Malcolmia بذر شب‌بو دریایی

مارس 29th, 2013 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان فضای باز

نوعی شب‌بو محلی در منطقه ما کشت و کار میشود که به شب‌بو دریایی (یا دریای شب‌بو) معروف است. متاسفانه نام فارسی دقیق برای این گیاه پیدا نکردیم و نام علمی دقیق آن نیز صددرصد برای ما مسجل نیست ولی احتمال میدهیم از جنس Malcolmia و از تیره براسیکاسه (کروسیفه‌رآ) باشد. جنس مالکولمیا در برخی کتابهای فارسی به نام شب‌بوی صحرایی و شاید شب‌بو ویرجینیا، معرفی شده‌است و شاید منظور همین شب‌بو مورد نظر ما باشد.

این گیاه بیشتر در شهرهای آذربایجان و بخصوص در اردبیل کشت شده و علاقمندان زیادی دارد.  و گلهای ریز بنفش-صورتی یا سفید باز میکند که عطر بسیار دلنشینی عصرها و شب‌ها از آن آزاد میشود.بذرها دقیقا مانند شب‌بو صدبرگ (ماتیولا) در خورجین جمع میشوند و برگها نیز پرزدار  هستند ولی گلها ساده (صلیبی فرم) و غیرچند پر و معمولا گیاه بسیار ریزقواره‌ای است ولیکن عطری بسیار قوی و خوش‌بو دارد که عصر هنگام با نسیم مختصری کل حیاط و باغ و محله را عطرآگین میکند.

اطلاعات محصول:

بذرهای این گیاه اصلاح نشده و محلی است و توسط افراد بومی از کوهستانهای اطراف اردبیل جمع آوری میشود. بنابراین اطلاعات دقیقی در مورد قوه نامیه و خلوص بذرها موجود نیست. ولی کیفیت جوانه‌زنی (Germination) بذرها بسیار خوب و قابل قبول است و میتوانیم به عدد 85٪ جوانه‌زنی اعتماد کنیم که در بین بذور اصلاح شده نیز عدد بسیار خوبی است.

شما میتوانید این بذرها را در باغچه یا گلدان بکارید. حجم سبزینگی گیاه کم و گیاهی کم حجم و ریزاندام است. بنابراین جای زیادی اشغال نمیکند. و میتواند در کنار بوته‌ها یا گیاهان دیگر نیز کاشته شود.

طول دوره رشد گیاه تقریبا سه ماه است و میتواند از زمان کاشت بذر در مدت حدود 40 روز به گلدهی برسد. پس از آن بذر تشکیل میدهد و شما میتوانید بذرها را جمع آوری و مجددا کاشت نمایید.

خرید بذرها:

بذر شب بو دریایی موجود است و هر بسته 2000 تومان قیمت دارد. (بسته یک گرمی با بیش از 200 عدد بذر)  لطفا برای خرید و سفارش به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید. (آغاز فروش از 1392.01.09)

برچسب: , , , , , , , , ,

7 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.