نور محل رشد گیاهان

سپتامبر 26th, 2009 | اطلاعات و لوازم جانبی باغبانی

عامل كلیدی دیگری كه در تكثیر گیاهانی سالم و شاداب اهمیت دارد، نور است. امكان رشد گیاهان بدون نور وجود ندارد. عموما گفته می شود كه نیاز نوری قلمه گیاهان در حال تكثیر نسبت به گیاهی كه در حالت عادی رشد است یكسان است، اما شاید نیاز نوری قلمه ها تا حدودی كمتر باشد. بنابراین، آگاهی از میزان نور مورد نیاز گیاه بسیار مهم است. سعی كنید میزان نور مورد نیاز برای هر نوع گیاه را فراهم آورید.

بعنوان مثال گیاهی مانند كروتون یا كدیائوم، نسبت به مارانتا به نور بسیار بیشتری نیاز دارد. البته نور زیاد حتی در مورد گیاهانی كه به طور طبیعی نیاز نوری بالا دارند، به این معنا نیست كه گیاه رادر معرض تابش مستقیم نورخورشید قرار دهیم، زیرا نور مستقیم باعث سوختگی برگهای قلمه های جوان می شود.

اگر در منزل حمامی با گرمای مناسب ونور كافی دارید، میتواند مكان مناسبی برای تكثیر گیاهان باشد، اما حمام سرد و تاریك برای این عمل مناسب نیست. نبودن نور كافی باعث ضعیف و علفی شدن قلمه ها می شود و گیاهانی كه ساقه های نازك و ضعیف دارند، هرگز نمی توانند به گیاهی سالم و شاداب مانند پایه مادری تبدیل شوند.

2 دیدگاه

  1. Mehdi Hakimi گفت:

    حجم زیادی از گیاه از آب تشکیل میشود. برای اطلاعات بیشتر به کتابهای فیزیولوژی گیاهی مانند کتاب زایتگر مراجعه فرمایید

  2. ladan nakhaie گفت:

    سلام من یک پژوهشگر فیزیک هستم در حال حاضر مشغول به تحقیق در زمینه مشترک فیزیک و گیاهشناسی هستم و سوالی برایم مطرح است که بدنبال پاسخ آن هستم ،
    آیا جرم گیاه پس از رشد در یک بازه زمانی بیشتر از جرم مواد غذایی است که مصرف کرده ؟
    اگر در زمینه می توانید من را راهنمایی کنید از کمکتان ممنون میشوم .

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *