Orchid phalaenopsis ارکیده فالانوپسیس

اسفند 7م, 1388 | گیاهان خانگی, گیاهان گوشتی

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)

شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.

گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند. که در حال حاضر از هر دو گونه در گلستان علی موجود است.
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر 5 سانتی‌متر تا 12 سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار در حال حاضر در گلستان علی موجود است. (رنگهای صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.)

نیاز نوری:
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی 1000 تا 1500 fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود 1500 تا 2000 شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود 10000 شمع نور خواهد داشت).

دما:
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین 12 تا 28 درجه سانتیگراد (55 تا 85 درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود 60 درجه فارنهایت (15.5 درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین 75 تا 80 درجه فارنهایت (23 تا 26 درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند.
دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای 30 درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.

آبیاری:
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)

همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.

کود دهی:
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب 14-14-14 درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود 20-30-10 استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود.

گلدهی:
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود 3 تا 6 ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.

تعویض گلدان:
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.

همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

مشخصات محصول:

در حال گلدانهای ارکیده در رنگهای زیر موجود است:

orchid
فالانوپسیس سفید

orchid
فالانوپسیس سفید لب ماتیکی (در حال حاضر موجود نیست)

orchid
فالانوپسیس زرد

orchid
فالانوپسیس بنفش رگه دار

برچسب: , , , , , , , , ,

186 دیدگاه

 1. behrooz :

  از این همه آگاهیتون به بقیه ممنونیم
  این ارکیده ها چقدر قشنگ هستند
  چطور می تونم تهیه کنم بذر داره یا پیاز
  چطور ازدیاد می شه

 2. behrooz :

  با سلام
  من می خوام بدونم این گیاه با بذر تولید می شه یا پیاز داره
  اگه بذر یا پیاز داره از کجا می تونم تهیه کنم واقعا خیلی زیباست دوستش دارم

  • به آقای بهروز:
   این گیاه در طبیعت با بذر و پاجوش تکثیر میشود.
   ولی در گلخانه‌ها معمولا از پاجوش و روش مدرن «کشت بافت» برای تکثیر این گیاه استفاه میشود.

  • افسانه :

   با درود فراوان و سپاس برای سایت سودمند و زیبایتان

   آیا می توان ارکیده را به صورت تراریوم نگهداری کرد؟

   پیشاپیش از راهنماییتان سپاس گذارم .

   • ارکید فالانوپسیس را به روش کشت بافت اگر تکثیر بکنند مدتها در محفظه‌های شیشه‌ای کوچک نگهداری میکنند (بخصوص تولیدکنندگان تایلند و مالزی)
    گیاه بزرگ را هم باید بشود در تراریوم نگهداری کرد

 3. هستیا :

  خیلی زیبا هستند ممنون از ارائه اطلاعات گل باشید

 4. الی :

  سلام
  گل ارکیده من بعد از گل دهی اولیه دوباره روی یک شاخه جدید دوباره غنچه داده ولی احساس می کنم نمی خواد باز بشه و داره انگار پلاسیده می شه حدودا پنج تا غنچه جدید داره علت بازنشدن اون چیه لطفاً راهنمایی کنید ” الی”

 5. علی :

  باعرض سلام وتشکر فراوان از شما برای مطالب مفید این سایت من مدت ها بود که به دنبال همچین سایتی بودم که اطاعات درمورد گیاهان و فروش آنها داشته باشد لطفا بگویید چگونه میتوانم از شما خرید کنم مثلا همین ارکیده یا لیلیوم البته بیشتر ارکیده مد نظرم هست و قیمت آن را اگر درج کنید خیلی متشکر میشوم و یک سوال داشتم ایا می توان لیلیم را از طریق بذر تکثیر کرد اگر میشود چگونه ؟

 6. هما :

  من هر بار که ارکیده کوچیک و جوان میخرم بعد از گل دادن می سوزه .در حالیکه ارکیده های چند ساله ام خیلی سرحال هستن .می خواستم بپرسم علت چیه ؟
  چیکار کنم که ساقه گل دهنده صاف رشد کنه ؟می بینم که در گلخانه ها از چوب و گیره استفاده می کنند ولی ساقه گل دهنده از ابتدا کج رشد میکنه و چنان ترد و شکننده ست که نمی شه وقتی کوچیکه به پایه وصلش کرد.

 7. Arta Arias :

  سلام.
  از مطلب و راهنمییاتون خیلی ممنونم. خیلی آگاهی دهنده بود.
  راستش من به دلیل علاقه ام به این گل با سایت شما آشنا شدم و قصد خرید ازتون داشتم، ولی یکی از دوستانم پیش دستی کرد و به عنوان هدیه یک ارکیده صورتی (شبیه عکس آخر مطلب بالا) خیلی بزرگ و چند شاخه ای و پر برگ برام از نمایشگاه گرفته که خیلی خیلی زیبا و تقریباً 1 متریه ولی نگرانم که نتونم ازش به خوبی نگاه داری کنم!
  به همین دلیل تعداد خیلی زیادی سؤال ازتون دارم که امیدوارم هر چه زودتر بتونین راهنماییم کنین.

  1. اولاً که گیاه من خیلی بزرگه و با وجود گلهای خیلی زیاد، غنچه های زیادی هم داره. برگ ها و ساقش هم خیلی پهن و زیادن. اما چیز جالب وجود یه سری ساقه های ریشه مانند توی گلدونه که از خاک اومدن بیرون! اینا چی هستن؟ ریشه یا ساقه یا برگ؟! شبیه ساقه اصلی یا بقیه برگ ها نیستن ولی بعضیاشون سبزن و بعضی قهوه ای …

  2.یه سایت خارجی پیشنهاد داده بود برای تأمین رطوبت کافی, گلدونتون رو داخل یه سطل آب بذارین طوری که توی آب قرار نگیره و فقط تبخیر آب از زیر گلدون به تأمین رطوبتش کمک کنه.
  یکی دیگه اما نوشته بود رطوبت مسئله خیلی مهمی برای این نوع ارکیده نیست بلکه نوره. که نه خیلی زیاد و مستقیم ولی به اندازه کافی برای گلدهیش نیازه.
  حلا من چه کنم؟ تو آب بذارم یا نه؟
  اتاقمم در طبقه ششم یه برج با پنجره جنوبی با نور خیلی زیاد ولی غیر مستقیمه، آیا مناسبه؟

  3. به دوستم که اینو برام گرفته گفته بودن آبیاریش 1 بار در هفته باشه ولی نپرسیده:
  یه لیوان، یه فنجان، چقد؟!!
  توی همون سایت مذکور نوشته شده که بهتره کلاً با اسپری آب پاش سیراب بشه و حتماً به برگ هاشم “هر روز” اسپری بزنین. آیا این در مورد اقلیم ما درسته؟

  4. بهم گفتن هر دو هفته یک بار کود 20+20+20 و 18+18+18 رو به اندازه 1 cc در 1 لیتر بهش بدم.
  این دقیقاً یعنی چه جوری؟ اینارو هر کدوم یه قطره (مجموعاً 2 قطره) در 1 لیتر بریزم؟ کجاش بریزم؟ توی خاک و با همون اسپری؟
  اصلاً اینا کودهای درستی هستن؟
  آیا به غیر از کود، خاکشم باید تعویض بشه؟ هر چند وقت یه بار؟ چه خاکی؟ میتونم گلدونشو عوض کنم کلاً؟ بزرگ و کوچیکیش مثل بعضی گل ها مهمه؟

  5. یه نفر توی یه سایت پیشنهاد داده بود که ماهی یک بار از “قارچ کش (پنومیل؟؟؟)” یا یه همچین چیزایی به میزان 1 در 1000 بهش بدم. این درسته؟ اگر بله، کاربردش چیه؟
  اون رو هم توی خاک بریزم؟

  6. در آخر (میدونم تو دلتون دارین میگین: بالاخره!!! :)))) ) میخوام بدونم چطور میشه تکثیرش کرد؟ در مورد چیدن ساقه ها و توضیح تکثیرش بالا نوشته بودین که خوندم ولی میخواستم اگه ممکنه یه ذره دقیق تر توضیح بدین که میشه تکثیرش کرد یا نه؟ و بعد اینکه ساقه ها رو کی و چجوری ببریم؟ اون دونه های سبز چه شکلی هستن دقیقاً؟
  ارکیده ی من الانم اونارو داره ولی هنوز گل و غنچه داره!!!

  خیلی ممنون از توجهتون، میدونم خیلی زیاده ولی فکر کنم سؤالات احتمالی بقیه هم این وسط تقریباً حل بشه.
  لطف میکنین اگه بتونین راهنماییم کنین. میتونم عکساشو هم براتون بفرستم اگه کمکی میکنه، فقط بهم بگین به چه email…
  بازم ممنون، همیشه سبز و خرم باشید. ؛)

 8. به Arta Arias

  اول اینکه مبارک باشه.

  1- ریشه های فالانوپسیس معمولا سبز مات و بیرون از گلدان به دنبال تهیه رطوبت و … هستند. هرگز اینها رو داخل گلدان جمع نکنید. در خاک فرو نکنید. قیچی نکنید. و هر چه بیشتر باشند بهتر است.

  2- هم از لحاظ نور و هم از لحاظ رطوبت فالانوپسیس گیاه کم توقعی است. آبیاری دیر به دیر. و محلی دور از تابش مستقیم آفتاب مورد نیاز است. آبپاشی روی برگها و ریشه های بیرون گلدان ضرری نداره و بستگی به دما محیط و شدت تابش نور داره. ولی زیاده روی در هر کاری موجب ضرر است.

  3- میزان آبیاری بسته به اندازه گلدان هست. در هر بار آبیاری حداقل به حجم خود گلدان آب بدهید. حدود یک لیتر. یا کمی بیشتر. که به دلیل بافت بستر گیاه این آب به سرعت خارج خواهد شد. پس آمادگیش رو داشته باشید و نگران نشید.
  همچنین میتوان برای زیر یک دقیقه کل گلدان را در یک تشت پر از آب فرو کرد. و نگهداشت بعد با آورد و اجازه داد که آبها خارج بشوند.

  4- تا زمانی که گیاه شما گل و گلچه دارد. کود ندهید. که موجب تسریع در ریزش گلها خواهد شد. وقتی تمام گلها افتادند (چند ماه بعد) آن وقت لازم است که گیاه شما برای گل دادن مجدد آماده شود و کود لازم خواهد شد. اصطلاح 20+20+20 به میزان عناصر NPK (به ترتیب) موجود در کود اشاره دارد و ترکیب معمولا جواب دهنده‌ای است. (20 درصد نیتروژن 20 درصد فسفر 20 درصد پتاسیم. و معمولا کودها درصد مابقی را شامل عناصر لازم دیگر هستند.)
  بهترین ترکیبی که ما سراغ داریم در حال حاضر در چند مارک هلندی وجود دارد که میتوانید از ما تهیه کنید.

  5- تا وقتی بیماری قارچی مشاهده نشده. نیاز به مبارزه نیست. رطوبت بیش از حد معمولا منجر به بروز قارچها میشود.

  6- لطفا به فکر تکثیر فالانوپسیس خودتان نباشید. چرا که سخت است و ممکن است این تنها گلدان شما هم صدمه ببیند. و این روزها بهترین روش کشت بافت است که در خانه ممکن ولی دشوار است.

  با احترام.

 9. Arta Arias :

  اول اینکه مرسی از تبریکتون. :)
  بعدم اینکه خیلی خیلی خیلی ممنونم از این جواب سریع و صبورانتون.
  راهنماییاتون خیلی جامع بود و واقعاً خیالم از نگه داری ارکیدم راحت شد. فکر کنم حالا بتونم با خیال راحت ازش لذت ببرم.
  من تقریباً جواب همه سؤال هارو کامل گرفتم ولی امیدوارم اگر دوباره به مشکلی بر خوردم بتونم روی راهنماییاتون حساب کنم.
  تا اون موقع بازم این صفحه رو چک میکنم تا اطلاعات بیشتری بگیرم.
  بازم از همه توجهی که کردین ممنونم، خیلی بهم کمک کردین.
  موفق باشین. ;)

 10. پندار :

  بسیار بسیار سایت فوق العاده با طراحی زیبا و محتوایی جامع است بسیار از زحمتتان ممنونم از طریق گودر دنبالتان می کنم! و توییتر!

 11. morteza :

  salam
  vagean zibasst……….
  man chetor mitonam in golo parvaresh bedam ?? bazresho az koja begiram???
  rahnamee konid

 12. وحید :

  با عرض سلام و تشکر از ارائه این اطلاعات با ارزش و کاملتون
  می خواستم بدونم برای افرادی که در تهران زندگی می کنند چگونه امکان خرید گل و گیاه و سایر اقلام مورد نیاز برای نگهداری گل و گیاهانشان از شما وجود داره؟

  • به وحید:
   کالاهای قابل ارسال با پست یا باربری یا اتوبوس را برای شهرستانهای مختلف ارسال میکنیم.
   ولی متاسفانه گیاهان زنده را نمیشود به این روشها ارسال کرد.

  • آرش :

   آقای وحید
   با سلام
   من در تهران زندگی می کنمو مستاجر هستم و گل وگیاه بسیاری دارم که به علت کمبود جا مشکل نگهداری داشت چند ماه پیش یک تراریوم با شیشه ساختم وگلهای مورد علاقه را در آن کاشتم که خیلی زیبا شده است وقابل جابجایی است.شما هم می توانید همین کار را انجام دهید.

 13. میلاد گشتیل :

  سلام.خسته نباشید.من دنبال گلهایی هستم که شما دارید.اما تو شیراز گلهای شما مثل لیلیوم و ارکیده و انتـــــــــــــــــوریوم نیست.چیکار کنم؟ لطفا کمکم کنید منتظر جوابتونم.یا اگه دارید بخرم ازتون

 14. وحید :

  چقدر از خواندن این مطالب لذت بردم

 15. mitra :

  با سلام:
  من ارکیده را 10 روز است که خریده ام که دارای شاخه ای حدود 1m و 3 گل در سر شاخه بود گلهایش در این مدت ریخت حالا من باید چه کار کنم ؟ شاخه را کوتاه کنم یا منتظر بمانم؟

  متشکرم 24/3/1389

 16. سحر شایسته :

  سلام
  من به گل خیلی علاقه دارم و گلدونهای زیادی در خانه نگهداری می کنم
  ازتون میخام که مطالب سایت رو به آدرس ایمیل من بفرستین، یه جورایی میخام که عضو سایت شما بشم
  درضمن اگر امکان داره آدرس گلخونه ی خودتون رو به ایمیلم بفرستین

  • به سحر شایسته:
   برای دریافت اتوماتیک مطالب جدید از منوی سمت راست گزینه اشتراک با ایمیل استفاده کنید. کافی است آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید تا مطالب جدید به آدرس شما فرستاده شود.

 17. گل کار :

  با سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه کودی برای ارکیده خریداری کنم .در صورت امکان نام کود را اعلام نمایید
  باتشکر

 18. آرش :

  سلام
  منم یه ارکیده هدیه گرفتم.چقد ارزشش برام زیاده و چقد این گل زریف و نازنینه…
  درست مسل یه بچه آدم. از اتلاعاتی که دادید خیلی سپاسگزارم دوستان همه پرسشهای من رو پرسیدن وشما همشواسخ دادید. امیدوارم همگی سبز باشید

 19. مستانه :

  با سلام من 5 ماه است که 1 ارکیده گرفتم ولی متاسفانه بعد از اینکه گلاش ریخت چون یکی به من گفته بود باید ساقش رو ببرم منم بریدم و الان 5 ماه که گل نداده فقط 1 برگ که به اندازه 1 بند انگشت هست داده وحالا یک نفر میگه 10 روز بهش آب ندم که یعنی باهاش قهر کردم بعدش گل میده :( تورو خدا راهنماییم کنید من بصورت آب پاشی آبش میدم

  • به خانم مستانه:
   لازم نیست شما با گلتان قهر کنید. کافی است نیاز آبی اون رو فراهم کنید (مثلا هر ده روز یکبار آبیاری کامل انجام دهید. یعنی به اندازه گلدان آب بهش بدهید و این آب سریعا خارج خواهدشد. بهتر است از آب سبک یا آبهای معدنی استفاده کنید.
   اگر بتوانید خاک گلدان را عوض کنید در صورتیکه از همان جنس بستر فعلی در دسترستان باشد خوب است.
   اگر نمیتوانید خاک را عوض کنید. حتما از کودهای کامل استفاده کنید. یک در میان کودیاری کنید. یعنی امروز که آب دادید ده روز دیگر کودآب بدهید و ده روز بعد دوباره آب.
   اینکه گیاه شما تولید برگ کرده جای امیدواری است که بتوانید دوباره ازش گل بگیرید.

   موفق باشید.

 20. مستانه :

  سلام واقعا از راهنماییتان ممنون
  من ارکیدم را در یک گلدان سفالی گذاشته بودم ولی فهمیدم باید در همان ظرف شیشه ای باشد که ریشه ها نور ببیند و آیا این هم در گکدهی اثر داره یا نه ؟ حالا شما فکر میکنید چند وقت دیگه ارکیدم گل بده ؟ با تشکر فراوان

 21. Arta Arias :

  باز هم سلام.
  امروز آخرین گل از 20 تا گل ارکیده من به صورت طبیعی بعد از 5 ماه ریخت و گیاهم کاملاً بدون گل شده.
  از توضیحاتی که بالا دادین کاملاً استفاده کردم ولی چند تا مشکل دارم که میخوام بپرسم:
  1. در مورد قطع ساقه گل دهنده که توضیح دادین کاملاً چک کردم و ساقه اضافی فعلاً تو راه نیست ولی نمیدونم از کجا باید ساقه رو قطع کنم.
  ساقه ای که گل داشت حدودا 90 سانته که از 60 سانت به بعد 2 شاخه شده که گلها روی این 2 شاخه بودن.
  2. تقریباً از زمانی که گل آخر شروع به پژمرده شدن کرد، یواش یواش نوک این شاخه ها دارن خشک و چوبی میشن اما با سرعت خیلی زیادی از زیر ریشه های جدید جوونه میزنن و مییان بیرون، ریشه های قدیمی با نوک قرمز رنگ دارن بلند و بلندتر میشن و برگ جدیدی داره از بوته خیلی سریع میاد بیرون.
  آیا باید برای چوب شدن ساقه ها نگران باشم یا بریده میشن؟
  3. عوض کردن گلدان در این وضعیت لازمه؟ آیا میتونم خودم این کارو انجام بدم؟ اگه نه، در تهران کجا رو پیشنهاد میکنین که این کارو برام انجام بدن؟
  4. زمان دادن کودی که بالا برام توضیح دادین الانه؟

  بازم ممنون از همه کمکاتون… (؛

 22. نسرین :

  سلام
  من یه گل ارکیده دارم که پر از گل بود و یه سری از غنچه هاش تازه باز شده بود . 4 روز مسافرت رفتم (البته قبلش بهش آب دادم) و وقتی برگشتم دیدم گلهاش همه خشک شدن و ساقه هم پس از اون شروع به خشک شدن کرد. الان 2 تا از برگهاش هم دارن به مرور زرد می شن. طبق یادداشتی که روی گلدان هست، هفته ای دو بار بهش آب می دم و 15 روز یکبار کود. اگر ممکنه منو راهنمایی کنید تا چیکار کنم تا درست شه؟

 23. شادی :

  با سلام،
  من به تازگی یک گل ارکیده پروانه ای را به خانه آورده ام و مطالعه ی مطالب این سایت برایم جالب و کارآمد بود .تنها سوال من در مورد تهیه ی قطره ی تقویتی است که توضیح داده بودید، در تهران از کجا می توان آن را خریداری کرد؟
  با تشکر پیشاپیش از جواب شما.

 24. گلرخ :

  سلام
  من دانشجوی رشته ی باغبانی هستمو روی تغذیه ی فالانوپسیس و موکارا تحقیق میکنم ولی مطلب دقیق و مناسبی پیدا نکردم بخصوص در مورد موکارا نه مطلب فارسی و انگلیسی بود.لطف میکنید اگه منو راهنمایی کنید.ممنونم

 25. مستانه :

  با سلام ارکیده من 3 تا جوانه از پایین زده ولی من نمی دانم که شاخه هست یا ریشه ؟میشه راهنمایی کنید!

 26. Anonymous :

  سلام, سایتتون فوق العاده ست, بهتون تبریک می گم!
  من قصد دارم که حتما یه گیاه ارکیده تهیه کنم و به شدت مایلم که بذرش رو بگیرم . خودم در منزل بکارم, این کار امکان پذیره یا حتما باید این گیاهو از بیرون تهیه کنم؟
  بعد اینکه در مورد اندازه ارکیده هم توضیح بدید ممنون میشم, آپارتمان من خیلی کوچیکه!
  نهایتا اگر در رابطه با قیمتش هم اطلاعاتی بدید ممنون میشم, هم خود گیاه و هم بذرش(البته می دونم که قیمت گیاه به سنش و اندازش بستگی داره!)
  راستی یادم رفت! من می تونم مثلا کودها رو از گلستان شما به صورت الکترونیکی تهیه بکنم؟ (پیشاپیش ممنون!)

 27. محیا :

  سلام, من در زمینه گل و گیاه خیلی بی تجربه ام ولی عاشقشونم!
  در نظر دارم که حتما یه ارکیده تهیه کنم و بسیار بسیار بسیار مایلم که با بذرش اونو در منزل بکارم, امکان این کار وجود داره؟ یا باید حتما از بیرون تهیه کنم؟
  چه زمانی برای این کار مناسبه؟
  رشد این گیاه به چه اندازه هست؟ آپارتمان من خیلی کوچیکه!
  در مورد حدود قیمت گیاه هم ممنون میشم توضیح بدین.

  • ارکیدهای پروانه ای
   فالانوپسیس
   به وسیله بذر یا قلمه در آزمایشگاه کشت بافت قابل تکثیر هستند.
   معمولا در منزل فقط باید به امید پاجوشها باید بود.

 28. علی :

  با سلام و تشکر
  روز گذشته برای من یک ارکیده با گلهای بسیار زیبای سفید رنگ اورده اند که طول ساقه ان بیش از یک متر و چند ریشه جانبی ان تا 20 سانتیمتر درازا دارند ایا برای جذب رطوبت این ریشه هاباید خارج از ظرف پر اب زیر گلدان قزاز گیرد یا خیر؟در برخی از وبسایتها خواندم که از اب لوله کشی نباید به گلدان ارکیده اب داد حتی نوشته شده بود که از اب مقطر استفاده شود. همچنین خواندم که بهتر است روی برگها را با اب غبار پاشی کنیم .
  چنانچه در این موارد راهنمایی بفرمائید سپاسگذار خواهم شد

 29. ماری :

  با سلام
  اولا از سایت عالیه شما تشکر میکنم و بعد ازتون سوالی داشتم.زیر برگهای ارکیده من لکه های قهوه ای رنگی ظاهر شده و همزمان تعدادی از ریشها فاسد شده و از بین رفتند.علت و راه حل ان چیست؟البته از سمهای کبتن و اکسی کلر استفاده کردم که نتیجه نداشت.لطفا تا گیاهم کاملا از بین نرفته راهنماییم کنین.

  • این تجربه مهمی است که تا مشکل شناسایی نشده از سموم استفاده نکنید
   لکه‌های قهوه‌ای متواند عامل قارچی داشته باشد شاید هم از کمبود کلسیم باشد. کمبود کلسیم در ارکیدهای سیمبیدیوم خیلی شایع است.

   از بین رفتن ریشه‌ها میتواند در اثر تماس با خاک باشد. نباید ریشه‌ها در داخل گلدان فرو کرد. یا آنها را جمع کرد. همانطور باید بیرون گلدان آویزان باشند.

 30. سید مقداد :

  با سلام و تشکر از مطالبتون
  من حدود یک سال پیش یک ارکیده کاتالیا خریداری کردم که دارای گل و غنچه بود که بعد از اتمام گل دهی با آبیاری و کودهی از آن مراقبت کردم پس از از دست دادن گل ها تاکنون که یکسال از آن موقع می گذرد 9 شاخه برگ داده ولی اصلا غنچه جوانه و گل نداده با وجود اینکه نور آب رطوبت دما تامین بوده است.
  من ارکیده فالائوپسیس هم دارم که همین مشکل را دارد.

  • بیشترین مشکل ارکیده داران عدم گلدهی است
   برای گلدهی اینطور باید عرض کنم که گیاه علاوه بر تامین احتیاجات اولیه‌اش میبایست اضافه بر مصرفش هم داشته باشد تا گلدهی بکند.
   اصطلاحا باید کیفش کوک باشد تا سر حال بیاید و گل بدهد.
   روی فالانوپسیس میتوانم به جرئت عرض کنم که دمای متعادل و بالا با رطوبت بالا منجر به گلدهی میشود.
   ولی روی سیمبیدیوم مثلا اوضاع فرق میکند. دمای شبانه باید خیلی پایین باشد.
   به هر حال قلق کار باید دستتان بیاید
   مواد و عناصر غذایی هم از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردارند

   در مورد کودهای کریستالون قرمز و سبز ما مطالعه کردید؟

 31. مریم :

  کمــــــــــــــــــک…
  سلام
  من قبلا یک گیاه ارکیده خراب کردم اما به خاطر علاقه زیادم به این گیاه زیبا تازگی یکی دیگر خریدم. حدود 2 ماه پیش.
  متاسفانه با رعایت همه نکات (کود دهی و آبیاری و نور و ….) این گیاه هم حال خوبی ندارد! برگ پایینی آن زرد شد و افتاد، ریشه های روی خاک خشک شده اند و آنهایی هم که محل اتصالشان به گیاه بیرون خاک بوده و خود ریشه درون خاک هم آن محل اتصال ریشه به گیاه خشک شده است :(
  برگهای گیاه هم اندکی آویزان شده اند. خواهش می کنم کمک کنین من این گیاه رو هم خراب نکنم… عذاب وجدان می گیرم وقتی این اتفاق میوفته.
  کمـــــــــــــــک. خواهشا

  • آیا نکات گفته شده در این مطلب را رعایت میکنید

   • مریم :

    سلام
    بله، همه نکات را رعایت می کنم. ولی متاسفانه ریشه های روی سطح خاک تا حدودی خشک شده اند (مخصوصا محل اتصال ریشه به گیاه)…
    نمی خواهم این گیاه را هم خراب کنم :( چه کنم؟
    تازگی دستگاه بخور هم برای تامین رطوبت خریداری کرده ام ولی…!!! :(
    برگهای گیاه موقع خریداری سر پا بودند اما الان کمی آویزان شده اند.
    اگر اقدام دیگری لازم است بفرمایید

    • پیشنهاد من ساختن یک گلخانه کوچک شیشه‌ای اختصاصا برای این گلدان است.
     بهش تراریوم میگویند. یک جور آکواریوم.

     • مریم :

      میشه بفرمایید چه کاری دقیقا باید انجام بدهم؟؟؟
      هر اقدامی لازم است بفرمایید که من سریع انجام بدهم.
      واقعا ممنونم از کمکهاتون. خیلی ممنون

     • لازم ینست کاری بکنید
      هر چند وقت یکبار داخل شیشه مه پاشی میکنید (اب رو اسپری میکنید)
      و در محل نیمه روشن و غیرتاریک نگه میدارید تا رشد بکنند

 32. خوش خلق :

  باسلام
  من بذرارکیدروچطوری می تونم تهیه کنم؟وشرایط کاشتش در گلخانه رو توضیح بدین
  ممنون

  • بذر ارکید بسیار سخت جوانه میزند و از آنجا که فاقد آندوسپرم است در مجاورت و همزیستی با قارچها میتواند جوانه‌زنی کند.
   این باعث میشود که بیشتر فرآیندی آزمایشگاهی باشد. و تحت شرایط کنتزل شده و به روشهای کشت بافت انجام شود.
   امروزه بیشتر کشورهای تایلند و مالزی تولید کننده نشاء ارکیدها هستند. اگر مسافری از آن ورها داشتید در فرودگاهها معمولا به عنوان سوغات نشاء ارکیدها را درون شیشه‌های دربسته عرضه میکنند

 33. نسرین :

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان .
  برای من چند شیشه نشا ارکید از کشور مالزی آورده اند و یک بسته خاک مخصوص که البته شبیه خزه های خشک می باشد اما نمی دانم این نشا ها را در چه فصلی و چکونه بکارم لطفاٌ راهنمایی ام کنید .

  • این نشاء ها به روش کشت بافت تکثیر شده و انتقال آنها به خاک خیلی دشوار و نیازمند شرایط ویژه‌ای است.
   بهتر است فعلا تغییر ندهید و صبر کنید تا گیاهان کاملا بزرگ شوند و دیگر در شیشه جا نشوند
   برای آداپته کردن این نوع گیاهان مراحلی باید سپری شود
   و اگر یکباره از شیشه خارج و در خاک بکارید نابود میشوند
   اگر همراه گیاه راهنمایی وجود دارد آن را کامل مطالعه کنید

 34. نسرین :

  با سلام
  درمورد نشا ارکیده باید بگویم که این نشاها درون یک شیشه بسیار کوچک درب دار می باشند که در آن محکم بسته شده است و نشاها درون ژل مخصوصی می باشد که فروشنده گفته است هنگامی که میخواهید آن را بکارید باید ریشه هارا کامل بشویید تا از ژل اثری نماند و دیگر توضیح خاصی نداده وشما که میگویید صبر کنم تاگیاه بزرگ شود این شیشه جایی برای رشد گیاه ندارد و هم اکنون گیاه تمام فضای شیشه را پوشانده است .لطفاٌ راهنمایی فرمایید.

