Pandanus پاندانوس

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

pandanus
پاندانوس یا برگ خنجری
مشخصات: اسم علمی این گیاه Pandanus veitchii ، از خانواده Pandanaceae می باشد. این جنس از 600 گونه مختلف گیاهان استوائی درختچه ای همیشه سبز تشكیل یافته است. ارتفاع وگسترش گونه مورد نظر در حدود 60 سانتی متر است. شكل گیاه به صورت بوته ای است و برگ های شمشیری مانند آن ممكن است به طول 60 سانتی متر برسد. رنگ برگهای پاندانوس سبز تیره با لبه نقره ای رنگ است.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط ، حرارت زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت 50 تا 70 درصد وخاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 3 گرم در لیتر هر دو هفته یكبار، از فروردین تا آبان ماه ، مصرف نمود.

خاک: خاك برگ، مخصوصا خاك برگ حاصله از چمن برای رشد و نمو پاندانوس مطلوب است.

ازدیاد:گیاه پاندانوس، آنچنان كه به نظر می آید به آسانی تكثیر نمی شود و تنها با توجه و دقت زیاد میتوان به نتیجه مطلوب رسید. در پای گیاه پاجوشهایی به وجود می آیند كه باید با استفاده از یك چاقوی تیز آن را از پایه مادری جدا كنید. سپس انتهای این قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست بدر و قلمه بكارید . گیاه جوان را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشاید و در دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد و نور كافی نگاهدارید. در این مرحله بسیار دقت كنید كه محیط پاندانوس مرطوب باشد. برای این منظور مرتب مه پاشی كنید. بهتر است تكثیر رادر اواسط بهار شروع كنید تا گیاه رشد كرده و بتوانید آن را در اوایل تابستان در گلدان بزرگتر بكارید.

عوارض و درمان: برگهای چروكیده و قهوه ای گیاه پاندانوس بیانگر هوای گرم و گیاه تشنه است. گلدان را به محل خنك و مرطوب منتقل كنید. برگها در اثر غبار سمپاشی می پوسند. باید مواظب باشید هنگام آبیاری نیز برگها خیس نشوند. هوای خشك می تواند لكه های قهوه ای در حاشیه برگها ایجاد كند. اگر از زیر گلدان سنگریزه دار محتوی آب استفاده كنید این معضل بر طرف می شود. در صورتی كه هوای محیط سرد باشد و پاندانوس دچار یخ زدگی شود، برگهای گیاه قهوه ای كم رنگ ،نرم و آبكی می گردد. در صورتی كه برگهای جدید ریز و كم رشد شوند، گلدان كوچك وحجم ریشه ها زیاد است و یا كمبود مواد غذایی وجود دارد . برگهای پاندانوس در اثر نور كم حالت ابلق خود را از دست می دهد و سبز یك دست میشود در مقابل نور زیاد برگها را رنگ پریده و چروكدار میكند.

برچسب: , , ,

11 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.