لاکی بامبو Lucky Bamboo + تمام راز و رمزهای زندگی بامبو

اکتبر 15th, 2009 | گیاهان خانگی
lucky-bamboo-golestan-ali


لاکی بامبوLucky Bamboo چیست؟


گیاهی که امروز به بامبو یا بامبو خوش‌شانس معروف است در واقع اصلا از خانواده نی‌ها یا خیزران‌ها نیست. این گیاه از تیره Dracaena با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از 1.5 متر می‌توانند داشته‌ باشند. معمولا برگ‌ها به درازای 20 تا 25 سانتی‌متر و عرض تا 4 یا 5 سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌ می‌شوند. امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی می‌شود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.

علت محبوبیت لاکی بامبو

گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری می‌شوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان می‌دهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

نور مورد نیاز گیاه بامبو:

روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد می شوند.

خاک مورد نیاز گیاه لاکی:

این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته می‌شود. خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.

آب مورد نیاز این گیاه:

بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آب‌های معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است، استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. لذا ما در گلستان علی آب چشمه واتا را به مشتریان محترم توصیه میکنیم.). همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.

دما مناسب گیاه لاکی:

دمای آب بهتر است بالاتر از 15 درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا می‌کند.

نحوه پیچ دادن بامبو

اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد، ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیط‌های گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد می‌کند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است.

تئوری اول پیچ دادن بامبو:

گیاه را در محیط تاریکی پرورش می‌دهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز می‌شود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند.

تئوری دوم پیچ دادن بامبو:

گیاه را در قالبهای شفافی پرورش می‌دهند که قابلیت باز شدن دارد. وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند.

تئوری سوم پیچ دادن بامبو:

در این روش گیاه را به طور مداوم با دست فرم می‌دهند.

تئوری چهارم پیچ دادن بامبو:

منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش می‌چرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش می کنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی می شوند.

تئوری پنجم پیچ دادن بامبو:

گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی 90 درصد نگهداری می کنند. گیاه در این شرایط نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف می‌شود. در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب می دهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند، گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود می‌گیرد.

علائم وجود قارچ و درمان آنها

اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچ هاست. بنابراین گلدان بامبو می‌تواند به راحتی به قارچهای فسادآور آلوده شود که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند.

برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکش ها می‌توان از بین برد.

نکته مهم هنگام خرید بامبو:

در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگی های لزج مانند روی ساقه و سفیدک ها و سیاهک های روی برگ ها علایم قارچها هستند.

علت و درمان زرد شدن ساقه بامبو

در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند می شود. آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمی تواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).

طرز قلمه زدن بامبو

در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر می شود. ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از 20 سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر می شوند.

کود مناسب بامبو:

برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را می توان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل می شود.  (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)

فروش:

برای اطلاعات بیشتر در مورد رقمها موجود و قیمتها با ما تماس بگیرید.


سایزها و قیمتهای روز را از ما استعلام بفرمایید

http://link.golchi.com

بروشور چاپی لاکی بامبو:

راهنمای بامبو صفحه یک
راهنمای بامبو صفحه دوم

فیلم آشنایی و راهنمای نگهداری از گیاه بامبو – سایت آپارات

تصاویری از مشکلات و بیماریها:

نمونه‌ای از بیماریهای قارچی
ساقه آلوده شده به بیماری قارچی
ریشه‌های آلوده و بیمار
ساقه آلوده و بیمار
ساقه آلوده و بیمار
ساقه و ریشه آلوده و بیمار
ساقه سالم ولی کم آب که در آستانه بیماری قرار دارد
ساقه آلوده شده از درون و مغز ساقه
قسمت برش داده شده ساقه آلوده
برش قسمت آلوده ساقه
برچسب: , , , , , , , , , ,

335 دیدگاه

 1. nafiseh گفت:

  از کجا بدونم ریشه ها بیمار هستند.اخه اون عکس که گذاشتیم ریشه ها نارنجی رنگ،یعنی خوب نیست
  و اینکه،تو خاک بهتر رشد میکنن یا آب؟
  ممنون

 2. مريم گفت:

  با سلام و مرسي از راهنماييهاي خوبتون . من 5 شاخه بامبو حدود 6 ماه پيس خريدم كه همون اول قارچي شدن و مجبور به كوتاه كردنشون شدم و بهتر شدن ولي الان حدود 2 ماهه كه از پايين برگهاش زرد ميشن بايد بگم كه الان ريشه ها به رنگ قهوه اي مايل به قرمز هستند و به نظر خيلي سالم نميرسن . ميخواستم اگه ممكنه راهنماييم كنيد و بفرمايين جه كنم ؟ ممنون

 3. ناشناس گفت:

  با سلام و مرسي از راهنماييهاي خوبتون . من 5 شاخه بامبو حدود 6 ماه پيس خريدم كه همون اول قارچي شدن و مجبور به كوتاه كردنشون شدم و بهتر شدن ولي الان حدود 2 ماهه كه از پايين برگهاش زرد ميشن بايد بگم كه الان ريشه ها به رنگ قهوه اي مايل به قرمز هستند و به نظر خيلي سالم نميرسن . ميخواستم اگه ممكنه راهنماييم كنيد و بفرمايين جه كنم ؟ ممنون

 4. leili گفت:

  سلام . علت زرد شدن نوک برگها چیه؟

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  بله در اغلب موارد فرق ندارد
  طبق دستور مصرف کود آن را آماده میکنید و محلول را به آب آکواریوم اضافه میکنید

  درصورتیکه ماهی در آن آکواریوم داشته باشید این کودها برای ماهی ها کشنده هستند

 6. محمود محمدی نوین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم آیا میشه از کودهای کامل مثل کریستالون NPK برای این گیاه داخل آب استفاده کرد و لطفا بفرمائید به چه مقدار میشه استفاده کرد؟

 7. محمود محمدی نوین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید من بامبو فکر کنم قارچ گرفته و بگهای جدیدی که در میاره لکه های سفید و زرد و کلا برگ کم رنگ و بی جونه البته ساقه هاش سالمه یک قارچ کش بنومیل گرفتم و یک قاشق تویه یک لیتر آب حل کردم و هم بهش اسپری کردم و هم تویه آبش ریختم چند روز یکبار باید اسپری کنم و چه مدت باید تویه آبش بمونه

 8. رزيتا گفت:

  سلام گياه بامبو من خيلي خوب رشد ميكنه و از آب جوشيده سرد شده استفاده ميكنم ولي در حال حاضر چند تا از برگ هاش زرد شده و ريشه هاش قرمز شده لطفا راهنمايي كنيد مشكلش چيست متشكرم

 9. میترا گفت:

  من میخوام فقط ساقه بامبو که هنوز سبزه بگیرم چقدر طول میکشه که رنگش زرد بشه ؟مرسی؟

 10. arman گفت:

  salam hedayat.vase moshkelet ke chizaye ghermez rango kerm manand bod chikar kardi?chi natije dad? email kon bi zahmat
  arman.emami@yahoo.com

 11. farzaneh گفت:

  سلام من یه گلدان بامبو هدیه گرفتم که از این بامبو کوچولوهاست که در خاک نگهداری میشه، کسی که هدیه داد گفته هفته ای یه بار آب بده، ولی به مرور برگاش زرد شده و حالت سوخته پیداکرده.من چون یامیو تو ابم داشتم، گفتم شاید این اب زیاد میخواد تقریبا هرروز اب دادم یکم برگهای جدید سبز داراورد.حالا میخوام بدونم به این بامبو هایی که تو خاک نگهداری میشه چقدر و چند روز یکبار باید اب داد.
  واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید.

 12. بهار گفت:

  سلام بسیار عالی ومفید بود متشکرم.

 13. Mehdi Hakimi گفت:

  بعضی وقتها بیماری پیشرفته است و نمیشود کاری کرد. ولی اگر حتی 5 سانتی متر هم از گیاه سبز باشد و غیرآلوده آن قسمت را میتوان حفظ کرد و بقیه‌ش را حذف کنید

 14. Mehdi Hakimi گفت:

  صدمات ناشی از حمل و نقل مدتی طول میکشد تا خودش را نشان بدهد
  بالاخره این گیاه از راه دور میاد و حمل و نقلش بهش صدمه میزنه

 15. Mehdi Hakimi گفت:

  نه میشه افقی هم نگهداری کرد

 16. ثنا گفت:

  عرض سلام
  نزديک 1 هفته هستش که 3 شاخه بامبو خريدم، اما برگ های دو شاخه در نواحی نوک و حاشيه برگ هاش زرد شده و کناره هاش، خشک شده و قهوه اي شده، و همچنين ساقه هاشون کمی پژمرده و چروک شده و برگ ها هم حالت پژمردگی گرفته و آويزون شدن. با اينکه براشون قطره ريختم و آبشون رو عوض کردم اما تغييری در حالشون ايجاد نشد.
  ممنون ميشم اگر راهنماييم کنيد
  ممنون از وقتی که ميزاريد

 17. فاطمه گفت:

  سلام من 3تا بامبو دارم یکی از اونا ساقش داره زرد میشه امروز متوجه شدم روی قسمتی از ساقه که پیچ داره دانه های کرم و قهوای زده(هر 3تاشون)خواهشا راهنمایی کنید ممنون از سایت و مطالب بسیار خوبتون

 18. بهنام گفت:

  گیاه بامبو مامشکل در مورد ساقه داشت مثل عکس اخر شما (برش قسمت الوده)که من با برش ان باز هم مثل عکس مشکل رو برطرف کردم ولی با گذشت یک هفته گیاه بامبو در حال زرد شدن است البته در تمام قسمتهای ان مثل عکس اول (نمونه بیماری قارچی ) البته از 20 سانت پایین قسمت ریشه سبز می باشد بعد از ان زرد شده می شه من را راهنمایی کنید؟

 19. Mehdi Hakimi گفت:

  میتونید قلمه بزنید و گیاهان جدیدی تولید کنید

 20. لطیفی گفت:

  ایا میشه از اب معدنی استفاده کرد؟
  ممنون

 21. mina گفت:

  با سلام
  تشکر میکنم ازمطالب مفیدتون..
  من یکی از این گل ها دارم که بعد از یک سال ونیم رفته رفته نازک میشه و برگ های قوی نداره.لطفا راهنماییم کنید؟

 22. Hani گفت:

  سلام
  بامبوهاي من خوب رشد كردن و دارن به سقف ميرسن. حالا من بايد چي كار كنم؟
  آيا وقتي به سقف برسن برميگردن ؟ يا اينكه شنيدم عمرشون تموم شده؟
  الان ميخوام ببينم چي كار بايد انجام بدم؟؟
  ممنون

 23. Mehdi Hakimi گفت:

  لطفا مطالب سایر دوستان را مطالعه فرمایید

 24. امید گفت:

  سلام و ممنون از پاسخهای خوبتون .
  من 6 بامبو دارم که اخیراً حالشون خوب نیست . چند وقت پیش از آب دراوردم و تو خاک زدمشون . البته خاک رو از یک گل فروشی و مخصوص بامبو خریدو . بعد از 1.5 ماه تو خاک بودن خیلی از برگها زرد شدن و من باز آونها رو دراورزئن و توی آب گذاشتم . از کودهای مایع هم استفاده می کنم.
  اما اصلاً بهتر نشدن و هنوز برگها زرد می شن و زردی به ساقه ها هم رسید. من ساقه ها رو هم از قسمت زرد کوتاه کردم . حالا چند تا سوال دارم .
  ساقه یکی از بامبوها از وسط شروع به زرد شدن کرده بود ( دقیقاً یک زخم وسط این منطقه وجود داشت ) و من دقیقا قسمت زرد وسط زا ( حدود 10 سانت ) بریدم و دو قسمت دیگر رو در آب گذاشتم . قسمتی که برگ داشته در عزض 2 روز تمام ساقه اش رو به زردی می رود . دلیلش به نظر شما چیه ؟ چطور می شه نجاتش داد؟
  دوم اینکه قسمتهای پایینی که مربوط به پایینهای ساقه هستند می توانند رشد کنند و به بامبو کامل تبدیل شوند؟
  ضمناً من از سم ضد قارچ هم چند وقت پیش ( زمانی که از خاک بیزون آوردن استفاده کردم )
  با تشکر و معذرت از طولانی بودن پیام

 25. hamid گفت:

  سلام من دو تا بامبو دارم که به تازگی برگهاشون از بالا سفید رنگ شده و لکه های زرد زده همچنین یک لکه ی زرد مایل به قهوه ای روی ساقه ی یکیشون زده
  خیلی ممنون میشم اگه بگید باید چیکارشون کنم

 26. آزاده گفت:

  با سلام
  حدود 3 هفته پیش 3 شاخه بامبو خریدم که هنوزم ریشه ندارند ولی مشکل بزرگم اینه که شیارهای فهوه ایی رنگ مثل خشک شدگی روی یکی از برگها بود و حالا برگهای بامبو های دیگه هم همین مشکل رو دارند هر هفته آب گلدانو عوض میکنم فقط از آب معدنی با چند قطره مخصوص بامبو استفاده می کنم و جنس گلدان هم چینی و نور به ریشه ها نمی تابد من بامبو هامو خیلی دوست دارم لطفا کمکم کنید مررررررررررسی

 27. محمد گفت:

  سلام
  کمککککککککککککککککککککککککککککککککککک
  بنده یه بامبو تقریبا 2سال پیش خریدم الان حدود 1.80 قد کشیده رشد خوبی هم داره ولی متاسفانه 1ماه هست که از پایین ساقه برگ هش داره زرد میشه(گیاه داخل ابه نه خاک)
  میخواستم علتشو بهم بگید
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 28. Mehdi Hakimi گفت:

  برگهای زرد رو حذف کنید

 29. Mehdi Hakimi گفت:

  قسمتهای زرد دیگه سبز نخواهدشد
  بله برگها را میتوانید جدا کنید اشکالی ندارد

 30. Mehdi Hakimi گفت:

  معمولا ریشه زایی یک ماه و بیشتر طول میکشه

 31. هانی گفت:

  سلام
  بامبوهای من بسیار خوب رشد کردن و دارن به سقف میرسن , درسته که اگه به سقف برسن , برمیگردن ؟
  از کسی هم شنیدم که بامبو عمر داره و اگه به سقف برسه , خراب میشه؟
  من الان بهتره چی کار کنم؟
  ممنون

 32. سروناز گفت:

  سلام
  5 تا بامبو دارم تو یه گلدون آب که اوایل حدود یک سالی خوب بود و خوب رشد کرد. مدتی است که نوک برگ ها شروع به زرد شدن کرده و یکی از بامبوها ساقه اش تا بیش از نیمه زرد شده. اگر اون رو از بالای قسمت زرد شده قطع کنم و تو آب بذارم خوب میشه ؟ برای زرد شدن نوک برگ ها چکار کنم؟ هر چند مدت باید آب گلدون عوض بشه ؟

 33. سمانه گفت:

  با سلام
  حدود 2 سال پیش 5 عدد بامبو بدون ریشه خریدم که بعد از مدتی ریشه زد و برگهای شادابی داشت البته اون زمان من از آب شهری برای گلم استفاده می کردم.
  اما الان حدود یک ساله که گلم مرتب پژمرده تر میشه و من از آب معدنی براش استفاده کردم و حتی از گل فروشی یه قطره ای به عنوان غذای بامبو گرفتم و براش ریختم
  اما هنوز همون طوره
  از ابتدا گلم تو آفتاب مستقیم بوده ممکنه بعد از مدتی آفتاب اذیتش کرده باشه؟
  برگهای گلم زرد شده وساقه زیر برگها هم خشک و قهوه ای شده
  چند ماه پیش داشت از بالا جوونه جدید میزد اما انگار که رشوبت محیط کم بوده و خشک شد الان از کنار ریشه و داخل آب جوونه ای سفید به شکل گل زده . یعنی گل داده؟
  مشکلش چیه. لطفا راهنماییم کنید
  با تشکر

 34. سینا گفت:

  با درود و سپاس فراوان از راهنمایی های شما

  در روش پنجم برای فرم دادن به ساقه چه مقدار نور مورد نیاز است ؟
  حالت ساقه باید چگونه باشد یعنی میتوان به حالت افقی در رطوبت نگهداری کرد یا حتما باید عمود باشد؟

 35. Mehdi Hakimi گفت:

  به نظر من ریشه‌های بامبو شما خوب کار نمیکنه
  ریشه‌ها رو بررسی کنید. که آیا سالمند یا نه؟
  و لطفا مشکلات سایر دوستان در این موارد رو هم مطالعه فرمایید

 36. nit گفت:

  با سلام . حدود 5 سال میباشد که ده عدد بامبو دارم حالشون خوب و بلند و عریض هستند ریشه خوبه ساقه خوبه دمای اتاق خوبه و نورم مستقیم بهشون نمیتابه تا حالا از کود و ویتامین و … .استفاده نکرم. بورت طبیعی حتی روبان قرمز و طلایی هم دارن و داخل گلدان همیشه سنگ باغچه ای میاندازم و هر چند وقت یک بار عوض میکنم. اما….. ؟
  یک هفته چند روزی هست که نوک بعضی از برگهای هر کدام از بامبوها (تمام برگها نه) سوخته حالت.. . و .. یکی دو برگ از تعدادی بامبوها برگهاشون زرد شده. نمیدانم مشکل چیه…. ؟ البته بعد از مشاهده این وضعیت برگهای زرد را جدا کردم . آب گلدان را عوض کردم و 6 عدد بامبویی که این وضع را داشتن جدا کردم … . . اگر قارچه ؟ چکار کنم حالشون خوب بشه .. .. حال منم باحاشون داره خراب میشه.. . .. . کمکم کنید لطفا. ممنون از راهنمایی های خوبتون.

 37. ناشناس گفت:

  سلام من 20 روز هست كه سه شاخه بامبو خريداري كردم ولي الان برگ هاي پاييني زرد شده چه كار بايد انجام بدهم البته همه شرايط را رعايت كرده .ام

 38. saba گفت:

  سلام آقا مهدی از راهنماییتون ممنونم واقعا.
  من یه تا بامبو دارم اما یکیشون داره زرد میشه. من تازه اونا رو گرفتم. ممکنه مثلا با نگه داری خوب دوباره اونایی که زرد شدن دوباره سبز بشن؟

  بعدش میشه راهنماییم کنید که آیا میشه برگای بامبو رو جدا کرد؟ ینی طوریش نمیشه؟ واینکه چجوری جداشون کنم اگه میشه. 🙂 مرثی

 39. narges گفت:

  ba salam va khaste nabashid man be modate yek haftast 2 shakhe babo kharidam amma hanooz rishe nakarde mikhastam bedoonam cheghadr tool mikeshe ta rishe dar she ?aya dare kharab mishe mamnoon misham age tozih bedid ba tashakor narges

 40. مهدیه گفت:

  سلام یک سال بامبو خریدیم جایی که بامبو پیچ میخوره کمی چروکیده وداره زرد میشه و روی ساقه اش لکه های زردمایل به قهوه ای وجود داره واز همه مهم تر برگ هاش از نوکش داره زرد میشه وریشه هاش سبز وقهوه ای و بنفش شده رشد هم نکرده خواهش میکنم کمکم کنید .

 41. مرجان گفت:

  من 2 شاخه بامبو دارم که چند وقته نوک برگهاش سوخته و باعث میشه به مرور زمان برگهاش خشک بشن .روی ساقش هم یک سری نقاط به صورت خشکیدگی وجود داره که روی پیچهاش هم دیده میشه روی بعضی برگها خشکیدگی قهوهای دیده میشه ؟میخواستم بدونم علتش چیه و آیا درمان داره؟ لطفا کمک کنید ……

 42. Mehdi Hakimi گفت:

  برگهایی را که در آب فرو میرود قطع کنید

 43. ناهید گفت:

  وقتی قلمه زدیم باید برگهای قلمه را قطع کنیم یا بماند

 44. susan گفت:

  باسلام به مدت تقریبا یکساله که 5شاخه بامبو دریک گلدان شیشه ای دارم،حالا ساقه یکیشون بدون چروکیدگی تا قسمتی از پیچش زرد شده ،لطفا راهنمایی کنید برای اون و بقیه بامبوها چکاری انجام بدم؟ممنون

 45. بهار گفت:

  سلام من دوساله 9تا بامبو دارم تا الان خیلی خوب رشد کردند ولی نزدیک2ماه که برگهای سالم لکه دار میشن وبعدش کل برگ زردوخشک میشه لطفا راهنماییم کنید باید چه کار کنم تا گیاه ازبین نره.چه نوع قارچ کشی وازکجا باید تهیه کنم؟

 46. Mehdi Hakimi گفت:

  چون شرایط مطلوب زندگیش فراهم نمیشود

 47. Mehdi Hakimi گفت:

  عجله نکنید انشالله بزرگ میشوند

 48. Mehdi Hakimi گفت:

  والا در مورد مسایل فراگیاهی بنده نظری ندارم

 49. dariush گفت:

  salam.etlaateton khili kame

 50. روژين گفت:

  من حدود يکسالي است که سه شاخه بامبو خريدم و تمام توصيه ها را هم رعايت کرده ام اما اصلا بزرگ نمي شوند لطفا راهنمايي کنيد باتشکر

 51. شقایق گفت:

  با سلام تشکر می کنم از سایت پر محتوای شما واز اطلاعات کامل شما . اگر امکان داره در مورد تعداد بامبو و اینکه هر تعداد بیانگر چه مشخصه ای توضیح دهید یا اینکه کلا هر تعدادی که باشه فقط نشانه شانس و خوشبختی و اینکه این مطلب درست که رنگ قرمز در رشد بامبو تاثیر داره اگر درست است بعد از از چه مدتی میشه رمان قرمز را ور داشت که به بامبو آسیب نزنه . با تشکر

 52. gelayol گفت:

  سلام و روز بخیر برگ های بامبو بعد از زرد شدن ریخته و ساقه ای زرد از آن باقی مانده است آیا چاره ای برای دوباره جان گرفتن گیاه بامبو هست اگر جواب مثبت است چگونه میتوانم رشد آنها را مانند سابق کنم با توجه به اینکه همه ساقه ها از قسمت درون آب جوانه زده بودند و بعد از اینکه ارتفاع آنها از 15 سانت گذشت ساقه های جوان را از ساقه اصلی جدا نمودم و ریشه های بامبو ها در هم فرو رفته و غیر قابل جدا شدن هستند پیشا پیش سپاسگزار از راهنمائی شما

 53. javadredline گفت:

  چرا بنجامين شروع به ريختن برگ ميكند؟

 54. Mehdi Hakimi گفت:

  پیچ دادن بامبو نیاز به تمرین و تجربه دارد. از همان لحظه که قلمه گرفتید میتوانید شروع کنید

 55. ziii گفت:

  vaghti az bambo ghalame gerftim che modat baad bayad pich ro ijad konim
  mamnoon az rahnamaitoon

 56. ziii گفت:

  kheili mofid va kamel bood
  mamnoon
  dar morede tolide gole pamchal ham age matlabi darid lotfan mano rahnamai konid

 57. نازنین گفت:

  خیلی ممنونم از لطفتون .

 58. Mehdi Hakimi گفت:

  بله برای جلوگیری از رشد راهی وجود نداره. ولی میتوانید قلمه بگیرید ازش و شاخه‌های جدیدی تولید کنید

 59. علی رضا جاسم پور گفت:

  با سلام
  لاکی بامبو دارم از نوع پیچی که بصورت کوزه میباشد و داخل خاک میباشد . سر برگ آنها زرد شده خواهشمند است علت و و روش بهبود گیاه را بفرمائید.

 60. نازنین گفت:

  با سلام خدمت شما و ممنون از اطلاعات مفید سایتتون
  من حدود یک سال می شه که 5 تا شاخه بامبو خریدم و تمام نکاتی رو که شما نوشتید رعایت کردم الان مشکل من اینه که شاخه های بامبو و برگهای اون خیلی بلند شده و اگه همین طوری پیش بره چند ماه دیگه به سقف می رسه . میخواستم بدونم چطوری باید جلوی بلند تر شدنش رو بگیرم . بعضی ها میگن که باید از اولین جایی که برگ داده ببرم بعضی ها هم میگن که باید از جایی که ریشه داده کوتاه کنم ولی این طوری بازم مشکل برگها حل نمیشه. خواهش میکنم در این زمینه راهنمایی کنید. پیشاپیش از لطف شما و وقتی که می ذارید سپاس گذارم.

 61. Mehdi Hakimi گفت:

  بیماریهای حاصل از فعالیت قارچها و باکتریها و سایر عوامل بیماریزا

 62. شهناز پاشازاده گفت:

  ضمن عرض سلام و تشکر لطف کرده علت گندیدن آب و ساقه داخل گلدان بامبو را بفرمائید

 63. Mehdi Hakimi گفت:

  متاسفانه ارسال بامبو سخت است

 64. Mehdi Hakimi گفت:

  فکر نکنم صلاح باشد. بهتر است نریزید

 65. Mehdi Hakimi گفت:

  بله برگها حین حمل و نقل صدمه میبنند. و متاسفانه کاری نمیشود کرد. این شکستگیها ترمیم نمیشود

 66. Mehdi Hakimi گفت:

  این مشکل در بالا زیاد مطرح شده. لطفا مطالب بالا را مطالعه فرمایید

 67. Mehdi Hakimi گفت:

  ممکنه بیماری باشه. برای تشخیص بهتر از محل مشکل عکس بگیرید و برای ما بفرستید

 68. Mehdi Hakimi گفت:

  خوشبختانه یا متاسفانه تا حالا مشکل نماتد در بامبو را ندیده‌ام.

 69. لیدا گفت:

  لطفا” بفرمایید برا مبارزه با نماتدها در بامبو چه کار باید کرد؟

 70. سحر گفت:

  با سلام مجدد.من سحر هستم که ازتون راجع به سیاه شدن قسمتی از ساقه که داخل آب قرار گرفته و نارنجی شدن ریشه بامبوهام سوال پرسیده بودم.البته هنوز زمان گرفتن پاسخ نرسیده اما تا قبل از گرفتن پاسخ میخواستم سوالم رو تکمیل کنم.چیز دیگه ای که فراموش کردم بپرسم اینه که دو قسمت از ساقه یکی از بامبوهام زرد مایل به سفید شده که اندازه هر کدام از این قسمتهای سفید شده تقریبا به اندازه 2 بند انگشته.نمیدونم علت این سفید شدن ساقه چیه.خواهش میکنم راهنماییم کنید.

 71. سحر گفت:

  با سلام .من 3 تا بامبو دارم که جدیدا متوجه شدم در مورد 2 تاشون,طول اون قسمتی ازساقه که داخل آب قرار گرفته سیاه رنگ شده اما اصلا این سیاهی حالت لهیدگی یا نرمی نداره و کاملا سفته.البته این سیاهی دور تا دورساقه رو نگرفته و فقط در قسمت طولی در یک طرف ساقه ایجاد شده.ضمنا ریشه ها هم نارنجی رنگ شدن.نوک 2 تا از برگها کاملا خشک شدند.این 2برگ رو کندم.لطفا راهنماییم کنید که علت سیاه شدن ساقه ها و نارنجی بودن ریشه ها چیه و باید واسه رفع مشکل چی کار کنم؟

 72. Mehdi Hakimi گفت:

  نه والا. وایتکس به قدرت بسیار زیادی میتواند اندامهای گیاهی را خراب بکند. (در مدت زمان بیشتر از چند دقیقه)

 73. Mehdi Hakimi گفت:

  میشه لطفا سوال رو واضحتر مطرح بفرمایید

 74. Mehdi Hakimi گفت:

  شاید مشکل همین نور باشد. چون نور زیاد نمیخواهند

 75. maryam گفت:

  با سلام
  من حدود 10روزه که 3شاخه بامبو با ساقه های ابلق بدون ریشه خریدم که فروشنده گفت بامبو تایلنده. برگها با نایلون پوشیده شده بود وقتی باز کردم بیشتر برگها حالت شکسته شده داشتند حالا بعد 10 روز از همین محل دارن زرد میشن به آبشون قطره مخصوصشون هم اضافه کردم. آیا میشه کاری کرد که دیگه زرد شدنشون زیاد نشه؟ اولین باره که بامبو خریدم و خیلی دوسشون دارم توروخدا بهم بگین چیکار کنم همیشه شاداب بمونن؟ با تشکر

 76. اشرف گفت:

  سلام
  بعد از برش ساقه ی بیمار بامبو، میشه برای ضدعفونی و جلوگیری از عفونی شدن ساقه داخل آب بامبو وایتکس بریزیم؟ اگر میشه ریخت مقدارش در ازای ۱ لیتر باید چند قطره باشه؟

 77. حیدری گفت:

  سلام و خسته نباشید حضور محترم جناب آقای حکیمی
  حدودا یک ماه پیش در شیراز بامبوهای کوچک حدود 15 سانتی متری دیدم خیلی زیبا بود ولی نمی دانستم که دور از آب هم میتوان تا شهرستان آورد به همین علت نخریدم با توجه به صحبت های شما در این سایت می خواستم بدانم امکانش هست برای من نیز بامبو ارسال نمایید و آیا بامبو کوچک هم نیز دارید یا نه ؟
  با تشکر از راهنمایی شما

 78. اشرف گفت:

  سلام
  بعد از برش ساقه ی بیمار بامبو، میشه برای ضدعفونی و جلوگیری از عفونی شدن ساقه داخل آب بامبو وایتکس بریزیم؟ اگر میشه ریخت مقدارش در ازای 1 لیتر باید چند قطره باشه؟

 79. نگار گفت:

  ته ظرف شیشه ای رو که نگاه می کنک یه چیزایی حدود یک سانت و به قطری که به زور با چشم دیده میشه حرکت کرمی دارند.

 80. Mehdi Hakimi گفت:

  متاسفانه چاره‌ای ندارد. باید قسمت زرد شده را حذف کنید. چه از بالا چه از پایین

 81. مهسا گفت:

  سلام و خسته نباشید من تعددی بامبوی ابلق با ساقه کوتاه دارم که پیچ هم ندارد الان مدتی است که برگهای پایینی شروع به زرد شدن و قهوه ای شدن کرده اند و ریشه ها نارنجی رنگ هستند من از کود قطره ای مخصوص بامبو هم استفاده کرده ام و دو هفته ای یکبار آب ان را عوض میکنم و از آب تصفیه استفاده میکنم گیاهم از نور مناسب برخوردار است اما دلیل زرد شدن برگهارا نمیفهمم
  لطفا مرا راهنمایی کنید

 82. رها گفت:

  سلام
  با تشكر از سايت خوبتون
  من سه شاخه بامبو دارم تازگي متوجه شدم برگاشون كمرنگ شده با مطالعه مطالب قبلي متوجه شدم بايد كود كامل بدم ميشه بگيد از كجا ميتونم كود كامل تهيه كنم و چه مقدار بايد بهشون بدم؟

 83. مجید ابن النصیر گفت:

  نوشتید که اگر ساقه ی بامبو زرد شد ببرید و دوباره داخل آب بذارید . اما اگر از بالا به پایین زرد شد چه کار کنیم ؟؟؟

 84. می می گفت:

  باسلام وتشکر از صبر وحوصله شما. من دو ماهه که چند شاخه بامبو خریدم بعداز دو هفته انتهای ساقه ها حالت گندیدگی پیدا کرد که طبق توصیه های موجود در سایت شما ساقه ها را کوتاه کرده وظرف را ضد عفونی کردم بعد متوجه شدم یکی از بامبو ها از بخش وسط ساقه در حال زرد شدن است انرا از بقیه جدا کردم اما 1) بقیه بامبوها بعداز گذشت 2ماه هنوز ریشه نداده چه کنم؟ 2) با بامبویی که ساقهاش از وسط زرد و چروکیده شده چه کنم؟ لازم به توضیح است که برگها سالم بوده انتهای پایینی ساقه هم نسبتا سبز ولی بدون ریشه است

 85. مجید ابن النصیر گفت:

  با سلام بر اساتید گرامی ،

  خواهشا کمکم کنید . یکی از بامبو های من که نسبتا بلند هم هست ، داره از بالا زرد میشه . اول دو برگ انتهایی زرد شد و الان هم داره از بالا به پایین ، ساقه ی گیاه زرد میشه . البته بامبوی من پیچ نداره و کاملا صاف هستش و بیشتر برگ داره و خیلی بند بند نیست . فقط بخش های پایینیش بند بند هست و در نوک گیاه هم یک بخش بند بند جوان با دو برگ در آمده که حدود 4 میلیمتر قطر داره و همون بخش هم داره زرد میشه . البته دوتا ساقه ی دیگه هم از بخش های پایینی این گیاه منشعب شده که برگ دارن و سبز هستند اما روی برگ یکی از این انشعابات هم، یک نقطه ی سیاه مثل سوختگی به چشم میخوره . خواهشا کمکم کنید .من این گیاه رو خیلی دوست دارم .