  • محیط کشت مورد استفاده احتمالا MS با آگار است
   در این محیط کشت بیشتر از دو ماه نمیتوان گیاه را نگه داشت
   و شما مجبور به واکشت هستید
   فعلا پیشنهاد من برداشتن از شیشه کوچک و انتقال به شیشه بزرگتر با همان محیط کشت است (سعی کنید ریشه و مواد دور آن از هم جدا نشوند)
   برای اینکار به تجربه و سواد کشت بافت با امکانات استریل کردن نیاز است.
   یعنی شیشه جدید باید عاری از باکتری و قارچ و … باشند. (اتوکلاو شده باشد) محل انجام معمولا زیر هود لامینار است. (هوای استریل) و سایر ملزومات احتمالی که در کتابهای آموزش کشت بافت میتوانید پیدا بکند.

   به هرحال سوغات پر دردسری برای شما آورده‌اند.

 35. آرزو :

  سلام
  ممنون از مطالبتون
  من چند وقت پیش یک گلدان شامل 4 ارکیده خریدم می دانم که ریختن گلهایش پس از مدتی طبیعی است و باید منتظر غنچه های جدید باشم اما در مورد قطع کردن ساه نمی دانم دقیقاً از کجا باید قطع کنم گره های زیادی روی ساقه ها وجود دارند اما از نوک ساقه شروع به خشک شدن کرده و من نمی دانم تا کجا باید ادامه پیدا کند.
  مشکل دیگرم آنست که متاسفانه یکی از این چهار گیاه برگ هایش مثل اینکه زیر پوستش آب جمع شود حالت لهیده پیدا کرده و یکی پس از دیگری می ریزد نمی دانم باید چه کنم .
  3 گیاه دیگر سالم هستند و از نظر خاک(پیتموس+پرلیت) و آبیاری(هفته ای یکبار اسپری روی سطح خاک و برگ ها) و نور (در سایه دور از نور مستقیم) نیز مانند شما عمل می کنم لطفاً راهنمایی کنید.

  • درسته که ریختن گلها طبیعی است ولی در آمدن غنچه‌ها خود به خودی نیست. شما باید به گیاهتان برسید.
   کودهایش را فراهم کنید و شرایط رشد آن را فراهم کنید.

   ساقه خشک شده را فقط تا جایی قطع کنید که خشک شده. چون ممکن است جوانه‌های خفته‌ای داشته باشد و بعدا رشد بکند.

   لهیده شدن برگها علاوه بر مشکلات آبیاری (زیاد بودن آب) کم بودن دمای محیط (زیر 15 درجه مثبت) و فساد ریشه‌ها. از بیماریهای قارچی هم میتواند منشاء بگیرد.

   فواصل آبیاری بستگی به موقعیت گیاه و دمای محیط دارد ولی اگر منظورتان از هفته‌ای یکبار آبپاشی روی خاک این است که سطح خاک را کمی نم میکنید. این کافی نیست
   ما پیشنهاد میکنیم هر ده روز یکبار مثلا یکپارچ آب به گیاه بدهید تا همه جای بسترش خیس شود و اضافی آب هم خارج شود.
   آبپاشی روزانه روی ریشه‌های بیرون گلدان و برگها نیز برای تامین رطوبت هوای مورد نیاز گیاه موثر هستند.

   و کود دهی در این زمان اهمیت زیادی دارد. به طور متناوب مثلا امروز اگر آب دادید ده روز دیگر باید کودآبه با کود کامل و ده روز بعدش دوباره آب و ده روز بعدی دوباره کودآب باید به گیاه بدهید تا عناصر لازم برای گلدهی را دریافت کرده و پس از خروج غنچه‌ها از کودهای پتاسه استفاده کنید.
   (هردو این کودها از گلستان علی قابل تهیه است)

   • آرزو :

    سلام
    ممنون از توجه تون ؛ چون این 4 گیاه همگی در یک گلدان کاشته شده اند و تنها یکی از آنها دچار له شدن برگ ها می شه و بقیه سالمند؛ آیا ممکنه مشکل از آبیاری باشه؟ یا ممکنه مشکل بیماری یا قارچ باشه؟ آیا ممکنه 3 گیاه دیگر رو هم بیمار بکنه؟ پیشنهادتون چیه؟

 36. فرزاد :

  باسلام
  لطفا”نرخ ارکیده های کاشته شده در گلدان را مرقوم فرماییدتا چنانچه خودمان یا یکی از آشنایان گذارمان به اردبیل و گلخانه قشنگتان افتادخریداری نماییم.

 37. زهرا :

  سلام من نیاز به راهنمایی شما دارم
  ارکیدهی من علاوه بر ساقهاش برگهاشم دارن زرد میشن! سرعت زرد شدنش هم خیلی بالاس! ساقه اش را کوتاه کردم ولی برگهاش چی کار کنم!خیلی نگرانشم!

  • زرد شدن وقتی اتفاق میافتد که گیاه به نیازهای طبیعی‌اش نرسد. مانند آب نور کافی دمای مناسب و رطوبت زیاد
   به این عوامل فیزیکی مشکلات بیماریها و آفات نیز اضافه میشود. اگر گیاه شما هیچ آفتی ندارد. هیچ بیماری در آن مشاهده نمیشود. پس یا کمبود دارد یا ابتدایی ترین نیازهای فیزیکی‌اش فراهم نیست.
   من احتمال میدهم گیاه شما در محیط مناسب قرار نگرفته است.

 38. مریم :

  ارکیده من تقریبا داره از دست میره :(
  گفتین تراریوم براش درست کنم، امیدی به نجاتش هست؟ زرد شدن برگ چه دلیلی داره؟ تا حالا از 4 تا برگی که موقع خرید داشت، 2 تاش زرد شدند و ریختند :(
  توی تراریوم چه خاکی بریزم؟؟؟
  ریشه هایی که محل اتصالشون به گیاه خشک شده رو چه کنم؟
  ریشه هایی که از سرشان از خاک بیرونه و خشک شده رو چه کنم؟
  کلا فکر کنم گیاه حالش خیلی بده چون برگهاش هم آویزونند.
  مایوس شدم. این دومین ارکیده ای هست که خراب می کنم :(
  ولی از جواب ها و راهنمایی هاتون واقعا ممنونم

  • منظورم از تراریوم کاشتن در اون نیست. با گلدانش درون جعبه شیشه‌ای قرار دهید. کاشتن لازم نیست.
   رطوبت مورد نظر این گیاه خیلی زیاد و در حدود عدد 80 درصد است
   که رطوبت هوای منزل به سختی به ۴۰ برسد. برای همین نیاز به محیطی گلخانه مانند دارید.
   هر چیزی که خشک شده رو ببرید.
   تا محیط مناسب فراهم نشه. نمیتونید نگهداری کنید.

   جالبه بدونید که آقای اکبر شیخی از اولین واردکنندگان ارکیدها به ایران در حدود ۷۰ سال پیش. برای بارهای اول چندصد ارکید خراب کرده تا توانسته شرایط زندگی اینها را پیدا بکند.

 39. زهرا :

  خیلی خیلی زیاد ممنونم از راهنماییتون .
  راستش اب و کود به همان ترتیب که توضیح داده بودین انجام دادم ولی در مورد افت یا بیماری من که ظاهرا چیزی ندیدم؟ من از جایی که ارکیدمو خریدم گفت وقتی گلهاش ریخت بزارینش تو حمام(جذب رطوبت کنه) !ممکنه این باعث زرد شدنش شده باشه؟

  • خب. حمام که همیشه گرم و مرطوب نیست که!
   تازه مواقع حمام هم مواد شیمیایی استفاده شده در شامپوها و صابونها برای گیاه مضر هستند.
   آب داغ هم مضر است.
   پیشنهاد خوبی نبوده.

 40. طاهره :

  سلام از اینکه چنین وب سایتی قرار داده اید بسیار متشکرم . من به گل وگیاه و نگهداری و تکثیر آن خیلی علاقمند هستم و گیاهان متعددی را نگهداری وتکثیر کرده ام وموفق بوده ام . یکی از دوستان من در سفری که به مالزی کرده بود برای من یک شیشه ک در آن بذر ارکیده را سبز کرده بودند آورد و با اطلاعاتی که از آنجا گرفته بود قرار شد یک ماه بعد من شیشه رابشکنم و نشا ها را با آب 25 درجه شستشو بدهم تا خوب تمیز بشوند و بعد آن ها را در گلدانهای حاوی ذغال قرار بدهم و من همینکار را کردم ولی متاسفانه همه آنها کپک زدند و خشک شدند. لطفا” مرا راهنمائی بکنید چون من خیلی مایلم که در اینکار موفق بشوم .

  • لطفا کتابهای مربوط به کشت بافت را مطالعه فرمایید.
   Tissue culture

  • آرش :

   با سلام
   خانم طاهره
   من هم از مالزی ارکیده در شیشه آوردم و کاشتم و موفق نبود .روش مخصوصی برای زنده ماندن گیاه در هنگام انتقال به گلدان دارد که سخت است. به هر حال این روش به کشت بافت مربوط می باشد و اگر کسی مهارت پیدا کند موفقبه تکثیر گیاه به 100 تا 1000 گیاه جدید می شود.
   در سفر بعدی ارکیده گل آبی-بنفش آوردم که کمیاب است و الان در خانه نگهداری می کنم.

 41. ف. :

  با تشکر. به تازگی گلدان گل ارکیده فالانوپسیس سفید کادو گرفته ام به ارتفاع 23 cm که 5 گل به قطر 6cm و3 شکوفه و 6 برگ سبز خوش رنگ دارد ریشه ها در روی گلدان قابل رویت بوده و قطر دهانه گلدان 13 cm می باشد.مرا راهنمایی کنید تا بتوانم از گلم نگهداری کنم.هم اکنون گلدان را در مقابل پنجره سایه روشن قرار داده ام و دمای اتاق 20 درجه میباشد.خواهشا در مورد آبیاری وکود دهی و دما و نور و تاثیر موسیقی وسخن گفتن بر گل وووو… توضیح کاملی مرقوم فرمایید با سپاس بی پایان.

  • فکر کنم مطالب بالا و نوشته‌های دوستان گویا است. لطفا مطالب این صفحه را به طور کامل مطالعه فرمایید. اگر هم مشکلی باقی بود در خدمتیم.

   • ف. :

    با تشکر. آقای گلستان علی مطالب فوق مطالعه شد ،اما در مورد اثر موسیقی و حرف زدن با گل واینکه آب خارج شده از ته گلدان را باید تخلیه کرد یا در زیر گلدانی باقی بماند ، لطفا قبول زحمت کنید وکمی مرقوم فرمایید.در ضمن در تهران از کجا میتوان کود مناسب تهیه نمود…مرسی از توجهتان!!!!!!.

 42. احمد :

  سلام
  میخواستم اگه امکان داره اطلاعاتی در مورد کاتلیا وسیمبدیوم برام بفرستید ممنون از مطالب جذاب وخوبتون
  موفق باشید.

 43. مهتاب :

  سلام من امروز به صورت کاملا اتفاقی سایت شما را پیدا کردم چه سایت خوب و پرباری است دست شما درد نکنه خیلی استفاده کردم امیدوارم موفق باشید

 44. جواهر ناب :

  سلام من به تازگی یک گلدان ارکیده خریدم و در این سایت توانستم اطلاعات خوبی در رابطه با رشد و نگه داری این گیاه به دست بیاردم .من خودم یه واریته شامل 70 گلدان از بنفشه آفریقایی دارم و برای این که بتوانم به خوبی ازان ها نگه داری کنم مجبور شدم که خیلی در اینترنت مطالعه کنم. متاسفانه گل فروش ها هیچ وقت همه راز هاشون رو برای همه بر ملا نمی کنن.لطفا اگر شما اطلاعاتی در مورد این گیاه دارید بنویسید.با تشکر.

 45. الهام :

  سلام
  اگه ممکن باشه قیمت انواع ارکیده ها رو هم به صورت شاخه ای و هم به صورت بوته ای رو درج کنید
  ممنون میشم

 46. هدی :

  خیلی خوب لطفا درباره ی گل های دیگر هم بنویسید

 47. سروش :

  سلام
  واقعا مرسی از راهنماییاتون
  سوالی که دارم اینه که فالانپوسیس تو اتاق شمالی خونه که پنجره هم داره ولی نور مستقیم از افتاب اصلا نداره سازگاره؟؟
  باتشکرات فراوان

 48. الهام :

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  من 2هفته پیش ارکیده خریدم
  بعد از 2-3 روز غنجه هاش باز شدم و غنچه های ذیگه هم داده
  ولی گلهای قبلیش به نظرم خیلی زود پلاسیده شد
  من هفته ای 2 بار آب میدم
  و این هفته که هفته سوم خردیم هست هم بهش کود دادم
  محلش هم نور مستقیم نداره.

  میشه بفرمایید که چیکار کنم که گلهاش زود پژمرده نشن؟

  • شما تقریبا هیچ کدام از موارد گفته شده در بالا را رعایت نکرده ‌اید. لطفا دوباره مطالب بالا و مشکلات مراجعه‌کنندگان را مطالعه کنید.

   • الهام :

    من طبق بروشوری که همراه گل بود عمل کردم
    قبل از اینکه بیام اینجا و ببینم که چقدر باید آب و کود بدم
    پس بروشور چرا گفته هفته ای دوبار آب بدیم و هر دوهفته 1 بار کود؟؟؟
    امیدوارم با دستور العمل های شما گل من سرحال بیاد
    ممنون

    • موقع رشد گیاه و گلدهی سیستم آبیاری و کودیاری فرق میکنه. وقتی گیاه گل داره اگر بهش کود بدهید گلها دوره عمرشان را سریعتر طی میکنند و زودتر پلاسیده میشوند
     رقم ارکید هم خیلی مهمه و فرق داره. دمای محیط هم موثر است و …

     • الهام :

      دوباره سلام
      ارکیدم از بین رفت
      همه گلهاش خراب شد
      از سر ساقه هم داره خراب میشه
      نمیدونم دیگه چیکار کنم

 49. مغمیک :

  سلام ممنون از راهنمایهای شما در این سایت

  گل ارچیده من به مدت 3 ماه است که در منزل نگهداری میشود و آبیاری آن هر هفته ۱ بار و هر ۲ هفته یکبار از این ویتامین های موجود در بازار ویتامینه میشود اخیرا غنچه هایی که آخر از همه باز شده اند پژمرده شد اند و ریشه های ان نیز که خارج از گلدانند به صورته قرمز رنگ(رنگ زنگ زدن) در آمده اند مثله اینکه دارند خشک میشوند چه کار کنم تا گلم را از مردن نجات بدهم ؟
  گلدان پلاتسیکی را در گلدانی از جنس چینی مات گذشته ام و هر 3 روز یکبار از گلدان چینی در میاورم و با گلدان پلاستیکی میگذرم تا اکسیڗن ، نور جذب کند آیا این هم مضر است , میترسم از خاک در بیاورم و گلدان مناسبتری بگذارم در ضمن نور غیره مستقیم نیز دارد.
  با تشکر

 50. Anonymous :

  با سلام خدمت اقا علی مدت 2 ربوز است 1 گلدان ارکیده بنفش با گلهای بزرگ خریده ام امیدوارم با راهنمایهای مفید شما بتوانم از این عزیز زیبا به نحو احسن نگهداری کنم در تهران از کدام گل فروشی میتوان گلدان ارکیده خوب تهیه کرد گلدان من مال گلخانه خادم میباشد با تشکر

 51. نوشین :

  با سلام. من یه گلدان فالانوپسیس بنفش رگه دار دارم که تازه خریدم. فروشنده به من گفت که تا دو ماه دیگه گل داره اما وقتی آوردم توی خونه اول برگ هاش زرد شد بعد گل هاش داره یکی یکی میریزه. محلشم کم نوره. حواسم بود که آب هم توی زیر گلدانیش نمونه. نمیدونم مشکلش چیه. لطفا راهنماییم کنین. ممنون.

 52. طاهره :

  سلام من با استفاده از راهنمائی های شما به خودم و به دیگر دوستاران این گل زیبا فکر میکنم در کاشت نشا ء های جدید موفق شدم . الان مدت یکماه است که نشاها را در گلدان گذاشتم . 22 گلدان و خوشبختانه همگی سر حال و رو به رشد هستند . خیلی خیلی متشکرم .

 53. بهار :

  سلام می شه بگید وقتی برگ ارکیده زرد می شه چی کار باید کنم؟ من همه نظرات رو خوندم اما چیزی پیدا نکردم. باید ببرمش؟ آخه فقط یکی از برگها این طوری شده.. در ضمن خود گل ها 2 ماهی هست که ریخته اما یه برگ جدید داره که انگاری علائم حیاته.. بردمش باغ گل گفتن سالمه.. پس چرا زرد شده؟ :(
  ذیذم بعضی از کامنت ها رو جواب ندادید.. تو رو خداااااااااااااااااااا اینو جواب بدید و جون یه گل رو نجات..
  مرسی

 54. محمد :

  با سلام گل ارکیده من 3 هفته هست که گلاش ریخته؛نمیدونم منظور شما از زبانکهای روی ساقه چیه؟از کجای ساقه رو قطع کنم؟از کی شروع به کود دهی کنم؟ممنون میشم جواب بدین

 55. Nasim :

  سلام، من یک گلدانِ ارکیده در زمستان خریده بودم، اما برای مدتی‌ به مسافرت رفتم و کسی‌ که مراقب گلدان بود، از ترس اینکه گل خشک نشود گلدنرو پر آب کرده بود [گل توی آب شنا میکرد!!]. بعد از آن، شکوفهها یکی‌ یکی‌ پژمرده شدن و ریختن، حالا از گل فقط سه شاخهٔ خالی‌ باقی‌ مونده، البته برگهای سبز پایین، درحال اضافه شدن هستن[ من جای خوندم که این نشونهٔ خوبی نیست، آیا درسته؟!] و ساقهٔ گل خشک نشده. سوالام از شما اینه که آیا این امکان وجود داره که گلدونم دوباره گل بده؟ ممنونم از رهنمیتون پیشاپیش

 56. رومینا-الف :

  با تشکر از مطالب مفیدتان
  من حدود سه هفته است که یک گلدان ارکیده ی کاتلیا خریده ام.تاالان همه ی غنچه هایش را باز کرده و 5 گلش هم خشک شده.کمی زود این اتفاق نیفتاده؟
  کودی که من دارم کود پودری امکس ریز مغزی ها +2mgo +18+18+18 است.ایا مناسب است؟خاک مناسب را در تهران از کجا تهیه کتم؟گلدانش پلاستیکی است.عوض کنم؟چه گلدانی مناسب است؟
  با تشکر

 57. رومینا-الف :

  برای گلدهی دوباره نیازی به قارچ یا حشره است؟در اپارتمان چطور ممکن است؟

 58. سودا از خوی :

  سلام
  بابت راهنمایی هاتون در مورد این گل واقعا زیبا ممنونم
  من ارکیدمو کادو گرفتم.ازکسی که دوسش دارم.خیلی به گلم میرسم.دوسش دارم.

 59. بهنام :

  با سلام و تشکر
  اگر لطف کنید و جواب بدید ممنون میشم؛

  1- طریقه کود دادن به گیاه هم مثل آب دادن باید باشه؟؟ یعنی آبی که کود در اون حل شده به اندازه حجم گلدون باید باشه یا پیشنهاد و راهنمایی دیگه ای دارید؟؟

  2- اگر پایه ی گیاه سالم باشه، ساقه گل دهنده چطوری از بین میره؟؟ شاید بهتر باشه یه جور دیگه سئوالم رو بپرسم، شاخه ی گیاهی که دارم از نوک زرد شده و رسیده به وسط ساقه. این مسئله طبیعیه یا یک مشکل پایه (آب، نور، دما، رطوبت) وجود داره؟؟

  • ۱- بله همون اندازه‌ای که اکثر حجم گلدان خیس بشود بهتر است
   2- ارکیده فالانوپسیس که ساقه‌ی بلندی نداره؟ شاید بهتره بگم شماره دو مفهوم نبود

   • بهنام :

    بعد از ریختن گلها، ساقه تا یکی دو ماهی سالم بود ولی یک دفعه شروع به زرد شدن کرد (بدون اینکه خشک بشه). دو تا از برگها هم از ته یعنی محل اتصال به گیاه زرد شدند. از اونجا که ارکیده ها رو چند ماهه خریدم و دقیقا نمی دونم میزان آب و نورشون مناسبه یا نه می خواستم بدونم این نشانه ها با توجه به گرم شدن هوا طبیعی بوده یا من فاکتورهای پایه مورد نیاز اونها رو (آب، نور، دما، رطوبت) تامین نکردم؟؟
    ممنون میشم از راهنمایی هاتون استفاده کنم.

