Geraniumبذر شمعدانی پاکوتاه پرگل

بهمن 7م, 1390 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها

خوشبختانه در بهار سال 90 شمعدانی‌های هلندی پاکوتاه (در رنگهای مختلف تا 15 رنگ و طرح) در گلستان علی عرضه کردیم و بسیار مورد توجه همشهریان محترم ما قرار گرفت. دوستان و مشتریان محترم ما در شهرهای دیگر هم خواستار این شمعدانی‌ها بودند. و چون ارسال گیاه کامل، سخت است و تقریبا عملی نیست. با بذرهای این شمعدانیها در خدمت هموطنان گرامی در سراسر ایران هستیم.

بذرهای حاضر تولید شرکت سینجنتا-گولدسمیت است که چند سال گذشته در اثر ادغام دو شرکت بزرگ رقیب سینجنتا و گولدسمیت بوجود آمد و امروز یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدکننده بذر جهان است. ذخایر ژنتیک این شرکت یکی از مهم‌ترین و بزرگترین بانکهای ژن گیاهان زینتی در جهان است.

رقم شمعدانی حاضر از نوع MAVERICK این شرکت واریته F1 از Pelargonium x hortorum است که در حدود 15 طرح و رنگ گل دارد. ما برای شروع از نوع میکس آن آغاز کردیم و بسته‌های بزرگ بذر را در بسته‌های کوچک بسته‌بندی میکنیم که هر بسته دارای 5 عدد بذر است. و چون بسته مادری مخلوطی از رنگهای مختلف بوده‌است. دقیقا مشخص نیست که در بسته‌های کوچک چه رنگهایی موجود باشد. رنگهای گلهای حاصل شده در واقع تصادفی و یکی از این 15 رنگ خواهد بود.

Maverick Mix

مزیت رقم ماوریک این است که:

 • سریع به گلدهی میرسد (12 تا 15 هفته)
 • دایم-گل است و تقریبا در شرایط مساعد بدون گل نمی‌ماند و همیشه گلدار است.
 • هر بوته میتواند 15 تا 20 شاخه گلدهنده تولید بکند. (در شرایط ایده‌آل – و در خانه  3 تا 5 شاخه گل معمول است)
 • برای  گلدان و سبدآویز و باغچه کاملا مناسب است. (ما در سبدهای فلزی و گلدانی پلاستیکی آویز Teku نتایج بسیار خوبی گرفتیم)
 • پاکوتاه بوده و ارتفاعی حدود 40 سانتی‌متر دارد.
 • رنگهای جذاب و گلهای درشتی تولید میکند.
 • حداقل 90درصد بذور جوانه‌زنی میکنند.

رنگها و مشخصات این بذر در کاتالوگ 2012 سینجنتا

برای تصویر بزرگتر روی عکس کلیک بفرمایید

اطلاعات لازم برای کاشت بذر

نور: برای جوانه‌زنی بذرها نیاز زیادی به نور وجود ندارد. ولی پس از رشد و 4 برگ شدن گیاه. نور کافی مورد نیاز است. اصولا شمعدانی گیاهی نوردوست و عاشق آفتاب است و اگر نور کافی باشد در گل‌افشانی دریغ نخواهدکرد.

دما: دمای مطلوب برای جوانه‌زنی حدود 24 درجه است. در دمای بیشتر ممکن است گیاهان زیادی علفی بشوند و در دمای کمتر سرعت جوانه‌زنی کمتر میشود. پس از رشد و جابجا کردن گیاه به گلدان یا محل اصلی دمای محیط میتواند پایینتر باشد.

بحث دما در مورد گیاه بالغ و جوانه‌حاصل از بذر کاملا متفاوت است. گیاهچه جوان کاملا حساس به دما است در حالی که گیاه بالغ و فرضا یکساله، تا دمای نزدیک به صفر درجه زمستان را در مدتهای کوتاه خوب تحمل میکند. و در زمستان در محلهای خنک (حدود دمای شبانه 10 -15 درجه) و کاملا آفتابگیر بهترین نتیجه را میدهد. در حالیکه گیاه بالغ در دمای 20-25 درجه و نور کامل ممکن است تحلیل برود گیاهچه جوان بهترین رشد را در چنین دمایی خواهد داشت.

رطوبت هوا: در ابتدای کاشت بذر رطوبت لازم برای بذر حدود 100درصد است ولی وقتی گیاه رشد کرد و به 4 برگ رسید بین 40 تا 70درصد رطوبت مطلوب گیاه خواهد بود.

pH: اسیدیته مطلوب بستر در حدود 6.5 و نزدیک به خنثی با EC 1-2

جنس بستر: ما ترکیب 50 به 50 کوکوپیت و پیت ماس را پیشنهاد میکنیم.

عمق کاشت: تقریبا صفر. در واقع روی بذرها را با بستر نمیپوشانید. بلکه به عنوان محافظت از اینکه آب بذرها را نشوید یا گم نشوند. پس از اینکه بستر را خیس کردید بذر را روی سطح بستر قرار میدهید و روی گلدان یا سینی کشت را با یک پارچه نازک یا لایه‌ای نازک – یک تا دو میلی متر – از پرلیت دانه‌ریز یا ورمیکولیت معدنی دانه ریز پوشش میدهید. همانطور که عرض کردم هدف از این پوشش محافظت از بذر و حفظ رطوبت محیط است. (گلکاران قدیمی برای پوشش دادن بذر از نایلون سیاه نازک هم استفاده میکنند. به این ترتیب به بذر نور آفتاب نمیخورد، رطوبت زیر نایلون بالا میرود، دما هم حفظ میشود)

کودیاری: پس از رشد گیاه و رسیدن به 4 برگ (4-5 هفته بعد از کاشت بذر در شرایط ایده‌آل) میتوان از کودهای بالانس شده که حاوی کلسیم نیز باشند استفاده کرد. ما در گلستان علی از کریستالون 18+18+18+3+میکرو استفاده میکنیم. نکته فنی در مورد شمعدانی حساسیت آن به آمونیوم است و بهتراست از کودهای نیتروژن‌دار بر پایه آمونیوم در مورد شمعدانی استفاده نشود.

راهنمای کاشت رقمهای مختلف شمعدانی در کاتالوگ سینجنتا

برای تصویر بزرگتر کلیک بفرمایید

 

اطلاعات محصول

سفارش شما را به هر تعداد (حتی یک بسته) با پست پیشتاز به سراسر ایران بزرگ ارسال میکنیم و در خدمت هموطنان گرامی هستیم.

لطفا برای سفارش و طی روند خرید به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید.

(ما بذر شمعدانی را برای  شروع انتخاب کردیم. و تقاضا میکنیم پیشنهادهای احتمالی در مورد عرضه بذرهای هلندی – در بسته‌های کوچک برای باغبانی خانگی – را به ما اطلاع بدهید تا در آینده برای عرضه بذرهای پرطرفدار اقدام کنیم. مشاهده لیست بذور سینجنتا – صفحه کاتالوگهای سینجنتا)

قیمتها

لینکنام بذرتصویرقیمتوضعیت انبارکد
توضیحبذر شمعدانی پاکوتاه هلندی
رقم Maverick
بسته پنج عددی
هر بسته 4000 تومان
موجود استMaverick
توضیحبذر فلفل زینتیبسته پنج عددی
هر بسته 4000 تومان
موجود استPepper
توضیحبذر پریوشبسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استVinca
توضیحبذر سلویبسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استSalvia
توضیحبذر گل حنابسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استImpa
توضیحبذر گل بگونیا پرپر بسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود است
GoGo
توضیحبذر گازانیابسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استGazania
توضیحبذر گل گوشی
نامهای دیگر: کفشک، کیفی، گوشواره
Calceolaria integrifolia
مخلوط سه رنگ زرد + قرمز + نارنجی
بسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استPita
توضیحبذر گل اطلسی پرپر
(اطلسی صدبرگ)
مخلوط 6 رنگ
بسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استDuo
توضیحبذر گل حسن یوسف
مخلوط 5 رنگ
بسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استMosaic
توضیحبذر هایپوستس
(گل سنگ، گل خالدار)
مخلوط 4 رنگ
بسته پنج عددی
هر بسته 3000 تومان
موجود استSplash
راهنمای کاشت بذرها
برچسب: , , , , , , ,

48 دیدگاه

 1. کسری :

  سلام و خسته نباشید . بالاخره بذر های جدید که بهار کاشت رو دارید عرضه میکنید . ممنون میشم سریعتر و انواع بذر های جدید رو در سایت برای فروش قرار دهید برای بهار.
  یک سوال داشتم . اونطوری که متن رو خوندم این گل برای باغچه های شمال ایران(مازندران) بسیار خوب میتواند گل بدهد . من قصد خرید دارم . اسفند ماه بکارم بدر ها مشکلی نیست؟(هوای آن موقع حدود 12 درجه بالای صفر است)

  • بستگی به زمستان دارد. اگر یخ بندانهای سال 84 تکرار نشود بله گزینه کاملا مناسبی است
   کاشت بذر در محیط مناسب در تمام سال امکان پذیر است

 2. محمدرضا زنگی :

  سلام آیا قلمه های گل رز هلندی هم شرکت شما می تواند وارد کند؟ آیا در صورت وارد کردن، برای ارسال به شهرستان هم خواهید داشت؟

  • نه متاسفانه ما به صورت قلمه وارداتی فعالیتی فعلا نداریم.
   رزهای بسیار اعلاء و خوب (پیوندی و قلمه‌ای) به صورت گلدانی در گلستان علی عرضه میشوند که معمولا از اردیبهشت تا شهریور هرسال موجود است.

 3. فرزاد :

  جناب آقای حکیمی
  باسلام
  پیشنهاد می شود که عرضه محصول بعدیتان اطلسی هلندی باشد،بدلیل تنوع رنگ وهمچنین مساعد بودن آن برای رشد در خاک معمولی و هر نوع آب وهوایی ، البته کاتولوهای مربوطه را که نگاه کردم ظاهرا فقط اطلسی های تک رنگ را نمایش داده بود،آیا اطلسی های ابلق(با رگه های صورتی وسفید)را که بسیار فریبنده می باشند می توانید در فروش بعدیتان عرضه کنید؟

 4. محمدرضا زنگی :

  بذر گل آنمون Ranunculus برای کشت در گلدان مناسب است تنوع رنگی خوبی هم دارد اگه امکان دارد بذر آن را هم برای فروش عرضه کنید

 5. امیر :

  میخواستم بپرسم امکانش هست این نوع شمعدانی رو از طریق قلمه تکثیر کرد و اینکه کیفیت گیاه بدست آمده مشابه گیاه مادری میشه یا چه تغییری خواهد کرد ؟

 6. امیر :

  پامچال رو اگه عرضه کنید ممنون میشم

 7. Anonymous :

  سلام
  این شمعدانی آیا برای آب و هوای شیراز(گرم و خشک) مناسب است؟

 8. محمدرضا زنگی :

  گیاه شمعدانی چند ساله می باشد. آیا بذور شمعدانی عرضه شده نیز چند ساله است یا به دلیل حفظ حقوق معنوی شرکت هلندی بذور F1 شمعدانی های مذکور یک ساله اند و در سال دوم خشک می شوند؟

  • بله قربان شمعدانی چندساله است و این شمعدانیها هم همینطور هستند
   م که در چند سال گذشته با این بذرها مشکلی نداشته‌ایم و گیاهان بالغ را چندین سال میتوان حفظ کرد. شاید کلا 5 سال باشد که این رقم شمعدانیها وارد ایران شده‌اند. با قلمه هم خیلی خوب تکثیر میشوند.

 9. الیاس :

  با سلام و خسته نباشید بابت سایت بسیار خوب و مفیدی که دارین.
  اگه بذر شمعدانی بخریم، طریقه ی کاشت رو هم واسمون توضیح میدین؟
  اینکه چه جوری و در چه شرایطی بکاریم که حتما نتیجه بده،
  فصل کاشتش کی هست؟
  نمیشه داخل بسته پستی ، اموزش کاشت رو هم ارسال کنین؟
  متشکرم.

 10. فرنوش :

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب آقای حکیمی و همه دوستان علاقه مند به گا و گیاه
  2 روز هست که بذر شمعدانی پاکوتاه هلندی به دستم رسیده اما در مورد زمان کاشت آن اطلاعی ندارم خیلی ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

 11. PARVIN :

  با سلام از ارسال بموقع سفارشم متشکرم تبریزی

 12. افشین زمانی :

  سلام امروز بذرهای شمعدانی که از شما خریداری کردم در گلدان کاشتم. ممنون. بستر را خیس کردم و بذرها را پاچیدم و یک پارچه رویش کشیدم. آیا به بذرها آب بدهم؟ چند روز یک بار؟ ممنون

 13. معماریان :

  ایا الان زمان مناسبی برای کشت است….؟

 14. الیاس :

  سلام.مدتی قبل برای شمعدانی تو همین قسمت چندتا سوال پرسیدم.ولی جوابش نیومده.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  بیشتر زمان کاشت این بذر رو که از خودتون خریداری کردم رو میخواستم بدونم.
  واقعا از این سایت و فروشگاهتون راضی ام.خیلی جالب بود برام که تونستم از طریق اینجا این بذر رو خریداری کنم و با کیفیت عالی و بسته بندی خوب و … به دستم رسید.
  ممنون از محبتتون
  خدانگهدار

 15. شمس :

  با تشکر فراوان از ارسال سریع و 2 روزه بذر شمعدانی به شیراز

 16. حسین :

  بذر های Ranunculus هم خیلی خوب هست که در لیست همین سایت که لینک اون در بالا هست هم وجود داره البته هر ساله با گلدان گل فروشی ها می آورند و به اشتباه اسم گیاه را آنیمون میگویند که آنیمون برای کشور یونان هست و مانند شقایق چهار گل برگ دارد اما گیاه Ranunculus بسیار زیبا تر و جذابتر هست

  http://www.gardenoasis.co.uk/images/Flora_Direct/Ranuncules.jpg

  بد نیست به این صفحه هم سری بزنید که در مورد همین گیاه هست

  http://www.waynesthisandthat.com/ranunculuses.html

 17. فرازنده :

  با سلام
  چگونه میشود از شما بذر خریداری کنم ؟ چگونه می توانم گلخانه شما را ببینم ؟

 18. محمدرضا :

  چه زمانی طول میکشه تا شمعدانی از مرحله جوانه زنی به مرحله چهار برگی برسه؟ بهترین زمان انتقال گیاهچه های شمعدانی به گلدان اصلی چه موقع است؟

 19. کسری :

  ســلام . چند روز دیگر به شروع فصل بهار فصلی که برای کاشت بذر گل ها عالیست بیشتر نمانده است اما هنوز ارائه بذر گل های جدید خبری نیست!!! ممنون میشم واسه عید و اول بهار چند نوع جدید بذر داخل سایت برای فروش بگذارید…
  تشکر

 20. امین گواشیری پور :

  سلام خسته نباشید پس کی پیاز های لیلیوم می رسند از بقیه ی پیازهای گل هم خبری نشد مثل آمارلیس -ما بی صبرانه منتظریم .با تشکر خدانگهدار

 21. محمدرضازنگی :

  بذرهای شمعدانی شما قوه نامیه بسیار خوبی داشتند. بطوری که از 50 عدد بذر، 48 تای آنها سبز شده اند.ولی متاسفانه شمعدانی های رشد طولی زیادی دارند و با وجود دو برگه بودن(برگهای اولیه) بسیار ضعیف بوده و بعضی از آنها از ناحیه زیر برگها حلت لهیدگی و لزجی پیده کرده و این قسمت از گیاه جدا می شود. علت این موضوع بخاطر چیست؟

  • جناب دکتر زنگی با تشکر از لطف شما. به عرض میرساند که برای رشد بیشتر نیاز به نور بیشتری است. دما باید کمی کنترل شود و گیاهان یه چند هفته آداپته شدن نیاز دارند. 4 تا 5 هفته طول میکشد تا گیاه برای جابجایی آماده شود. اگر نور خیلی کم باشد ممکن است زیادی علفی بشوند.
   دمای شبانه مطلوب برای پس از کاشته شدن در گلدان 16 – 18 درجه در شب و در روز کمی بیشتر از این عدد است.
   آبیاری کمی کاهش می‌یابد و وقتی گلدان به سمت خشک شدن پیش رفتند آبیاری مجدد انجام میشود. گردش هوا در اطراف گلدانها به کاهش بیماریهای قارچی کمک میکند. گیاهچه‌های جوان را انواع بیماریهای قارچی و شته و تریپس تهدید میکند.

 22. بیتا کامرانی فرد :

  با سلام آیا لازمه 2 تا 3 هفته بعد از جوانه زنی شمعدانی، پای بوته ها خاک داد؟ احساس میکنم ریشه های شمعدانی روی خاک هستند

 23. م.ج.ه :

  سلام
  ببخشید می دونم به اینجا ربطی نداره ولی باید می پرسیدم
  من می خواهم روی سقف خونمون یه باغچه درست کنم
  فکرش رو که کردم دیدم باید اول چند لایه پلاستیک پهن کنم بعد یه چهارجوب فلزی بزنم تا بین کف با پلاستیک فاصله بیفتد و اگر آب زیاد دادم آب از روی پلاستیک سر خورده و خارج شود
  بعد روی چهارچوبم را چند لایه توری پلاستیکی بکشم و روی آن را سنگ ریزه(البته درشت)بریزم و بعد روی آن خاک+خاک برگ بریزم
  حالا سوالم اینه که 1-اصلا فکرم درست هست یا اشکالی بهش وارده؟
  2-آیا لازمه بین سنگ ریزه و خاک ماسه بریزم؟
  3-آیا لازم هست چیزهایی مثل کوکوپیت و پرلیت اضافه کنم؟
  4-حدودا برای گلهای تزئینی حداقل قطر خاکم باید چقدر باشه؟
  ممنون

 24. Anonymous :

  با سلام
  تعدادی گلدان شمعدانی دارم که در حال گل دادن هستند. ولی فقط گلهای اول قوی و پر غنچه هستند و
  تعداد غنچه های بعدی کمتر هست . میخواستم بدونم دوره کود دهی و همچنین کود مورد نیاز شمعدانی برای داشتن گل های زیاد تر چیه؟ همچنین سایز برگها کوچکتر شده و تراکمشون بیشتر یعنی اینکه ساقه برگ میاره ولی خیلی رشد طولی نداره.(فاصله دوتا برگ از هم خیلی کمه) که فکر میکنم به خاطر آفتاب شدیده.
  با تشکر

 25. محمد :

  سلام ، آیا شمعدانی نسبت به دمای زیر صفر(تا 7 درجه) مقاوم است ؟؟

  • نه. بسته به شرایط رطوبتی و دمایی تا نزدیک صفر درجه مقاوم است به شرطی که برف روی آن ننشیند و رطوبت هوا هم بالا باشد شاید چند درجه پایینتر. ولی نه به طور طولانی مدت. در حد چند دقیقه تا چند ساعت در روز. مثل آب و هوای گیلان و مازندران. که در زمستان لازم نیست شمعدانیها را به محل گرم ببرند. در تراسی که سقف دارد و برف و باران سرد بهش نمیخورد زنده میماند.

 26. فردین کارگری :

  با سلام میخواستم بپرسم بعد از اینکه بذرها رشد کرد حتما باید نشاء رو به جای دیگه منتقل کرد یا نه؟

  • بستگی به کیفیت خاک و تعداد گیاهچه در گلدان دارد
   اگر کیفیت خاک خوب است و در هر گلدان یک بذر کاشته اید، آنوقت نیازی به واکاری نیست

 27. امیر :

  سلام
  جناب حکیمی کاش یک آموزش کامل و جامع برای کاشت این بذر در وب سایت قرار میدادید چون برای من که هیچ سر رشته ای از این کار ها ندارم اصلا شدنی نیست برای مثال من اصلا از دو بند زیر هیچی سر در نمیارم :

  pH: اسیدیته مطلوب بستر در حدود ۶.۵ و نزدیک به خنثی با EC 1-2 (این شرایط رو چطوری باید به وجود آوور و چطوری اندازه گیری کرد ؟)

  جنس بستر: ما ترکیب ۵۰ به ۵۰ کوکوپیت و پیت ماس را پیشنهاد میکنیم. (کوکوپیت و پیت ماس اصلا چی هستن ؟)

  یا نمیدانم تو هر گلدان یا سینی چند عدد بذر بریزم ؟

  و یا برای مرحله بعد از 4 برگ شدن بذر، این گیاه 4 برگ رو از ریشه در بیاریم و در یک گلدان دیگه که با کریستالون ۱۸+۱۸+۱۸+۳+میکرو پر شده بکاریم ؟ (این کریستالون ۱۸+۱۸+۱۸+۳+میکرو خودش یک جور خاکه یا کوده ؟)

  • :))

   ما یک بخش اصطلاحات داریم که برخی از این موارد را توضیح داده است.
   http://www.golestan-ali.com/category/glossary-terms/

   pH که یک اصطلاح شیمیایی است و در مدرسه آموزش میدهند. برای اندازه گیری آن به وسیله‌ای به نام پی‌اج متر نیاز است
   که در منزل لازم نیست
   روی اغلب بسته‌بندیهای بسترهای کشت مینویسد که پی‌اچ محیط چند است.
   و امروزه اغلب در محدوده مناسب ( کمی اسیدی و نزدیک به خنثی) بسته بندی میشوند

   در مورد شوری یک اصطلاح باغبانی است و میگوید نمکهای موجود در بستر باید از عددی بالاتر نباشد. واحدش دسی زیمنس بر متر است معمولا چند واحد دیگر هم دارد.
   مثلا در مورد دراسیناهای قرمز عدد تحمل شوری 4 است. اگر خاک بیش از آن شور شود گیاهان میسوزند

   هر گیاه بالغ شمعدانی به خاکی در حدود سه لیتر و بیشتر نیاز دارد. شما بذرهاتان را آنگونه تنظیم کنید که وقتی گیاه بزرگ شد (شش ماهه شد) حداقل سه لیتر بستر در اختیار داشته باشد.

   توضیحات کودها هم واضح هستند
   کودها به صورت محلول استفاده میشوند. یک گرم از کود در یک لیتر آب حل میشود و ماهانه یکبار به گلدانها داده میشود.

   موفق باشید

 28. پروین :

  با سلام و خسته نباشید
  ایا میتوتن بذر گل شمعدانی را الان که هوا گرم است کاشت در ضمن در هوای آزد؟

 29. پروین :

  با سلام
  آیا می توانم روی بذر را کمی خاک بریزم؟مشکلی پیش نمی آید؟آیا مانع جوانه زنی نمی شود؟

  • چون بذرها ریز هستند نباید پوشانده شوند. مگر با بستر خیلی خیلی سبک مانند کوکوپیت. آنهم یک میلی متر بیشتر نباشد.
   در کل بهتر است پوشانده نشوند. بلکه روی گلدان یک نایلون بکشید تا شبیه گلخانه ای کوچک شود

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>