Bougainvillea گل کاغذی

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

Bougainvillea
گل کاغذی (در جنوب ایران: گل بوگن ویلیه)
مشخصات: اسم علمی گل كاغذی Bougainvillea glabra واز خانواده Nyetaginaceae می باشد. گل كاغذی بومی برزیل است و دارای گونه های مختلف می باشد. ارتفاع این گیاه در گلدان حداكثر در حدود 2 تا 5/3متر است. این گونه كولیتواری دارد كه حتی موقعی كه كوچك است به گل میرود . برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شكل می باشند. گل آذین آن پانیكول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می شوند. گلهای این گیاه زیبا نیست، كاسه گل لوله ای ، زرد و كوچك بوده فاقد جام گل می باشد . ولی دارای براكته‌های رنگین و زیبایی است كه اطراف گلهای كرم رنگ را احاطه نموده اند. این گیاه احتیاج به هرس دارد. معمولا در اواسط زمستان باید 3/1 شاخه ها را كوتاه كرده و شاخه های ضعیف را حذف نمود. در تابستان می توان این گیاه را در هوای آزاد و كاملا آفتابی قرار داد.

مراقبت: گل كاغذی به نور زیاد، حرارت زیاد، خاك همیشه مرطوب رطوبت هوای معمولی یعنی 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

كود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 2 گرم در لیتر،هر هفته، از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرا داد.

خاك: خاك رس آهكی برای رشد گل كاغذی مناسب است.

ازدياد: بهترین زمان برای تكثیر این گیاه از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. قلمه های انتهایی یا ساقه ای را به اندازه 10 تا 15 سانتیمتر، با یك چاقوی تیز یا قیچی باغبانی، از گیاه مادری جدا كنید. ابتدا قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر قلمه را در گلدانی با قطردهانه 9 سانتیمتر ، حاوی حدود 24 درجه سانتیگراد نگاه دارید. همچنین قلمه باید در شرایط نورمناسب و كافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرند تا از سوختگی و پژمردگی گیاه جلوگیری شود. زمانی كه ریشه دهی انجام شد، كیسه پلاستیكی را بردارید و در گلدانی با قطر دهانه 13 سانتیمتر و كمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید.

برچسب: , , , ,

42 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.