Geraniumبذر شمعدانی پاکوتاه پرگل

ژانویه 27th, 2012 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها

خوشبختانه در بهار سال 90 شمعدانی‌های هلندی پاکوتاه (در رنگهای مختلف تا 15 رنگ و طرح) در گلستان علی عرضه کردیم و بسیار مورد توجه همشهریان محترم ما قرار گرفت. دوستان و مشتریان محترم ما در شهرهای دیگر هم خواستار این شمعدانی‌ها بودند. و چون ارسال گیاه کامل، سخت است و تقریبا عملی نیست. با بذرهای این شمعدانیها در خدمت هموطنان گرامی در سراسر ایران هستیم.

بذرهای حاضر تولید شرکت سینجنتا-گولدسمیت است که چند سال گذشته در اثر ادغام دو شرکت بزرگ رقیب سینجنتا و گولدسمیت بوجود آمد و امروز یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدکننده بذر جهان است. ذخایر ژنتیک این شرکت یکی از مهم‌ترین و بزرگترین بانکهای ژن گیاهان زینتی در جهان است.

رقم شمعدانی حاضر از نوع MAVERICK این شرکت واریته F1 از Pelargonium x hortorum است که در حدود 15 طرح و رنگ گل دارد. ما برای شروع از نوع میکس آن آغاز کردیم و بسته‌های بزرگ بذر را در بسته‌های کوچک بسته‌بندی میکنیم که هر بسته دارای 5 عدد بذر است. و چون بسته مادری مخلوطی از رنگهای مختلف بوده‌است. دقیقا مشخص نیست که در بسته‌های کوچک چه رنگهایی موجود باشد. رنگهای گلهای حاصل شده در واقع تصادفی و یکی از این 15 رنگ خواهد بود.

Maverick Mix

مزیت رقم ماوریک این است که:

  • سریع به گلدهی میرسد (12 تا 15 هفته)
  • دایم-گل است و تقریبا در شرایط مساعد بدون گل نمی‌ماند و همیشه گلدار است.
  • هر بوته میتواند 15 تا 20 شاخه گلدهنده تولید بکند. (در شرایط ایده‌آل – و در خانه  3 تا 5 شاخه گل معمول است)
  • برای  گلدان و سبدآویز و باغچه کاملا مناسب است. (ما در سبدهای فلزی و گلدانی پلاستیکی آویز Teku نتایج بسیار خوبی گرفتیم)
  • پاکوتاه بوده و ارتفاعی حدود 40 سانتی‌متر دارد.
  • رنگهای جذاب و گلهای درشتی تولید میکند.
  • حداقل 90درصد بذور جوانه‌زنی میکنند.

رنگها و مشخصات این بذر در کاتالوگ 2012 سینجنتا

برای تصویر بزرگتر روی عکس کلیک بفرمایید

اطلاعات لازم برای کاشت بذر

نور: برای جوانه‌زنی بذرها نیاز زیادی به نور وجود ندارد. ولی پس از رشد و 4 برگ شدن گیاه. نور کافی مورد نیاز است. اصولا شمعدانی گیاهی نوردوست و عاشق آفتاب است و اگر نور کافی باشد در گل‌افشانی دریغ نخواهدکرد.

دما: دمای مطلوب برای جوانه‌زنی حدود 24 درجه است. در دمای بیشتر ممکن است گیاهان زیادی علفی بشوند و در دمای کمتر سرعت جوانه‌زنی کمتر میشود. پس از رشد و جابجا کردن گیاه به گلدان یا محل اصلی دمای محیط میتواند پایینتر باشد.

بحث دما در مورد گیاه بالغ و جوانه‌حاصل از بذر کاملا متفاوت است. گیاهچه جوان کاملا حساس به دما است در حالی که گیاه بالغ و فرضا یکساله، تا دمای نزدیک به صفر درجه زمستان را در مدتهای کوتاه خوب تحمل میکند. و در زمستان در محلهای خنک (حدود دمای شبانه 10 -15 درجه) و کاملا آفتابگیر بهترین نتیجه را میدهد. در حالیکه گیاه بالغ در دمای 20-25 درجه و نور کامل ممکن است تحلیل برود گیاهچه جوان بهترین رشد را در چنین دمایی خواهد داشت.

رطوبت هوا: در ابتدای کاشت بذر رطوبت لازم برای بذر حدود 100درصد است ولی وقتی گیاه رشد کرد و به 4 برگ رسید بین 40 تا 70درصد رطوبت مطلوب گیاه خواهد بود.

pH: اسیدیته مطلوب بستر در حدود 6.5 و نزدیک به خنثی با EC 1-2

جنس بستر: ما ترکیب 50 به 50 کوکوپیت و پیت ماس را پیشنهاد میکنیم.

عمق کاشت: تقریبا صفر. در واقع روی بذرها را با بستر نمیپوشانید. بلکه به عنوان محافظت از اینکه آب بذرها را نشوید یا گم نشوند. پس از اینکه بستر را خیس کردید بذر را روی سطح بستر قرار میدهید و روی گلدان یا سینی کشت را با یک پارچه نازک یا لایه‌ای نازک – یک تا دو میلی متر – از پرلیت دانه‌ریز یا ورمیکولیت معدنی دانه ریز پوشش میدهید. همانطور که عرض کردم هدف از این پوشش محافظت از بذر و حفظ رطوبت محیط است. (گلکاران قدیمی برای پوشش دادن بذر از نایلون سیاه نازک هم استفاده میکنند. به این ترتیب به بذر نور آفتاب نمیخورد، رطوبت زیر نایلون بالا میرود، دما هم حفظ میشود)

کودیاری: پس از رشد گیاه و رسیدن به 4 برگ (4-5 هفته بعد از کاشت بذر در شرایط ایده‌آل) میتوان از کودهای بالانس شده که حاوی کلسیم نیز باشند استفاده کرد. ما در گلستان علی از کریستالون 18+18+18+3+میکرو استفاده میکنیم. نکته فنی در مورد شمعدانی حساسیت آن به آمونیوم است و بهتراست از کودهای نیتروژن‌دار بر پایه آمونیوم در مورد شمعدانی استفاده نشود.

راهنمای کاشت رقمهای مختلف شمعدانی در کاتالوگ سینجنتا

برای تصویر بزرگتر کلیک بفرمایید

 

اطلاعات محصول

سفارش شما را به هر تعداد (حتی یک بسته) با پست پیشتاز به سراسر ایران بزرگ ارسال میکنیم و در خدمت هموطنان گرامی هستیم.

لطفا برای سفارش و طی روند خرید به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید.

(ما بذر شمعدانی را برای  شروع انتخاب کردیم. و تقاضا میکنیم پیشنهادهای احتمالی در مورد عرضه بذرهای هلندی – در بسته‌های کوچک برای باغبانی خانگی – را به ما اطلاع بدهید تا در آینده برای عرضه بذرهای پرطرفدار اقدام کنیم. مشاهده لیست بذور سینجنتا – صفحه کاتالوگهای سینجنتا)

قیمتها

لینکنام بذرتصویرقیمتوضعیت انبارکد
توضیحبذر شمعدانی پاکوتاه هلندی
رقم Maverick
خرید مستقیم از فروشگاهدر فروشگاه مشاهده فرماییدشمعدانی
توضیحبذر فلفل زینتیخرید مستقیم از فروشگاه آنلایندر فروشگاه مشاهده فرماییدفلفل
توضیحبذر گل حسن یوسف
مخلوط 10رنگ
خرید مستقیم از فروشگاهنا موجوداستحسن یوسف
راهنمای کاشت بذرها
برچسب: , , , , , , ,

91 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.