گل بنت قنسول یا گل یلدا Euphorbia و هرآنچه به شما نمی‌گویند

دسامبر 28th, 2014 | گیاهان خانگی

Euphorbia-pulcherrima-Golestan-Ali-Iranمشخصات و ویژگی های گل یلدا یا گیاه بنت قنسول

بسیاری در پی این هستند که بدانند گل برگ قرمز اسمش چیست؟ اسم علمی این گل، بنت القنسول Euphorbia pulcherrima، (اوفوربیا پولشریما در ترجمه می‌شود: زیباترین اوفوربیا). در ایران به آن گل یلدا نیز می‌گویند. برخی گیاه شناسان اسم این گل با برگ قرمز و سبز را Poinsettia نیز نامیده‌اند. در انگلیسی نیز به نام “پوین‌ستیا” و یا “گل کریسمس” Christmas flower شناخته می‌شود. چرا که در اواخر پاییز و نزدیک سال نو مسیحیان گل می‌دهد. این گل سبز و قرمز از خانواده Euphorbiaceae می‌باشد.

نحوه معروف شدن گیاه بنت قنسول

داستان این گل زیبا به سال 1825 و از مقامات بالای آمریکا شروع می‌شود. آقای Joel Roberts Poinsett، سفیر آمریکا در مکزیک، بوده‌ است. ایشان به گل و گیاه بسیار علاقمند بوده و گلخانه‌ای نیز در کارولینا آمریکا داشته. در یک سفر به مکزیک، هنگامی که این گل با برگ قرمز و سبز را دیده، شیفته آن شده.

در واقع بنت القنسول در منطقه Taco مکزیک دیده شده بود و این سفیر آمریکایی اون رو به گلخانه خود آورده. پس از تکثیر گیاه اون رو به مناطق مختلف آمریکا معرفی کرده‌است. اگر توجه کرده باشید می‌بینید که نام انگلیسی گیاه (Poinsettia) بسیار شبیه به نام ایشون هست. در واقع نام گیاه نیز از نام ایشان برداشت شده‌است.

بنت القنسول در ایران

وجه تسمیه “بنت القنسول” بودن این گیاه در فارسی به ریشه عربی “بنت القنصل” (به معنی دختر یا معشوقه کنسول) برمی‌گردد. در واقع نام گل بنت القنسول مربوط به کنسول بودن آقای پوینست در مکزیک و سایر نقاط دنیاست. معروفیت این گیاه را مدیون ایشان هستیم که به هر کشوری می‌رفت، این گیاه را همراه خود می‌برد.

تیره اوفوربیاسه، خانواده بزرگی از گیاهان گلدار است که در فارسی تیره “فرفیون” یا “شیرسگ” نامیده شده‌است. (هرچند که به نظر حقیر ترجمه کلمه “علف شیر” در مقابل  MilkWeed ممکن است به ذائقه عمومی خوشتر باشد). علت نامگذاری این خانواده، گیاه دارویی مهم این خانواده یعنی “فرفیون” یا “شیر سگ” است که دارای شیرآبه سفید می‌باشد.

خاصیت درمانی گیاه بنت قنسول یا گل یلدا

گل یلدا با وجود شیره حساسیت‌زایی که دارد در درمان های گیاهی (مانند از بین بردن زگیل) استفاده می‌شود. در واقع گل یلدا به دلیل داشتن خاصیت سلول سوزی است که در شرکت‌های دارویی جهت تولید داروهای مختلف استفاده می‌شود. جالب است بدانید که بنت قنسول در طب چینی نیز کاربرد داشته‌است.

آیا گل یلدا (بنت القنسول) سمی است؟

تقریبا اغلب گیاهان خانواده اوفوربیاسه دارای شیره سفید هستند. هر چند سمیت این شیره ممکن است در گیاه بنت‌القنسول ناچیز باشد، ولی بهتر است افرادی که حساسیت پوستی دارند از تماس با شیره این گیاه خودداری کنند. از آنجایی که کودکان بسیار کنجکاو هستند، والدین عزیز به هیچ عنوان نباید اجازه دهند که کودکانشان این گیاه را بخورند یا شیره آن را به پوست خود بزنند. نترسید! حضور این گیاه در محیط زندگی انسان خطری ندارد ولی گیاه خوراکی نیست.

شکل ظاهری بنت القنسول

بنت القنسول امروزی  بومی مكزیك است و ارتفاع آن به یك متر وگسترش آن به 45 سانتی متر می‌رسد. البته در گلخانه‌های شمال ایران (که در زمین گلخانه کاشته می‌شود) خیلی بزرگتر می‌شوند. برگ‌های گل یلدا بیضوی، سبز روشن با لبه صاف یا كمی دالبر دار دیده می‌شود.

گل‌های بنت القنسول به وسیله تعداد زیادی براكته Bract  بیضوی احاطه شده‌اند. گل‌ها (از نظر گیاه شناسی به این نوع گل آذین در تیره اوفوربیاسه، سیاتیوم Cyathium گفته می‌شود. براكته ها در اواخر پاییز ظاهر می‌شوند. براكته ها معمولا قرمز رنگ بوده ولی به رنگ های سفید و صورتی نیز وجود دارند.

داستان جذاب تجاری شدن گل بنت قنسول

تجاری شدن برخی گیاهان داستان جالبی دارد، در مورد بنت قنسول یک تولیدکننده آمریکایی به نام Albert Ecke و نتاج او، (که در سال های 1900 از آلمان به آمریکا مهاجرت کرده بودند) در توسعه و رواج گیاه بنت قنسول به عنوان “گل کریسمس” نقش مهمی داشته‌اند.

داستان از آنجایی شروع می‌شود که آلبرت به این گیاه علاقمند شد و در مغازه‌اش اقدام به فروش آن کرد. بعد از او پسرش Paul Ecke یک روش پیوند و تکثیر پیدا کرد که به تولید بیشتر گیاه منجر شد. ولی نسل سوم خانواده “اکه” یعنی “پل اکه جونیور”، موجب ارتباط بین بنت قنسول و عید کریسمس شد.

چگونه بنت القنسول به گل کریسمس تبدیل شد؟

“اکه” علاوه بر این‌که گیاهان را با راه آهن به جاهای دیگر می‌فرستاد، قلمه‌ها و شاخه بریده گیاه را نیز رایج کرد. به این ترتیب آن‌ها را با هواپیما به نقاط دورتر می‌فرستاد. همچنین به ایستگاه‌های تلوزیونی در روز شکرگذاری مسیحیان گل های به رایگان بنت القنسول ارسال می‌کرد و با حضور در برنامه‌های تلویزیونی به ترویج این گیاه می‌پرداخت.

استفاده از این گیاه در تلویزیون در زمان‌های منتهی به کریسمس، نام بنت القنسول را با کریسمس پیوند زد و به “گل کریسمس” مشهور شد.

فصل مورد علاقه گل کریسمس  و نور مناسب برای رشد بنت القنسول

این گیاه از طرفی عاشق نور و از طرف دیگر روز کوتاه است. یعنی گیاه در شرایطی تولید گل می‌کند که ساعات روز از ساعات شب کوتاه‌تر باشد. این امر به طور طبیعی در پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد.

گلهای ریز وسط براکته‌ها در واقع گلهای اصلی از نوع گل آذین سیاتیوم هستند

گلهای ریز وسط براکته‌ها در واقع گلهای اصلی از نوع گل آذین سیاتیوم هستند

چرا بنت القنسول در خانه من گل نمی‌دهد؟

یکی از دلایل اینکه این گیاه در خانه‌های معمولی در سال های آینده گلدهی نمی‌کند “روز کوتاهی” است. به این ترتیب که امسال که گیاه خریداری می‌شود و به منزل منتقل می‌شود گل های زیبا و عالی دارد. در طول بهار و تابستان هم رشد می‌کند ولی در پاییز آینده همچنان سبز است وتغییر رنگ نمی‌دهد.

علت آن روشنایی منازل در ساعات اولیه شب است. در واقع گیاه متوجه کوتاه شدن روزها نمی‌شود. برای غلبه بر این مشکل از اوایل پاییز، گیاه باید در محیطی قرار داشته باشد که شب‌ها چراغ روشن نمی‌شود. اگر چنین محیطی در اختیار نداریم، باید با روشن شدن چراغ ها گیاه را با پوشش سیاه رنگی مانند کیسه‌های زباله مشکی بزرگ بپوشانیم تا چراغ خانه مزاحم روزکوتاهی او نشود.

نکته مهم: در نظر داشته باشید که این پوشش بعد از خاموش شدن چراغها برداشته شود تا احیانا افزایش رطوبت زیر نایلون منجر به بیماریهای قارچی و خفگی گیاه نشود.

آیا دما در گل دهی بنت القنسول تاثیر گذار است؟

علاوه بر روزکوتاه، دما نیز در گلدهی بنت القنسول تاثیر دارد. در اصل این دو عامل به صورت همزمان روی گلدهی گیاه اثر می‌گذارند. دماهای بالا در زمان گل انگیزی مانع گلدهی می‌شود یا گل دهی را به تاخیر می‌اندازد. بنابراین می‌شود گفت روزکوتاه + دمای خنک، منجر به گلدهی بهتری در بنت القنسول خواهد شد.

مراقبت‌های لازم برای بنت القنسول

تا به اینجای کار درباره گل یلدا یا بنت القنسول و تاریخچه و داستان های جذاب آن پرداختیم. از این پس به نکات لازم برای نگهداری و تکثیر آن خواهیم پرداخت.

نور مناسب بنت القنسول

بنت القنسول به نور متوسط تا زیاد نیازمند است. بنابراین گلخانه، پاسیو، نزدیکی پنجره، پشت ویترین مغازه‌ها و نزدیک پنجره‌های بزرگ در راه‌پله‌ها می‌تواند نور مورد نظر این گیاه را تامین کند.

دمای مناسب گل بنت القنسول

به طور کلی می‌توان گفت، در زمانی که شما این گیاه را در حال گلدهی از فروشگاه‌ها خریداری کرده و به منزل منتقل می‌کنید، در این شرایط،  گیاه خنکی را به گرما ترجیح می‌دهد. دمای متوسط 15 تا 20 درجه در اغلب مواقع سال برای این گیاه مناسب تر خواهدبود.

در طول تابستان نیز سعی می‌شود دمای محیط این گیاه خنک باشد. قلمه‌های این گیاه در “دمای بستر” 25 درجه بهتر ریشه می‌دهند. حال آن‌که در زمان گلدهی دمای بیش از 21 درجه موجب کاهش گل‌انگیزی و دماهای کمتر از 10 درجه باعث افزایش پوسیدگی ریشه می‌شود.

آب مورد نیاز گیاه بنت القنسول

 شاخ و برگ گیاه نباید در زمان آبیاری خیس شود. برای همین بهتر است آب فقط به ریشه‌ها داده شود. آب های حاوی فلوراید و کلر زیاد برای گیاه مضر است. فاصله بین دو آبیاری باید به نحوی باشد که خاک خشک شود. رطوبت زیاد در محیط گلدان موجب افزایش بیماری های پوسیدگی ساقه و ریشه می‌شود. توجه داشته باشید که بعد از آبیاری، در زیر گلدانی، نباید آبی جمع شود. برای همین حتما بشقاب زیر گلدان را بعد از آبیاری تخلیه فرمایید.

کود مناسب بنت القنسول و زمان و نحوه کود دهی به این گل

این گیاه به نیتروژن و فسفر نیاز زیادی دارد. بنابراین استفاده از کودهای کامل حاوی نیتروژن و فسفر و پتاسیم (که در گلستان علی با مارک کریستالون کامل عرضه می‌شود) می‌تواند موجب بهبود رشد و ماندگاری گیاه شود.

نکته: ریزش برگ ها و گل های بنت القنسول می‌تواند از کمبود نیتروژن (ازت) باشد. از طرفی دیگر پیچ خوردگی به سمت پایین برگ های جوان و ریزش و ظهور نوارهای زرد روی برگ ها ممکن است از تجمع و سمیت آمونیوم (نوعی ترکیب حاوی نیتروژن) باشد که در دماهای پایین و رطوبت زیاد موجب صدمه به گیاه می‌شود. بنابراین در استفاده از کودهای حاوی نیتروژن باید دقت داشته باشیم. توجه داشته باشید که کود دهی بیش از اندازه نیز برای گیاه مضر است. بهتر است کودها در حداقل ممکن به گیاه داده شود.

خاک مناسب بنت القنسول چیست؟

خاک مناسب بنت القنسول در اصل مخلوطی از خاک برگ و خاك جنگلی است. این گونه خاک برای رشد و نمو این گیاه مناسب است. با این حال ضدعفونی کردن بستر کاشت یا استفاده از بسترهای آماده استریل بهتر است.

امروزه تولیدکنندگان از ترکیبات حاوی پیت‌ماس بیشتر استفاده می‌کنند. به دلیل pH مناسب و EC کم و ظرفیتهای مناسب این بسترها، استفاده از خاک طبیعی توصیه نمی‌شود. در صورت استفاده از برگ ها و خاک جنگلی، بهتر است خوب جوشانده شوند یا با سموم ضدعفونی خاک پاکیزه شده و بعدا استفاده شوند.

روش تکثیر بنت القنسول

تکثیر بنت القنسول و قلمه گیری از گیاه، نیازمند دقت کامل تمام است. باید این را بدانید که درصد قلمه‌های موفق بسیار پایین است. از طرف دیگر ممکن است قلمه‌های ریشه‌دار شده، گل های مورد نظر تولیدکننده را نیز ارائه نکند. امروزه در کشورهای هلند و آمریکا برای تکثیر بنت القنسول از روش کشت بافت بیشتر استفاده می‌شود. اغلب تولیدکنندگان نشاء آماده تهیه می‌کنند.

برای مطالعه جزئیات بیشتر در مورد ازدیاد بنت القنسول به صفحات 254 تا 260 جلد اول از کتاب معظم دوجلدی”گلکاری علمی و عملی” تالیف آقایان مسعود قاسمی قهساره و محسن کافی، نشر مولف، چاپ اول 1388 مراجعه فرمایند.

مشکلات نگهداری بنت قنسول

نگهداری از بنت القنسول مشکلاتی دارد. ریزش برگ ها و پوسیدگی ساقه و ریشه از مشکلات رایج این گیاه است. در ادامه به بررسی علل این مشکلات در گل بنت القنسول و ارائه راه حل های آن ها خواهیم پرداخت.

علت ریزش برگ های بنت القنسول و راه حل آن

این موارد می‌توانند منجر به ریزش برگ در گیاه بنت قنسول باشند:

 • دمای بالای محیط (یا دمای خیلی کم)،
 • آبیاری زیاد (یا آبیاری خیلی کم)،
 • کمبود نیتروژن، (یا عدم جذب نیتروژن به دلایلی مانند دمای خیلی کم، یا پوسیدگی ریشه)
 • وجود املاح خیلی زیاد در خاک (EC بالای خاک که می‌تواند در اثر آبیاری با آب شور باشد)
 • نور کم

برای درمان آن، هر کدام از موارد گفته شده را بررسی کرده و پس از یافتن علت، آن را برطرف نمایید.

علت پوسیدگی ساقه و ریشه بنت قنسول چیست؟

 بیماری های قارچی در اثر آبیاری زیاد، دمای کم، عدم تهویه هوا یا عدم زهکشی خوب ایجاد می‌شود. در واقع این موارد موجب تحریک قارچ‌هایی مانند پیتیوم و ریزوکتونیا در گیاه می‌شوند.

راه حل غیر شیمیایی ممانعت از مشکلات محیطی است. یعنی آبیاری به اندازه و به موقع باشد. زهکش خوب ایجاد شود. استفاده از خاکهای استریل، گندزدایی بستر کاشت و در صورت عدم موفقیت، نهایتا سم پاشی با قارچ‌کشها. و البته مواد ارگانیک مانند پودر دارچین و چوب دارچین میتوانند به مقدار محدودی جلوی توسعه بیماریهای قارچی را بگیرند.

نکات مهم در خصوص بنت قنسول

به طورکلی بنت قنسول گیاه بسیار زیبا و در عین حال حساسی است که نگهداری از آن برای افراد حرفه‌ای و علاقمند موجب سرگرمی و لذت وافر و از طرف دیگر برای افراد غیر دقیق موجب اعصاب خوردی می‌شود. ما در گلستان علی به خریداران پیشنهاد می‌کنیم به این گیاه به چشم “غذای روح” نگاه کنند که در طول زمستان که گیاهان گلدار کم می‌شوند، به منزل ما آمده و چند صباحی میهمان ما هستند.

در واقع گل بنت قنسول در مدت چند ماه و کمی بیشتر زینت‌بخش محفل خانواده ما می‌شود. به این دلیل که شرایط نگهداری از این گیاه اغلب به صورت صد در صد در خانه ما موجود نیست، با آمدن بهار و گیاهان بهاری محبوریم این گلدان را با گیاه دیگری جایگزین کنیم.

اگر چنین برداشت ذهنی در دید ما نیز جاری شود، مصرف سرانه گل و گیاه در ایران نیز افزایش خواهدیافت و موجب توسعه تولیدکنندگان و افزایش تنوع گیاهان می‌شود. در مقابل، مخالفان محترم مصرف گرایی معتقدند این عمل نوعی مصرف گرایی است. ولی من به شخصه فکر می‌کنم، مصرف گرایی به سود تولید و افزایش حضور گیاهان در منازل منجر به آرامش روانی بیشتر خانواده‌ها و بهبود کیفیت زندگی افراد و کاهش افسردگی و … خیلی مشکلات دیگر زندگی شهری می‌تواند باشد.

فیلم آموزش کامل درباره گیاه بنت قنسول  (سایت آپارات) (لینک)

فیلم آموزش کامل در رابطه با گل بنت قنسول (سایت یوتیوب) (لینک)

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , ,

71 دیدگاه

 1. سارینا گفت:

  سلام من یه سالی هست این گل رادارم

 2. يگانه گفت:

  سلام،مطالب سايتتون عاليه.واقعا ممنون..كارايي كه گفته بودينو دقيقا انجام دادم و گلم واقعا حالش خوبه.فقط مشكلي كه دارم اينه كه دلم ميخواد پربرگ تر ازين باشه.ميتونيد راهنماييم كنيد؟كاري براش ميشه كرد يا بايد به همين قيافه ش عادت كنم؟ ؛)

 3. آذر رهبان گفت:

  سلام. اولاَ سپاس از توضیحات مفید و گویای شما که درفیلم آموزشی ارائه فرمودید. میشه اگر هم امکانش هست، به همین صورت، یک فیلم آموزشی درباره نحوه بریدن قلمه بنت هم بگذارید تا دقیقا متوجه بشیم شکل صحیح قلمه گیری رو.
  با سپاس

 4. Mehdi Hakimi گفت:

  بله میتواند موجب کاهش کیفیت براکته ها بشود ولی نقش مهم چراغهای خانه در گل انگیزی سال بعد است و در سال اول ضرر چندانی برای گیاه ندارد

 5. علیرضا گفت:

  سلام
  من جند روز پیش از شما این گل را خریدم
  گفته بودید این کل روز کوتاه است .آیا نور لامپ باعث سبز شدن آن می شود یا نه

 6. مسلم گفت:

  ممنون از راهنماییاتون سایت خوبی دارید

 7. shayan گفت:

  سلام من دیشب این گلدون رو خریداری کردم و متاسفانه یکی ازشاخه های اصلی اون شکست من شاخه جدا شده رو در همون گلدون کاشتم باید چی کار کنم ؟خواهش میکنم راهنماییم کنید.

 8. امیر گفت:

  خیلی عالی عکس گلهای پاییزه بیاری

 9. محمد حسن اسماعیلی گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من سه هفته پیش یه بنت قنسول خریدم ، گلدونشو بزگتر کردم و خاکشو با مقداری خاک برگ ، کمی کمپوست و کمی کوکوپید قاطی کردم . تو قسمت پذیرایی خونه گذاشتم بخاری هم هست چند روزیه برگهای سبز پایینش داره میریزه ولی از بالا هم داره برگهای ریز جوونه میزنه هفته ای و بار هم آبیاری میکنم . خواهشا” راهنمایی بفرمایید چیکار کنم از ریزش برگهای سبز پایین گیاه جلوگیری کنم . آیا اصلا ای مسئله طبیعیه یا نه . لطفا” کمکم کنید خدا خیرتون بده

 10. ناشناس گفت:

  من همه مطالب رو خوندم جایی گفته شده که روزی یکبار و به مقدار زیاد اب داده بشه و جای دیگه دوستان از اب دادن این شکلی گلایه کردن که زیاده
  خواهش میکنم دقیقا بفرمایید که نحوه و تعداد ابیاری در طول روز چه میزان و چه مقدار باید باشه
  من این گل رو همین امروز هدیه گرفتم و بسیار دوست داشتنیه این گل و نمیخوام شروع به پژمرده شدن بکنه

 11. سولماز گفت:

  سلام
  ممنون ازاینکه با دقت و توجه سوالای بینندگان سایتو ج میدین
  من یه گیاه بنت قنسول داشتم که پاییز خریداری کردم خیلی هم حالش خوب بود ولی یهو برگهاش پلاسیده شد و داخل ساقه هاش کاملا خالی شد و رو به خشک شدنه . به نظرتون علتش چی میتونه باشه

 12. گلناز گفت:

  سلام . وقت بخیر .زمستان پارسال یه گل بنت قنسول خریدم اوائل خیلی خوب بود تا اینکه گلدون افتاد و یه شاخه ش شکست و بقیه ش هم تقریبا بیشتر برگهای سبز و قرمزش ریخت .البته دوباره برگ داد اما نه درشتی قبلش .و یه شاخه جدید هم بهش اضافه شد.
  اردیبهشت که هوا خوب شده بود همه گلدون هامو بردم تو حیاط. این گلدون هم با بقیه برده بودن.چند روزی هوا شهرمون خیلی گرم شد شاید تا 40 درجه رسید البته گلدون تو سایه یه درخت کنار باغچه بود اما همه برگهاش خشک شده بود .گلدون و خاکش رو عوض کردم .و بردم زیر زمین که فضای سردتر باشه .اما الان هیچی برگ نداره .هیچ جوونه ای هم نداره .ولی کامل خشک نشده .امکان رشد مجددش هست ؟؟؟چه کارهایی باید براش انجام بدم؟؟؟؟

 13. ستاره شب گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من مطالب بنت و حسن یوسف را مطالعه کردم خیلی استفاده کردم ممنون ولی به نظرم در مورد بنت جای بحث بیشتر وجود داشت واقعا گل زیبا وحساسی است اگر امکانش هست عکسهایی از قلمه زدن این گل بگذارید ممنون

 14. yeganeh گفت:

  سلام خسته نباشید. بابت سایت خوبتون بهتون تبریک میگم.پیامهای دوستان رو خوندم اما نتونست کمکم کنه چون مشکلم دقیقا عکس بعضی هاشونه.
  من حدود چهار ماه قبل این گل رو خریدم با براکته های قرمز و قشنگ.۵ -۶ روز اول خوب بود بعداز اون از پایین برگهای سبزش شروع به ریزش کرد به لطف راهنمایی های غلط گلفروش های عزیز مثل ابدهی کمه بیشتر بهش اب بدید ٍبزارش تو هوای ازادـ بزارش داخل خونه گرمادوسته ـ رطبتش کمه اب بهش اسپری کن ولی رو برگاش نشینه و…… خلاصه گلم کاملا از برگ خالی شد و فقط ۲تا ۳ براکته قرمزش موند .تو معرض نور قرارش دادم اوردمش تو خونه هر روز صبح بهش اب دادم و اسپری کردن رو قطع کردم.حالش بهتر شد و شروع به تولید براکته قرمز(البته الان براکتش بیشتر صورتی تا قرمز ولی موقع خریدن قرمزه قرمز بود) کرد گل های ریزی به رنگ سبز و زرد داد . اما الان مشکلم اینه که گلم فقط براکته قرمز(همون صورتی) داره یعنی ۳شاخه ۴۰سانتی رو تصور کنید با حدود ده براکته قرمز مایل به صورتی در بالاش.
  به نظرتون چی کار کنم دوباره برگ سبز بده؟من تا حالا بهش کود ندادم با کود دادن مشکلش رفع میشه؟

 15. نسرین گفت:

  سلام . من هم مشکل اکثریت را با گلدان بیت قنسولم دارم .برگها از پایین ریخت و تقریبا الان کاملن پژمرده است . میشه با ساقه های باقی مانده ی این طفلک کاری کرد ؟ مثلن قلمه بگیرم.کلن میشه نجاتش داد؟

 16. جواددهنوی گفت:

  سلام دوست عزیز خسته نباشید ب خاک تمام گلدونای من پشه های سیاهی زده بود چن بارسم سوین استفاده کردم متاسفانه افاقه نکرد چن بارم سم دیازینون زدم اکثرگلدونا بهتر شدن جزخاک گیاه کروتون و بنت قنسولم هنوز پشه دارن ضمن اینکه خاک کروتون پر از هزارپا بود،بنظره شما خاکشوعوض کنم؟چ خاکی براشون بگیرم؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

 17. محمد جواد گفت:

  سلام
  عمر گیاه بنت قنسول چقدر است .با تشکر

 18. atrina گفت:

  با سلم و خسته نباشید
  حدود یک ماه و نیم که من گل بنت قنسول و خریدم اما اولش سرحال بودا اما کم کم برگاسبزش ریخت الان دیگه برگی نداره گلاش سالمه اما به تازگی گلاش شل شده و یا خودش میریزه بخدا ابش منظم هر دوروز یک بار بهش اب میدم اما نمیدونم دیگه براش چیکار کنم شما بگید با این گلم چیکار کنم لازم بگم انقدر عاشق این گل هستم تا حالا چهار بار خریدمو خراب شد و باز خریدم اما همه اشون همین مشکل و داشتن جاش خنک گرم نیست به نظر شما عزیزم برگ میده چیکارش کنم

 19. لادن گفت:

  سلام مشکلی که بنتی قنسول من داره این کهبرگ های سبزان شرو ع به ریزشکرده چیکار باید کنم

 20. nafiseh گفت:

  با سلام
  ایا گل بنت قنسول من که برگ های سبزش همش ریخته و قرمزا مونده که دورش سوخته،باز برگ سبز میده که ساقهاش پر بشه؟چون بلند و حسابی خالی شده

 21. دختر سفیر گفت:

  سلام. من یک سالی میشه بنت قنسول خریدم ولی از وقتی خریدم دیگه برگ قرمز نداده میگفتند تو پاییز خودش قرمز میشه ولی گل من هنوز برگاش سبزه!! از یکی از گل فروشی ها پرسیدم گفتند باید بزاری تو تاریکی یکی هم گفت بزار تو نور !حالاموندم بزارم تو نور یا تاریکی؟تو جابه جایی 2تا از شاخه هاش شکست چندهفته ای گذاشتم تو آب ولی ریشه نداد همونجوری تو گلدان کاشتمشون نمیدونم رشد میکنه یا نه؟برگهاش پژمرده شدن.کنار گل اصلی تو همون گلدون کاشتم الان هم گل اصلی پژمرده شده هم شاخه شکسته چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید من این گلم رو خیلی دوست دارم چون اولین گلیه که به خونه ام اوردم نمیخوام از دستش بدم.

 22. تشرفی گفت:

  سلام
  من حدود دو هفته هست که یک گلدان بنت قنسول خریداری کردم
  برگهای سبز گیاه در حال لوله شدن و خشک شدن و ریزش هستن
  باید چکار کنم که گیاه سرحال بشه و ریزش قطع بشه؟
  آیا با کود دهی این ریزش از بین میره؟

 23. فاطمه گفت:

  برای جلوگیری از خشک شدن گل بنت قنسول:
  فقط در زمستان هفته ای 1بار و مقدار نصف پارچ اب به گلتون بدهید
  ودر تابستان هفته ای 2 باروهر بار مقدار نصف پارچ به او اب بدهید

 24. سارا گفت:

  سلام گیاه بنت قنسول من برگ هاش و گلهاش ریخته و روی ریشه ان گلوله های گچی بسته چکار باید کرد ممنون

 25. mary گفت:

  واقعا مطالبتون عالیه.من تازه گلستان علی رو پیدا کردم و خیلی خوشحالم.

 26. آوان گفت:

  سلام من چند روز بیش این گل را خریدم اما امروز بهم گفتن فقط در زمستان این گل قرمزی خود را دارد و بعد برگ های قرمزش از بین میرود آیا حقیقت دارد؟

 27. zahra گفت:

  ba salam lotfan mishavad mofasal dar morede bent ghodos tozih dahid gol man be koli kachal shode ama kar mikonad

 28. یاسمن گفت:

  سلام گیاه بنت قنسول من رشد کرده قدش بلند شده،اما هنوز برگ قرمز نداده.در ضمن به نظر میاد افت زده…پشه های ریزی زده
  برای آفت چه می شه کرد؟و آیا گلدان رو عوض کنیم(با توجه به رشدش)با چه خاکی و در چه نوع گلدانی؟

 29. تينا گفت:

  سلام
  برگهاي سبز پايين گياه بنت قنسول من از رنگ سبز به رنگ زرد تغييركرده اند ، هر روز ١ ليوان آب ميدهم اما علت را نمي دانم.ممنون مي شم راهنماييم كنيد.

 30. همسفر من گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  من تمامی پیامای دوستان را مطالعه کردم و همچنین بعد از اینکه این گل را 3روز پیش به من هدیه دادن کلی راجع به آن تحقیق کردم.

  منتها هنوز گل بنت قنسولم در همان گلدان های کوچک که وقتی به آن آب می دهیم، فورا از ته گلدان خارج می شود، قرار دارد.
  در صورت امکان راجع به گلدان و کود و خاک مناسب راهنمایی بفرمایید.

  همچنین گل بنت قنسولم هنگام خرید شاخه های زیاد و خیلی شادابی داشته، منتها هنگام حمل و نقل تمامی شاخه های گل، از نزدیک ترین شاخه به ریشه کنده شده اند و فقط 2شاخه برایم مانده است که آنرا به یک پایه وصل کرده ام تا نشکند.

  انتهای شاخه های کنده شده را قیچی کردم و در آب گذاشتم، در حال حاضر برگ ها دارن به داخل جمع و زرد می شوند،
  مشکل آب زیاد است.
  ولی انتهای شاخه ها ریشه ندارد، امکان کاشتن شاخه های بی ریشه در همان گلدان اولیه فایده ای دارد؟
  خوشحال می شوم جواب شما را بدانم.
  با تشکر

 31. nina گفت:

  واقعا مبحث ها کامل بود خداااوند به شما و خانواده اتان خیر عطا فرماید

 32. ناشناس گفت:

  به نظر من انسانها هم به محبت نیاز دارند، اول اینکه باید در طول زمان روزی یک بار اگر شد بیشتر چند دقیقه ای با این گل صحبت کرد،نوازش و محبت کرد زیرا که موجودی زنده است، برای حشرات مرموز گیاه به اندازه 5 قطره وایتکس داخل یک نصف پارچ آب بریزید بعد اون آب را به گل دهید هم باعث ضدعفونی کردن گل و ریشه میشود هم رشد به گیاه میدهد(بله شمیایی هست ولی برای گل مفیده)
  2هفته پیش برای من این گل را هدیه آوردند تا چند روزی برگاش زرد شد یکسریش خشک شد ولی وقتی این کار را انجام دادم خیلی سرحال تر شده.
  ضرر نداره فقط 5 قطره وایتکس داخل یک نصف پارچ آب.

 33. Mehdi Hakimi گفت:

  بله طبیعی آن است که کاسبرگهای قرمز به سبز تبدیل شوند. خشک شدن و ریختن یعنی یک جای کا مشکل دارد

 34. Mehdi Hakimi گفت:

  بعد از اینکه گلها تمام شد. مثل بقیه گیاهان کودهای کامل

 35. z گفت:

  سلام چه کودی برای بنت قنسول لازم؟

 36. Mehdi Hakimi گفت:

  بستگی به روش تهیه و جنس کمپوست دارد
  اغلب کمپوستهای منشاء پوسیده شدن اندامهای گیاهان قدیمی نسبتا اسید خفیف هستند
  ترکیبهای رسی بیشتر میل به قلیایی بودن دارند

 37. Mehdi Hakimi گفت:

  بیماریهای قارچی کپکی روی این گیاه خیلی فعالیت میکنند.

 38. الناز گفت:

  من گلخونه دارم. گلخونم یه اتش سوزی کوچیک کرد. دود گل برگ بنت قنسول رو قهوه ای کرد ساقشم همین طور من از جای سالم ساقه بریدم ایا این دوباره برگ میده لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم.من یکماه گلخونه دارم باید چه کار کنم

 39. تاتا گفت:

  ببخشيد من يك سوال ديگه هم داشتم اينكه كود كمپوست آيا اسيدي هست اينكه گفتيد محيط قليايي با چي ايجاد مي شه

 40. تاتا گفت:

  سلام من قبلا در مورد گل حنا سوال كرده بودم و جواب هاي شما خيلي به من كمك كرد حالا يك بنت قنسول هست كه ارتفاع كمي دارد حدود يك هفته خريداري شده الان فقط كود كمپوست درون گلدان ريخته ام . برگ هاي سبزش خيلي مشكل ندارند ولي برگ هاي قرمز بالائي كه نفهميدم شما منظورتون از گل اينها هست خشك شده حتي اون برگ هاي قرمز كه سر شاخه هست خشك شده . گياه پشت پنجره هست . لطفا راهنمائي كنيد الان كه فصل زمستان هست اشكالي ندارد كه اين برگ هاي قرمز بريزد؟ يا نه اين برگ هاي قرمز بايد نريزد و به رنگ سبز تغيير رنگ دهند؟ و آيا اگر خاك گلدان خيس هست باز هم فردا به آن آب بدهم؟ ممنون كه تجربه خودتون رو در اختيار خوانندگان قرار مي دهيد

 41. reza گفت:

  سلام و درود بر گلستان علی
  من تازگی یک گل بنت قنسول خریدم ولی با مشکل ایجاد شدم چرا که روی برگهای قرمز گل لکهای خاکستری و در پائین ساقه گل رگهای خاکستری ایجاد شده است,آیا بخاطره کم دادن آب است؟ آیا نیاز بیشتری به نور خورشید دارد؟

 42. Mehdi Hakimi گفت:

  این گیاه برای مصارف کوتاه مدت عرضه میشود و زیاد نباید سخت بگیرید

 43. Mehdi Hakimi گفت:

  برگهای قرمز که به مرور تغییر رنگ داده و به سبزی گرایش پیدا خواهند کرد و نشان دهنده پایان زمان گلدهی است
  کوچک ماندن برگهای جوان از کمبود مواد غذایی است

 44. mina7 گفت:

  سلام از راهنماییتون ممنونم.حشره ای که گفتم یه چیز شبیه شپشک مو .مثل کک هم میپره بالا اما خیلی ریزه.در ضمن خاکش هیدروپونیکه.ممنون

 45. leili گفت:

  سلام گل بنت قنسول من همه برگاش ریخته تازه خریدمش و فقط برگهای کوچک قرمز بالای آن مانده آنا هم کناره هاش سیاه شده و. داره خشک میشه و فقط ساقش مونده.چیکارش کنم.

 46. هاشمی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  برگهای پائینی گیاهم و جوانه ها کوچک مانده رشد نمی کند
  برگهای قرمز از کنار تیره و پلاسیده می شوند و می ریزند

 47. Mehdi Hakimi گفت:

  برای گلدهی طول روز کوتاه برای این گیاه اجباری است
  یعنی وقتی روشنایی منزل از سر شب روشن میشود به طول روز می‌افزاید و گیاه به شرایط روز کوتاه مورد نظر نخواهدرسید.
  البته دلایل دیگری هم ممکن است داشته باشد ولی حساسیت به روشنایی شب مشکل عمده‌ای است

 48. Mehdi Hakimi گفت:

  بنت قنسول به جایجایی محیط خیلی حساسیت نشان میدهد. محل نگهداری بهتر است دور از تابش شدید آفتاب باشد و تقریبا نیمه روشن باشد و آبیاری مرتب باشد (هرچند که بیشتر امروزه این گیاه را در پیت ماس و کوکوپیت و پرلیت میکارند که خوب رطوبت را حفظ میکند) دما زیاد نباشد و بین 15 تا 20 درجه خوب جواب میدهد.
  بیشتر مشکلات مشتریان از جابجایی گیاه از گلخانه به خانه ناشی میشود. چند روزی برای آداپته شدن گیاه زمان لازم است.

  حشرات ریز ممکن است حشراتی خاکزی باشند که صدمه‌ای به گیاه نمیزنند. و ممکن هم هست که ریشه خوار باشند. باید دقیقتر نگاه کنید. و علایم بهتری بیان نمایید.

 49. بابک گفت:

  با سلام یک بنت قنسول پارسال خریدم طی یک سال رشد کرده ولی امسال گل نداده دلیلش نمیدونم اگه ممکن است راهنمایی کنید پشت پنجره با نور کافی می باشد

 50. mina7 گفت:

  سلام .بنت القنسول من مثل بقیه برگای پایینیش لوله شد وریخت حالا نوبت برگ قرمزاشه…دیروز اروم چپش کردم ببینم اوصاع خاکش چطوره حشره ریزی مثل شته سفید اما بزرگتر توی خاکش بود باید چکار کنم؟ممنون میشم به ایمیلم جواب ارسال بشه.مرسی

 51. Mehdi Hakimi گفت:

  تا سال دیگه و گلهای تازه دیگه باید صبر کنید

 52. آزاده گفت:

  سلام
  بنت قنسول من در کنار گل حسن یوسف بود و وقتی حسن یوسفم تار عنکبوت سفید رنگ زد من سعی کردم با آب گرم و صابون اونو بشورم و فکر می کنم اب و صابون روی بنت قنسول هم ریخت چون از اون به بعد برگاش لک شدن و ریختن .. اگه میشه منو راهنمایی کنید که چی کار کنم مرسی …

 53. امید گفت:

  سلام
  منم دقیقا همین مساله ریزش برگهای سبز رو دقیقا فردای روز خریداری و اوردنش به خونه رو دارم!!!!!!

 54. Mehdi Hakimi گفت:

  روی برگهای سبز آبپاشی کنید و براکته‌های قرمز رو آبپاشی نکنید.

 55. Mehdi Hakimi گفت:

  راستش من از گلدانهای سرامیکی که داخل آنهم لعابدار است نتیجه‌های خوبی نگرفته‌ام (هم بیرون و هم داخل آنها لعابدار و سرامیکی باشد) و این نظر شخصی است و ممکن است درست نباشد

 56. Mehdi Hakimi گفت:

  نه والا مناسب نیست.
  ریختن برگها به خاطر جابجایی از گلخانه به خانه بوده است
  باید کمی به گیاه فرصت بدهید تا عادت بکند
  در ضمن این گیاه بیشتر برای تزیین است و نباید زیاد سخت بگیرید

 57. مریم گفت:

  سلام
  من به تازگی این گیاه را خریداری کردم اول که به خانه آوردمش در طی دو روز تمام برگ های سبز آن ریخت فکر کردم شاید به خاطر گرمای داخل است الان که در بیرون از خانه است و فقط برگ های قرمزش باقی مانده باز هم در حال ریزش برگ است… هوای بیرون سرد است و نور نسبتا متعادلی می گیرد تقریبا هر روز هم به آن آب می دهم… آیا این شرایط برایش مناسب است؟ مشکل چیست که برگ هایش می ریزد؟ دمای مناسب حدودا چه قدر است؟
  ممنون می شوم که راهنمایی ام کنید… موفق و پیروز باشید.

 58. الهام گفت:

  سلام خسته نباشید.گیاه بنت قنسول من بعضی از برگهایش چند روزیست سوخته و برگهای زرد بوجود امده چیکار باید بکنم

 59. فريدون گفت:

  سلام من بنت قنسول خريدم گلدانش را عوض كردم تا يك هفته خوب بود بعد برگها از زير شروع به زرد شدن و افتادن كردند آبش را كم كردم ولي تاثير نداشت و خزان برگه و پژمردگي گلهاي قرمز ادامه دارد . علت چيست؟ متشكرم. آيا نوع گلدان تاثير دارد ( گلدان من سزاميكي است)؟

 60. پریسا گفت:

  سلام هفته پیش برام بنت قنسول هدیه آوردن که برگاش شروع شده از پایین به داخل جمع شدن.خواهش می کنم لطفا بهم بگید چی کار کــــــــــــــــــنم؟؟؟؟دلم می سوزه براش .نحوه آبیاریش در فصول مختلف چه جوریه؟

 61. باران گفت:

  سلام
  سوال من هم در مورد خشک شدن برگها و تاشدنشون به سمت بالاست. فکر میکنم رطوبت خاک گلدان خوبه و رطوبت هوا کمه .میشه با آبپاش گیاه رو مرطوب کرد؟ مرسی

 62. Mehdi Hakimi گفت:

  این مطلب در بالا زیاد بجث شده. لطفا مطالب بالا را مطالعه فرمایید

 63. سیما گفت:

  سلام حدود سه هفته پیش من یک گیاه بنت قنسول قرمز خریداری کردم ولی حدود یک هفته هست تمام برگ های ان پلاسیده شده و به داخل جمع شده است . من دو روز در میان گیاه را اب می دهم . لطفا من را راهنمایی کنید

 64. خب دیگر فصل رنگی شدن براکته دارد تمام میشود وافتاد براکته‌های رنگی طبیعی است
  انشالله پاییز آینده بعد از رسیدگیهایی که در طول بهار و تابستان خواهید کرد دوباره گل میدهد

 65. marzi گفت:

  سلام
  گیاه بنت قنسول من 1هفته پیش پر از حشرات ریز کرم رنگ (شبیه شته)شده بود که با سم دیازینون سم پاشی کردم واز بین رفتن ولی در حال حاضر برگهای قرمز آن از لبها به طرف داخل جمع شده پلاسیده و خشک شده و می افتندلطفا من را راهنمای کنید برای سرحال شدن مجدد گیاه چه کنم وآیا دوباره به حالت اول پر برگ ورنگین میشود؟
  با تشکر از لطف شما

 66. خب گلدهی امسال تمام شده است. باید تا گلدهی آینده که خود گیاه تصمیم میگیرد کی باشد صبر کنید.

 67. مجيد هزارجريبيان گفت:

  با سلام
  مدتي قبل دوعدد گياه بنت قنسول يكي قرمز و يكي كرم رنگ خريداري و در گلدان كاشتم. بعلت آبياري بيش از حد غنچه هاي قرمز و كرم هر دو گل خشك شد و برگ هاي قرمز و كرم شروع به زرد شدن و پژمرده شدن كردند. لذا آبياري را كم كرده و خوشبختانه اين مشكل حل شد. اما مشكل ديگري بوجود آمد و آن اينكه ديگر برگ قرمز و كرم بوجود نمي آيد بلكه مداوم برگهاي سبز جوانه ميزند و برگ هاي قرمز و كرم قبلي نيز در حال تمام شدن است. لطف فرموده راهنمايي كنيد چطور مي توانم جوانه هاي قرمز و كرم را به گلهايم باز گردانم

 68. شرایط مالزی رو ما شنیدیم که منطقه‌ای مرطوب است
  اگر چنین باشه. گیاه شما نباید این علایم رو نشون میداد
  روزی یکبار آبیاری زیاد باید باشه. آفتاب خوب و دمای متوسط مثلا بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد معمولا ایده آل است
  احتمال خاک نامناسب و یا خفگی ریشه وجود داره. آفات و حشراتی را که ریشه‌ها را هدف قرار میدهند را هم چک کنید (گیاه را گلدان به آرامی در بیاورید و وجود حشرات ریز را بررسی کنید )

 69. داریوش گفت:

  سلام
  اول آن که برگ های بنت قنسول من در حال پژمرده شده هستند. آن ها از اطراف به سمت داخل لوله می شوند. مشکل چیست؟
  دوم آن که منظور از دمای معمولی چیست و روزی یک بار آبیاری درست است؟
  لازم به گفتن است که من در مالزی زندگی می کنم.

 70. به سودا:
  بنت قنسول از خانواده اوفوربیاسه است و معمولا با قلمه تکثیر پیدا میکند. اوایل بهار و تا اوایل تابستان موقع مناسبی برای قلمه گیری است.

 71. سودا گفت:

  سلام من بنت قنسول دارم فكر كنم 2يا 3 سالشه قدش حدود50 سانتي متر و رنگش صورتي مي باشد با اينكه گلدان بزرگي داره ولي تمام اون ريشه شده ايا من ميتونم ريشه هاش رو نصف كنم ودوباره تو همان گلدان بزارم؟زمان اين كار كي مي باشد؟من اين مشكل رو با اكاليفا هم دارم و زياد ريشه شده.
  بنت قنسول من هنوز تعيير رنگي نداده ومن بيرون از خونه ازش نگهداري مي كردم كي مي تونم بيارمش داخل پاسيو؟؟؟؟ايا سرما به تعيير رنگش كمك ميمنه؟؟؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *