Chamaedorea نخل شامادورا

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی

Chamaedorea-elegans-3L
كامه دور‌آ یا شامادورا
مشخصات: اسم علمی این گیاه Chamaedorea elegans ، از خانواده palmaceae می باشد . این جنس دارای گونه های چندی است كه همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده می شوند. به طور كلی شیبیه درخت خرما هستند و اندازه های آنان گوناگون می باشند. كامه‌دورآ دارای یك ساقه است كه در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار می گیرند. گونه elegans ارتفاعی كم تر از یك متر دارد و دارای برگهای خمیده بسیار زیبایی است. برگچه های آن تقریبا مستطیلی شكل می باشد گل ها به صورت پیازچه هایی زرد رنگ كوچك بوده كه بر روی دمگل های باریك قرار می گیرند.

مراقبت: كامه‌دو‌آ به نور متوسط، گرمای معمولی، خاك همیشه خیس، رطوبت نسبی بین 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 2 گرم در لیتر، هر هفته یك بار از فروردین تا مهر ماه مورد استفاده قرار داد.

خاک: خاك جنگل یعنی همان خاك هوموسی برای رشد گیاه كامه‌دورآ مناسب است.

ازدیاد: برای تكثیر این گیاه، باید بتوانید شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذرها، به وجود آورید. بذرها را در سینی بذر كه حاوی كمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بكارید و در دستگاه گرمازایی تكثیر، قراردهید یا اینكه دمای محیط را حدود 21 درجه سانتیگراد و یا حتی بالاتر دما یعنی 24 درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. به طور كلی درصد بذرهایی كه جوانه می زنند نسبتا پایین است. بذرهای این گیاه را باید از اواسط بهار تا اوایل تابستان كاشته و در سایه روشن نگهداری نمود. بسیار مهم است كه جوانه ها را به طور منظم كنترل كنید تا فساد قارچی به وجود نیامده باشد. زیرا ممكن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی كه نشاءها به طول 5 سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بكارید و دقت كنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

برچسب: , , ,

28 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.