Fuchsia گل آویز

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

fuchsia-info0
گل گوشواره یا گل آویز یا (در آذربایجان: سرغا گولی یا حافیظ گولی)
مشخصات: اسم علمی این گیاه Fuchsia species ، از خانواده onagraceae می باشد. این جنس دارای 200 گونه مختلف از گیاهان خزان كننده، درخت و درختچه ای است. اغلب آن ها بومی آمریكای مركزی، جنوبی ونیوزلاند می باشند. گل های این گیاه از یك اندام لوله مانند كه در انتها به چهار كاسبرگ مجزا و 4 گل برگ روی هم قرار گرفته زنگوله مانند ختم می شوند، تشكیل شده است. گل ها اغلب به رنگ قرمز ،ارغوانی و صورتی هستند. برگ های آویز تخم مرغی و یا قلبی شكل با لبه دندانه دار و به رنگ سبز روشن دارد و گلهای آن از اواخر بهار تا اواسط پاییز ظاهر می شوند، تشكیل شده است. گل ها اغلب به رنگ سبز روشن دارد و گلهای آن از اواخر بهار تا اواسط پاییز ظاهر می شوند.

مراقبت: گل آویز به نور معمولی، حرارت متوسط، آبیاری معمولی تا فراوان، رطوبت هوای 50تا 70 درصد و خاك قلیایی نیاز دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان 3 گرم درلیتر، هر هفته یكبار ازفروردین تا مهر ماه، مصرف نمود.

خاک: مخلوط سه قسمت خاك جنگلی، یك قسمت كود كاملا تجزیه شده و یك قسمت ماسه برای رشد گیاه گل آویز مطلوب به نظر می رسد.

ازدیاد: این گیاه را می اتوان از اواسط تا اواخر بهار و یا اوایل پاییز ه از طریق قلمه های انتهایی ساقه به طول 8 تا 10 سانتیمتر تكثیر كرد. قلمه‌ها را با یك چاقوی تیز جدا كنید و از شكستن ویا فشرده شدن ساقه شاداب و گوشتی گیاه پرهیز نمائید. برای قلمه زدن، شاخه هایی را انتخاب كنید كه نشانه های گل دهی در آنها وجود ندارد و یا گلها را جدا كنید. سپس آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر ، حاوی كمپوست بذر و قلمه قرار دهید و باكیسه پلاستیكی شفاف، بپوشانید. بعد از ریشه دهی و شروع رشد جدید، هر یك را به گلدانی با قطر دهانه 11 تا 13 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی باپایه پیت، منتقل كنید. دمای محیط تكثیر را نیز ، 15 تا 18 درجه سانتیگراد نگاه دارید. این گیاه را می توان از طریق ریشه دهی در آب نیز تكثیر كرد و در زمانی كه بلندی ریشه ها به 5 سانتیمتر رسید، قلمه ها را در گلدان كاشت.

برچسب: , , ,

12 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  نه خزان ندارد. ولی این مشکل شما حکایت از مشکلات فیزیکی دارد

 2. حامد گفت:

  سلام گیاه من یک مشکل عجیب داره ، اخیرا برگهای اون بدون اینکه زرد بشن یا خشک بشن دارن میریزن یعنی ظاهرا برگهای ریخته شده سبز و سالم هستند ولی با کوچکترین ضربه به ساقه ها و یا وزیدن باد میریزن ! اما از طرف دیگر گیاهم پر گل هست و 5 ماه هست که مداوم گل دارد و پر غنچه هست ، آیا این گیاه در فصل سرما خزان دارد .لطفا راهنمایی کنید .

 3. کمبود آب یا مواد غذایی و گرمای تابستان میتواند علت این اتفاق باشد

 4. نسرین گفت:

  با سلام
  گیاه آویز من تمام غنچه هایش ریخت بدون اینکه تبدیل به گل شوند و حالا برگ هایش خشک شده و میریزند نوک شاخه ها انگار که دچار سوختگی شده اند با اینکه آبیاری را مرتب انجام می دهم نمی دانم دلیلش چیست لطفا راهنمایی بفرمایید

 5. این گیاه اغلب مواقع سال به شرط فراهم بودن شرایط گلدهی میکند ولی عمده گل آن در بهار و تابستان است
  کود کامل که حاوی نیتروژن فسفر و پتاسیم و سایر عناصر مورد نیاز گیاهان باشد استفاده کنید ماهانه یک بار
  اندازه گلها به نژاد گیاه و شرایط نگهداری مربوط است

 6. نسرین گفت:

  با سلام
  من یک گلدان گل آویز دارم اما نمی دانم در چه شرایطی این گیاه به گل می نشیند آیا فصل مشخصی دارد ؟ در ضمن چه نوع کودی باید به آن داد تا بوته گلدار شود و درضمن گل هایش کمی درشت تر شوند ؟

 7. به طور ماهانه آویز مورد نظر را با سموم سیستمیک سم پاشی کنید.
  هر ماه از سم دیگری استفاده کنید و از یک سم به طور مداوم استفاده نکنید

 8. وحيد گفت:

  سلام با تشكر از راهنماي شما
  اقاي حكيمي من چند تا سوال از شما دارم اولا كل اويز را چكار كنم ، دور بيندازم ياافت اين كياه از بين مي رود ثانيا من گياهاني مانند اسپاتي – بوكنيا – بامبو – ختمي – اژدري – حسن يوسف – پاپيتال – برك انجيري – پتوس – عطر بو دارم ايا ممكن است اين كياهان به اين افت دچار شوند در صورت مبتلا چكار كنم لطفا راهنمايي كنيد

 9. وحيد گفت:

  با تشكر از جواب شما
  اقاي حكيمي من كلهاي ديگري دارم كه از جمله اسپاتي – بوكنيا – عروس – ختمي – شمعداني اژدري – عطر بو – حسن يوسف – پاپيتال – پتوس – برك انجيري -بامبو ايا ممكن است اين گياه ها نيز به اين افت دچار شوندو چكار كنم ايا گياه اويز را دور بيندازم يا نه راهنمايي كنيد

 10. مگس سفید (White fly) آفت مهم این گیاه است و به جز سم پاشی مکرر ماهانه با سمهای غیرتکراری راهی وجود ندارد
  یعنی این ماه اگر متاسیستوکس زدید ماه بعد ایمیدیا کلوپراید و ماه بعد دیازینون و ماه بعد یک سم دیگر بزنید
  چون این آفت به سموم مقاومت پیدا میکند

 11. وحيد گفت:

  من یک گل اویز دارم ه شته سفید زده چکار کنم بامشورت دوستان باسم متاسیستوکس سم پاشی کردم ایا جواب می دهد لطفاراهنمای کنید

 12. moona گفت:

  لطفا نحوه نگهداري در اپارتمان و در باغچه را بفرماييد؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *