Strelitzia مرغ بهشتی

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

Strelitzia_reginae
پرنده بهشتی یا مرغ بهشتی
مشخصات: اسم علمی پرنده بهشتی Strelitzia reginae ، از خانواده Musaceae می‌باشد. این جنس دارای 5 گونه از گیاهان علفی همیشه سبز دائمی است. گونه مورد نظر بومی جنوب آفریقا بوده و ارتفاع آن به حدود یك متر می‌رسد.این گونه دارای برگهای سبز نسبتا روشن و تخم مرغی شكل است. گلآذین این گیاه به طول 15 سانتی متر در بهار، در انتهای ساقه‌ای به طول یك متر به وجود می آید. گل آذین شامل اسپات سبز بار گه های ارغوانی و قایق مانند است كه از آن گلهای نارنجی و آبی رنگ خارج می‌شوند. درجه حرارت زمستان، برای این گیاه باید حدود 10 درجه سانتیگراد باشد.

مراقبت: پرنده بهشتی به نور متوسط تا زیاد، بالای محیط، خاك همیشه خیس رطوبت 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 2 گرم در لیتر، هرهفته یكبار، از فروردین تا مهرماه، مصرف نمود.

خاک: خاك مغذی و كمی ماسه برای پرورش گیاه پرنده بهشتی مطلوب و مناسب است.

ازدیاد: تكثیر پرنده بهشتی نیاز به هنرمندی و صبر زیادی دارد. بذرهای این گیاه به رنگ قهوهای بوده و توده ای از كركهای نارنجی دارد. تكثیر بذرها در دستگاه تكثیر كننده، در دمای ثابت 24 درجه سانتیگراد، 6 ماه طول خواهد كشید.وقتی جوانه ها رشد كرده و بزرگ شدند، می توانید آنها را جابجا كنید و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت بكارید. این گیاه را در اواسط تا اواخر بهار با روش تقسیم بوته هم می توان تكثیر كرد. ابتدا خاك را مرطوب كنید و گیاه را از گلدان خارج نمایید با دقت هر گیاه جدیدی را كه حداقل 3 یا 4 برگ داشته باشد، از گیاه مادری جدا كنید. و در ریشه دهی صورت بگیرد. گلدانهای جدید را در دمای 20 درجه سانتیگراد و نور مناسب، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید و خاك را نسبتا مرطوب نگهدارید.

برچسب: , , , , , ,

4 دیدگاه

 1. هادی -مراغه گفت:

  با تشکر از سایت قشنگتون مرغ بهشتی من برگهایش جمع شده ولی هرچند وقت یک برگ تازه در می آره در ضمن گل نمی ده

 2. افشین ساعتی گفت:

  مرغ بهشتی من گل های بسیار زیبا دارد.thanks

 3. جایی ندیدم بفروشند

 4. خوش خلق گفت:

  با سلام
  ازکجا میتوانم بذرمرغ بهشتی راتهیه کنم؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *