Pilea پیله‌آ

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

Pilea cadierei
مشخصات: اسم علمی این گیاهPilea cadierei ، از خانواده urticaceae می باشد. این جنس دارای 400 گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است. گونه مورد نظر بومی ویتنام است و ارتفاع آن به 30 سانتیمترمی‌رسد .گونه مذكورشاخه های منشعب و برگهای مستطیلی –تخم مرغی به طول 8 سانتیمتر دارد كه به طور متقابل قرار می‌گیرند.برگها سبز تیره با لكه های نقره ای در فواصل بین رگبرگها می باشند.

مراقبت: پیله‌آ به نور متوسط، حرارت زیاد، خاك همیشه خیس، رطوبت هوای 70تا 90 درصد و خاك كمی اسیدی، احتیاج دارد.

کود: كود موردنیاز این گیاه را می توان به میزان 3 گرم درلیتر، هرهفته یكبار، از فروردین تا مهر هر ماه، مصرف نمود.

خاک: مخلوطی از خاك باغچه ، ماسه و تورب خاك مطلوب پیله‌آ میباشد.

ازدیاد: پیله‌آ را می توانید به آسانی تكثیر كرده و درطول چند هفته گیاهی با اندازه مناسب تولید كنید. عمل تكثیر این گیاه بهتر است از اواسط تا اواخر بهار انجام شود ابتدا با یك جاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول6 تا 76 سانتیمتر جدا كنید و انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زیایی فرو ببرید، سپس هر 5 قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر بكارید. خاك را نسبتا مرطو ب كنید و دما را روی 18 تا 20 درجه سانتیگراد، نگاهدارید. ریشه دهی یك ماه طول خواهد كشید. پس از آن تغذیه گیاه را شروع نمایید. در این مدت بهتر است كود مایع از حد طبیعی رقیق تر باشد. برای اینكه گیاهی پرپشت داشته باشد. می توانید جوانه ای جانبی را با دست بچینید.

عوارض و درمان: اگر گلدان پیله‌آ را در جای سردی بگذارید ممكن است یخ بزند و كلیه اندام گیاهی حالت افتادگی پیدا كند در این صورت، خشك شدن گیاه حتمی است. قارچ بوتری تیس در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می كند و نقاط خاكستری و زخمهایی روی برگها دیده می شود. می توانید با سم قارچ كش گلدان را سمپاشی كنید. لكه های سوخته روی برگ در اثر استفاده از مواد براق كننده شیمیایی ایجاد می شود و یا اینكه گلدان در اثر اشعه مستقیم آفتاب دچار این عارضه می گردد. غبار پاشی در آفتاب هم لكه های سوخته روی برگ ایجادمی كند. برگها در اثر هوای خیلی سرد سیاه می شوند. در صورتی كه نور محیط كم باشد، ساقه های پیله‌آ دراز و منحرف شده و فاصله بین برگهایش زیاد می گردد. اگر مشاهده كردید برگها سقوط می نمایند، گلدان را 15 دقیقه درون تشت آب بگذارید غبار پاشی را در تابستان فراموش نكنید. همچنین به برگهای جدید توجه كنید. اگر كوچك و ریز هستند، ریشه را بازدید كرده و در صورت متراكم بودن گلدان را تعویض كنید. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یكبار و یا تعویض خاك سطحی گلدان در جبران این عارضه موثر خواهد بود.

برچسب: , ,

9 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.