Peonia ریشه‌های گل صدتومانی

ژانویه 6th, 2015 | خبرها, گیاهان پیازی

نامها: Peony, Peonia و به فارسی صدتومانی (در موارد بسیار نادری به عنوان گل صدبرگ هم گفته میشود)

تیره: Paeoniaceae

بومی قسمتهایی از آسیا و اروپای جنوبی است. در این جنس بیش از 30 گونه گیاه علفی چندساله با عمر طولانی وجود دارد. به خاطر گلهای درشت با رنگهای خاص و گاهی معطر کشت و کار میشود. برگها بریده بریده و دارای ریشه‌ی ژوخه‌ای است. (ریشه غده‌ای که ذخیره گاه مواد غذایی است و برای تکثیر استفاده میشود).

واریته موجود در ایران اغلب قرمز و تونالیته‌های رنگ قرمز تا ارغوانی است و رنگهای سفید و صورتی آن نیز بسیار کم وجود دارد. برخی واریته‌ها معطر هستند ولی اغلب گیاهان موجود در ایران غیرمعطر هستند. گونه‌های پرپر بسیار پرطرفدار بوده و بیشتر کشت و کار شده‌اند. در گونه پرپر گلبرگها روی یک گل باهم متفاوت بوده و برخی بریرده بریده و برخی صاف هستند. جنس گلبرگها هم بسیار جالب است. قطر گل به 10 سانتی‌متر و بیشتر میرسد.

کشت و کار:

به سرما کاملا مقاوم است. و در آب و هوای خشک نیز به خوبی رشد میکند. تا حدودی در زمستان دارای نیاز سرمایی است. برای گرفتن بهترین گل نیاز به آفتاب کامل دارد. خاک غنی با زهکشی خوب مورد نیاز است. برای درشت‌تر کردن گلها میتوان جوانه‌های جانبی کوچک را حذف کرد. ممکن است برای گلهای درشت نیاز به بستن قیم وجود داشته‌باشد.

گلدهی:

اواخر بهار تا اوایل تابستان گل میدهد. ماههای اردیبهشت و خرداد گل بریده آن در بازار گل تهران مشاهده میشود. گلهای بریده باید پس از رنگ گرفتن غنچه‌ها برداشت شوند و بیشتر از چند روز تا دو هفته میتوان گلها را نگهداری کرد. کاشتن درسایه  منجر به رشد زیاد ولی عدم گلدهی میشود.

افزایش:

با بذر و تقسیم ریشه قابل افزایش است. در صنعت بیشتر با تقسیم ریشه افزایش پیدا میکند و بذر برای به‌نژادی و اصلاح ژنتیک استفاده میشود. ریشه‌های دارای جوانه برای سال آینده گلدهی خواهند کرد ولی ریشه‌های فاقد جوانه ممکن است اصلا رشد نکنند یا دو سال دیگر رشد بکنند.

نگهداری:

صدتومانی برای زمستانگذرانی نیازی به جابجایی نداشته و بهتر است در باغچه باقی بماند. مگر اینکه هدف تقسیم بوته باشد که میتوان در پاییز بوته‌ها را پس از خشک شدن سرشاخه‌ها بیرون آورده و تقسیم کرده و مجددا بکارید.

اطلاعات محصول: (زمستان 90)

در حال حاضر ریشه‌های صدتومانی به رنگ اغلب قرمز و ارغوانی موجود است (ممکن است درصدی رنگهای دیگر هم داخل پیازها باشد ولی اغلب قرمز هستند و از روی ریشه نمیتوان رنگ گیاه را تشخیص داد.)

سایز ریشه‌ها کاملا خوب و سالم و جوانه‌ها کاملا پیدا هستند.

به دلیل کمیاب بودن این گیاه تعداد ریشه‌های موجود کم است و به مدت محدودی عرضه میشود.

آخرین تغییر: 93/10/19 در حال حاضر ریشه صدتومانی برای فروش موجود نداریم. انشالله پاییز آینده درخدمت خواهیم بود.

فیلم آموزشی کاشت ریشه‌ها در باغچه

لینک فیلم در آپارات.
لینک فیلم در یوتوب.

برچسب: , , , , , ,

50 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.