  با سپاس فراوان از زحمات شما ،
  مجید.

 86. Mehdi Hakimi گفت:

  کلفت شدن ساقه‌ها در منزل به ندرت اتفاق می‌افته و به گلخانه یا محیط گرم و مرطوب نیاز هست

 87. Mehdi Hakimi گفت:

  نماتدها رو چگونه تشخیص میدهید؟

 88. نغمه گفت:

  سلام.واقعا ممنون ازینکه وقت میذارید و جواب میدید. بامبوهای من خوب رشد میکنن ولی ساقه جدید خیلی باریک و دراز شده.یعنی نمیشه که قلمه بزنم(چون میخوام از بالای پیچ قلمه بزنم). کاری میشه کرد که ضخامت ساقه های جدید بیشتر بشه.در ضمن یکیشونم قلمه زدم.برگهاش خیلی بی رنگن و رشدش هم کنده.من بهشون قطره تقویتی بامبو میدم.

 89. نگار گفت:

  با سلام
  من چند تا شاخه بامبو داشتم که بعد از اینکه چندین شاخه کوچک داد آنها را جدانموده و درآب قرار دادم که البته زمان قلمه زنی هم به نظرم مهمه و شاخه های جداشده در بهار زودتر ریشه داده و قوی ترند. ولی اکنون مشکل من وجود نماتد در آب هست که همیشه موقع تعویض آب این موجوداتو می بینم لطفا” راهنماییم کنین برای مبارزه چه کار باید کرد؟

 90. Mehdi Hakimi گفت:

  یک شمع معمولی را روشن کنید. پارافین آب شده آن را روی محل برش بریزید.

 91. Mehdi Hakimi گفت:

  تقاضا میکنم مطالب بالا را بهتر مطالعه فرمایید

 92. Mehdi Hakimi گفت:

  کریستالون صورتی برای بامبو منافعی ندارد. باید از کود کامل استفاده کنید. که در مورد کریستالون سبز رنگ است (فعلا)
  منظورتان را از قرمز شدن نفهمیدم. میتوانید از گیاه و محل مشکل عکس بفرستید؟

 93. Mehdi Hakimi گفت:

  تقاضا میکنم مطالب بالا را همراه با نظرات مخاطبان گرامی به طور کاملتری مطالعه فرمایید

 94. Mehdi Hakimi گفت:

  قسمتهای خراب شده را دوباره برش دهید.
  ابزار برش را با بوسیله شعله یا الکل ضدعفونی کنید.

 95. Mehdi Hakimi گفت:

  برجستگیها همان ریشه هستند که با تماس آب رشد میکنند و هیچ اشکالی ندارد.
  برای ضدعفونی ظرف خودتان از مایع سفیدکننده (وایتکس) استفاده کنید و چند روزی شیشه را جلوی آفتاب خشک کنید.

 96. امین گفت:

  مجددا سلام اگه توصیه کنید که سرشاخه ها را ببرم (زیر سرشاخه های زرد برگهای تازه و سرسبز و شاداب وجود دارد) روی سرشاخه ها چی باید بزنم؟ لطفا چیزی بگید که در منزل قابل دسترسی باشد. با تشکر . امین از اصفهان

 97. امین گفت:

  سلام من دو روز پیش 8 تا شاخه بامبو خریدم . الان 3 تا از اونا از بالای ساقه داره زرد میشه البته برگهای این شاخه ها کاملا سر حال هستند . مشکل کجاست؟ راهنمایی بفرمایید. باتشکر

 98. الاله گفت:

  ممنون از راهنماییتون
  ساقه بامبو هم لکه های سفیدی داره میتونه قارچ باشه و باید چی کارش کنم؟
  متشکرم

 99. Mehdi Hakimi گفت:

  ممکن است برگها در هنگام جابجایی از تولید به فروش و بعد رسیدن به دست شما صدمه دیده باشد
  به مرور برگهای جدید برگهای سالمی میتواند باشد و برگهای کهنه را میتوانید حذف کنید
  خشک شدن نوک برگها علامت نرسیدن آب کافی به آنها (با اسپری آب میتواند جبران شود) یا کمبود نور و مواد غذایی میتواند باشد

 100. الاله گفت:

  با سلام و تشکر
  گیاه بامبو من برگهای پاره ای دارد و نوک برگها قهوهای شده است لطفا راهنمایی کنید

 101. صبا گفت:

  سلام ممنونم از راهنمایی های خوبتون من بیشتر از یک سال است بامبو دارم اب بامبو هامو وقتی میخواستم عوض کنم میجوشوندم ولی الان عرض 2یا 3 روز اب بوی بدی میده قبلا بوی بد نمیداد لطفا بگین علت اینکه بوی بد میده چیه و چیکار کنم بوی بد نده ممنون.

 102. javadm گفت:

  سلام،کمک لطفا
  من چند ماهی هست که بامبو دارم،تقریبا 2 هفته پیش جابجاشون کردم،الان متاسفانه روی برگ ها و ساقه های بامبوهام شته های سفید رنگی زده،لطفا بگید که من چکار باید بکنم.

 103. منیژه روستایی گفت:

  با سلام
  بامبوی سبزی دارم که در خاک رشد می کند. مدتی است بالای ساقه ی آن(محلی که جدید روئیده و رشد کرده) قرمز رنگ شده و نوک برگ ها (تمام برگ ها) زرد می شود. لازم است بگویم کود مصرفی بنده آهن و کریستالون صورتی است. لطفا بگویید مشکل از کجاست؟ با سپاس

 104. Mehdi Hakimi گفت:

  کمرنگ شدن برگهای جوان در اثر کمبود عناصر کم‌مصرف (مانند آهن روی منگنز و …) است. آبکی شدن ساقه‌ها منظورتون فساد و گندیده شدن هست؟ این بعد از برش زیاد پیش میاد و گیاه شما دچار آلودگی قارچی شده

 105. zeinab گفت:

  با سلام وتشکر از راهنمایی های شما
  بامبوهای من در ساقه های جدید بالای پیچ دچار زردشدن و پوسیدگی ولهیدگی شده بود برای بریدن پوسیدگی تا این که به قسمت سفید برسم مجبور شدم قسمتی که برگ می داد را ببرم و الان دو تا از بامبو هام دیگه برگ نمیدن .الان تقریبا 50 سانت بالای پیچ ساقه داره. ممکنه روی ساقه جدید جوانه بزنه ؟ چه مدت طول میکشه ؟،چند روزی هم هست که اطراف پیچ کمی ساقه چروک شده ، باید چیکار کنم؟

 106. hedieh گفت:

  با سلام
  سوالي كه از خدمتتون داشتم اينه كه بامبوهاي من وقتي رشد كردن برگ ها به رنگ سفيد دراومدن و سبز نبودن، و من شاخه بامبو رو از پائين قطع كردم، اما انگار كه آب زياد به نوك ساقه برسه برگ ها يه حالت آبكي پيدا كردن، علت چي ميتونه باشه؟
  ممنون ميشم از پاسخگوئي شما…

 107. ali گفت:

  سلام من سه تا بامبو خریدیم از اب لوله کشی استفاده می کنم یکی از بامبوها برگاش پژمرده شده م قسمتی شون زرد شده و ساقه اش هم کمی چروک شده لطفا راهنماییم کنین.

 108. زهرا گفت:

  سلام.خيلي ممنون از مطالب مفيدتون.
  بامبوهاي من خيلي قدشون بلند شده بود.از ساقه قلمه شون زدم ولي حلشون خيلي بده.ساقه هاش زرد شده و برگها پژمرده شدن.ممكنه كه دوباره جون بگيرن؟ كاري از دستم بر مي آد؟ لطفا راهنماييم كنين.ممنون

 109. ونوس گفت:

  با سلام حدود سه ماه پیش سه شاخه بامبو خریدم و تا یک ماه پیش هیچ مشکلی نداشتن یه بار غذای بامبو را زیاد ریختم بعد از چند روز اب انها {اب معدنی }کدر شد و بوی بسیار بدی میداد و ته ساقهها هم گندیده شدن انها را از محله گندیده شده جدا کردم و هر روز اب ان {اب معدنی }را عوض میکنم ولی باز هم اب کدر و ته ساقهها گند میکنه ساقها کمی چروک ولی برگها سالم هستن . از همون اول روی یکی از ساقهها برجستگیهای برنگ کرم مایل به طلائی بود که به مهض نزدیک شدن اب به انها سریع شروع به ریشه زدن میکنه می خواستم راهنمائیم کنین ممنون

 110. کود کامل بدهید

 111. نازی گفت:

  با سلام و خسته نباشید چکار کنم تا برگای بامبو سبز بشه آخه چند وقتی میشه که برگها کمی زرد شده اند با تشکر از شما.

 112. یاسمن گفت:

  بله ریشه وساقه سالم است ولی روی ریشه ماده لزجی مثل جلبک است رشدهم دارد مشکل کجاست؟

 113. با شستشو از روی ساقه‌ها از بین نمیرود؟ خود ساقه‌ها سالم هستند؟

 114. ونوس گفت:

  با سلام حدود سه ماه پیش سه شاخه بامبو خریدم و تا یک ماه پیش هیچ مشکلی نداشتن یه بار غذای بامبو را زیاد ریختم بعد از چند روز اب انها {اب معدنی }کدر شد و بوی بسیار بدی میداد و ته ساقهها هم گندیده شدن انها را از محله گندیده شده جدا کردم و هر روز اب ان {اب معدنی }را عوض میکنم ولی باز هم اب کدر و ته ساقهها گند میکنه ساقها کمی چروک ولی برگها سالم هستن . از همون اول روی یکی از ساقهها برجستگیهای برنگ کرم مایل به طلائی بود که به مهض نزدیک شدن اب به انها سریع شروع به ریشه زدن میکنه می خواستم راهنمائیم کنین ممنون

 115. faezeh گفت:

  ببخشید من گیاهم الان 2 تا برگ بیشتر نداره بعد ساقشو چون خراب بوده یکم بریدم اما چند روز بعد اون جایی که بریدم سیاه شده و رفته تو .اگه الان بخوام همون جوری که شما گفتی ازش بزنم تا برسه به جایی که دیگه سیاه نباشه شاید برگاش قطع بشه .من می ترسم اگه برگاش قطع شه خشک شه باید چی کار کنم؟
  ممنون

 116. یاسمن گفت:

  سلام وخسته نباشدمدتی هست که درریشه های بامبوهای من چیزی شبیه جلبک رشدکرده ولزج است مشکل کجاست وچطوری ازبین ببرم؟بیماری قارچی است؟

 117. maryam گفت:

  با سلام
  3 سال پیش 3 شاخه بامبو خریدم که تا الان سر حال بودند و در جایی ثابت ولی این جند روز بی حال شدند و شاخه ها می افتند و دیگر ساقه نمی تونه شاخه های قد کشیده را بالا نگه داره . من آبشان را عوض کردم و خودشان هم زیر دوش میشویم با آب سرد تا گرد و غبار روی برگها نباشد . در ضمن در محل پیچ ساقه ها با فشار دادن ساقه میشه متوجه شد کمی نرم شدند البته کمی نه زیاد . چه باید کنم تا نجاتشون بدم ؟ کلا در بهترین شرایط عمر بامبو چند سال است ؟
  با سپاس .

 118. برجستگیها ممکن است جوانه‌های در حال رشد یا نوک ریشه‌های آینده باشد

 119. متاسفانه تجربه‌ای در این زمینه ندارم. این آب قابل آشامیدن برای انسان هست؟ اگر هست برای گلها هم میتوانید استفاده کنید.

 120. بابت از دست دادن بامبوها متاسفم.
  پیشرفت بیماری قارچی از سرعت عمل شما بیشتر بوده. انشالله سری بعد موفقتر خواهید بود.

 121. یک مقدار کمی قارچ کش به آب اضافه کنید. خیلی کم. اگر نشد ذغال چوب هم خواص کنترل قارچها را دارد. یک تکه ذغال در آب بیاندازید. (برای مدتی)

 122. سفید بودن و کم رنگ بودن برگها علامت کمبود عناصر کم مصرف مانند آهن و … است. از کودهای کامل استفاده کنید. قهوه‌ای شدن برگها و ساقه‌ها علامت خوبی نیست ممکن است گیاه شما آلوده و بیمار باشد

 123. برای قسمتی که داخل آب قرار میگیرد لازم نیست پارافین بزنید

 124. ممکن است ریشه‌ها صدمه زیادی دیده باشند. بهتر است از ته ساقه مقداری ببرید و کوتاه کنید

 125. بهجت از مشهد گفت:

  با سلام و تشکر از جواب هاتون ،
  چند روز به مسافرت رفتم، وقتی بازگشتم آب گلدان بامبو”م خشک شده بود ؛ آب ریختم ولی پس از گذشت 10 روز هنوز برگهایش شاداب نشده است. چکار کنم؟ آیا خشک شده است؟

 126. nasibeh گفت:

  ba salam vaghti sagheye bamboo ra bedalil leh shodegi va … boridim mitavan dar entehaye saghe az sham ab shode estefade kar inkar zarari nadareh?..

 127. roya گفت:

  با سلام و تشکر
  حدود 3 سال است چند شاخه بامبو دارم که در آب خیلی رشد کردند یکبار از بالای پیچ ها آنها را به دو قسمت کردم و دوباره از سر پیچها جوانه زدند ولی بعضی از جوانه ها خوب رشد نمی کنند در ضمن برگهای جوان ریز تر و سفید رنگ هستند و سبز نمی شوند در چند شاخه هم کلا” رشد متوقف شده و برگها و ساقه های جوان قهوه ای و نرم شده اند مشکل گیاه چیست؟
  آیا نیازی هست که ریشه های گیاه هرس شود تا ریشه های جدید بدهد ؟ اگر هست چطوری باید این کار را بکنم؟
  قطره تقویتی هم دادم ولی فایده نداشت.

 128. مرجان گفت:

  سلام من دو شاخه بامبو دارم كه حدود 6 سال پيش خريدم كه خيلي خوب رشد كرده و بلند شده و قد آن تا سقف رسيده شبيه به يك درخت و اصلا دوست ندارم كوتاهش كنم جديدا نوك برگها شروع به خشك شدن كرده و روي ريشه ها هم دانه ها سياه رنگي شبيه به دوده ديده ميشه آب كدر و ريشه ها كلا به رنگ تيره در آمده آب گلدان را عوض كردن ريشه ها را كاملا شسته م مقداري از ريشه ها كنده شده اما دوده هاي سياه به طور كامل تميز نشد الان ريشه به رنگ طبيعي در آمده اما دانه هاي سياه روي ريشه كامل تميز نشده مي ترسم دوباره اين دانه ها زياد بشود و گياهي كه 6 سال نگهداري كردم از بين برود لطفا راهنمايي بفرمائيد متشكرم

 129. nasibeh گفت:

  با سلام
  من هفت تا بامبو داشتم که چند تاشون ساقه چروکیده ای داشتن ولی سبز بودن و مشکل خاصی نداشتن به توصیه شما ساقه را ارویب قطع کردم و چون ته ساقه کاملا قهوه ای بود با الکل سفید ضدعفونی کرده و به گلدان بر گردوندم بعد از چهار روز کل ساقه زرد و بعد له شد و کلا بامبو هام از بین رفتن یکی دیکه هم که این بلا رو سرش آورده بودم از ته ساقه بیست سانت قطع کردم تا به قسمت سالم برسم و بدتر نشه ولی گویا زرد شدن ادامه داره.کاش اصلا این کارو نکرده بودم حالا باید چیکار کنم؟مشکل کجاست؟ در ضمن من از آب معدنی مناسب استفاده می کنم.

 130. مرضیه گفت:

  سلام
  میشه از آب کولر گازی برای بامبوها استفاده کرد؟
  با تشکر

 131. سوری گفت:

  بامبو های من هم مشکلی مثل مشکلی که “farab” نوشته پیدا کردن.هر سه تا بامبو تقریبا روی تمام ساقه یه دونه هایی مثل جوانه پیدا شده.میشه بگین چین و باید چکارشون کنم؟ممنون

 132. مرضیه گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون.
  روی چند تا از برگهای بامبوی من جند لکه بوجود آمده طوری که این لکه ها کمرنگ تر از برگها هستند. این نشانه ی قارچ یا چیزیه؟ چه کار باید بکنم؟ به طور متوسط یک بامبویی که ریشه داره در سال باید چند سانتیمتر رشد کنه؟
  ممنونم

 133. حالا چرا آب بدست آمده از برفک؟ چون در یخچالها از مواد شیمیای متنوعی استفاده میشود ممکن است این آب مضر برای گیاه باشد.
  اونها که چروک شده‌اند آب کافی دریافت نمیکنند. پایین ساقه را برش بدهید تا جایی که محل برش سفید و تازه دیده بشود. نه زرد و معیوب. تا احتمالا قسمتهای فاشد شده ساقه حذف شود.

 134. بوسیله یک چاقو یا کاتر تیز. از هرکجا که دوست دارید میتوانید ببرید. به صورت اریب ببرید. محل برش روی شاخه مادر را معمولا موم شمع آب میکنند و میمالند بهش. تا مانع ورود قارچها و عوامل بیماریزا بشود.

 135. سوری گفت:

  سلام.من یک و سال و نیمه سه تا شاخه بامبو دارم که الان خیلی بلند شدن و دیگه کج شدن.میشه توضیح بدین دقیقا چه جوری باید کوتاهشون کنم؟از کجا باید ببرمشون و چه جوری…

 136. sahand گفت:

  سلام
  من 6 عدد بامبو داشتم که ساقه هاشون می پوسید 2 تا از بامبو ها کاملا از بین رفت و بقیه که موندن کوتاه شدن و رشد نمی کنند درخانه نور کمی دارند (فقط در طول روز انقدر روشن هست که میشه اجسام را دید ) الان 2 یا 3 برگی که دادند ریز هستند و یه مدتی اصلا رشدی ندارند ممنون میشم بگید چرا رشد نمی کنند

 137. flamenco گفت:

  با عرض سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  من 3 عدد بامبو دارم و با آب مقطری که از برفکهای داخل یخچال بدست میاد ازشون نگهداری میکنم و ماهی یکبار آبش رو عوض کرده به ازای هر شاخه یک قطره توش میریزم
  یکی از اونها که جوون تره و ساقش نازکتره سرحاله و ریشه هم زده اما دوتای دیگه سرحال نیستند و ساقشون چروک شده و یکیشون هم یکی از برگهاش زرد و سیاه شده و از داخل برگش لکه های سیاه دیده میشه
  با توجه به اینکه هر سه تا در یک شرایط یکسان نگهداری میشن به نظر شما دلیل ریشه نزدن و پوسیده شده دوتای دیگه چیه؟
  آیا باید اون برگ زرد شده رو جدا کنم؟
  با تشکر از شما

 138. پاجوشها ضرری ندارند. اگر به زیبایی گلدان شما می‌افزاید بگذارید بماند

 139. عیسی گفت:

  با سلام و خسته نباشید وتشکر از سایت عالیتون
  من 2 شاخه بامبو دارم حالا یکیشون از انتها نزدیک ریشه ها برگ جدید در آورده وبا اینکه برگها داخل آب هستن بازم رشد میکنن این برگهای جدیدو چکار کنم.ببرمشون یا باشن خوبه ؟ به رشد بامبو ضربه نمیزنه اگه نبرمشون؟

 140. ممکن است ریشه یا جوانه‌های جدید باشد. نگران نباشید.

 141. سمیرا گفت:

  با سلام
  از راهنمایی های خوبتون واقعا ممنونم.
  2 ماه است که 5 شاخه بامبو خریدم .قبل از ریشه کردن هر هفته آبش رو عوض و ظرفش رو هم می شستم. یک ماه بعد از خریداری هم از تقویتی استفاده کردم.و هر 3 هفته آبش رو عوض و ظرفش رو شستم.بامبو خیلی خوب ریشه کرده و سرحال هست.به تازگی زیر پیچ ساقه هر 5 تا چیزهایی مثل جوش که سفید یا کرم رنگ هستند و سفت هستند زده است . می خواستم راهنمایی کنید که آیا اینها قارچ هستند یا چیز دیگر؟برای این مسئله چه کار باید کرد.
  با تشکر

 142. برخی مواقع لکه‌ها اثرات باقیمانده کودها و سموم هستند

 143. محمد رضا گفت:

  سلام من سه سال پیش دو تا شاخه بامبو خریدم و توی یه گلدون شیشه ای گذاشتم بعد از چند ماه ریشه ها به رنگ تیره در اومدند انگار مثل اهن زنگ زده اند و یه چیزهایی هم شبیه بافتهای مرده به رنگ زنگ اهن ته گلدون جمع میشه (مثل خاک) الان یه 6ماهی هست که سه تا شاخه دیگه هم خریدم و کنار اونها گذاشتم اینها هم بعد از مدتی ریشه دادند که سفید بود ولی حالا ریششون داره نارنجی میشه میترسم مثل اونا زنگ بزنه انگار ساقشون هم داره در قسمت کنار ریشه ها دوده میگیره بخودش . در ضمن قطره هم هفته ای یک قطره برای هرشاخه میدم
  لطفا راهنماییم کنید ممنونم

 144. حمیدرضا گفت:

  سلام
  بامبو های من از همون ابتدا که خریدم دارای لکه ها نقطه مانندی به رنگ قهوه ای سوخته و مشکی بود و این لکه ها بیشتر در زیر برگهای بزرگ(قسمتی که روییدن)و داخل برگهای در حال رشد وجود داشت و من اونها رو با دستمال مرطوب تا جایی که می شد ‍پاک کردم و براحتی هم پاک می شد(حتی با دست)
  اما فکر میکنم بازهم از این لکه ها روش بوجود اومده و برگهای بزرگش همه زرد شدند و من اون برگهارو قطع کردم.
  از هر شاخه 2 3تا برگ بزرگ ها رو کندم!
  البته بامبوها بسیار سبزی هم هستند ولی نمی دونم مشکل قارچی دارند یا یک چیز دیگه؟
  و باید چکار کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 145. ضرری ندارد ولی هربار هنگام شستشوی گلدان این مواد تزیینی را هم خوب شستشو کنید

 146. مينا گفت:

  سلام خسته نباشيد. مي خواستم بدونم ريختن سنگ هاي تزئيني و از اين قبيل موارد در گلدان بامبو ضرري براي اين گياه ندارد؟

 147. صادق گفت:

  سلام
  من چند شاخه بامبو داشتم می خواستم یکی از شاخه ها که 1 متر طول داشت رو به دو بامبو تکثیر بدم ولی هرکاری میکنم اون شاخای که ریشه نداره بعد از چند روز از پایین لهیده و فرسوده میشه هربارم که لهیده میشه از جایی بالاتر اونو با چاغوی تیز می برم ولی باز فرسوده میشه نمیدونم مشکل از کجاست لطفا راهنماییم کنید

 148. مينا گفت:

  سلام خسته نباشيد
  مي خواستم بدونم توي گلدون بامبو ميشه از سنگ هاي تزئيني و… استفاده كرد؟ ضرري واسه گياه نداره؟

 149. یاس گفت:

  با عرض سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون ،
  چند وقتی است که 3 عدد بامبو خریداری کرده ام .ظاهر برگها سبز است ولی به نظر می رسد هیچ یک از برگها طراوت و شادابی ندارند و روی بعضی از برگهای هر سه گیاه در مسیر یک خط صاف و زرد رنگ برگ پاره شده است ولی ساقه بامبو سالم است.لطفا علت پارگی برگها را توضیح دهید؟آیا لازم این برگها رو از گیاه جدا کنم ؟

  با سپاس

 150. الهام گفت:

  با سلام لاکی بامبو های من دچار یک بیماری شده اند خواهشمندم درباره سم و میزانش راهنمائییم کنید برگها وساقه ها سالمند فقط برفکهای سفید روی برگها هست که با شستن از بین نرفته واز یک گلخانه دار که پرسیدم سم مالاتیون را توصیه کردندآیا سم خوبی است؟به چه میزان مصرف کنم؟

 151. بعد از برش محل رو با محلول رقیقی از الکل سفید ضدعفونی کنید تا باقیمانده قارچها رشد نکنند

 152. رامین گفت:

  من بامبو را از پایین بریدم طوریکه هر 2 قسمت ریشه داشت پس از مدتی ساقه پوسیده و از بین رفت دلیلش چی بوده؟
  با تشکر

 153. ریشه‌های جوان معمولا سفید و با بالا رفتن سن ریشه به زردی و قهوه‌ای میگراید

 154. ناشناس گفت:

  با سلام
  گل بامبوی من چند روز پیش از محل جوانه اش شکست و جوانه اش را در آب گذاشتم تا ریشه بدهد الان خود چوب گل ریشه دارد اما جوانه ندارد آیا راهی است تا بتوانم کاری کنم که جوانه بزند یا دیگر رشد نمی کند و باید آن را دور بیندازم؟

  من یک گلدان گل ناز دارم که از چند لمه ی جدا تشکیل شده است و برگهای بعضی از قلنه ها قهوه ای و خورده و پاره شده است چه باید بکنم؟

 155. سناز گفت:

  با سلام و تشکر
  بیشتر از 1 سال میشه که 3 شاخه بامبو دارم که چند روز پیش متوجه شدم 2 تا ا اونا دارن خراب میشن . از پیچ به بالا به طرف پایین دارن برمیگردن و برگاشونم حالت پژمرده شدن . ساقشم لاغر و حالت چروکیده شده . چیکار باید بکنم . یه سؤال دیگه ، علت زرد شدن نوک برگهای بامبو از چی میتونه باشه ؟

 156. یاسمن گفت:

  سلام خسته نباشید بامبومن ریشه داده رنگ ریشه ها هم سفیده هم قهوه ای.رنگ ریشه سالم بایدچه رنگی باشه؟قهوه ای بودن نشانه بیماری یاقارچ نیست؟

 157. ali گفت:

  سلام و متشکر از سایت خیلی خوبتون
  توی خونه یک شاخه بامبو داریم که قسمت پایین ساقه اون شروع کرد به خشک شدن و چروک شدن و برگها هم خیلی پژمرده شده بودند. من هم اون قسمت رو از قسمت برگ با چاقو جدا کردم و قسمت سالم رو در آب گذاشتم که فورا شروع کرد به ریشه زدن و برگها مجددا شاداب شدن اما مشکل اینه که بعد از چند روز ناحیه برش حالت نرم و له شده و زرد پیدا کرده و این رنگ زرد و له شدگی در حال پیشرفته .شما در پاسخهاتون به دوستان نوشته بودید که باید این قسمت رو برید حالا نمیشه بعد از بریدن قسمت له شده با یک ماده ای مثلا ضد زنگ روی ناحیه برش رو پوشاند تا دوباره این مساله تکرار نشه؟
  مرسی

 158. پریسا گفت:

  باسلام و روزخوش
  من حدود دو سال است چند عدد بامبو دارم که در آب خیلی خوب رشد کرده و ساقه های آن بزرگ شده اند ولی متاسفانه نمی دانم چند روز است که پژمرده و ساقه های آن به حالت افتادگی و خمیدگی پیدا کرده است و در ضمن ریشه های آن هم نارنجی رنگ پر رنگ شده است. دلیل آن می تواند دلیل سردی اتاق یا باد غیر مستقیم کولر باشد یا عمر آن تمام شده است؟
  و چگونه می توانیم برای خرید بامبو اصل آن را شناسایی کنیم؟

  متشکرم

 159. شیشه بامبوتان را خوب با وایتکس و ریکا و امثالهم ضدعفونی کنید
  از آب سبک استفاده کنید و ماهانه یکی دو بار آب را عوض کنید

 160. واو! چقدر سم! لازمه اینهمه سم استفاده بشه؟

 161. گیاه صدمه دیده و مدتی طول میکشه تا بازسازی بکنه

 162. یاسمن گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  چروکیدگی ساقه بامبو با برش انتهای ساقه رفع شد ولی دوباره برگ ها شروع به زرد شدن کرده است. این بار مشکل چییست؟
  ممنون

 163. شقایق گفت:

  سلام وبا تشکر از حوصله ای که به خرج میدهید من یک گلدان بامبو دارم که شاخه های بامبو در خاک نگهداری میشوند. شاخه ها پیچ خورده اند ودر بالا بهم میرسند. هم شپشک اردالود داره که سم سایپرمترین زدم ولی کنترل نکرد و هم نوک و حاشیه ی برگها حالت سوختگی داره که زیر ذره بین نقاط ریز سیاه روی قسمتهای سوخته مشاهده میشه ایا بیماری قارچی است؟ با سم کاپتان کنترل میشه؟ در ضمن کود پتاسیم نیز به گلدان دادم.ایا میتونم اول کاپتان بزنم برای بیماری قارچی ان و سپس دیازینون بزنم برای شپشک ان؟

 164. هدايت گفت:

  با سلام ممنون از اينكه با جواب دادن به سوالها دل ما راشاد مي كنيد يه تعداد بامبو دارم كهروي ساقه هاشون قارچ زده بود كه سم بنوميل قرار دادماما بعد از در اوردن از داخل سم قارچ ها كه به ساقه چسبيده بودند نرفته بودند مجبور شدم با دستمال اغشته به سم انها را بكنم به هر حال تا مدتي سالم بودند جديدا روي ساقه شيار هاي قرمز رنگي بوجود امده بود امروز هم كه مي خواستم اب گلها را عوض بكنم از ديدن حشره هايي كه شبيه كرم بودند شاخ در اوردم لطفا راهنمايي كنيد كه بايد با اين بامبو ها كه دايما يه مرض ميگيرند چه بكنم

 165. h&m گفت:

  سلام
  با عرض خسته نباشيد سوالي در مورد رشد بامبوها داشتم، آيا بامبوها وقتي قد ميكشن صاف بالا ميرن و ديگه پيچ نميخورن؟

 166. ته ساقه‌ها دچار مشکلی شده که آب رو به بالای ساقه نمیرسونه. انتهای ساقه‌ها را کمی برش بدهید تا به قسمت سالم برسید و آوندها بتوانند آب بفرستند بالا

 167. یاسمن گفت:

  سلام از سایت شماممنونم خیلی پرمحتواست یه سوالی داشتم من دو هفته اس که بامبوخریدم 4تاازبرگاش زردشدوافتادحالاساقش چروک شده مشکل گل من چیه؟

 168. سارا گفت:

  سلام از اطلاعات خوبی که میدید متشکرم
  حدود سه ساله که 3 شاخه بامبو خریدم که بعد از یکسال ساقه های اونا شروع به باریک شدن کرد و رنگ ساقه و برگها کاملا کم رنگ شد و ریشه هاش خیلی کم سفت و کوتاه هست که ریشه ها بسرعت از ساقه جدا میشه و ته گلدان ته نشین میشه یکبار هم قلمه زدم ولی برگهاش خیلی زرد و باریک شده اخیرا هم انتهای ساقه یکی کاملا زرد شد که اون قسمت را بریدم یه چیزهایی مثل جوانه یا زگیل بعضی قسمتای ساقه و زیر پیچ بامبو زده که وقتی از یه گل فروشی پرسیدم گفت ریشه های هوازی هست
  اسپری قارچ کش هم استفاده میکنم ولی فقط روی برگها میزنم میخواستم بدونم مشکل بامبو هام چیه و آیا اسپری قارچ کش را داخل آب بامبو هم میشه زد یا نه؟
  چیکار کنم که بامبو ها با طراوت بشه و ریشه های زیادی بده؟(از قطره هم استفاده میکنم)
  از راهنمایتون خیلی ممنونم..

 169. شهلا بیگدلی گفت:

  با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید سه شاخه بامبوس پیچ دار را 1 ماه پیش از نمایشگاه خریدم مدتی است برگهای تازه اش کم رنگ وزرد ونوک برگهای قبلی خشک و سوخته می شوند علت چیست و راه چاره چیست؟

 170. Mahnaz گفت:

  بادرود و تشکر از سایت خوبتون، می خواستم خواهش کنم اگر امکان داره به صورت تصویری روش قلمه زدن بامبو رو نمایش بدین.

 171. کودهای کامل رو میتوانید از ما بخرید (صفحه خرید پستی) از فروشگاههای گل و گیاه و لوازم کشاورزیها هم قابل تهیه است

 172. عیسی گفت:

  کود کامل رو از کجا میشه گیر آورد
  من برگهای زرد رو قیچی کردم کار خوبی کردم یا نه؟

 173. برای هر شاخه حداقل نیم لیتر آب لازم است
  کم رنگی برگهای جوان به کمبود عناصر میکرو مربوط میشود و باید از کود کامل استفاده کنید

 174. عیسی گفت:

  ا سلام ممنون از سایت خوبتون
  من 2شاخه بامبو دارم که ریشه تازه هم در آوردن ام برگهایی که تازه در میان سفیدند و تازگیم دارن پژمرده میشن ،
  ارتفاع آب بامبوها باید چقدر باشه؟ آخه گلدان بلند گرفتم براشون

 175. از کود کامل استفاده کنید. آبپاشی روی برگها هم بی تاثیر نیست

 176. مهدوی گفت:

  سلام
  بامبو هام رو قلمه زدم و به خوبی ریشه کرده نور مستقیم بهش نمی خوره و آفت هم نداره و جاش هم گرم نیست ولی نوک برگ هاش در حال زرد شدنه باید چه کار کنم؟
  ممنون از سایت خوبتون

 177. مهتاب گفت:

  سلام من هشت بامبو دارم حدود 2 ساله خیلی خوب رشد کردند و برگها سبز است مدتی است متوجه شده ام ساقه ها زرد شده اما برگها تازه و سبز است و برگ جدید هم میدهند . من انها را در گلدان سفالی گذاشته ام ممکن است چون نور به ساقه ها نخورده زرد شده باشند یا فکر میکنید دارند خراب میشوند ممنون از شما

 178. علل مختلفی ممکن است داشته باشد
  از تابش شدید آفتاب تا صدمات ناشی از حمل و نقل و حتی بیماریهای قارچی.

 179. امیر گفت:

  با سلام.در وسط برخی برگهای بامبوی من تعدادی لکه های سوخته و خشک شده وجود دارد. علتش چیه؟

 180. سپیده گفت:

  بازم سلام
  ببخشید من زیاد مزاحم شما می شم دیروز دیدم یکی از ساقه های بامبوم ته ساقه یکم قهوه ای میشه به من بگید مشکلش چیه باید ببرم چه جوری ببرم آخه همکارم برید زرد شد و خشک شد
  بازم ممنون

 181. بله ماهی هم میشود نگهداشت
  آب جوشیده شده کلر ندارد ولی املاح دیگر حذف نمیشود ولی ممکن است آب جوشیده شده سبک با سنگین باشد
  به هر حال از آبی استفاده کنید که سنگینی زیر 125 داشته باشد

 182. محسن گفت:

  سلام باتشكر از مطالب جالبتون ميخواستم بگم آيا ميشود در ظرف بامبو ماهي گلي نگهداري كرد؟
  واينكه آيا آب جوشانده شده براي بامبو مناسب است ؟

 183. اونی که چروکیده شده آب کافی به بالای ساقه نمیرسه و باید از ته شاخه از زیر آن یک مقدار برش بدهید و اگر گندیدگی مشاهده شده. تمام قسمتهای گندیده رو حذف کنید

 184. فکر نکنم ولی هربار هنگام تعویض آب باید اینها رو هم کاملا بشورید

 185. خب آب شیر که استفاده نکنید. آب سبک معدنی استفاده کنید
  محتوای قطره شما که نمیدانیم چه بوده
  اگر تازه خریده‌اید که احتمالا ریشه ندارد و یکی دو ماهی طول میکشد تا ریشه بدهد و گیاه مستقر بشود و بشود گفت که آبا رشد میکند یا نه؟
  صبر کنید درکل

 186. اگر سر ساقه رو قطع کنید (مثلا از بالای پیچ) کمی به کلفت شدن ساقه کمک خواهد کرد ولی قطعی نیست و ممکن است فرقی هم نکند.

 187. شهرام گفت:

  سلام
  با تشکر از سایتتون میخواستم بدونم چه کار کنیم تا ساقه بامبو که رشد میکنه ضخیم بمونه و نازک نشه؟

 188. سپیده گفت:

  سلام
  میشه لطفی کنید به من بگید مشکل بامبوی چیه یه هفته پیش من این سه تا بامبو را خریدم خیلی شاداب و خوب بود من از شیر آب آب داخل گلدونش ریختم و دو قطره مخصوص بامبو ریختم جاشم پشت پنجره ای که پرده کاملاً همیشه کشیده هست ولی امروز دیدم که سره دوتا از برگهاش حالت سوخته داره نمی دونم مشلک مال آب اصفهان یا اون قطره یا نور ممنون می شم کمکم کنید

 189. behnam گفت:

  باسلام وخسته نباشيد
  اگر داخل گلدان بامبو سنگ هاي كريستاليه تزييني يا شنهاي تزييني بريزيم به گل اسيب ميزنه؟

 190. شهرزاد گفت:

  سلام. حدود دو سه ماه پیش سه تا لاکی بامبو گرفتم. الان ساقه یکیشون یکم چروکیده شده و در حالی که دوتای دیگه ریشه زده اند این یکی هنوز ریشه هاش رشد نکردند و به صورت نقطه های سفید باقی موندند. قطره خوراکی بهشون میدم و آبشونم تمیز میکنم اما نمیدونم مشکل این یکی چیه. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

 191. 123 گفت:

  با سلام
  حدود 10 روز است که 5شاخه بامبو خریدم و 1روز پس از خریداری برگ های2شاخه شروع به زرد شدن کردندو ساقه مشکلی ندارد وشروع به ریشه دادن کرده

 192. اگر زرد شدن ساقه ادامه پیدا نکند انشالله دیگر خراب نمیشود

 193. نازی گفت:

  با سلام و خسته نباشید تشکر می کنم از سایت بسیار عالی که دارید.
  حدوداً یک ماهی است که سه عدد بامبو خریداری کرده ام یکی از آنها تا جایی که پیچ می خورد زرد شده است آن را قطع کردم آیا بامبو من درست می شود یا باید آن را بیرون ریخت؟

 194. بستر این گیاه کاملا نرم و نفوذپذیر و مقوی باید باشد.
  برای همین یا از ترکیب خاک برگ طبیعی و چیزهایی مانند سبوس برنج، خرده‌های چوب و باقیمانده گیاهان پوسیده استفاده میشود.
  ولی ترکیب کوکوپیت 50٪ + پیتماس 40٪+ پرلیت 10٪ ترکیب به روزتری است و ساده‌تر تهیه میشود.

 195. کامبیز گفت:

  سلام .ضمن تشکر از سایت خوبتون وراهنمایی های مفیدتون.
  در مورد ترکیب خاک گلدان گیاه آگلونما واینکه مواد تشکیل دهنده خاک با چه نسبتی باید با هم ترکیب بشن داشتم ازتون راهنمایی می خواستم .
  با تشکر

 196. تعویض خاک به فصل و زمان کاری ندارد به گیاه و اندازه گلدان و رشد آن مربوط است
  هر گیاهی هم ترکیب بستر خودش را میطلبد

 197. این که ریشه بعد از خرید ظاهر بشه طبیعی است
  و بامبو هنگام ورود به کشور ریشه ندارند.
  معمولا یک ماه تا چهل روز طول میکشه تا ریشه بدهند.
  پیشنهاد میکنم ته ساقه‌ها را چند سانتی متر با وسیله تیزی مانند کاتر کوتاه کنید تا اگر به برگها آب نمیرسد این مشکل حل شود.
  تا وقتی ریشه ندهد زیاد کود جذب نخواهدکرد.

 198. خب آب خالی تمام نیازهای گیاه رو فراهم نمیکنه. حتما از مکملهای غذایی گیاهی که به عنوان قطره بامبو شناخته میشوند استفاده کنید.
  اونی که ساقه که قهوه‌ای شده ممکنه بقیه رو هم خراب کنه
  اون رو جدا کنید و قسمت خراب شده رو حذف کنید
  موارد بالا رو هم مطالعه فرمایید

 199. در خاک معمولی که رشد نمیکنند
  در ترکیب کوکوپیت و پیت ماس رشد بهتری نسبت به آب نشان میدهند

 200. کامبیز گفت:

  سلام .ضمن تشکر از سایت خوبتون .
  با توجه به نزدیک شدن فصل بهار ولزوم تعویض گلدان های گیاهان آپارتمانی در این فاصله زمانی کوتاه میخواستم در خصوص خاک گلدان ونسبت اختلاط اجزای خاک گلدان جهت گیاهان آپارتمانی از شما راهنمایی بگیرم .
  با تشکر

 201. کامبیز گفت:

  سلام . ضمن تشکر از سایت خوبتون.
  حدود 40 روز پیش چند شاخه بامبو از یک فروشنده خریدم .بامبوها ریشه نداشتن و فروشنده ادعا می کرد بامبوها تایلندی هستند و بعدازگذاشتن توی آب مدت زیادی طول نمیکشه تا ریشه بدن .ولی تا حالا که چهل روز از خریدشون گذشته نه تنها ریشه ندادن بلکه برگهای بامبو ها هم رو به افول گذاشتن .آبی که به بامبو ها میدم آب معدنیه وهر 2 هفته یکبار آبشونو عوض میکنم وازکود مایعی که شبیه به قطره خوراکیه وخود فروشنده توصیه کرده به آب اضافه می کنم . برای اینکه بامبو شروع به ریشه دادن بکنه باید چیکار کنم؟

 202. منیژه روستایی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من در آبان ماه 2 گلدان بامبو یکی سبز ویکی ابلق خریداری کرد که البته در خاک زندگی می کنند نه در آب. بامبوی سبز تنها 1 برگ اضافه کرده ولی بامبوی ابلق که 5 شاخه ی بافته شده است برگ تازه می دهد ولی برگهای قدیمی با سرعت کمی از نوک قهوه ای می شوند. آیا این موارد طبیعی است؟ و لطفا در مورد میزان رشد طبیعی این گیاه و آبیاری آن در خاک توضیح دهید.
  با سپاس
  روستایی

 203. katayoon گفت:

  با تشکر از مدیر سایت.

  من یکسال پیش سه شاخه بامبو خریدم از نوع سبز پررنگ و آنها در کنج اتاق که نور هم ندارد نگهداری میکنم. آب آنها را چند ماه یکبار عوض میکنم و تا کنون از کود مایع و غذای بامبو ( در صورت تفاوت با کود من اطلاعی ندارم) استفاده نکردم. بامبوها رشد خوبی داشتند ولی دو هفته ای است که دو سه برگ از آنها شروع به قهوه ای و خشک شدن کرده است. لطفاٌ مرا راهنمایی کنید که آنها را نجاب بدم.
  دیگر اینکه از همان پارسان بامبوهایی خریداری کردم ابلق هستند ولی با همان شرایط نگهداری فقط در اتاقی که نور دارد و نه آفتاب ولی رشد خیلی کمی داشته با ساقه نازک و حتی برگهای تازه رسته جدید هم از نوک به شکل سوخته و قهوه ای در می آیند. به تازگی یکی از آنها ساقه نرم پیدا کرده و قهوه ای شده. میدونم که خیلی طولانی شد ممنون از حوصلتون

 204. منیژه روستایی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من دو گلدان بامبو یکی سبز و یکی ابلق دارم که در خاک زندگی می کنند نه در آب. ظاهر آنها کاملا سالم است. نه پوسیدگی و نه لکه ندارند. اما رشد نوع سبز خیلی کند بوده و در مدت 5 ماه فقط 1 برگ اضافه کرده. نوع ابلق با توجه به اینکه 5 شاخه ی به هم بافته شده است برگ تازه می دهد ولی برگهای اولیه با سرعت کندی قهوه ای رنگ می شوند. آیا اینها بیماری ست؟ و میزان رشد طبیعی بامبو در خاک چیست؟
  با سپاس
  روستایی

 205. تا حالا چنین موردی نداشته‌ایم. آیا میتوانید عکس بفرستید؟

 206. farab گفت:

  با سلام .چند روزی است که روی سرتاسر ساقه یکی از بامبوهای من دانه هائی شبیه جوانه یا زگیل در آمده است که سفت هستند .آیا اینها قارچ هستند؟ از توجه شما متشکرم.

 207. آیا تغذیه لازم و نور کافی و آب مناسب را بهشان میدهید؟
  و همه این موارد در مطالب بالا هم مطرح شده‌اند.

 208. گیاهپزشکان معمولا دفاتری در شهرها دارند. به آنها مراجعه کنید.
  در تمام ادارات کشاورزی حتما گیاه پزشک حضور دارند میتوانید به آنها نشان دهید.

 209. از ترکیبی باید استفاده کنید که رطوبت خیلی زیادی نگه بدارد.
  مثلا 70درصد کوکوپیت و 15درصد پیت ماس و 15 درصد پرلیت الان ترکیبی است که ما استفاده میکنیم.

 210. سعيد گفت:

  سلام لطفا به داد بامبوهاي من برسيد
  ساقه هاشون داره لاغرتر ميشه
  نوك برگاشون زرد ميشه و حالت سوختگي داره
  و ديگه اينكه برگاي تازه اي كه در مي آرن بيشتر به زردي مي زنه و اونطوري سبز نيستن و بعد مي افتن
  قد بامبوهاالان 160سانتي متر شده و حسابي ريشه كردن

 211. هدايت گفت:

  باسلام برروي ساقه زير پوسته ي نازك ان رگه هاي قر مز رنگي بوجود امده كه شبيه حشره نيستنداما همينطور بيشتر مي شوند اگر ممكن است راهنمايي كنيدوبا گياه پزشك چگونه ارتباط كنمتا مشكل گياهم برطرف شود ممنون

 212. نسرین گفت:

  با سلام . اگر من بخواهم یک گیاه بامبو را در خاک بکارم ترکیب خاک مورد نیاز آن چه باید باشد .و نحوه آبیاری آن چگونه باید باشد؟لطفاً راهنمایی بفرمایید .

 213. معمولا از پارافین استفاده میکنند. شما میتوانید بعد از برش یک شمع معمولی را روشن کنید و اون رو کج کنید تا پارافین مایع شده روی محل برش ریخته و آنجا سفت شود.
  برای کشتن سریع یک لایه سلول بیرونی اینکار را میکنند تا سریعا بافت چوب پنبه‌ای تولید شود و مانع ورود قارچها و عوامل بیماریزای دیگر شود.

  در منزل معمولا نیازی به اینکار نیست. مگر اینکه هوا خیلی آلوده باشد.

 214. vahid گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  میخواستم بدونم دلیل اینکه سربامبو رو چرا 1چیزی مثه چسب یا شمع میزنن ؟؟؟؟؟؟
  اگه بخوام بامبومو تکثیر کنم منم باید بزنم ؟؟؟؟؟
  باتشکر و ممنون بخاطر سایت مفیدتون

 215. فرزان .ص گفت:

  ممنون از اطلاعات جالبتون … اگه امکان داره عکسهائی از بامبوهای سالم و بامبوهای دارای بیماریهای مختلف ارائه دهید

 216. اگر به بامبوها کود بدهید ماهی دچار مشکل میشود. ولی اگر کود ندهید اشکالی ندارد

 217. احسان گفت:

  من یه ماهی فایترم دارم اگه بندازمش داخل گلدان بامبوها مشکلی برای گل و ماهی پیش نمیاد؟

 218. برخی مواقع کمبود یا زیاد بود فسفر باعث قرمز شدن برگها وساقه‌‌ها میتواند باشد.
  از طرف دیگر بیماریهای مختلف باکتریایی وقارچی با این علایم ممکن است رخ بدهند.
  بهتر است با یک گیاه پزشک مشورت بفرمایید.

 219. برگ نصفه رو بگذارید باشه تا وقتی خودش بیافته.
  از نظر زیبایی اگر مهمه میتونید خودتون قیچی ش کنید و بردارید

 220. احسان گفت:

  بیماریهایی که ذکر شده رو نداره…با اون برگه نصفه چیکار کنم؟ عمرشو نمیدونم چند ساله ولی 4ماهه که دارمش…

 221. هدايت گفت:

  با سلام وخسته نباشيد واقعا بسيار با محبت هستيدواز لطف شما خيلي ممنونم چند عدد بامبوي چيني هم دارم كه به تازگي زير پوسته ساقه ان شيار هاي قرمزي بوجود امده كه نمي دانم چيستندوشبيه حشره نيستندولي همينطور بيشتر ميشوند اگر لطف كنيد بگوييد كه چيستند ممنون ميشوم چوخ چوخ ساقولاسوز

 222. تمام مطالب بالا رو مطالعه کردید؟
  1- مطمئن بشید که گیاهتان بیماریهایی که در بالا نوشته شده رو نداره.
  2- از کودهای مایع کامل به گیاهتون بدید.
  3- آب معدنی و سبک استفاده کنید.
  و این رو هم در نظر داشته باشید که ماکزیمم عمر یک برگ در گیاهان چند ساله و دایمی 3 سال است. و برگ پس از این مدت تعویض میشه. یا از همون محل برگ جدید در میاد یا از بالای ساقه

 223. احسان گفت:

  من 3 تا بامبو دارم که چند وقته نوک برگاشون زرد و قهوه ای شده…یه برگش کامل زرد شد و کندمش یه برگشم ففط همون قسمتی که زرد شده بود رو ازش جدا کردم و یعنی الان برگش نصفه است…بقیه ام دارن خراب میشن…یه برگشم خودش از وسط پاره شده…لطف کنید هم درمورد اون برگ نصفه بفرمایید که چکارش کنم و هم کلا چه کارایی باید انجام بدم؟ تا حالا هیچ کودی هم بهش ندادم…

 224. tannaz گفت:

  از اطلاعاتی که در مورد این دوست من (بامبو) بهم دادین بسیار ممنونم، بسیار جامع بود

 225. خب گیاه شما آلوده به قارچ است و با برش دادن از بین نرفته است.
  بهتر از سموم قارچ کش مانند بنومیل استفاده کنید.
  یک گرم سم را در یک لیتر آب حل و برای یکی دو ساعت ساقه‌های بامبوها را در آن محلول قرار بدهید

 226. محمد جواد گفت:

  من بسیار لذت بردم از پاسخهایی که به من دادید
  دمتون گرم
  خیلی با معرفتی

 227. هدايت گفت:

  با سلام بامبو هاي من از پايين ساقه جايي كه بريده شده اوند ها از بين رفته بود كه با راهنمايي شما انها را از پايين بريدم برگها ديگر زرد نمي شوند وساقه از چروك در امد ولي مشكلي وجود دارد اين است كه پايين ساقه هر ماه يكبار اوند ها چند تايي زرد ميشوند ومن نيز بايد ساقه را مرتب ببرم درضمن دانه هاي بسيار ريز كه حشره نيستند هم هنوز ازبين نرفته اند حالا سوالي كه دارم اين است كه چرا اوند ساقه زرد ميشود بااينكه ظرف نگهداري بامبو ها را مرتب ضد عفوني ميكنم واز كجا بفهمم كه دانه هاي سياه روي ساقه چيستندوبا انها چه بكنم متشكرم

 228. این صفحه مربوط به لاکی بامبو است. لطفا سوالات را در محل خودشان مطرح کنید.

 229. شهاب گفت:

  بابا خیلی آقایی
  خیلی با معرفتی
  خیلی صاف و صادقی
  زنده باشی
  دمت گرم .

 230. محمد رضا گفت:

  سلام
  گیاه آگلونما طلایی هنوز هم دچار مشکل زرد شدن برگها از نوک به سمت ساقه و دربر گرفتن کل برگ را دارا می باشد و با استفاده از تمام کودهایی پیشنهادی از قبیل کریستالون و سکوئنشیال 2 هم مشکل برطرف نشد در میزان آبدهی هم بسیار با دقت عمل می کنم آیا امکان این هست که ریشه در حال پوسیدن باشد چراکه از زیر گلدان که چک می کنم می بینم حدود 7 روز پس از آبدهی هنوز خاک مرطوب است و به حالت گل ، اما زهکشی مشکلی ندارد و پس از آبدهی زیرگلدانی خیس می شود !
  ضمنا من به طور معمول گلها را در رطوبت بین 20 تا 40 درصد نگهداری می کنم اما برگ انجیری هم سوختگی سربرگها را دارد و سربرگها ابتدا رو به زردی گذاشته و سپس قهوه ای شده و حالت کاغذی و سوخته به خود می گیرند و کل برگ پژمرده می شود و از بین میرود.
  سپاسگزارم

 231. این علایم که فرمودید علامت کنه است. باید سم پاشی کنید
  با سموم کنه کش. مثلا دیازینون سم رایج و در دسترسی است.
  برای نگهداری بهتر مطالب همین صفحه و مشکلات مراجعان را مطالعه فرمایید.

 232. samaneh گفت:

  zir barghay bambo man chizi shabieh tar ankabot ba donehay sia rang zade va rang barga ham sabz kam rang dondone shode. man golo ba ab sard shostam aya eshkalli dasht? baray salamat bambo bayad a che chizi estefade konam.ba tashakor

 233. نخیر ریشه‌های بامبو را کوتاه نمیکنید مگر اینکه بیمار شده یا فاسد شده باشند.
  کمرنگی برگهای جوان در اثر کمبودهای عناصر میکروالمنت مانند آهن بر منگنز و روی و … است. از کودهای کامل مایع استفاده کنید.
  همانطور که عرض کردم کمبود عناصر است ولی آب سنگین هم میتواند موجب بشود. (آبهای سنگین نمکهایی دارند که میتواند موجب مسمومیت گیاه شود)

 234. محمد جواد گفت:

  باسلام وتشکرازسایت عالیتان:
  1-آیا باید ریشه های بامبو راکوتاه کرد یا بگذاریم به رشد خود ادامه دهد؟
  2-چند برگ سرشاخه بامبو های من درازتر ،کم رنگ تر ،مایل به سفید ونازک شده وکم کم پژمرده وخشک شدند خواهش میکنم راهنماییم کنید
  3-آیا کمبود قطره های تقویتی موجب این وضعیت شده یا آب سنگین ؟

 235. برای اینکه دیگر رشد نکنند راه حلی ارائه نشده. میشود رشد را کند کرد ولی گران تمام میشود.
  میتوانید قلمه بزنید تا دوباره رشد بکنند و گلدانتان هم پر شاخه شود

 236. خب زرد شدن معانی مختلفی دارد.
  اگر گندیده و فاسد شده نباشند چه اشکالی دارد نگه دارید؟
  ولی اگر زرد شدن به معنی فاسد شدن است باید قسمتهای فاسد شده را حذف کنید

 237. نيروانا گفت:

  بامبوهاي من بسيار بلند و بزرگ شده اند . چيكار ميشه كرد كه ديگه رشد نكنن يا رشدشون كمتر بشه ؟!

 238. fg گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بامبو هایم ساقهایش زرد شده است ولی چند برگ تازه داده است به نظر شما هنوز هم بامبو ها بیمار هستند و قابل نگهداري هستند؟

 239. هنگام خرید به سلامت بدنه اهمیت بدهید
  هرچقدر شاخه کلفت تر باشد بهتر است.
  برگها سالم و بدون علایم قارچی مانند دوده و شیره و تارهای سفید و … باشند.
  ریشه‌ها اگر وجود داشتند بودی نامطلوب ندهد
  ساقه لهیده و لکه دار و زرد نباشد
  زخم نداشته باشد

 240. بله. گل میدهد و گلهای سفید دارد. احتمال خوشبو بودن آن هم هست. چون در این تیره برخی دراسینا ها گلهای خوشبویی دارند.
  ولی در خانه به این زودیها گل نمیدهد.

 241. خانواده دراسینا مشابه هم هستند

 242. fg گفت:

  با سلام و خسته نباشيد
  بامبو هايم ساقهايش زرد شده است ولي چند برگ تازه داده است به نظر شما هنوز هم بامبو ها بيمار هستند و قابل نگهداري هستند به نظر شما براي خريدش چه نكاتي را در نظر بگيريم تا با مشكلات قبلي مواجه نشويم ؟
  با تشكر

 243. مریم گفت:

  با سلام میخواستم بدانم آیا این بامبو ( لاکی بامبو) گل هم میدهد و آیا غیر از قلمه از بذر آن هم میشود استفاده نمود و غیر از قلمه زدن آیا راه دیگری برای ازدیاد آن وجود دارد و همینطور در مورد خصوصیات گیاهشناسی آن مثلا اندازه برگ و مشخصات برگ و ساقه و ریشه آن در هیچ سایتی اطلاعاتی وجود نداشت اگر می توانید مرا راهنمایی نمائید ممنون میشوم راستی من در جایی خواندم تا تعداد بیشتر از 21 شاخه هم نوشته شده بود که چه مزایایی دارد شما اطلاعات بیشتری در این مورد اگر دارید خوشحال می شوم راهنمایی نمائید با ذکر منبع استفاده می نمایم. لطفا به ایملم بفرستید.

 244. مریم گفت:

  با سلام و خسته نباشید می خواستم خواهش کنم در مورد خصوصیات گیاه شناسی لاکی بامبو توضیحاتی بدهید مثلاً در مورد اندازه نوع برگ + گل + ساقه + ریشه و غیره ممنون می شوم من در حال تحقیقی در این مورد هستم بازهم ممنون می شوم که کمکم نمائید . با تشکر

 245. غذاهای مختلفی برای بامبوها عرضه میشود که روش مصرف متفاوتی دارند
  روی بسته بندی اطلاعاتی درج نشده بود؟

 246. در مورد خاک ژله‌ای بهتر از آب بیشتر از خاک ژله‌ای باشد که هوا بین ریشه‌ها نماند و تمام ریشه‌ها دارای آب باشند.
  در ضمن برخی خاک‌های ژله‌ای چینی دارای رنگ و مواد شیمیایی مضری برای گیاهان هستند.
  کرم‌های خاکی ضرری برای گیاهان ندارند. اونها دوست گیاهان هستند. پشه‌های سیاه ریز هم معمولا کاری به گیاه ندارند و خاک زی هستند

 247. احتمال داره گیاه شما از اول بیمار بوده یا هنگام نقل و انتقال به منزل دچار سرمازدگی شده یا … به هر حال گیاه شما دچار مشکل است شما بهترین کارهای لازم را انجام داده‌اید امیدوارم به زودی بهبود یابند.

 248. کنه‌ها داخل گیاه نمیشوند. این نقاط یا در اثر بیماری قارچی است یا مربوط به کمبود عناصر میشود. اگر بتوانید عکسی از برگها برای ما ارسال کنید بیشتر میتوانیم راهنمایی کنیم

 249. ریحانه گفت:

  سلام غذای بامبو را چطور باید استفاده کرد من تو گلدونی که بامبوهام بود (کامنت قبلی) سه قطره ریختم. البته دو روز اول هیچی نریختم.

 250. زهرا گفت:

  با سلام خدمت شما وتشکر فراوان از سایت بسیار بسیار مفید واموزنده با عرض پوزش چند سوال داشتم که امیدوارم اگر فرصت داشتید جواب دهید من دیروز هفت شاخه بامبو خریدم ودر گلدانهای شیشه ای مخصوص این بامبوها قرار دادم در دو گلدان .واین گلدانهارا تا نیمه پر اب کردم وچهار بسته از خاک های ژله ای به صورت مساوی ریخته خواستم ببینم ایا اشکالی داره که هم از این ژلهاباشه وهم اب چون اب اونها خیلی خیلی بیشتره ایا گیاهها اسیب نمیبین با تشکر ببخشید گلدان کاج مطبقم هم جدیدن در داخل روی خاکش کرم وپشه های ریز میبینم ایا امکان داره از خزه های تزییینی روی گلدانم باشه وهمچنیین گلدان گیاه کروتن هم همین مشکل رو داره وبرگهاش میرخت وجای گلدانو عوض کردم خیلی بهتر شد چون جای جدیدش نور دهیش خیلی بهتره وریختن برگهاش متوقف شد ممنون میشم اگه بدونم مشکل کرمهای داخل دو گلدانو چطور از بین ببرم خیلی ممنون وسپاسگزارم

 251. ریحانه گفت:

  سلام روز سه شنبه یک بامبو خریدم که انتهای ساقه ی آن قهوه ای بود روز پنج شنبه دیدم برگ ها کمی زرد شده همان روز یک بامبوی دیگر هم خریده بودم ولی مثل قبلی نبود که سالم تر به نظر می رسید الان بعد از دو روز 2 تا از برگ های بامبوی دوم هم سرشان سبز روشن شده. علت چیست در ضمن انتهای بامبوی قبلی که قهوه ای شده بود بریدم الان هم بامبوها را در گلدان های مختلف گذاشتم به خاطر اولی که زرد شده بود.
  تشکر

 252. الهام گفت:

  با سلام
  نقاط قرمز رنگ زنده نیستند و با دست از ساقه ها جدا نمی شوند در ضمن روی برگ ها هم دیده نمی شوند. آیا زرد شدن نوک برگ ها با این نقاط قرمز رنگ ارتباطی دارد و آیا ممکن است این نقاط کنه هایی باشند که در زیر پوست ساقه رفته باشند؟آیا کمبود یک ماده معدنی سبب این تغیرات است؟ ممنون از راهنمایی های شما

 253. علت چروکیده شدن این است که آب به بالای گیاه نمیرسد بنابراین یا ساقه از پایین دچار بیماری شده یا ریشه‌ها مشکل دارند
  موجودات مشاهده شده احتمالا کنه قرمز باشد. باید سم پاشی کنید
  بله بیمارها را جدا کنید
  تغییر محل زیاد مهم نیست راحت باشید

 254. احتمال دارد. باید سم پاشی کنید.
  پاجوشها را با چاقوی تیز جدا کنید و در ظرف دیگری بگذارید

 255. آیا نقطه‌ها قرمز رنگ موجود زنده هستند؟‌یعنی با دست کنده میشوند؟ یا داخل برگ هستند؟

 256. الهام گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من سه شاخه بامبو 5 ماه پیش خریدم. یکی از شاخه ها حالت دو شاخه داشت و دو سری برگ داشت. همگی ریشه زایی کرده اند ولی رشد بسیار کمی دارند به طوری که 2 تا از شاخه ها اصلاً رشدی نداشته اند. با اینکه از کود های مخصوص هم استفاده کرده ام و همیشه هم از ابهای معدنی استفاده می کنم نوک برگ ها زرد شده اند و روی ساقه آنها نقطه های قرمز رنگی به وجود آمده اند. لطفاً من را راهنمایی کنید.

 257. حسین گفت:

  با سلام و سپاس فراوان از سایت و مطالب ارزنده ی ان
  در لابلای برگ های گیاه بامبو بنده ذرات ریز سفید رنگی دیده میشود که احتمال میدهم شته باشد آیا حدس بنده صحیح است یا نه؟ و مورد دیگر یکی از شاخه ها 2 عدد پا جوش زده چگونه میتوانم آنها را تکثیر کنم؟

 258. ياسي گفت:

  با سلام
  متشكرم از راهنمايي هاي سازنده شما
  شش ماه پيش من دو شاخه بامبو خريدم كه تا الان خوب بودورشد ميكرد تا دو هفته پيش كه ساقه يكي چروكيده ونازك شد اما زرد نشد.اين چروكيدگي بيشتر شد تا يكي از برگها از انتها خشك ميشد.من آن برگ را جدا كردم وزير برگ رشته هاي باريك و قرمز رنگ مانند رگ بود.اين تغييرحالت بامبو خيلي منوناراحت كرده.
  1-علت چروك شدن و نازك شدن ساقه چيست و آياامكان قلمه زدن آن چه از بالا چه پايين هست؟
  2-آياآن رگه هاي قرمز رنگ آفت است؟
  3-آيا بايد آن را ازآن يكي بامبوي سالم جدا كنم؟
  4-چون ميگويند تغيير مكان براي بامبو خوب نيست ميتوانم بعد شش ماه جاي آن را به جاي كم نورتري تغيير دهم؟

 259. اگر بو بدهد حتما دچار بیماری قارچی یا باکتریایی شده‌است که ساقه‌های گیاه را تخمیر و از بین میبرند

 260. fg گفت:

  با سلام
  ممنون از راهنمايي شما
  با زدن ساقه هاي زرد شده بامبو ها هيچ تغييري نكرده اند و رنگ آن ها زرد تر از قبل شده است و در ضمن اگر بو بدهد چه مشكلي دارد؟

 261. ریشه زایی بامبو ممکن است چند هفته تا یکی دو ماه طول بکشد. اگرساقه‌ها سالم باشند و برگها آب دریافت بکنند اشکالی ندارد. نگران نباشید.

 262. فریبرز گفت:

  باسلام لاکی بامبو به چه صورت جوانه میدهدوبرای تکثیربادجوانه هاراجداکرد؟

 263. fg گفت:

  با سلام
  چرا گياه بامبو كه خريده ام ريشه نمي كندو ساقه هاي آن به رنگ سفيد در آمده است به نظر شما چه مشكلي گياه من دارد؟

 264. ساقه‌ها اگر از پایین زرد شده و بوی بد میدهند یعنی قارچی شده‌اند و باید بریده شوند. تا گیاه بتواند آب بکشد و رشد بکند

 265. نه متاسفانه.

 266. این دانه‌های ریز میتواند شپشکهای سپردار باشد که رنگ قهوه‌ای پوسته دارد و زیر لاک محافظ حشره‌ای ریز وجود دارد.
  اگر شپشک بود از سموم عمومی سیستمیک مانند متاسیستوکس و ایمیدیا کلوپراید استفاده کنید
  اگر شپشک نبود باید معلوم بشود چی هست. بعدا اقدام کنید

 267. fg گفت:

  با سلام
  گياه بامبويي را به مدت سه هفته خريداري نموده ام كه ريشه نداشت و الان هم نه ريشه دار شده است و نه رشد كرده است و ساقه ها و برگ هاي آن زرد و قسمت هايي از آن چروكيده و به رنگ سفيد در آمده است براي بهبود رشد آن چكار بايد بكنم؟

 268. شهلا گفت:

  با سلام آیا ویژگی های گل بامبو در فنگ شوئی را میدانید؟تعداد شاخه های بامبو و اٍثرات انها برروی ما و محیط را عال فنگ شوئی در صورت امکان بنویسید.متشکرم

 269. هدايت گفت:

  با سلام واقعا از اينكه وقت گذاشته وجواب سوالها را مي دهيد سپاسگذارم اينكه فرموديد علت از قارچ ميباشد ميخواستم بدانم كه بايد چه نوع سمي وبا چه ميزان دوزي بايد بزنم اينكه ساقه هاي بامبو هاي من از پايين زرد نشده اند و فقط دانه هاي بسيار ريزي روي ساقه وجود دارند كه همان طور ك قبلا گفتم شبيه حشره نيستند ولي به ساقه چسبيده اند كه وقتي با ناخن ميكنم كنده ميشوند سم قارچ به برگ ها نيز بزنم يا نه چوخ چوخ سا قو لاسوز

 270. دوده‌های سیاه معمولا قارچی هستند که بعد از صدمه زدن شته‌ها به برگها در اثر خارج شدن شیره گیاهی تشکیل میشوند.
  با سم پاشی معمولی برعلیه قارچها میتوان آنها را رفع کرد.
  اینکه ساقه شما چروکیده شده مهمترین علتش نرسیدن آن به ساقه و برگهاست.
  احتمالا ساقه بامبو شما از پایین در اثر بیماری زرد و لزج شده و آوندها از بین رفته و گیاه نمیتوان آب جذب بکند.
  پایین ساقه‌ها را تا جایی که سبز و سالم باشد باید ببرید.
  تا به آوندهای سالم برسید. پس از آن گیاه میتواند آب بالا بکشد و برگها و ساقه‌ها از چروکیدگی در می‌آیند. در غیر اینصورت گیاه شما نابود شدنی است.
  پس از برداشتن بامبوها و برش قسمتهای آلوده – حتما ظرف بامبو خود را با وایتکس و ریکا و امثالهم خوب ضدعفونی کنید – آب تازه ریخته و شاخه‌ها را هم زیر آب معمولی شستشو کنید سپس در آب جدید قرار بدهید.

 271. هدايت گفت:

  با سلام بسيار خوشحال شدم كه پاسخ سوالم راداديد.بسيار متشكرم بامبو ها از نزديك ديدم دانه هاي سياه رنگ شبيه حشره نيستندوبيشتربه دوده هاي بسيارريزشباهت دارندكه روي ساقه وجود دارند حالا نميدانم انها را سمپاشي ب كنم يا نه لطفا مرا راهنمايي كنيدشيار هاي عمودي روي ساقه كه بسيار چروك شده است از چيست برگ ها از پايين شروع به زرد شدن ميكنند واقعا از لطف شما كمال قدر داني رادارم

 272. به آقای هدایت:
  من فکر میکنم آن دانه‌های سیاه ریز باید کنه باشند
  آنها را با ذره بین نگاه کنید که آیا موجودات زنده شبیه حشره هستند یا نه؟
  کنه‌ها دیواره سلولی را سوراخ و محتوای آن را با آنزیم‌های مخصوصی حل کرده و مینوشند لذا آن سلول خالی شده و برگ به مرور زرد دیده میشود.
  اگر کنه باشد باید با سموم کنه‌کش سم‌پاشی کنید.
  حشره‌کشهای گیاهی قوی هم ممکن است اثر بکنند.

  ساقه لهیده شده از دیگر ساقه‌ها جدا کرده و قسمت زرد و لهیده شده آن را حذف کنید تا به ساقه سفید-شیری سالم برسید.
  در ظرف جدا نگهداری کنید تا وقتی که رشد کند و سالم بشود.
  موفق باشید

 273. هدايت گفت:

  باسلام چندعددبامبو دارم كه يك ماه پيش خريدم و ريشه نداشت و يكي از آنها از بالاي ساقه لهيده وخراب شد بامبوها ريشه زده اند ولي روي ساقه آنها دانه هاي سياه رنگ بسيار ريزي زده اند كه از نزديك ديده ميشوند و برگها نيز از پايين زرد مي شونددر ضمن جلوي آفتاب نيستند وشيارهاي روي ساقه نيز حالت چروك پيدا كرده اند مي خواستم بدانم اگر علت از آفت قارچ است چه نوع سمي و باچه مقدار دوزي بايد بزنم و سم قارچ را بايد از كجا بخرم متشكرم

 274. ما بهش خاک ژله‌ای میگوییم و برای مصارف مختلفی وجود دارد. متاسفانه در مورد بامبو توصیه نمیکنیم که استفاده شود. چون گرد و خاک و آلودگی را به راحتی جذب میکند و میتواند موجب گسترش بیماریهای قارچی شود.

 275. عليرضا گفت:

  حدود دو سال پيش يك نمونه ماده ي تزييني و تقويتي (بنام خاك بامبو) از نمايشگاه خريداري كردم كه شبيه به كاغذ رنگي ريز ريز شده بود ولي متاسفانه بعد از يك سال و تعويض ماهيانه آب بامبو ها، شفافيت و حالت اوليه خود را از دست دادند و به دليل كمياب بودن ماده مورد نظر موفق به خريد دوباره نشدم. خاك مورد نظر در رنگ هاي مختلف موجود مي باشد و به زيبايي بامبوها مي افزايد. آيا شما مكان فروشي جهت دسترسي به خاك مورد نظر داريد؟

 276. 1و2 – سوختگی سر برگها میتواند علامت کمبود برخی عناصر مانند پتاسیم و فسفر باشد. آیا از کودهای کامل برای گیاهتان استفاده میکنید؟
  همچنین کمبود رطوبت هوا هم موجب خشکیدگی نوک برگها میشود.
  3- لکه‌های قهوه‌لی خطرناک و ممکن است علامت آلودگی قارچی باشند. لزج شدن ساقه نوعی پوسیدگی است که عوامل قارچی دارد. این گیاه را از دیگران جدا کرده و با الکل سفید لکه‌ها و بدنه لزج را ضدعفونی کنید.
  از سموم قارچ کش مانند بنومیل هم میتوانید استفاده کنید.

 277. amir hafezizadeh گفت:

  سلام . ممنون از سایت و مطالب مفیدتون . خوشحالم گلستان علی سایتی به این پر محتوایی داره

 278. mohammad reza fallah گفت:

  سلام و
  با تشکر از اینکه تجربیاتتان را در اختیار فرار می دهید ، بنده با گیاهانم مشکلاتی چند دارم بنده نوازی می فرمایید اگر راهنمایی کنید :
  1- چند روزی است که سر برگ های بامبو هایم دارد به صورت سوختگی سر برگها مسورد و به رنگ قهوه ای سوخته در می آید
  2- همانند این مشکل را برای برگ انجیری و آگلونما طلایی هم دارم با این تفاوت که آگلونما برگهایش زرد شده و پس از مدتی کاملا زرد شده م می پوسد
  3- گیاه شفلرا در متن برگ لکه های قهوه ای ظاهر شده است و پس از شیوع در تمام وسط برگ برگ جدا می شود و افتد ، حتی در مواردی شاخه کامل کنده می شود
  من تمام گیاهانم را دارم از دست می دهم لطفا کمکم کنید
  ممنون ، محمد رضا فلاح

 279. متاسفانه بامبو شما بیماری قارچی یا باکتریایی پیشرفته‌ای دارد و بهتر است از سایز شاخه‌ها جدا کرده یا معدوم کنید.

 280. بستگی به جنس بستر گلدان شما دارد.
  اغلب از ترکیب کوکوپیت + پیت ماس استفاده میشود
  این ترکیب آب زیادی در خود ذخیره میکند و بسته به دما محیط دو سه روز یکبار آبیاری کافی خواهد بود.
  ولی این قانون نیست و همه چیز به دمای محیط شما و جنس بستر گلدان بستگی دارد

 281. لطفی زاده گفت:

  باسلام وتشکر از اطلاعات مفید سایت شما در خصوص نگهداری از گلها

  من جدیدا از نمایشگاه تهران چند شاخه بامبو خریدم که در گلدان نگهداری میشود خواهشمند است بفرمائید در هفته چند بار آبدهی نیاز دارد وهمچنین نحوه وزمان کوددهی آن باید چگونه باشد متشکرم همیشه سبز باشید

 282. niloofar گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  در مورد بیماریهای بامبو می خواستم بگم
  بامبویی که من دارم انتهای ساقه اش حالت له شدگی و زرد داره
  هر چقدر هم که انتهاش رو برش می دم تا به قسمت سفید می رسه باز هم بعد یه مدت حالت گندیدگی و زرد بودن رو داره
  لطفا راه نماییم کنین
  منتظرم ممنون

 283. 1- فکر نکنم فرم گلدان ربطی به سلامتی گیاه داشته باشد. مگر مواقعی که دهنه گلدان خیلی تنگ است و شستشو آن خیلی سخت میشود.
  ممکن است شما برای گلدان جدید شستشوی کافی انجام نداده‌ باشید.
  2- ارتفاعشان زیاد میشود ولی فکر نکنم ساقه‌ها کلفت بشوند.
  3- اینکه قلمه‌ها از بین رفته مایه افسوس نیست. قلمه‌های دیگری امتحان کنید. آلوده نشدن محیط خیلی مهم است.

 284. مرجان گفت:

  سلام ممنون از اینکه امکانی برای طرح سوال فراهم کردید.
  1-تعدادی بامبو داشتم که ظاهرا خوب بودند وقتی گلدان آنها را عوض کردم یکی یکی ساقها از پایین شروع کردند به زرد شدن و گندیدن.فقط مدل گلدان آن مخروطی شکل بود (در قسمت پایین باریک )آیا ربطی دارد؟
  2-جوانه های سالم را جدا کردم و درآب گذاشته ام و ریشه داده اند آیا ارتفاع آنها زیاد می شود و ساقه کلفت میدهد؟
  3-یک شاخه سالم بامبو را به قطعات 10-20 سانتی تقسیم کردم و در آب گذاشتم اما هیچیک ریشه و جوانه نداد و زرد شدند.چرا؟

 285. خواهش میکنم. انجام وظیفه است.

 286. لاله گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون
  از اینکه خیلی سریع جواب سوالات را می دید می خواستم کمال تشکر بکنم.
  سپاسگزارم

 287. سم پاشی کنید

 288. لاله گفت:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من تعدادی بامبو دارم که مدتی شته زده و نمی دانم چه کار کنم. لطفا مرا راهنمایی کنید.
  سپاسگزارم

 289. بیماری قارچی دارند.
  بله قابل درمان است. مطالب بالا را مطالعه فرمایید

 290. asal گفت:

  با سلام. و تشکر از اطلاعات مفیدی که در سایت فراهم کرده اید.
  دو سال پیش سه شاخه بامبو خریدم . رشد خوبی داشت اما بعد از چند ماه روی ساقه یکی از انها شیارهایی عمودی پیدا شد و ساقه حالت چروکیده و باریک پیدا کردبعدا ساقه آنرا به صورت اریب بریدم و در گلدان جدا گذاشتم خیلی شاداب شد.4 ماه پیش 3 شاخه دیگه بامبو خریدم و برای انها هم این مشکل داره پیش میاد من هر ماه گلدان را میشورم و از آب معدنی برای بامبو استفاده می کنم و در معرض نور مستقیم هم نیست (بقدری چروکیده میشود که خمیده میشه و ساقه پوکیده میشه)علت چیست و آیا این بامبو ها قابل درمان است .با تشکر

 291. برگهای زرد که خال هم داشته باشند علامت خوبی نیست و هشدار نسبت به بیماریهای قارچی است
  برگهای آلوده رو قطع کنید. و اگر شاخه های آلوده کم هستند اونها رو از بقیه جدا کنید

 292. مهرناز گفت:

  سلام با تشکر یکی ازبامبوهای من از موقع خریددارای برگهای نسبتازرد بود و یا به عبارتی خال های زرد دارد و رشدش خیلی کم است الان به باقی بامبوها سرایت کرده خواستم بدانم مشکلش چیست و الان چکار میشود کرد ممنون.

 293. با سلام
  توقف رشد به دلایل مختلفی میتواند باشد. مانند:
  بیماریها یا آلودگیهایی که هنوز در مراحل اولیه هستند و مشاهده نمیشوند.
  کمبودهای عناصر غذایی که با کود دادن جبران میشوند
  خود گیاه به رکود و استراحت رفته باشد
  و سایر عواملی که ممکن است هنوز نشناخته باشیم

 294. saeed گفت:

  سلام. لطفا توضیح بدید : علت توقف رشد بامبو . با توجه به این موضوع که محل نگهداری گیاه تغییر نکرده..و کود دهی و تعویض اب سبک ماهانه انجام میشه.. ممنون بابت حسن توجه شما

 295. به آرزو میرصادقی:
  بامبو نیازی به نور مستقیم ندارد و درصورتیکه پشت شیشه مشجر به اندازه کافی نور کم شود و برگها دچار سوزش نشوند، اشکالی ندارد.

 296. به بهاره:
  لطفا مسایل مربوط به هر گیاه را در صفحه مربوط به آن مطرح فرمایید.

  هنگامی که قلمه میزنید در آب. باید آب را عوض کنید تا ریشه‌ها نگندند و از آب سبک استفاده کنید (مانند آب معدنی). ظروف مورد استفاده ضدعفونی شده باشند.

 297. behmis mohseni به:
  احتمالا گیاه شما کنه دارد. باید سمپاشی کنید. البته بیماری در حد پیشرفته‌ای است و اولین کار جدا کردن شاخه‌های بیمار و آلوده است.

 298. به مرجان:
  چون بامبوها را جدیدا خریداری کرده‌اید. احتمال قارچی بودن شاخه‌ها بیشتر است. زرد شدن انتهای ساقه به احتمال زیاد ناشی از بیماریهای قارچی ساقه است.
  اولین اقدام جدا کردن بامبوها آلوده و بریدن قسمتهایی است که زرد و پلاسیده شده‌اند. تا جایی که آوندها سالم و سفید را مشاهده کنید.

  از آبهای سبک استفاده کنید. آبهایی که سختی‌شان زیر 125 باشد

 299. Anonymous به:
  باکتریها و قارچهای مختلفی عامل این لکه‌ها هستند و شما باید این لکه‌ها را کنترل کنید.
  شاخه‌های آلوده شده را از دیگر بامبوها جدا کنید.
  با الکل طبی این لکه‌ها را آغشته کنید.
  اگر جواب نداد از سموم قارچ کش استفاده کنید.
  اگر جواب نداد آن قسمت از ساقه را باید قطع کنید تا به دیگر قسمتهای گیاه سرایت نکند.

 300. به محبوبه:
  گیاه شما پس از ریشه دادن و شروع به تغذیه خودش برگ تولید خواهد کرد. به زمان و مراقبت تغذیه‌ای نیاز نیاز هست.

