روش کشت گیاهان با بذر

مهر 4م, 1388 | اطلاعات و لوازم جانبی باغبانی

متداولترین را ه تکثیر، کشت بذر می باشد. بسیاری ازگیاهان با این روش تکثیر می شوند، ولی باید بدانید امکان دارد گیاهان به وجود آمده از بذر، کاملا شبیه به پایه مادری خود نبوده و تنها از نظر ظاهر، نزدیک به گیاه مادری باشند. گیاهانی که از کاشت بذر به وجود می آیند ، معمولا بلند تر از گیاهان تکثیر شده از طریق قلمه هستند.

وسیله مناسب برای بذر کاری، سینی بذر کاری یا نیم گلدان است. سینی بذرکاری یا نیم گلدان را از کمپوست مخصوص بذر یا قلمه پرکرده و سطح آن را صاف کنید. ازفشردن خاک، خصوصا زمانی که از کمپوست با پایه پیت استفاده می کنید، خودداری نمائید.برای کاشت بذرهای ریز مانند بذر بگونیا و اسپور سرخس، باید ابتدا سطح خاک را به وسیله مه پاش مرطوب کنید یا سینی یا نیم گلدان محتوی بذر را در ظرف آبی قرار داده، تا رطوبت لازم رابه دست آورد و تا زمانی که آب درسطح گلدان ظاهر نشده به این کار ادامه دهید و اجازه ندهید که سطح آب به طور کامل از سطح کمپوست بالاتر بیاید. بذرهای ریز باید به صورت تنک و زیگزاگ کشت شوند. قبل از کاشت بذرهای درشت آنها را در آب خیسانده و سپس به خاک انتقال دهید، سپس با مقدار کمی خاک روی آنها را پوشانده و به آرامی با آب پاشهای کوچک آبیاری کنید. البته مراقب باشید که خاک روی بذر کنار نرفته وبذرها معلوم نشوند. آبیاری بعدی ممکن است بوسیله فرو بردن جزئی در آب و یا بوسیله آب پاش خوب یا مه پاش دستی مناسب صورت گیرد که در هر حال سطح آب قابل کنترل خواهد بود.

2 دیدگاه

  1. حاتمی :

    باسلام و خسته نباشیدخدمت شما.لطفا توزیح دهید که از هسته البالو برای کاشت میتوان استفاده کردواگر میشود به چه صورت باید عمل کرد؟
    با سپاس

    • میشود. معمولا پاییز در محیط باز باغجه میکارند و بهار جوانه میزند.
      برای اطلاعات بیشتر به کتابهای اصول باغبانی یا مهندسین باغبانی مراجعه کنید

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>