شیشه شور (Callistemon)

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز
عکس گل شیشه شور

عکس گل شیشه شور

 کمی بیشتر درباره گیاه شیشه شور یا بطری شور یا كالیسمان

گیاه شیشه شور با اسم علمی گیاه بطری شور Callistemon citrinus ، از خانواده Myrtaceae است. این جنس دارای 35 گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است كه به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند. اغلب گونه های این گیاه به علت زیبایی گل های آن كه به رنگ قرمز و برس مانند می‌باشند، كشت می‌شوند. ارتفاع گونه Citrinus به بیش از 2 متر می رسد. گسترش آن در حدود 1 تا 5/1 تر است . این درختچه دارای برگ‌های سبز متمایل به خاكستری بوده و شكل برگ های آن به صورت خطی یا نیزه‌ای است. گل های بسیار زیاد شیشه شور با پرچم طویل قرمز رنگ به صورت گل آذین سنبله ظاهر می شود كه در انتها به دسته ای از برگ‌ها ختم می‌گردد.

فصل رویش گل شیشه شور

گل های كالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می‌شوند. این گیاه را هنگام تابستان خارج از آپارتمان هم می‌توان پرورش داد. اما در زمستان باید درگلخانه خنك نگهداری شود.

شرایط نگهداری گل شیشه شور

این گیاه برای ماندگاری و رشد بیشتر به شرایط زیر نیاز دارد:

 • نور متوسط تا زیاد
 • هوای خنك
 • آبیاری متوسط
 • رطوبت هوای 50 تا 70 درصد
 • خاك كمی اسیدی
گل شیشه شور بنفش

گل شیشه شور بنفش

نحوه كود دهی مناسب گیاه بطری شور 

كود مورد نیاز گیاه شیشه شور را می‌توان به میزان یک گرم کود کامل NPK در لیتر، هر هفته یكبار، از فروردین تا آبان ماه، مورد استفاده قرار داد.

خاك مناسب گیاه شیشه شور

خاک مناسب کالیسمان مخلوطی از خاك برگ، كود دامی پوسیده، تورب و ماسه است این مخلوط، ترکیب خاكی مطلوبی برای رشد و نمو گیاه بطری شور است.

گل شیشه شور زرد

گل شیشه شور زرد

روش تکثیر گیاه شیشه شور

اغلب این گیاه با روش کاشت بذر تکثیر میشود ولی به دو روش قلمه زدن گل شیشه شور امکان پذیر است. نکته مهم این است که این گیاه را باید از اواخر بهار تا اوایل تابستان تكثیر کنید.

روش اول: بهترین روش قلمه زدن درخت شیشه شور، با یك چاقوی تیز است. قلمه های انتهایی ساقه را به طول 8 تا 10 سانتیمتر از گیاه جدا كنید.

روش دوم: می توانید زمانی كه جوانه ها خیلی بلند نشده‌اند، آنها را محكم با دست بگیرید و به سمت پایین خم كنید و آن را همراه پاشنه یعنی قسمتی از ساقه اصلی كه به جوانه متصل است، بشكنید و از آن برای قلمه زدن استفاده کنید.

در هر دو روش از قلمه زدن گل شیشه شور، دقت داشته باشید که قلمه ها بدون گل باشند. آنگاه انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و درگلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست مخصوص بذرو قلمه ، بكارید. حال باید قلمه های جدا شده گیاه شیشه شور را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید.

پس از دو ماه ، كه ریشه دهی انجام شد، كیسه پلاستیكی را بردارید تا گیاه در محیط طبیعی رشد كند. بعد از سه تا چهار ماه گیاه رابه گلدانی با قطر دهانه 13 تا 18 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل كنید.

گل درخت شیشه شور

گل درخت شیشه شور

انواع درخت شیشه شور

کالیسمان یا شیشه شور به صورت درختچه کوچک معمولا در مناطق معتدله گرم مانند شمال ایران در فضای آزاد کاشته میشود، در سایر نقاط ایران میتوان به صورت گیاه خانگی یا برای محیطهای اداری و فروشگاهی از این گیاه استفاده میکنند.

انواع گل شیشه شور

شیشه شور معمولا به صورت رنگ قرمز در ایران رایج است و سایر رنگهای آن به ندرت در بازار مشاهده میشود

علت خشک شدن درخت شیشه شور

این درختچه ممکن است در اثر بیماریهای قارچی ریشه یا برگ دچار مشکل شود. بی آبی، خشکی هوا، گرمای محیط در زمستان میتواند به خشک شدن گیاه منجر شود

خواص گل شیشه شور

از نظر کشاورزی نوعی علف کش طبیعی از ریشه های درخت شیشه شور استخراج میشود

The herbicide Mesotrione

هرس درخت شیشه شور

اصولا گیاه به هرس زیادی نیاز ندارد ولی معمولا بلافاصله بعد از پایان گلدهی شاخه ها را هرس میکنند.

برچسب: , ,

2 دیدگاه

 1. به آقای علی:
  نه 2-4-دی بیشتر یک علف کش است و به عنوان هورمون در ریشه زایی استفاده نمیشود (مگر در آزمایشگاهها برای کشت بافت)
  در بازار هورمونهای ریشه زایی به هورمون اکسین معروفند و بیشتر
  IBA ایندول بوتریک اسید
  IAA ایندول استیک اسید
  هستند.

 2. علی گفت:

  منظورتان از هورمون ریشه زایی دقیقا چه هورمونی است؟
  2-4 ,d
  Iaa
  جیبرلین؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *