Chlorophytum گندمی

مهر 4م, 1388 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

chlorophytum
گندمی یا سنجاقی
مشخصات: اسم علمی گیاه گندمی Chlorophytum comosum ، از خانواده Liliaceae میباشد. این جنس دارای 215 گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز گلخانه ای می باشد. ارتفاع این گیاه در حدود 25 تا 30 سانتی متر می رسد. برگهای خطی و باریک آن حدود 25 سانتی متر طول دارد و به صورت نوارهای سبز ی به نظر میرسد که در میان هر یک نوار سفید رنگی مشاهده می شود در بعضی از گونه ها به برگها سفید و قسمت میانی سبز میباشد. در تابستان گیاه گندمی به گل رفته و که دمگل طویلی به طول 60 سانتیمتر دارد. گل آذین آن به شکل پانیکول بوده و گلهای سفید و ستاره ای آن دارای قطری حدود 5/2 سانتیمتر هستند. در انتهای دمگل و نزدیک گل، گیاهچه های جدید نیزتولید می شود که می توان آنها را از گیاه جدا نموده ، ریشه دار کرد. گندمی را باید نزدیک پنجره قرار داد، زیرا چنانچه دور از نور قرار بگیرد، برگهایش طویل می شوند که چندان زیبا نیست.

مراقبت: این گیاه به نور کم تا متوسط، گرمای معمولی ، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای 0تا 70 درصد و خاک قلیابی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز گندمی را میتوان به میزان 2 گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از فروردین تا مهر، مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه و ماسه، خاک مناسب رشد این گیاه می باشد.

ازدیاد: گیاه جالب گندمی یا سنجاقی را میتوان به روشهای مختلف تکثیر کرد. گیاه مادری ، ساقه های بلند و رونده ای تولید می کند که دسته های کوچک برگ را با خود دارد این گیاهچه های کوچک می توانند با قرار گرفتن در مجاورت خاک ریشه بدهند. برای اینکه موفقیت عمل تکثیر بیشتر شود، گیاهچه را روی سطح خاک، در یک گلدان با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بخوابانید و به آرامی فشار دهید. زمانی که ریشه دهی به اندازه کافی انجام شد و گیاه توسعه یافت، می توانید ارتباط ساقه را با پایه مادری، قطع کنید تا مستقل شود. این گیاهچه ها ، در آب نیز می توانند ریشه دهند و به تنهایی و جدا از پایه مادری، در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده شده و در خاک قرار بگیرند. بهترین زمان تکثیر ، فصل بهار و تابستان است و گیاهچه ها باید در دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگاداری شود.

عوارض و درمان: در صورتی که مشاهده کردید وسط گیاه از قاعده برگها، پوسیده است، آبیاری بیش از اندازه انجام داده‌اید و باید آبیاری را قطع کنید. برگهای نرم و شفاف در اثر هوای خیلی سرد ایجاد می شود. قهوه ای شدن نوک برگها نیز مربوط به تشنگی یا اشعه مستقیم آفتاب است. اگر برگهای گیاه سجافی، ضعیف و لاغر و طویل و کم و بیش خشک شدند و رنگ خود را از دست دادند و یعنی درجه حرارت خیلی بالاست. می توانید برای جبران این ضایعه، گلدان را به محل خنکتری منتقل کنید و 15 دقیق درون تشت بگذارید. محیط تاریک می تواند نوار سفید برگ را محو کند. سعی کنید با تغذیه مصنوعی مناسب جلوی ضعف و پژمردگی گیاه را بگیرید. در صورت دیدن حشرات سبز رنگ که حاشیه برگ را میخورند، هر 14 روز یکبار گیاه را سمپاشی نمایید.

برچسب: , , , , ,

11 دیدگاه

 1. raubea :

  من گیاه سجافی را در آب نگهداری می کنم و هر چند وقت یکبار به آن کود مایع می دهم اینطوری سرحال تر و زیباتر از وقتی شده که در خاک بود فقط رشد کندتری دارد ولی در عوض دچار سوختگی برگ نمی شود !

 2. ندا :

  ضمن تشکر از متن خوبتون من این گیاه رو داخل اب هم گذاشتم اما ریشه نداد و پوسید.در صورتی که شما فرمودید این گیاه در اب هم ریشه میده! ممنون از شما

  • جوانه‌های جدید که نوک سجاف‌ها (استولونهای خارج شده از گیاه مادری) تشکیل میشوند در آب هم جوانه‌میزنند و در خاک ژله‌ای هم زنده‌ می‌مانند.

 3. lili.s :

  با سلام و سپاس
  گیاه گندمی من 1- خیلی بیحاله برگاش سرحال و قوی نیستن حالت افتادگی دارن و نوک شاخه ها هم سوخته می شن 2- جدیدا گلدونش رو عوض کردم و خاک برگ ریختم. احساس می کنم خاکش خوب نیست آیا می تونم خاکشو با ماسه قاطی کرده و دوباره عوض کنم؟ 3- آیا میشه از ماسه هایی که برای ساخت و ساز استفاده می شه، استفاده کرد؟ 4- اصلا جوانه نداده و ساقه اضافه یا همون استولون نداره. راستشو بخواین می ترسم گلم از بین بره چون برگاش از زیر یا زرد می شه یا می پوسه؟ خواهش می کنم راهنمایی کنین.

  • بیحالی ممکن است در اثر کم آبی یا صدمات محیطی مانند سرمای بیش از حد یا گرمای بیش از حد باشد
   بله از ماسه میتوانید استفاده کنید
   برای رشد بهتر باید شرایط مطلوب گیاه رو فراهم کنید

 4. مریم :

  سلام.می خواستم ببینم میشه گیاه گندمی را هرس کرد یعنی اگر برگهایش را کوتاه کنم دوباره برگهای جدید در می آورد ودرصورت امکان در چه فصلی باید اینکار را کرد..ممنون

 5. ماندانا :

  با سلام، گندمی های من در عین حالی که کاملاً ظاهر سر حالی دارند، از برگهای زیرین و از نوک برگها زرد می شوند و به طور کامل از بین می روند. آبدهی را بیشتر کرده ام. خاک به نظر مناسب می رسد… آیا ممکن است هوای داخل پاسیو برای آن مناسب نباشد؟ آیا تغذیۀ مصنوعی حتماً لازم است؟ با سپاس

 6. کبری :

  باسلام چرا مبدا کاربرد وفصل گلدهی گیاهان دروبلاگ ها ذکر نمیشوند؟

 7. مهسا :

  با سلام.مدتی است که بعضی از برگهای گلهای گندمی ما از وسط شروع به خشک شدن کرده است .میخواستم ببینم علت چیه؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>