 301. آرزو میرصادقی گفت:

  با سلام و تشکر

  من یه لاکی بامبو خریدم. یه سوال داشتم از محضرتون
  پشت پنجره مشجر آیا مکان مناسبی برای این گونه گیاهی می باشد؟؟؟

 302. بهاره گفت:

  سلام من چند تا قلمه حسن یوسف داشتم که توی اب ریشه کرده بود اما ساقه اونها به اندازه یک بند انگشت از قسمت زیر برگها حالت چروک پیدا کرد به طوری که سر قلمه ها خم و شل شد بلافاصله کاشتمشون اما نابود شدن کمکم میکنید؟

 303. فیروزه گفت:

  باسلام و سپاس از سایت خوبی که دارید.
  بامبو من دارای تعدادی دانه های ریز بر روی بندهای ساقه شده است دانه ها مانند جوش می باشند و هم رنگ گیاه است آیا قارچ است ؟!

 304. arian گفت:

  سلام من 2 ماه بیش دوتا لاکی بامبو جدید به گلدونم اضافه کردم که بعد از چند روز برگهایشان زرد شد و خراب شدن حالا بقیه شاخه ها هم برگهایشان یکی یکی زرد می شود حالا چکار باید بکنم

 305. hamed گفت:

  سلام اگه ميشه روش تكثير گياه بامبو رو به صورت تصويري هم بذاريد
  ممنون

 306. ُسمانه گفت:

  با سلام خدمت شما و تشکر از راهنمایی های مفیدتان من دانشجوی ارشد گیاهشناسی هستم و میخواستم با شما مشورتی کنم
  من دو شاخه بامبو دارم که برگهایشان اتیوله (زرد) شده است و برگهای پایینی از نوکشان شروع به کلروز شدن کرده
  آیا میتواند دلیل آن کمبود آهن باشد؟
  یا عدم رسیدن نور کافی به برگها مانع تشکیل کلروفیل در برگها شده؟ (با توجه به این که بامبو ها 2متر از پنجره های رو به جنوب فاصله دارند ) آیا نور زیاد نیاز دارند؟
  و در آخر امکان کاشت بامبو در خاک معمولی وجود دارد؟

 307. behmis mohseni گفت:

  باسلام حدود یک سال است که چند شاخه بامبو داشتم که بسیار خوب رشد می کردند تازگی ها حدود 2 هفته است که برگهای آن به مرور زرد می شود وچیزی شبیه تار عنکبوت روی برگها دیده می شود وهمچنین روی ساقه هایش چیزی شبیه به تخم حشره به رنک قرمز مشاهده می گردد که به سختی قابل جدا سازی از ساقه می باشد وتا مغز ساقه پیش رفت کرده وقسمت ریشه آن هم در پایین زرد شده که آن قسمت را جدا کردم سوال اول اینکه آیا این بامبو ها قابل درمان است واگر هست چه باید بکنم از را هنمایی شما پیشاپیش ممنون هستم

 308. سپهر گفت:

  باسلام مدت 3ماه است که 5شاخه بامبو خریده ام ریشه های زیادی داده که نارنجی رنگ هستند ایا میتوان ریشه ها را کوتاه کرد؟علت کدر شدن اب بعد از 24ساعت چیست؟

 309. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  سلام . از آشنايي بااين مجموعه بسيار خوشحالم .
  ميخواستم لطف كنيد بفرماييد طريقه ازدياد يا تكثير اريكا چگونه است؟ اريكاي من هم برگ جديد داره و هم از درون ساقه يك برگ داده . الان 3 هفته اي ميشه خاكش رو عوض كردم و پيت كردم . اين تغييرات تو اين 3 هفته اتفاق افتاده . سپاسگزارم

 310. مرجان گفت:

  با سلام واقعا از مطالبتون ممنونم
  حدود 2 هفته است كه 3 تا بامبو حريدم همگي شاداب بودن و هر 3 شاخه برژهاي جواني داشتند
  ولي الان يكي از شاخه ها از انتهاي ساقه ( منظور ريشه نيست) حدود 8 سانت زرد شده و انگاري بافت خودش رو از دست داده
  2 شاخه ي ديگه هم در حال زرد شدن هستند
  من اصفهان زندگي ميكنم اب اصفهان خيلي سنگينه
  ميخاستم دليلش رو بدونم و اينكه ايا ميتونم اون شاخه اي كه زرد شده رو ببرم ؟ اگه ميتونم اين كار رو انجام بدم تا كجا بايد ببرم (حدود 8 سانت از ساقه زرد شده )
  با تشكر فراوان مرجان

 311. به خانم مهشید:
  بله میتوان از خاک ژله‌ای هم استفاده کرد. به شرطی که حواستان باشد و بین بلورهای ژله هوا یا خاک و اجسام دیگری باقی نماند که تولید قارچ بکند.
  و همین ژله هم باید شستشو شود.

 312. مهشید گفت:

  سلام
  آیا بامبو را در خاک ژله ای هم میتوان نلاهداری کرد؟

 313. تی تو دانلود گفت:

  با سلام من 3 ماه هست 5 شاخه بامبو گرفتم بدون جوانه بودند و هم اکنون بعد از 3 ماه 11 جوانه 15 سانتی زده اند و هفته ای یکبار آب عوض میکنم آب مخلوطی از لوله و تصفیه و هفته ای 3 قطره تقویتی میدهم به آنها به تازگی نوک بعضی برگها قهوه ای یا بگویم سوخته شده چه کنم کمکم کنید با تشکر از شما من از اهواز هستم و پنکه و کولر برای بامبو ضرر ندارد و قطر شیشه برای 5 بامبو 9سانته دهانه و پایین شیشه سوراخ 9 سانتی هست 1 هفته هست این شیشه رو خریدم قبلی شکست که 15 سانت قطر داشت .

 314. عزیزی گفت:

  سلام
  راهنماییهاتون بسیار خوب بودند
  از ارائه و انتشار دانشتون بسیار ممنون
  ما تازه از بندر انزلی به اردبیل منتقل شدیم و تو این مدت کوتاه من مشتری مغازتون شدم
  امیدوارم روز به روز پیشرفت بیشتری داشته باشید
  موئد باشید

 315. ناشناس گفت:

  حسين خاني
  سلام
  من گياه بامبويي دارم كه روي ساقه آن نزديك آوندها لكهاي برجسته شيري رنگ مايل به زرد ظاهر شده اند من از آب معدني براي بامبو استفاده مي كنم روزهاي اول ريشه دار نمي شد و پژمرده بود ولي بعدا ساقه آن را به صورت اريب بريدم خيلي شاداب شد ولي از وقتي كه اين لكها روي ساقه ظاهر شده اند دوباره پژمرده شده به ريشه و برگها آسيب نرسيده چون يك هفته بيشتر نيست خيلي ممنون مي شم اگه منو راهنمايي كنيد

 316. مهدی گفت:

  با سلام من داخل گلدان بامبو ماهی نگهداری میکنم و پمپ هوا هم دارد بنظرم از کود ناشی از پس مانده غذا و فضولات ماهیها رشد خوبی دارند و هم اکنون شادابند

 317. محبوبه گفت:

  salam khaste nabashid,man bambo kharidam ama barg nadasht che bayad bekonam ta barg bed??

 318. به honeyhop
  با تشکر از لطف شما.
  برای تکثیر بامبو، قلمه زدن از بالای پیچ و یا نصف کردن شاخه از پایین پیچ هر دو مرسوم است.
  ولی چون ساقه‌های رشد کرده در خانه معمولا نازک و باریک هستند. زیبایی چندانی نخواهند داشت.
  در عوض پایه سربریده باقیمانده، احتمال دارد که از دو بند جوانه بزند و زیباتر شود.
  به هر حال هر دو ممکن است.

 319. honeyhop گفت:

  با سلام. و ممنون از اطلاعات مفیدی که در سایت فراهم کرده اید.
  من 2 عدد بامبو پیچ دار دارم (لاکی بامبو) و رشد 8 ماهه آنها در آپارتمان با نور غیرمستقیم به رشد برگها با طول یک متر منجر شده است و به نظرم قد کشیدن بیشتر آنها از زیبایی آن کم می کند و قصد تکثیر آنها را دارم 2 روش برای آن پیدا کرده ام یکی همان جدا کردن 20 سانت از ساقه در انتهایی که ساقه ریشه داده است و یکی که در نمایشگاهی دیدم بامبو ها از بند آخری که پیچ خورده و به برگ متصل می شده قطع می کنند و تعدادی از برگها را جدا کرده تا قسمت بالایی گیاه در آب بتواند ریشه کند و قسمت ساقه بهمراه پیچش هم در آب باقی بماند تا در همان قسمت بالایی (پیچ) جوانه بزند.به نظر شما روش دوم را می توانم بکار بگیرم؟

 320. توحید گفت:

  باسلام
  من چند شاخه بامبو خریدم موقع خرید بسیار شاداب بودن فروشنده گفت با قیچی باغبانی ازچند سانتی متر پایین ببرم بعد داخل آب بزارم البته ریشه نداده بودن منم همین کارو کردم واز اونجایی که شنیده بودم کود مایع واسه گیاه خوبه خونه یه بطری کود مایع داشتیم (محلول آبی رنگ)البته مخصوص محصولات باغی6قطره از اونو داخل آبش ریختم پس از 4روز متوجه شدم گیاه داره پژمرده میشه آب آوندها خشک شده و رگبرگها مشخه که چروک شده الان داخل آب خالی گذاشتم آیا امیدی به زنده شدن دوباره گیاه هست لطفا منو راهنمایی کنید

 321. @ سوگند
  حشرات بسیار زیر قهوه‌ای یا سیاه رنگ که معمولا پشت برگ تجمع میکنند و تار میتنند اصولا باید از کنه‌ها باشند.
  شما بهتر است که از سموم کنه کش با دوز پایین استفاده کنید. (مثلا اگر دوز سم یک در هزار باشد به صورت نیم در هزار درست کنید.)

  موفق باشید

 322. سوگند گفت:

  با سلام
  روی برگهای گیاه من وبیشتر در زیر آن پر شده از دانه های قهوه ای که همراه باتار هایی شبیه تار عنکبوت است در ضمن بر گها حالت دانه دانه زرد رنگ به خود گرفته اندلطفا راهنمایی بفرمایید
  لطفا جواب را به ایمیلم بفرستید
  با تشکر

 323. سودا گفت:

  سلام باز هم مثل هميشه اول از خودتون وسايت فوق العاده تون تشكر ميكنم ا من مي خواهم بامبو خريداري كنم مي خواستم بدونم بهترين نوعش كه هم سبز وهم برگ درشت ورشد خوبي هم داشته باشه چه نوعي است ومن بايد به فروشنده چي بگم؟؟ شما بامبو يي با اين مشخصات رو در گلستان عالي شاخهاي چند مي فروشيد؟؟

 324. به Mns
  اگر پژمردگی و زرد شدن در تمام برگها مشاهده میشود احتمالا باید مشکل از آب بامبو باشد. یعنی آب به برگها نمیرسد. یا کیفیت مطلوبی ندارد. اگر ساقه سالم باشد و ریشه‌ها تندرست باشند احتمالا کیفیت آب خوب نیست. (سنگین است. آلودگی دارد. کلر زیادی دارد و …) و اگر نه آب خوب است و سافه و ریشه هم سالم هستند. باید دنبال عوامل محیطی دیگر مانند نور، دما یا آفات و بیماریها بود.

 325. به Mns
  شما باید ساقه را از جایی قطع کنید که بافت سفید رنگ (مایل به شیری یا زرد روشن) کاملا به وضوح نمایان شود و دیگر لکه‌های قهوه‌ای یا زرد روی آوندها وجود نداشته باشد. حتی ذره‌ای قارچهای فعال روی آوندها بماند گسترش خواهد یافت و جلوی رشد گیاه را خواهد گرفت.

  اگر قطع کرد ساقه جواب نداد باید از قارچ کشها استفاده کنید. مانند بنومیل. کارتان و … (ترکیبات گوگرد طبیعی هم خاصیت قارچ کشی دارند)
  بسته به دوز سم روی بامبو قارچ کشی کنید. بسیار باید احتیاط کنید که به گیاه صدمه نرسد. سم را خارج از آب استفاده کنید و اشکالی ندارد که بامبو تا 24 ساعت هم بیرون آب بماند. سعی کنید قسمتهای آلوده را بهتر سم پاشی کنید.

 326. به: خانم پوراسماعیل.
  شیره دار شدن و چسبناک شدن برگها علامت وجود شته‌ها و یا آفات مکنده‌ی دیگری است که شیره گیاهی را میمکند و باقی مانده آن روی برگ میماند و محل تجمع قارچهای اغب سیاه رنگی شبیه دوده میشود. برای درمان باید با سمومی که علیه آفات مکنده هستند سم پاشی شود. مانند مالاتیون یا متاسیستوکس و …

  زرد شدن برگها هم در اثر فشاری است که آفت وارده آورده و گیاه را ضعیف کرده‌است. بهتر است پس از سم پاشی کودیاری گیاه به تاخیر نیافتد و مرتبا حداقل ماهانه یکبار کود کامل به گیاه بدهید.

 327. mns گفت:

  با سلام
  من یک شاخه بامبو خریدم بعد از چند روز به دلیل داشتن قارچ در ساقه ته آن لزج و سیاه است .بعد از جایی که خراب شده بود ساقه را کوتاه کردم ولی هنوز همان مشکل قبل را دارد.

 328. mns گفت:

  با سلام و تشکر
  از شما میخواستم بدونم بامبو که بعد از 40 سانت رشد الان دیگه رشد نمیکنه و آخرین برگهایی که در اومدن زرد شدن و رشد آن متوقف شده اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید

 329. پوراسماعیل گفت:

  با سلام
  روی برگ های گیاه من لکه های زرد رنگ ظاهر شده و در موقع تمیز کردن متوجه شدم کمی برگ ها چسبناک شده اند و در مواردی لکه های سیاه ریز در زیر برگ ها دیدم و گیاه تراوت همیشگی را ندارد لطفا بگویید چگونه این مشکل را رفع کنم.
  با تشکر

 330. با سلام.
  بامبو یک گیاه آب با دمای معمولی (مانند نهر، برکه و باتلاق) است. و نباید خیلی آب آن گرم باشد.
  آب آکواریوم معمولا بالای 25 درجه سانتیگراد نگهداری میشود که احتمالا برای بامبو مناسب نیست.
  مگر اینکه دمای آب شما بین 5 تا 15 درجه کنترل شود. که آب ولرم به حساب آید.

  با احترام

 331. حسین گفت:

  سلام ببخشید میشه ته بامبو رو تو آکواریوم گذاشت؟

 332. @آقای دانش پذیر گرامی
  بله ظاهرا در تولید تجاری از تئوری پنجم استفاده میکنند
  در مورد قالبهای شفاف منظورم چیزی شبیه به لوله‌های شیشه‌ای است که در نئون سازی برای مغازه‌ها استفاده میشود. این شیشه‌ها را به هر فرمی میتوان شکل داد. شاید بتوان نوعی از آنها را با پلاستیک شفاف ساخت و از وسط برید و بعد از رشد گیاه آن را باز کرد.
  متاسفانه در ایران فعلا تولید کننده بامبو نداریم. یا من خبر ندارم. بنابراین این عرصه جای کار دارد.
  ما برای فروش محدودیت تعداد نداریم هر تعدادی بخواهید در خدمتیم.

 333. در مورد فرم دادن لاکی بامبو 5 تئوری ارائه شده است که بنظرمیرسد تئوری پنجم از چهار تئوری دیگر ساده تر بنظر میرسد. ئلی سئوالی که برای من مطرح است اینکه با تئوری پنجم تعدادی میتوان عمل نمود
  در مورد تئوری دوم من متوجه قالبهای شفاف وباز شو نشدم. اگر ممکن است مرا راهنمائی کنید ودرصورت امکان بفرمائید از چه مکان یا تولسدس مستوان آنرا تهیه نمود.
  من در رامسر به پرورش نهال ودرخت ودرختچه مشغول بودم که تصمیم به تغییر فعالیت داده ومیخواهم در زمینه کاکتوس ولاکی و بوته های گلدانی (( آپارتمانی)) کار کنم. واین احتمال هست که درآینده بیش از این مزاحم بشوم.
  ضمنا” بفرمائید که برای خرید لاکی بامبو محذوذیت تعداد برای شما وجود دارد یا خیر؟؟

  با سپاس بسیار وبا پوزش از اینکه وقت شما را گرفتم . به امید دامنه دار شدن همکاری ها دانش پذیر

 334. javad گفت:

  باتشكر از لطف و عنايت و راهنمائيتان ،مفيد و خوب است

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *