Aloe نوعی صبر

سپتامبر 26th, 2009 | کاکتوس, گیاهان فضای باز تابستانه, گیاهان گوشتی

aloe.variegata
نوعی صبر
مشخصات: اسم علمی صبر زردAloe variegate و از خانوده Liliaceae میباشد. این گیاه بومی ناتال بوده و گیاهی است آبدار و گوشتی به ارتفاع 30 سانتیمتر و برگهای ضخیم و نیزه ای به طول 12 سانتیمتر كه دارای نوارهای سفید و سبز تیره عرضی میباشد. معمولا این گیاه در اطاقهای كم رطوبت به خوبی رشد می كند . لبه برگهای آن دندانه دارد است و گلهایی به رنگ نارنجی روشن، به شكل گل آذین و به طول 30 سانتیمتر دارد، این گلها در اوائل بهار ظاهر می شوند. صبرزرد نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و نیز نباید قطرات آب روی برگهای آن ریخته شود زیرا باعث پوسیدگی گیاه می شود. همچنین نیاز آب دادن زیاد در زمستان باید خودداری كرد.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط تا شدید ، هوای معتدل، آبیاری كم، رطوبت نسبی كم و خاك قلیایی احتیاج دارد.

كود: كود مورد نیاز است را هر دو هفته یكبار به مقدار 3 گرم در لیتر از اسفند تا آبان ماه استفاده می‌كنند.

خاك: مخلوطی از یك قسمت خاك برگ و دو قسمت ماسه، خاك مطلوبی برای رشد گیاه فراهم می نماید.

ازدياد: صبر زرد پا جوشهای زیبایی را در كنار پایه مادری تولید می كند كه بهترین روش برای تكثیر آن است. این گیاه را در اواخر بهار یا اوایل تابستان ، زمانی كه پاجوشهایی را تولید كرده از گلدان بیرون آورید و پاجوشهایی را كه شروع به تشكیل فرم روزت نموده اند به آرامی از پایه مادری جا كنید دقت كنید ساقه را نشكنید و پا جوشها همراه با ریشه زیاد جدا كنید. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست مخصوص گیاهان گوشتی بكارید و در نور مناسب دهید تا ریشه دهی انجام شود. دما را 18 تا 20 درجه سانتیگراد و خاك را نسبتا مرطوب نگاه دارید. به یاد داشته باشید پا جوشهای بزرگتر با سرعت بیشتری نسبت به پا جوش های كوچك ریشه می دهند.

برچسب: , , ,

5 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  برای رشد شرایط بهینه گیاه باید تامین بشه
  نور عالی خاک ماسه‌ای مخلوط با کود گیاهی یا حیوانی و آبیاری متوسط و کم
  دما هم باید خوب باشه

 2. parisa گفت:

  سلام.وقت به خیر
  من از این گیاه دارم ولی حدود 1.5ساله که اصلا رشد نکرده(از زمانی که گرفتم).نور کافی و آبیاری هفته ای 1بار در زمستان را دارد.نه تنها برگ اضافه نمی کنه بلکه برگهاشم بلند یا خراب نمی شن.لطفا برای رشدش راهنماییم کنید

 3. گلناز گفت:

  مرسی خیلی مفید واقع شد

 4. Anonymous به:
  آلوئه ورا با برگ تکثیر پیدا نمیکند.
  پاجوشها در صورت وجود شرایط محیطی مطلوب ظاهر میشوند و زمان قابل تخمین نیست.
  ولی سرعت پاجوش زایی در گلخانه زیاد و قابل قبول است.
  آلوئه ورا گیاهی گرمسیری است و زیرصفر را تحمل نمیکند

 5. ناشناس گفت:

  با سلام بنظر شما آیا ممکنه با استفاده از قلمه برگ هم آلوئه را تکثیر کرد؟ اگر جواب مثبت است آیا به مدت زمان بیشتری از بقیه روشها نیاز دارد؟ حدودا چه مدت لازمه؟اگر با پاجوش یا بذر تکثیر کنیم چقدر زمان میبرد؟ آلوئه چند درجه زیر صفر را تحمل می کند؟متشکرم

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *