Rhododendron آزالیا

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

Rhododendron_simsii
آزالیا یا خرزهره هندی
مشخصات: اسم علمی خرزهره هندی Rhododendron simsii، معروف به Azalea.  از خانواده Ericaceae می باشد. گونه simsii بومی چین است و ارتفاع و گسترش آن به حدود 5/1 متر می رسد. برگچه های این گونه سبز تیره، نیزه ای یا و تخم مرغی باریك می باشد. گل های آزاله معمولا اواسط بهار باز می شوند و به شكل قیفی، به قطر 5 تا 8 سانتی متر و به طول 3 سانتی متر هستند. گل ها به صورت خوشه ای از 2 تا 5 گل در انتهای شاخه ظاهر می شوند.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت 70 تا 90 درصد و خاك اسیدی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز خرزهره هندی را می توان به میزان 3 گرم درلیتر، هر هفته یكبار، ازفروردین تا شهریور ، مصرف نمود.

خاک: مخلوطی از پیت ماس، خاك برگ حاصله ازبرگهای كاج و كود دامی برای پرورش این گیاه مناسب و مطلوب است.

ازدیاد: از اوایل پاییز كه دوره استراحت شروع می شود و جوانه ها به وجود می آیند. میزان آب را باید متعادل كرد وكود دهی را قطع نمود و درجه حرارت محیط در حدود 10 درجه نگاه داشت. این كار باید تا آغاز گلدهی یعنی اوایل بهار ادامه پیدا كند. برای تكثیر آزاله می توانید از اواخر بهار تا اواسط تابستان، به وسیله یك چاقوی تیز، از ساقه های نیمه خشبی، قلمه های ساقه ای با انتهایی تهیه كنید و در كمپوست مخصوص بذر و قلمه بكارید. خاك گلدان را كمی مرطوب كنید و برای اینكه قلمه شما آب بافتهای خود را ازدست ندهد، روی آن را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. گلدانها رادر حرارت 16 درجه سانتی گراد و نوركافی نگه داری كنید.

عوارض و درمان: اگر در طول مدت زندگی آزاله، حلقه های سفید رنگی روی برگها مشاهده كردید، با یك سم حشره كش نفوذی هفته ای یكبار سمپاشی كنید تا علایم برطرف گردد. مواظب گلها باشید كه سم روی آنها نریزد. هوای سرد برگها گیاه را سیاه می كند. برگهای زرد و آغشته به تار عنكبوت را هم باید هر دو هفته یكبار با سم كنه كش سمپاشی نمایید. تامین رطوبت دركاهش كنه ریز قرمز كه این علایم را به وجود می آورد، موثر است. نور كم محیط یا كلسیم بیش ازحد خاك می تواند برگها را كمرنگ كند. گیاه را به محل پرنورتری ببرید و با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برفك یخچال، یا آب جوشیده سرد شده گیاه آزاله را آبیاری كنید تا علایم برطرف شود. در صورتی كه غنچه ها باز نشوند، می توان فهمید كه آبیاری زیاد از حد بوده و یا هوای گرم عامل آن است. برگهای جدید در اثر كمبود مواد غذایی ریز باقی می مانند و گلها هم تشكیل نمی شوند. مواد براق كننده شیمیایی به گیاه شدت صدمه رسانده و روی و برگها لكه های قهوه ای ایجاد می كند.

 

برچسب: , , , , , , ,

14 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  نکات مربوط به نگهداری از آزالیا در اردبیل
  آزالیا یا رودندرون درختچه‌ای کوچک هست که در مناطق مرطوب و نیمه‌گرمسیری مانند گیلان و مازندران در فضای آزاد قابل نگهداری هست ولی در اردبیل، تهران یا کرج یا مناطق دیگر برای نگهداری نیازمند کمی مراقبت بیشتری است.
  این گیاه گلهای بسیار زیبایی تولید میکند که ماندگاری طولانی دارد و از آنجا که فصل گلدهی را میتوان در حدود نوروز تنظیم نمود، به همین دلیل در اقتصاد گیاهان زینتی ایران مهم است.
  آزالیا، به خاک نسبتا اسیدی نیاز دارد. واریته‌ بنفش ایرانی از دیرباز در ایران تولید و تکثیر شده‌است و خوشبختانه تولیدکنندگان ایرانی در این واریته متخصص هستند. نیاز اسیدی خاک این گیاه توسط مخلوط کردن خاک چای (باقیمانده پوسیده چوب و برگ خشک گیاه چای که از کارخانجات چای گیلان تهیه میشود) برای اسیدی کردن خاک این گیاه استفاده میشود. با توجه به اینکه این ماده در سایر نقاط ایران ممکن است به سختی تهیه شود. ما به مشتریان توصیه میکنیم که تفاله چای دم کرده را گاهی به خاک این گیاه اضافه کنند. و اگر تصمیم به تعویض خاک گلدان داشتند از پیت ماس قهوه‌ای (وایت پیت)‌ با پی‌اچ پایین استفاده کنند.
  تفاله چای دم کرده که سرد شده و مثلا از دیشب مانده است. کاملا اسیدی است و پی‌اچ خاک گلدان را پایین خواهد آورد.
  در آبیاری این گیاه اگر از بتوانیم از آبهای سبک و املاح پایین استفاده کنیم بهتر است. چون نمکهای همراه آب شهری در بیشتر نقاط ایران پی‌اچ خاک را قلیایی میکند.
  بنابراین آب جوشیده سرد شده گزینه خیلی خوبی خواهدبود.
  از طرف دیگر آزالیا گیاهی خنک دوست هست. یعنی طاقت گرمای شدید تابستان را ندارد. به همین دلیل توصیه میکنیم تابستان گرم را در حیاط یا باغ زیر سایه درختان یا دیوارها قرار دهید تا گرمای مرداد ماه این گیاه را نسوزاند.

  نکات بالا به شرح زیر خلاصه میشود:
  1- آزالیا گیاهی خنک دوست هست. در زمستان از بخاری و شوفاژ دور نگه دارید. در محلهایی مانند راه پله کاملا نورگیر، پیلوت‌های نورگیر، مغازه‌ها و فروشگاههای بزرگ که پنجره‌های نورگیر دارند ولی سیستم گرمایشی قوی ندارند. محل مناسبی برای آزالیا هست.
  اتاق خواب تاریک، پذیرایی‌های گرم و آشپزخانه گرم برای آزالیا مناسب نیست. محلی کاملا خنک و نورگیر نیاز دارد.

  مینیموم دمایی که تحمل میکند نزدیک منفی پنج درجه، به شرطی که برف روی آن ننشیند. یا سریعا آب شود و یخبندان اتفاق نیافتد. و ماکزیمم 25 درجه مثبت، که عمر غنچه‌ها و گلها را کاهش میدهد. دمای ایده‌آل آن حول و حوش 15 درجه است. که حداکثر ماندگاری گلها در این دما اتفاق خواهد افتاد (نزدیک چند ماه)

  2- آب سخت و کلر دار و سنگین از نظر املاح آهکی برای این گیاه مضر است. آب جوشیده سرد شده بهتر است. آب معدنی یا آب چشمه فوق العاده خوب خواهدبود.

  3- برای حفظ اسیدیته خاک، پیشنهاد میکنیم ماهانه یکبار تفاله چای دم شده که سرد شده (مثلا چای دم شده دیشب) را به خاک گیاه اضافه کنید تا اسیدیته خاک حفظ شود.

  4- کودهای حاوی پتاسیم در تابستان برای گلدهی در بهار آینده بسیار مفید خواهدبود. مانند کریستالون 12.12.36 که ما در گلستان علی تقدیم میکنیم و کیفیت گلها را در گیاهان گلدار بسیار تقویت میکند.

  5- دو سه نوبت در سال به آزالیا، کود کلات آهن داده میشود. به دلیل اسیدی بودن خاک گیاه نسبت به عنصر آهن باید دقت شود که همیشه در دسترس گیاه باشد. علایم کمبود آهن زرد شدن و رنگ پریدگی برگهای جوان در آزالیا خواهد بود.
  اگر پیش پیش و سالی دو سه مرتبه آهن داده شود. این کمبود اتفاق نخواهد افتاد.

  خشک شدن نوک برگ قدیمی گیاه معمولا در اثر کمبود عناصر پرمصرف مانند پتاسیم و نیتروژن هست که با دادن ماهانه یکبار کود کامل مانند کریستالون 18.18.18 رخ نخواهد داد.

  6- این گیاه طاقت فضاهای بسته و خفه را ندارد. ترجیح میدهد هوا خنک و دارای تهویه باشد.

  7- تکثیر این گیاه از قلمه جوان بعد از فصل گلدهی انجام میشود.

  آزالیا از گیاهان تخصصی است و دوستان زیادی شرایط نگهداری از آن را دارند. کافی است شرایط بالا را خوب مطالعه فرمایند و دل به دریا بزنند 🌱💐
  با احترام.
  مهدی حکیمی. گلستان علی. اردبیل
  https://telegram.me/golestanalinews

 2. دانیال گفت:

  سلام تشکر می کنم از مطالب خوب و اموزندتون
  کود های مخصوص ازالیا چیه

 3. دانیال گفت:

  سلام و باتشکر از مطالب اموزندتون ازالیای من سرسبز سلامت برای گدهی از چه کودی استفاده کنم

 4. Mahdimxx گفت:

  یه سوال از خدمتتون داشتم خود شما این گل هارو پرورش و میفروشین؟
  یا فقط در کلدر باره گل ها مطلب میزارین؟وراهنمایی میکنید؟

 5. رویا گفت:

  مواد غذایی مورد نیاز گل ازالیا چیه؟
  و در فصل بهار روزانه چه مقدار اب بدهیم؟

 6. Laleh گفت:

  سلام خسته نباشيد ازالياى من پر غنچه هست ولى برگهاش داره مى ريزه و من تو خانه نگهدارى مى كنم مشكلش چيه من تو انگلستان هستم ممنون

 7. رضا گفت:

  برگای آزالیای من با یک تکان کوچیک میریزه … چرا انقدر برگاش سست شدن ؟ تو دمای اتاق نگهش میدارم . نور هم بهش میتابه

 8. رضا گفت:

  آزالیای من برگاش میریزه … با هر تکان کوچیکی برگاش میریزه … چکار کنم ؟ راهنماییم کنید.

 9. نگار گفت:

  سلام
  ازالیا من برگهاش حالت پژمردگی داره اما زرد نشده و اویزون شده چیکار باید بکنم؟

 10. Mehdi Hakimi گفت:

  نگهداری آزالیا در زمستان (به غیر از شهرهای گیلان و مازندران که در فضای باز نگهداری میشه) در جاهای دیگه نیازمند کمی دقت است
  مثلا در تهران نباید در اتاق و جای گرم نگهداری کنید. باید در محل نورگیر ولی بدور از گرمایش زیاد باشد
  مثلا راه پله یا پیلوت یا پارکینگی که دمای شبانه زیر صفر درجه نرود ولی روشنایی بسیار خوبی داشته باشد
  و برف هم روش نباره.

 11. نگار گفت:

  سلام
  ازالیا من برگهاش حالت شل شدگی داره اما زرد نشده هر سه روز بهش اب میدم مشکلش چیه؟

 12. از گرمای خشک خوشش نمی‌آید. در تابستان زیر درخت سایه‌انداز با رطوبت زیاد و دمای متوسط بهتر آداپته میشود

 13. farshad گفت:

  سلام خسته نباشید دستتون ذرد نکنه بابت سایت خوبتون . من این گیاه رو یه سالی هست دارم و از شمال خریدم البته و به تهران آوردم و در آپارتمان گذاشتم . پارسال هم تابستان همه برگهایش با شروع تابستان ریخت فکر کردم خشک شئ بعد دوباره درآمد امسال هم از اول تابستان ریخت همه برگهاش میخوام بدونم مشکلش چیه ؟ و آیا مشکلی واسش پیش میاد بازم درمیاد یا نه ؟ به هرحال باید چیکارش کنم . ممنون

 14. پریسا همتی گفت:

  لطفا” در مورد تکثیر خرزهره بیشتر توضیح دهید . آیا می توان از گیاهی که خود گل دارد در تابستان قلمه گرفت ؟چگونگی آن را توضیح دهید و میشود قلمه گرفته شده دارای گل باشد یا نه ؟ مرا سریعا” راهنمایی کنید . از لطف شما متشکرم.

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *