Nephrolepis سرخس

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی

Nephrolepis_exaltata
فوژر یا سرخس یا فرن

مشخصات: اسم علمی سرخس Nephrolepis exaltata ، از خانواده polypodiaceae می باشد. این جنس دارای 30 گونه مختلف از سرخسها بوده كه به سرعت به وسیله استولون توسعه می بیابند. گونه مذكور، بومی نواحی استوایی است و ارتفاع آن به حدود یك تا دومتر می رسد و گسترش بسیا زیادی دارد.سرخس گیاهی همیشه سبز است و هم به صورت گلدانی، هم به صورت آویزی استفاده می شود.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت هوای 70-90 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 1 گرم در لیتر، هر هفته یكبار، از فرودین تا شهوریور، مصرف كرد.

خاک: خاك جنگلی و یا خاكبرگ، برای رشد سرخس مطلوب ومناسب است.

ازدیاد: سرخس را می توان به دو رورش تكثیر كرد. زمانی كه گیاه ساقه های رونده ریشه زا تولید می كند در صورت تماس انتهای ساقه ها با خاك گیاهان كوچك بوجود می آیند كه پس از ریشه دار شدن، با جدا كردن و پرورش آنها می توان گیاهان جدیدی تولید كرده این روش زمانی كه گیاه در طول بهار و تابستان فعالی است عملی خواهد بود برای این روش گلدانهایی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست بذر و قلمه یا كمپوست گلدانی مناسب خواهد بود. خاك را به اندازه كافی مرطوب كنید و دمای محیط را 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگاهدارید. روش دیگر تكثیر سرخس، استفاده از هاگهای بوحود آمده در سطح زیرین برگها است. هاگها را روی یك صفحه كاغذ سفید جمع آوری كنید و در سینی بذر حاوی كمپوست بذر و قلمه، به شكل پراكنده روی سطح خاك بكارید. گلدان یا سینی بذر را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و در دمای 21 درجه سانتیگراد نگاهدارید. زمانی كه سرخسها جوان تقریبا 5/2 سانتیمتر شدند، آنهار ا بیرون آورده و هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی بكارید و زمانی كه بزرگتر شدند. گلدانها را نیز بزرگتر كنید. گیاه را همیشه دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. بهتر است آبیاری از زیر انجام گیرد یعنی گلدان را در بشقابی قرا داده و آب را داخل بشقاب پر كنید. ضمنا گاهی گیاه را با یك سمپاش كوچك خیس نمایید.

برچسب: , , ,

27 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.