    • زرد شدن ساقه گل دهنده سال گذشته هیچ ایرادی نداره.
     برگها هم عمر مفید دارند و بالاخره خواهند افتاد. ولی به جاش باید برگ جدیدی در راه باشه یا تولید شده باشه

     • بهنام :

      سلام و تشکر
      ارکیده ای که در موردش گفته بودم خم شده بود به بغل، وقتی محل اتصال گیاه با خاک رو دست زدم متوجه شدم نرم شده. ساقه از تو لیز و سیاه شده بود. وقتی گلدان رو خالی کردم دیدم ریشه های سطح خاک پوسیده ولی ریشه های پایین سالمن.
      1- آیا ممکنه از زیر خاک دوباره ساقه بده؟ در صورت مثبت بودن باید تو چه شرایطی نگهداری بشه؟
      2- به نظر شما مشکل این ارکیده چی بوده، چون یک گلدون دیگه هم دارم و می خوام اون رو بهتر نگه دارم؟؟

      راستی از بین بذر های سیکاسی که از شما خریدم، 7 تاشون برگ دادن.
      تشکر و سپاس

     • ریشه سالم را در محیطی مانند فقط پرلیت یا فقط لیکا یا فقط خزه بکارید. و مرتب نم نگهدارید. انشالله که اگر حتی چند سلول زاینده هم باقی مانده باشد رشد خواهند کرد.
      مشکل پوسیدگی ریشه و ساقه معمولا در اثر فعالیت قارچها بوجود میاد. این فعالیت وقتی جنس بستر مناسب نباشد. آبیاری زیاد باشد. آلودگی محیطی وجود داشته باشد و … تشدید میشود
      از بابت رشد بذرهاتان تبریک میگم. حاصل زحمت شما بوده.

 60. الهام :

  نگهداری از ارکیده خیلی سخته
  ارکیده من که خشک شد و پوسید و تموم شد و رفت
  فقط خاطره بد برام موند

 61. ساهیتا :

  سلام عرض شد.
  من چند ماهی میشه که ارکیده دارم و خب بعد از گل دهی کم کم ساقه اش به فاصله یکی دو ماه از نوک خشک شد. که من اون رو چیدم. برگهای جدید داده و من هفته ای یکبار آبش میدم و 15 روز یکبار هم کود کریستالون میدم. هفته اخیر از قسمتی که برگ به ریشه متصله یکی از برگهای قدیمی زرد شده بود و افتاد. آیا این علت خاصی داره و یا به علت آبیاری زیاده؟

  • برگها همیشگی نیستند و بالاخره خواهند افتاد به جاشان برگ جدیدی تولید خواهدشد

   • ساهیتا :

    مشکل اینه که برگ جدیدی در راه نبوده و نیست و باز هم برک دیگری زرد شد و افتاد. نمیدونم چکار کنم. میترسم این دو برگی هم که موجود هستند بیفتاند. لطفا راهنمایی کنید.

 62. فروز :

  همه فالانوپسیس ها بی بو هستن یا فقط سفیدش ؟

  • من در تیره فالانوپسیس معطر ندیده‌ام. شاید هم باشد ولی به اندازه گونه‌های معطر ارکید مانند Maxillaria tenuifolia یا Aerides odorata ممکن است معطر نباشد

 63. rasool :

  سلام
  من در یک کلاس کشت بافت شرکت کردم و توسط یکی از دوستانم چند تا کبسول فالانوپسیس از هلند خریداری کردم.
  و به عنوان پروژه در کلاس می خوام این بذر هارو تکثیر کنم اگه دستورالعملی در این رابطه در اختیارم بگذارید ممنون میشم. با سپاس فراوان

 64. rasool :

  سلام
  اگه ممکنه روش کاشت بذر فالانوپسیس رو در اختیار من قرار بدید. من شرایط کشت بافت رو دارم.

 65. Mitra :

  Rishey orkide man toosh hasharat sefid koochiki va hamin tor fak l konam hezar pa zendegi mikone man bayad chi kar konam?mamnoon misham age pasokh bedid.

 66. فاطمه :

  سلام
  سایتتون خیلی عالیه
  من حدود سه هفته پیش یه گلداون ارکیده فالانوپسیس خریدم که بعد از ده روز گلهاش خشک شد و افتاد. و بعدش ساقه از بالا از رنگ سبز به قهوه ای تبدیل شد. من از سه سانت بالاتر از خاک ساقه رو با دست خیلی راحت جدا کردم. البته یه برگ خیلی کوچیکش هنوز داره رشد می کنه. می ترسم ساقه رو اشتباهی قطع کرده باشم. الآن باید چی کار کنم؟
  در ضمن می خواستم بدونم دوباره خودش از توی خاک ساقه می ده یا از بغل همون قبلی رشد می کنه؟
  بعد فرق کریستالون آبی با صورتی چیه کدومش رو توصیه می کنید؟
  خیلی خیلی ممنون خواهشا جواب من رو بدید که خیلی نگران گل زیبام هستم.

 67. بهرام :

  آقای علی درلندن زندگی میکنم و بادرود به شما
  مدتی است برگ گلهای ارکیده سفیده من ترک خورده وامروز متوجه شدم برگ جدیدی که روئیده دارای یک سوراخ بقطر 5 میلیمتر است البته این سوراخ فقط روی یکی از گلدانه است ممکن است بفرمائید چرا وآیا الان که دارای عنچه هستند میشود کود داد ؟ چه کودی وبه چه میزان؟
  با سپاس مجدد

  • سوراخ روی برگ جدید حکایت از صدمات فیزیکی ممکن است داشته باشد.
   یا برخی مواد غذایی مورد نیاز گیاه در دسترسش قرار ندارند
   حتما از کودهای کامل استفاده کنید. ترکها به برخی عناصر خاص مانند کلسیم میتواند ارتباط داشته باشد

 68. علی :

  با سلام
  من خیلی ممنون هستم از این همه اطلاعات خوب در مورد گل بسیار زیبای ارکیده من گل ارکیده ندارم ولی حتما تهیه می کنم خیلی زیباست
  ولی در مورد قیمت گلدان ارکیده چیزی گفته نشده اگر کسی می دونه کمک کنه

 69. لطفا در مورد تهیه خزه اسفاگنوم مرا راهنمائی کنید .
  سه گلدان ارکیده دارم که هم برگهای جدیدی داده اند و هم ریشه های جدید ولی گلدانهایشان کوچک است
  می خواهم گلدانهایشان را عوض کنم . آیا گلدان و خاک مخصوص به ارکیده هم دارید .
  ضمنا در اینترنت دیده ام که از طریق قلمه ساقه گل ارکیده را تکثیر می کنند آیا در منزل هم میسر است
  با تشکر از سایت و اطلاعاتی که در اختیار همگان قرار میدهید
  یاشییاسیز

  • میتوانید از خزه‌ای که به درختان در جنگلها میچسبد استفاده کنید. گلدانهای شفاف هم میتوان برای ارکید استفاده کرد. قلمه ساقه گلدهنده در شرایط آزمایشگاهی و کشت بافت تکثیر میشود.

 70. Anonymous :

  با سلام وتشکر از مطالب مفیدتان ومیلیونهادعای خیر که بچه هام نمیذارن بنو یسم
  سوالم 1-ریشه های ارکیده ام خشک شده و فقط یک دونه ریشه جدید داره میزنه ایا ریسک خشک شدنش بالاست؟
  2-تا حالا خاکشو عوض نکردم از کجا بخرم؟
  در ضمن برگ زیبای جدیدش تقریبا 15سانت شده وکود18+18+18 omax میدهم ولی هنوز ساقه وگل جدیدنداده
  3-چطوری ازتون اینترنتی خرید کنم ؟
  4-لطفا منو بی جواب نذارین

  • 1- تولید ریشه جدید علامت خوبیه
   2- لازم نیست حتما خاکش رو عوض کنید. اگر رشد و فعالیت کنه با کودهایی که استفاده میکنید لازم به گلدان بزرگتر نیست
   3- با این کود آشنایی ندارم
   4- از قسمت راهنمای خرید پستی استفاده کنید

 71. امیر :

  سلام
  من 1 هفته ای است که یک گلدان ارکیده سفید لب ماتیکی فالانوپسیس خریده ام. ولی پس از 5 روز یکی از گلهای آن افتاد و امروز نیز 4 گل دیگر پژمرده شده است.
  البته یک غنچه نیز کامل باز شده است.
  من هفته ای دو بار اب می دهم و اسپری نیز می کنم. دور از نور است. گلدان پلاستیکی خودش را داخل یک گلدان سرامیکی گذاشته ام و رویش پوکه ریخته ام.
  به نظر می رسد حل گل بد است. لطفا مرا راهنمایی کنید. با سپاس.

 72. زهرا :

  سلام به شما
  من یک سال پیش یک گلدان ارکیده لب ماتیکی کادو گرفتم. بعد از یک ماه گلهاش ریخت و ساقه اش چوب شد و من قطعش کردم. شکر خدا مدام در حال تولید برگ جدیده و تا به حال یک برگش فقط زرد شد و ریخت. ریشه جدید هم می ده. ولی در این یک سال از گل دیگه خبری نبود. چون ریشه هاش زیاد شده بودن و گلدانش کوچک شده بود اوایل تابستان منتقلش کردم به یک گلدان بزرگتر و کمی خاک جدید براش ریختم. حالش خوب بود‏ تا اینکه از یک ماه پیش یه هزار پا توی خاکش دیدم. هفته پیش هم متوجه پشه های خیلی خیلی ریزی و سریع در اطراف خاکش شدم. این به خاطر آلودگی خاک جدیدی است که گرفتم؟
  البته بعد از تعویض گلدان یک ریشه جدید در آورده+ یک برگ جدید. همین طور از جایی وسط برگها یک شیف جدید شبیه ریشه زده که نمی دونم این ساقه است یا ریشه!
  الان حدود سه هفته است که متاسفانه دو تا از قدیمی ترین برگهاش روش داره سفید می شه و یک نقاط سوراخ پدیدار شده و در یکی از برگهایی نسبتا جوانش هم دو تا نقطه قهوه ای ایجاد شده که فکر کنم داره سوراخ می شه…
  به یکی از دوستان در بالا توصیه کرده بودید که از سم های حشره کش سیستمیک با دوز پایین استفاده کنند، من هم همین کار رو انجام بدم؟ من تا به حال سمپاشی انجام ندادم. تجهیزات خاصی می خواد. توصیه می کنید که به یک گل فروشی ببرم تا سمپاشی کنند؟

  • هزارپا مشکلی نداره ولی خاک جدید ترکیبش چی بوده؟ ارکید در خاک برگ یا خاک باغچه نمیتواند زندگی بکند.
   باید ترکیبی از خزه لیکا پرلیت تکه‌های زغال تکه‌های اسفنج و … استفاده میکردید.
   بدون تشخیص نوع آفت از سموم استفاده نکنید
   برای گلدهی نیاز است از کودهای گلدهی مانند کریستالون 121236 استفاده کنید

 73. مهران :

  با سلام و خسته نباشید
  اولا از این که به سوالم جواب دادید متشکرم و جا دارد از این سایت شما به دلیل اینکه همیشه فعال است و می توان سوالات را خیلی راحت و بدون دغدغه پرسید تشکر کنم
  جدیدا یک گلدان ارکیده سمبیدیوم خریده ام اگر میشود اطلاعاتی در مورد این گونه ارکیده در سایتتان عنوان نمائید ممنون میشوم از جمله نوع خاک تکثیر و مراغبتهای مورد نیاز
  آیا با نوع ارکیده فالانپسیس در یک نوع شرایط قرار میگیرند .

  • مراقبتهای سیمبیدیوم کاملا از نظر دما فرق دارد. ولی بستر و تغذیه مشابه فالانوپسیس میتواند باشد. ولی دما کلا فرق دارد

 74. نسرین :

  با سلام و تشکر از راهنماییهای خوبتان من گلدان ارکیده ام گلش تمام شده و یکی از ساقه های گل دهنده کاملاً خشک شده بود که آن را چیدم اما ساقه گل دهنده دیگر سالم و دارای برجستگی قهوه ای است حالا برای گل دهی مجدد باید چه کنم آیا به گیاهم استراحت دهم یا به آن کود دهم ؟ ونیز لطفاً بفرمایید منظور از استراحت چیست ؟
  و اگر قرار است در این مرحله کود دهم باید چه کودی و به فاصله چند روز ؟

 75. مهتاب :

  با تشکر از سایت خیلی خوبتان بسیار استفاده میبریم

 76. sina :

  من ۳ هفته ی پیش ۱ ارکیده ی فالانوپسیس سفید خریدم، تا الان ۴ تا گل داده، و ۳تا قنچه، که همه ی قنچه ها از ۳ روز پیش دارن قرمز و پژمرده میشن، چرا اینجوری شده من سعی کردم آب بهش خیلی ندم، دور از نور مستقیم خورشید باشه، دمایه اتاقم خوبه. خیلی گیج شدم، تروخدا کمکم کنید، ۳ هفته ی پیش ۵شنبه خریدمش که هر هفته بهش تقریبا یک سوم استکان آب دادم، می تونه بخاطره کم آبی باشه ؟ تروخدا راهنماییم کنید.
  مرسی

  • احتمالا به خاطر تغییر مکان باشه. (از گلخونه به خونه) سعی کنید دما محل نگهداری زیاد گرم نباشه. اگر بخاری گازی روشن میکنید حتما روش کتری بزارید تا کمی جلوی خشک شدن هوا را بگیرد.
   هر روز روی ریشه‌های بیرون از گلدان و برگها آبپاشی کنید و به داخل گلدان بیشتر از هفته‌ای یکبار آب ندهید.
   مشکل به نظرم از دمای بالای خانه و شوک جابجا شدن و کمبود رطوبت هوا باشد

 77. sina :

  خیلی ممنون از راهنمایی ارزشمندتون و پاسخ سریعی که دادید، ۱ سوال دیگه این قنچه ها و ریشه هایی که پژمرده شدن رو باید بکنم ؟!

 78. سهیل :

  با سلام و تشکر از راهنماییهای خوبتان من گلدان ارکیده داره تمام غنچه هاش داره زرد می شود فقط 1 غنچه باز شدش من باید چی کار بکنم.

 79. سامان :

  سلام
  یک گلدان ارکیده فالاپنوسیس دارم که یک بوته کوچک هم در کنارش سبز شده چطور میتونم جداش کنم؟
  اصلا کار درستی هست جدا کردن؟یا ممکنه به گیاه اصلی آسیب برسه با جدا کردن؟
  لطفا راهنماییم کنید.
  مرسی

  • اگر ریشه مستقلی داشته باشد جدا کردنش اشکالی برای بوته مادری نداره و این روش تکثیر مرسومی است.
   ولی باید وقت بدهید تا بوته جوان کمی استحکام لازم رو داشته باشه و بعد جداش کنید
   در بستری مشابه بستر مادرش بکارید

 80. نسرین :

  با سلام برگ های ارکیده من در حال زرد شدن هست علت چیست چه باید بکنم

  • ممکن است علل زیادی داشته باشد مانند آبیاری زیاد دمای کم کمبود موادغذایی و …
   لطفا تمام موارد مطرح شده در این صفحه و مشکلات دیگر دوستان را هم مطالعه بفرمایید

 81. برزه کار :

  سلام
  لطفا من را راهنمایی کنید تا در کلاسهای کشت بافت گل ارکیده که می دونید کجاست شرکت کنم
  با تشکر از شما

  • تمام اطلاعات مربوط به کشت بافت در کتابها و اینترنت هست
   ولی به لوازم خاصی نیاز هست که ممکنه ساخت و تهیه‌ش در خونه سخت باشه
   ولی دوستانی هستند که این کار رو در خونه انجام میدهند و موفق هم هستند
   شما هم تلاش کنید. انشالله موفق میشوید.
   ویدئوهای آموزشی هم روی یوتوب زیاد هست

 82. arash :

  از راهنماییتون ممنونم.از مطالبتون استفاده کردم ونتیجه گرفتم همیشه موفق و پاینده باشید.

 83. sina :

  salam orcidei ke daram 6ta gol dad ke albate 4ta az ghonchehasham bedalile naboode rootoobat oftad, ke alan spray mikonam chandrooze pish yeki az gola dobare oftad alanam dota az golaye digash pajhmorde shode va daran mioftan, barga va bazi az risheha hanooz sabzo sarehalan, mikhastam bebinam in marboot be fasl va rizesho rooyeshe mojadade va tabi i hast ya na, merc

  • به شرایط نگهداری شما و تغییر محل (از گلخانه به خانه) مربوط است. لطفا مطالب این صفحه و مشکلات سایر دوستان را بیشتر مطالعه فرمایید

 84. الناز :

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  روش تکثیر ارکیده چیه؟
  طوری نیست که بشه بصورت پستی ازتون خرید ارکیده رو؟
  من دوس دارم این گل رو داشته باشم ولی متاسفانه تو شهرمون نیس، محل زندگی من استان گلستان هست

  • ارکیدها رو با پاجوش و تکثیرهای آزمایشگاهی کشت بافت تکثیر میکنند
   متاسفانه گیاه حساسی است و قابل ارسال با پست یا باربری نیست

 85. sina :

  salam, golha va ghonchehaye orkideam rikhte, va saghe vasatesh taghriban zard shode, mikhastam sagharo kootah konam, vali nemidoonam bayad ghesmate kootah shodaro lak bezanam ya na ?! lotfan rahnamaim konid. merc

 86. سلام.
  من در شرکتی که کار میکنم یک قسمت کاکتوس نگهداری میکنیم اما متاسفانه هر چند وقت یکبار یکی از اینها میمیرد.
  اگر امکان دارد مرا راهنمائی کنید تا بتوانم گیاهانی که به نور نیاز ندارند را نگداری کنم و هم فضا زیباتر شود.
  ممنونم

  • مسلما کاکتوسها به نور فراوان نیاز دارند. اگر محیط شما سایه است از گیاهان برگساره‌ای که فقط برگ سبز هستند و گل ندارند و طرح و رنگ کمی دارند استفاده کنید

 87. بیتا :

  سلام
  سوال من در مورد گلدان ارکیده ای هست که چند وقته یک سری لکه های سفید زده که شکل یک حشره هست ولی تکون نمیخوره و باعث شد که در عرض یک هفته گلها همه پژمرده بشه و حالت چسبنده پیدا کردند میخواستم ببینم چطوری میتونم جلوگیری کنم از ازبین رفتن گلدان (من ایران زندگی نمیکنم )

 88. بیتا :

  سلام
  من هرچی زنگ زدم به شماره هایی که داشتید کسی جواب نمیده

  متاسفانه توی عکسهایی که میگیرم این مریضی دیده نمیشه که بخوام براتون ارسال کنم

  پدرم اعتقاد داره که اینها کنه هستند و این مشکل رو گلدونهای کاکتوس هم دچارش شده واقعا نمیدونم باید چیکار کنم

  اگه میشه لطفا کمکم کنید.

