیرد. غبار پاشی در دفع این آفت موثر است گیاه پاپیتال به كنه قرمز كه باعث این آسیب می شود حساس بوده، بنابراین نباید در محیط گرم و خشك قرار بگیرد.

برچسب: , , , , , , ,

36 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.