Euonymus شمشاد

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان فضای باز

Euonymus-japonicus-Aureomar
شمشاد رسمی
مشخصات: اسم علمی این گیاه Euonymus japonicus ، از خانواده celastraceae میباشد.این جنس شامل 176 گونه مختلف از گیاهان خزان كننده وهمیشه سبز، درخت و درختچه است گونه مورد نظر، بومی ژاپن بوده و ارتفاع آن در طبیعت به 4 متر هم میرسد. برگهای آن براق چرمی و سبز تیره بوده و به شكل وار تخم مرغی با دندانه های كوتاه در لبه می باشد. گل آزین گرزن آن به طول 5 سانتی متر و گلهای آن سبز مایل به سفید است و در وسط بهار ظاهر می شود شمشاد رسمی میوه های صورتی ونارنجی دارد. مهمترین مسئله در مورد این نوع شمشاد، نگاه داری آن خارج از آپارتمان در فصل تابستان و دادن كود كافی در زمستان ونگه داری داخل آپارتمان در محل خنك می باشد.

مراقبت: شمشاد رسمی به نور متوسط تا زیاد، هوای خنك، آبیاری معمولی، رطوبت50تا 70 درصد وخاك قلیایی احتیاج درد.

کود: می‌توان به میزان 5 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار، از اردیبهشت تا شهریور به این گیاه كود داد.

خاک: خاك باغچه با كمی ماسه برای رشد و نمونه شمشاد رسمی مطلوب میباشد.

ازدیاد: برای تكثیر شمشادرسمی، از اواسط بهارتا اوایل تابستان، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه 5/7سانتیمتر ، با یك چاقوی تیز، جدا كنید.انتهای آنهارا در پودر هورمون ریشه زایی فروببرید ودر گلدانی باقطر دهانه 14سانتیمتر، حاوی كمپوست مخصوص بذر وقلمه بكارید وبا كیسه پلاستیكی شفاف روی قلمه را بپوشانید.و قلمه ها را تا زمان ریشه دهی یعنی 22 ماه سانتیگراد ونور مناسب نگاه دارید. سپس آنهار ا به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی، بكارید. در فرمهای ابلق گیاه، بسیار اهمیت دارد كه د اری قلمه گیری، از شاخه هایی كه برگهایشان فرم ابلق خود را از دست داده اند، جهت ازدیاد، استفاده نشود. حتی زمانی كه گیاه رشد كافی كرده، ضروری است ساقه هایی را كه رنگ برگهایشان سبز خالص می شود، به محض ظهور حذف نمایید.

برچسب: , , , ,

29 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.