 89. mahsa :

  rajebe on noe saalab che etelaati darin lotfan tozih bedin, man kheili search kardam chizi peyda nakardam rajebesh! torkiye nishidaii be esme sahlep az in no orkide doros mikonana! mikham bedunam az kodum gesmate gol estefade mikonan ya baraye kharidanesh bayad esme digeii goft?!!!!mamnoon

  • والا تجربه‌ای در این زمینه ندارم. لطفا با متخصصان گیاه دارویی و تولیدکنندگان اسانسهای گیاهی مشورت بفرمایید

 90. نیلوفر :

  سلام بابت اطلاعاتتون ممنون خیلی مفید بودند خدا قوت
  آیا میشه دو تا ارکیده رو کنار هم تو یک گلدون کاشت ؟
  اگه میشه باید چه نکاتی رو رعایت کرد ؟
  ممنون میشم هر چه زودتر بهم پاسخ بدین
  متشکرم

  • هر دو ارکیده دقیقا باید از یک نژاد باشند و سایز گلدان هم دوبرابر سایز گلدان هر کدوم از اونهاباشه تا جا تنگ نباشه

 91. هستیا :

  سلام امسال پیاز گل ارکیده برای فروش ندارید؟

 92. رضا :

  سلام
  لطفا راجع به کیفیت آب ارکیده فالانوپسیس راهنمایی بفرمایید
  در کتاب های لاتین توصیه شده آب باران بهترین آب برای ارکیده می باشد.
  آیا آب باران را می شود چند ماه در ظروف دربسته نگهداری کرد؟
  آیا نیاز به استریل شدن دارد؟
  اگر آب شهر را با رزین سبک کنم به نظر شما برای گیاه ضرر دارد؟
  با تشکر از زحمات شما

  • آب باران نسبتا مقطر و یا با سختی خیلی کم است. که املاح مورد نیاز گیاه را فراهم نمیکند. در آب بارانهای شهرهای بزرگ که آلودگیهای هوا نیز وجود دارد و اصلا مفید نیست
   برای گیاهان اغلب سختی کل بین 80 تا 120 توصیه شده‌است
   استفاده از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی اثرات شاداب کننده‌ای روی گیاهان دارد.
   آبهای معدنی خیلی سبک مانند مارک واتا نیز همچنین است

 93. samin :

  سلام. یکی از دوستانم دو تا گل ارکیده یکی فالانوپسیس سفید لب ماتیکی و یکی دیگه سیمبیدیوم برام از تایلند هدیه آورده. از اونجایی که به گیاهان خیلی علاقه دارم و اصلا دوس ندارم گلهام خشک شن می خواستم من رو راهنمایی کنید. ممنون می شم ازتون.
  1- خونه ی ما پنجره های غربی داره و معمولا بعد از ظهرها نور زیادی از این پنجره ها به داخل خونه میاد. می خواستم بدونم آیا این نور برای گل ها خوبه و آیا گل ها رو باید جلوی پنجره بذارم؟
  2- آیا برای این گل ها زیر گلدونی لازمه؟ و اگر اره آبی که موقع آب دادن به زیر گلدونی ریخته می شه رو باید خالی کنم یا نه؟ و آیا اگه ریشه هایی که از گلدون خارج شدن با آب در تماس باشن مشکلی پیش نمیاد؟
  3- گل سیمبیدیوم دارای یک گلدان بسیار بسیار کوچک توری مانند است. آیا باید گلدان رو عوض کنم؟
  ممنون می شم کمکم کنید.

 94. معصومه :

  سلام منم خیلی ازین گلا وپرورش دادنشون دوس دارم اما محل زندگی من شهرتان میبداستان یزد
  وشرایط آب وهواییش واسه نگهداری ازخیلی ازگل وگیاهامناسب نیس
  اگه راه حلی واسم دارین لطفا بگین ممنون

 95. سودا :

  سلام
  چطور میتونم یه ارکیده صورتی سفارش بدم

 96. arash sadeg :

  من هم بد ریختن گل شاخه کل کندم ان کار درست است

 97. سامان :

  سلام
  ارکیده جدیدی هدیه گرفتم… بنظرم غنچه ای که توی خونه باز شده زودتر از حد معمول شکفته و گل رشد کافی نکرده دلیلش چی می تونه باشه؟؟؟؟ لبه دو تا از برگهای بالا خیلی باریک و کم زرد شده خیلی کم.فقط 3 روز که این گلدون و دارم آیا خطری تهدیدش میکنه؟؟؟؟؟؟ الان که هم گل داره و هم غنچه باید بهش کریستالون قرمز بدم؟؟؟به چه ترتیبی ؟

 98. shila :

  سلام
  میشه بفرمایید قیمت مناسب برای خرید یک گلدان ارکیده چقدر است؟ و یا اگر ممکن است قیمتهای گلدانهای خودتان را بفرمایید.ممنون

 99. nahid :

  با سلام و تشکر من پارسال یه ارکیده فلانو پسیس خریدم که وقت یه خونه اوردم گل هایش ریخت ولی امسال در آذ ماه شروع به گل دهی کرد و چهار پنج غنچه اش هم باز شد ولی غنچه های دیگر ریخت
  در حال حاضر ساقه ی گل دهنده سبز است آیا می توانم با خواباندن جوانه جدید بگیرم
  در ضمن خاک ارکیده را از کجا تهیه کنم من ساکن تهران هستم
  با تشکر

 100. roya :

  سلام
  با تشکر از اطلاعات ارزشمندتون
  آیا برای ارکیده فالانوپسیس حتما” باید از گلدانهای شیشه ای یا پلاستیکی شفاف استفاده کرد ؟
  استفاده از گلدانهای سرامیکی که نور به ریشه نفوذ نمی کند به ریشه ی گیاه صدمه می زند ؟

 101. ایمان :

  سلام.میخواستم بدونم کشت بافتش تو ایران هم انجام میشه؟با تشکر

 102. آزیت کنعانی :

  سلام بلند بالا به شما وهمه دوستانی که از تجربیات ونظراتشون بسیار یاد گرفتم.
  ممنون از این محل گفتگوی جالبی که ترتیب دادین.
  نوروز گذشته یک گل ارکیده فالنوپسیس بسیار زیبای سفید مهمون خونه من شد و به سفره هفتسین ما رنگ و بوی جدیدی هدیه کرد.
  بعد از ۱ ماه که گلدهیش تموم شد، شروع کرد به استراحت و بعد از ۲ ماه شروع کرد به برگ جدید دادن.
  از ماه بهمن گل نازنین من داره ریشه میده، اما نمی تونم «ساقه گل دهنده» رو از «ریشه» تشخیص بدم…در ضمن بگم که ساقه قبلی رو از اونجا که خشک شده بود کوتاه کردم …. فکر میکنید عوض کردن گلدان لازمه؟
  در بین کامنت دوستان ندیدم کسی بگه که ارکیداش دوباره گل داده.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین…. آخه ارکیده من؛ یه گلدون بنفشه آفریقایی خوشگل و پرگل همسایشه، میترسم بی گل بمونه خیلی غصه بخوره…..
  از اینکه دوستی مثل شما پیدا کردم خیلی خوشحالم….
  شاد و موفق و پایدار باشید.

  • ریشه ها کاملا مشخص و رنگی شبیه .طوسی -سبز براق دارند
   ولی ساقه ها ابتدا قهوه ای و قرمز و سبز تیره هستند
   برای گلدهی مجدد از کودهای گلدهی 12.12.36 کریستالون استفاده بفرمایید

 103. keloe :

  واقعازیباست.آفرین بتلاش شما

 104. مهران :

  با سلام خدمت جناب اقای حکیمی عزیز
  قبلا از سایت همیشه فعال و بسیار سودمند شما که به نظر من از تمامی سایتهای مشابه دیگر بسی بهتر و عالی تر است تشکر کنم
  اما سوال من
  ارکیده های من امسال از اول دی شروع به دادن جوانه گل کرده اند و حالا که اواخر دی است به گل نشسته و شکوفا شده اند
  ایا این زمان برای گلدهی طبیعی است . ضمنا شاخه گل دهنده پر از شکوفه ( حدود 15 غنچه ) است ولی احساس می کنم طول رشدی زیادی نداشته است و کوتاه مانده آیا می توان برای رشد بلندتر شاخه گلدهنده کاری کرد ارکیده دیگر من 2 عدد شاخه گل دهنده دارد که غنچه هایش در حال بزرکتر شدن هستند ایا می توان برای ان کاری کرد که هم گل های درشتر بدهد و هم شاخه درازتری . بوته های من حدود 10 برگ از سال گذشته تا حالا داده اند و پر از ریشه های هوایی است ولی نمی دانم چرا شاخه گل دهنده قوی نیست
  از نظر و راهنایی شما بسیار ممنون خواهم بود

  • زمان گل دادن به شرایط محیطی گیاه ربط دارد و گلدهی در زمستان خیلی لذت بخش خواهد بود
   چه اشکالی دارد؟

   افزایش طول ساقه گلدهنده تحت اثر هورمونهای خاصی ممکن است. ولی نیاز نیست. چون غنچه ها به ترتیب باز میشوند برای هم مشکلی ایجاد نمیکنند.
   کیفیت نور (مانند شدت تابش و میزان یو وی آن) میتواند در اندازه ساقه گلدهنده موثر باشد. نور شدید معمولا منجر به گیاهانی پاکوتاه و خپله میشود. ولی گیاه قوی تر میشود. نور ضعیف موجب ساقه‌های بلندتر و علفی تر میشود ولی گیاه ضعیفتر میشود
   کودهای حاوی نیتروژن زیاد هم موجب دراز شدن گیاه میشوند

   درشت شدن غنچه حدی دارد و آن ژنتیک گیاه است. از حد ژنتیکی خودش بزرگتر نخواهدشد.

 105. پروین :

  من یک ارکیده دارم که خیلی سرحال بود حدود 8 برگ و ریشه هوایی زیادی داشت ولی مدتی است که ریشه های هواییش خشک شده و برگهاش یکی یکی چروک میشه و میافته باید چطوری نجاتش بدم.

 106. آرش صادق :

  سلام میزان رطوبت مورد نیاز ارکیده چند درصد است

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>