Begonia tuberosa بگونیا پرپر – عروس صدبرگ

سپتامبر 18th, 2012 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

بگونیاها یکی از پرطرفدارترین گیاهان زینتی در بین گلکاران ایران و جهان هستند. تنوع بسیار زیاد در شکل برگ و رنگ گلها و گونه‌های خاص و متفاوت در بین بگونیاها باعث شده‌است که در سطح گسترده‌ای در جهان کاشته و نگهداری شوند. از اولین انواع بگونیاها که وارد ایران شده و گلهای صورتی و برگهای براق چرمی شکل دارد به نام «گل عروس» معروف شده‌است و سایر بگونیاها را هم نوعی از این گیاه برشمرده و عناوین مختلفی متشکل از کلمه عروس به آنها خطاب میکنند. مانند بگونیا پاکلاغی یا عروس پاکلاغی، بگونیا رکس یا عروس رکس، بگونیا پوست ماری یا عروس پوست ماری، بگونیا هندی یا عروس هندی و …

یکی از کارهای جالبی که متخصصات به‌نژادی روی این جنس از گیاهان انجام داده‌اند تولید انوع بگونیاهایی است که دارای گلهای پرپر هستند. در حالی که گیاهان قدیمی گلهای ساده و کم‌پر تولید میکردند این گونه‌های جدید گلهایی با گلبرگهای بیشتر شبیه گل رز تولید میکنند که باعث شده‌است بسیار پرطرفدار باشند. این گونه از بگونیاها گاهی به دلیل داشتن غده یا پیازمانند در محل طوقه گیاه به بگونیا پیازی نیز معروف هستند.

شرکت معظم سینجنتا-گولداسمیت واریته Go-Go‌ را معرفی کرده‌است که گلهای درشت، خوش رنگ و پرپر تولید میکند. سبزینه گیاه بسیار خوشرنگ و جذاب است. ودر باغچه‌کاری گلدان و سبدهای آویز و همچنین به عنوان گیاه خانگی و گلدان پشت پنجره استفاده میشود.

کاشت بذر:

جنس بستر نرم و مرطوب مانند ترکیب کوکوپیت+پیت ماس پیشنهاد میشود. در بگونیاها روی بذر را نمیپوشانند. (بستر را خیس میفرمایید بذر را روی بستر قرار میدهید و مختصری فشار میدهید تا به سطح تماس پیدا بکند. و بذر زیر بستر دفن نمیشود. روی سطح باقی میماند)
pH مطلوب بستر: 5.5-5.8 و EC زیر 0.75

نیاز نوری:

برای جوانه زنی بذر نور لازم است. و نباید بذرها را پوشاند. (وجود 100-1000 لوکس نور جوانه زنی را بهبود میبخشد)

بگونیا پرپر گیاهی روز بلند است و در شرایط طول روز بیش از 13.5 ساعت به گلدهی میرسد. در طول روز کمتر از 12 ساعت گیاه گلهای ساده و کم‌پر تولید کرده و اقدام به تولید Tuber (شکلی از پیاز گیاهان، غده گیاهی) میکند.

پس از رشد گیاه اگر در باغچه کاشته شود میباید از نور مشتقیم و شدید آفتاب حفاظت شود. ولی در خانه معمولا پشت پنجره‌ها جای مناسبی برای این گیاه است.

راهنمای کاشت تولید کننده – لطفا برای تصویر بزرگتر کلیک بفرمایید.

دما:

برای جوانه زنی بذر دمای 23 درجه ایده‌آل است. ولی بعد از رشد گیاهچه دما به  18-20 درجه کاهش پیدا میکند. و پس از رشد کامل گیاه دمای محیط عادی برای گیاه مناسب است.

رطوبت:

در ده روز اول کاشت بذر رطوبت بستر و محیط 100درصد مناسب است. پس از رشد گیاه نیز بگونیاها گیاهانی رطوبت دوست هستند و میباید بستر و هوای اطراف گیاه به نسبت مرطوبت باشد.

طول مدت رشد:

در شرایط ایده‌آل از کاشت بذر تا گلدهی 15- 18 هفته زمان میبرد.

نکته: در شرایط تجربی که گلکاران ایرانی داشته‌اند، جوانه‌زنی بذرها گاهی تا چندماه طول کشیده است. لذا توجه به این نکته بسیار مهم است و نباید به زودی ناامید شد.

مشکلات و بیماریها:

به بیماریهای قارچی مانند فیتیوم، ریزوکتونیا، بوتریتیس و … حساس است.

به آفات مکنده مانند شته‌ها، شپشکها و تریپس حساس است.

اطلاعات محصول

سفارش شما را به هر تعداد (حتی یک بسته) با پست پیشتاز به سراسر ایران بزرگ ارسال میکنیم و در خدمت هموطنان گرامی هستیم.
لطفا برای سفارش و طی روند خرید به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید.

قیمتها

لینکنام بذرتصویرقیمتوضعیت انبارکد
توضیحبذر شمعدانی پاکوتاه هلندی
رقم Maverick
خرید مستقیم از فروشگاهدر فروشگاه مشاهده فرماییدشمعدانی
توضیحبذر فلفل زینتیخرید مستقیم از فروشگاه آنلایندر فروشگاه مشاهده فرماییدفلفل
توضیحبذر گل حسن یوسف
مخلوط 10رنگ
خرید مستقیم از فروشگاهنا موجوداستحسن یوسف
راهنمای کاشت بذرها
برچسب: , , , , , , ,

10 دیدگاه

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.