صبر زرد یا آلوئه ورا (آلوورا) گیاه جادویی طبیعت

سپتامبر 30th, 2009 | اطلاعات و لوازم جانبی باغبانی, گیاهان دارویی

Golestan-ali-poster-vera-0
صبر زرد (آلوئه ورا) همچنین: آلوورا
Aloe Vera

صبر زرد(شاخ بزي) گياهي است علفي و چند ساله با برگ‌هاي ضخيم، گوشتي و دراز. حاشيه‌ برگ‌هاي آن کمي پيچ و خم‌دار و داراي تيغ است. گل‌هاي آن‌ به‌صورت خوشه‌اي زيبا در انتهاي محور ساقه گل‌دار و به رنگ سبز مايل به زرد قرار دارند.
قسمت مورد استفاده صبر زرد، شيرابه به دست آمده از برگ‌هاي گياه است که امکان دارد به صورت تازه غليظ(خميري) و يا خشک شده با رنگ‌هاي متفاوت زرد، زرد مايل به سبز، قهوه‌اي و يا قرمز مايل به سياه باشد.
در سال‌هاي اخير کشت صبر زرد، گونه‌ي Vera در ايران معمول گشته است. گرچه اين گياه با نقاط گرم و مرطوب سازگاري خوبي دارد، ولي در نقاط مختلف ايران کشت مي‌شود.

مهم‌ترين اثرات گزارش شده صبر زرد
ضد آلرژي ، ضد سرطان، ضد ميکروب، ضد قارچ، ضد ويروس، ضد آفتاب سوختگي، کاهش دهنده قند خون، مسهل، ضد کرم، ضد ورم، مرطوب کننده و نرم کننده، قاعده‌آور، ملين، مقوي معده و کبد.

تاريخچه
نقاشي‌هايي از صبر زرد، بر روي کنده‌کاري‌هاي ديوارهاي معابد مصري ديده شده است. اين معابد در هزاره چهارم قبل از ميلاد بنا شده است. صبر زرد را که “گياه جاودانگي” نام گرفته بود، به هنگام خاک سپاري، براي فراعنه هديه مي‌آوردند.
کتاب “The Egyptian Book of Remedies” (1500 سال قبل از ميلاد مسيح) از کاربرد صبر زرد در درمان عفونت‌ها، معالجه پوست و تهيه داروهاي ملين سخن گفته است. “ديسکوريد”(فيزيک‌دان يوناني)، در سال 74 پس از ميلاد، صبر زرد را جهت التيام زخم، جلوگيري از ريزش مو ، درمان زخم‌هاي دستگاه تناسلي، و معالجه همورئيد، مفيد دانست.
بازرگانان عرب، در قرن ششم بعد از ميلاد، اين گياه را به آسيا آوردند، و اسپانيايي‌ها آن را در قرن شانزدهم، از منطقه مديترانه به برّ جديد (World New) بردند. در عصر جديد (1930) مصرف کلينيکي صبر زرد به منظور درمان التهاب پوست ناشي از اشعه ايکس آغاز شد.

آگهی آلوئه ورا در گلستان علی

آگهی آلوئه ورا در گلستان علی

ترکيبات مهم
گياه، حاوي مشتقات هيدروکسي آنتراسن از جمله آلوئين‌هاي A2وB به ميزان 40- 25درصد کل ترکيبات و مشتقات کرومون از جمله آلوئه رزين 2A، B وC است.
ترکيبات مهم ديگر آلوئه شامل قندها از جمله: گلوکز، مانوز و سلولز، آنزيم‌ها از جمله: اکسيداز، آميلاز و کاتالاز، همچنين ويتامين‌هايي نظير: B1، B2، B6، C، E و اسيد فوليک و مواد معدني مانند: کليسم، سديم، منيزيم، روي، مس و کروم مي‌باشند.

اثرات مهم
خاصيت اصلي صبر زرد، به عنوان يک مسهل قوي بوده و داراي خواص ديگري از جمله ضد ورم، ضد ميکروب، التيام زخم‌ها، ضد آفتاب و ضد سوختگي مي‌باشد.
ژل الوئه اثرات خوب و مفيدي بر روي سوختگي‌هاي معمولي، سوختگي‌هاي حاصل از اشعه، زخم‌ها و صدمات ديگر پوست دارد.
يکي از فرآورده‌هاي آلوئه، کرم‌هاي ‌هيدرو فيليک تهيه شده از 5/0 درصد ژل آلوئه مي‌باشد که در درمان پسوريازيس بسيار خوب است. همچنين ژل خوراکي آن براي زخم معده ، افراد مبتلا به ايدز و مبتلايان به آسم (مدت شش ماه) مصرف مي شود.
تحقيقات اخير، اثرات مثبت آن را در بيماران مبتلا به ديابت نشان داده است و آزمايش‌هاي انجام يافته بر روي موش‌ها اثرات مذکور را تاييد کرده است. اثرات ديگر آلوئه شامل اثرات ضد سرطان و اسپرم‌کش آن است.
در سال‌هاي اخير، ژل آلوئه به طور وسيع در محصولات آرايشي، بهداشتي و به خصوص در کشور آمريکا مصرف مي‌شود. اين ژل داراي خواص ضد ورم و ضد ميکروبي است و مرطوب کننده مناسبي نيز محسوب مي‌شود. صنايع غذايي آمريکا در محصولات خود از ژل آلوئه به عنوان ماده‌اي موثر در تناسب اندام و سلامتي بدن استفاده مي‌کنند.

استفاده مستقيم از ژل گياه
براي استفاده مستقيم از ژل آلوئه، مي‌توان برگ‌هاي گياه را قطع کرد. در محل قطع شده، ژل بي‌رنگي نمايان مي شود که با فشردن برگ گوشتي گياه، ژل بيرون مي‌زند. مي‌توان از اين ژل به‌طور مستقيم جهت مرطوب کردن پوست، آفتاب سوختگي، زخم سوختگي‌هاي معمولي و نرم کردن اگزماي زير چشم استفاده کرد. ژل به مرور زمان در معرض هوا تغيير رنگ داده و در نهايت به رنگ قرمز تيره(مايل به سياه) در مي‌آيد.

روش آماده سازی و استفاده از برگ:
برای برداشتن ژل گیاه میتوانید آن را از سمت نوک برگ ببرید (بقیه ژلها در پوست خود برگ بهتر باقی میمانند). قسمت بریده شده را بشورید. پوست آن را جدا کنید. و بدنه‌ی ژلی شکل گیاه که مورد نظر مصرف کنندگان است مشاهده میشود

استفاده روی پوست:
برای استفاده روی پوست کافی است ژل به دست آمده را روی پوست بدن بمالید و مالش دهید تا جذب شود. ژل سریعا جذب میشود و نیاز به شستشو نیست.

استفاده از ژل برای خوردن:
مزه ژل آلوئه ورا بد نیست ولی میتوان قبل از خوردن ژل به دست آمده را شستشو داد تا مزه‌ای نداشته باشد. همچنین میتوان به آن شکر اضافه کرد. البته غذاها و دسرهای مختلفی از ژل آلوئه ورا درست میشود. میتوانید آن را قطعه قطعه کرد و شستشو داد و سپس به انواع سالادها، ژله‌های خوراکی و مارمالاد یا مربا اضافه کرده و نوش جان کنید. همچنین برای خوردن، کمپوتها و آب میوه‌های آلوئه ورا انتخاب راحتتری هستند.

نگهداری برگها:
برای نگهداری باقیمانده برگ، آن را در کاغذ پیچیده و در یخچال قرار دهید. معمولا چند ماه میتوان برگها را در دماهای خنک (بین صفر تا 10درجه سانتیگراد) یا درون یخچالهای خانگی نگهداری کرد. (در دمای پایین سوخت و ساز برگ به حداقل میرسد و زوال و پیر شدن سلولها به تاخیر می‌افتد)

عوارض جانبي
خوردن بيش از حد ژل(مصرف روزانه يک گرم به مدت طولاني) ممکن است باعث عدم تعادل آب و الکتروليت‌‌هاي بدن، سقط جنين، زايمان زودرس، اسهال خوني و ضايعات کليه شود. همچنين مصرف مقادير بسيار زياد آن ممکن است منجر به مرگ شود.

موارد منع مصرف
نبايد از ژل در زمان تهوع، استفراغ ، دردهاي شکمي، خونريزي مقعد و ضعف شديد استفاده کرد.
در زمان بارداري به غير از دستور پزشک، مصرف آن ممنوع است.

نکات قابل توجه
– بيش از 300 گونه آلوئه وجود دارد که مهم‌ترين آنها از نظر استفاده دارويي، آرايشي و بهداشتي، الوئه ورا (Aloe Vera) مي‌باشد.
– منبع جغرافيايي دقيق آلوئه معلوم نيست، ولي به احتمال زياد مربوط به مصر يا خاورميانه مي‌باشد.

– دکتر محمدحسين صالحي سورمقي- دکتراي تخصصي فارماکوگنوزي- استاد دانشکده داروسازي تهران
منبع: tebyan.net

نام‌هاي فارسي: صبر زرد- شاخ‌بزي
نام‌هاي علمي: Aloe capenis, Aloe barbadensis, Aloe Vera
نام عربي: ‌الصبر (Alsaber)
خانواده: Liliaceae
نام انگليسي:Aloe
نام فرانسوي:Aloes

aloe-2

مطالب دیگر:

صبر زرد (ویکی پدیا)
اثرات آلوئه ورا در زخمهای پوستی
معرفی گیاه آلوئه ورا (سایت پارسی تب)
آلوئه ورا جادوگر بی‌مزه (روزنامه جام جم)
یک داروخانه در گیاه (سایت پزشکان بدون مرز)
آشنایی با خواص آلوئه ورا (سایت پزشکان ایران)
سایت شرکت باریج اسانس (تولید کننده محصولات بهداشتی-دارویی از گیاهان دارویی)

اطلاعات محصول:

در حال حاضر در گلستان علی برگهای بزرگ بریده شده آلوئه ورا که برای مصارف بهداشتی (پوست، مو و …) استفاده میشوند با قیمتهای مناسب (کیلویی و عددی) عرضه میشود.

فروش پستی:

برای سفارش لطفا با به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید. برگ آلوئه ورا در بسته‌های چند برگی به استانهای مجاور و شهرهای استان اردبیل قابل ارسال است.

برچسب: , , , , , , , , , ,

106 دیدگاه

 1. حميد رضا جاويدي راد :

  ايا نوع برگ الوورايي كه خالدار است سمي ميباشد؟

  • من نشنیده‌ام. ولی ممکن است آلوئه‌ورا و گونه‌های مختلف آن برای برخی افراد آلرژی زا باشند.
   ولی سمی بودن را تاکنون نشنیده‌ام.

 2. م :

  با سلام
  من 1 گلدان آلوئه ورا دارم که خیلی هم شاداب شده بود اما امروز دیدم که وقتی به برگهاش دست می زنم شل هستند و از جا در می آیند (تمام برگها از بیخ حالت گندیده دارن) برای نجات گلم می تونم کاری کنم؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا سریع راهنمایی کنید ممنون

 3. م :

  الان حتی ریشه گیاهم به درد نمیخوره یعنی اگه داخل خاک بمونه برگ جدید نمی ده؟ممنونم از راهنمایی شما

  • اونجوری که شما فرمودید یعنی ریشه‌ها هم از بین رفته‌اند.
   اگر ریشه اصلی باقی مانده باشد. احتمال برگشت گیاه وجود دارد. خاکها را کنار بزنید و نگاه کنید

 4. lilo :

  من تو باغچه مون چند بوته بزرگ دارم.نميدونم باهاشون چي كار كنم.ميخوام بدونم چطور تلخيشو از بين ببرم و باهاش كمپوت درس كنم………..

 5. mehdi :

  با سلام آیا پرورش آلوورا در گلخانه یا فضای باز درشهر رشت توجیح اقتصادی دارد و آیا بازار فروش دارد
  با تشکر فراوان

  • آیا در زمستان آلوئه ورا در هوای آزاد در رشت زنده میماند؟
   اگر بماند. میشود گفت که فقط باران زیاد و کمبود نور و ابری بودن اغلب روزها مشکل ساز خواهد بود. که آنهم باید تجربه بشود

 6. raha :

  با سلام نحوه تکثیر را توضیح دهید منظور از کشت بافت یا پا جوش چیست؟ با تشکر

  • کشت بافت یک روش آزمایشگاهی و مدرن است و درخانه به سختی قابل اجرا است.
   ولی پاجوش راحت است.
   گیاه خود گیاهچه‌های جانبی از کنار بوته تولید میکند. به اینها پاجوش را Offset میگویند
   گلدان را باز کرده و پاجوشها را جدا کرده و در گلدان جدید میکارید

 7. nikzat :

  سلام من حدود ۵۰۰ بوته آلوئه ورا کاشتم. روی برگ ها فرورفتگی قهوه ای رنگی ایجاد شده انگار که چیزی نیش زده و بعد جاش قهوه ای شده. می خواستم ببینم چه علتی داره و چه باید بکنم؟مرسی از سایت جالبتون.

 8. اندرز :

  آلوئودای من هر روز زرد تر میشه چیکار باید کرد. اگه میشه درمورد خاک مناسب برای آن یه توضیحی بدید

  • خاک مناسب آلوئه ورا خاک لومی شنی است. یعنی قسمت زیادی از خاک باید شن و ماسه باشه
   مثلا 50 تا 60 درصد و مابقی میتواند ترکیبی از خاک رس و خاک برگ باشد

 9. نسرین :

  با سلام اگه ممکنه شرایط کلی نگهداری از گیاه آلوئه ورا اعم از دما رطوبت نحوه کود دهی وغیره را بگویید با تشکر

 10. mahdi :

  سلام
  ممنون بخاطر مطالب جالبی که تو سایت گذاشتین.من گیاهای زیادی رو دارم .چند وقت پیش خواستم خاک گلدونا رو عوض کنم و اونا رو تکثیر کنم ،بخاطر همین از گلفروشی خاکبرگ خریدم.اما گیاهایی رو که تو این خاکا کشت دادم،بسیار ضعیف ،چروکیده،رشد خیلی کم،و حتی قلمه هام هم ریشه دار نشده بودن.روی سطح خاک یه لایه سفید و آبی که از گلدون خارج میشد ،تو بشقاب یه لا یه رسوبی سفت تشکیل میداد خلاصه تمام گیاهامو از بین برد.حالا من ازتون خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که دوباره این قضیه پیش نیاد و یه پست جداگانه تو سایت برای خاک مناسب قرار بدین.

 11. R.Zandi :

  salam va khaste nabashid.
  mamnoon az website khubetun
  man yek seri etelaat raje be aloe vera lazem daram ke age shoma betunid komakam konid mamnoon misham.
  eteelaati dar morede nahveye pajoosh va gol dadan, bazrgiri.kesht dar baga va kolan dar morede kasht o dasht o bardasht.
  man kheyli tahghigh kardam hamchenanam karam edame dareo be shedat peygir hastam.agar shoma ham betavanid be man komak konid mamnoon misham.montazere pasokhe shoma hastam.
  agar be mailam javab bedid mamnoon misham

 12. با سپاس بیکران از اطلاعات صادقانه ی شما امید وارم یک عمر سلامت باشی

 13. omid :

  با سلام
  ممنون از راهنمای هاتون من چندتا مزرعه در مشهد دارم الوئه رو تو خاک رسی کشت کردم خوب نتیجه گرفتم سوالی داشتم در مورد استانه تحمل شوری الوئه و چرا بعضی از پاجوشها اصلا تو گلدان رشد ندارند

 14. داود فرزادی :

  با سلام و تشکر از مطالب جالبتون
  لطفا راهنمایی کنید از شکل ظاهری می توان گونه آلوئه را تشخیص داد .
  مشخصات ظاهری گونه باربادنسیس چیه
  ممنونم

  • به جز گل زرد رنگ و برگهای بدون خال سبز نشانه‌های دیگری هم باید باشد ولی اینکار را خبره‌های آلوئه‌ورا کار هم به سختی میتوانند انجام بدهند. و معمولا ادعاها ممکن است نادرست باشد.

 15. ماریا :

  با سلام
  آیا خوردن آبمیوه آلوئه ورا هم در دوران بارداری مشکلی ایجاد می کند؟

 16. برای درمان سوختگی درجه یک و دو کاملا جواب میده اگه در خانه کودکی دارین که چهار دست وپا راه میره واحتمال سوختگیهای سطحی زیاده وجود گیاه الئوورا در خانه لازمه
  در مورد استفاده کردن برای پوست هر روز ژل داخل برگ رو به صورت بمالید برای پوستهای خشک ولک دار به مدت یکماه وبیشتر جواب میده در مورد پوستهای جوشی وچرب ومختلط مدت زیادتری باید استفاده بشه

 17. سلام
  من سه باجوش آلوورا در يك كلدان دارم جكونه آن ها را جدا كنم و هركدام را در يك كلدان بزارم?
  آيا مي توان آلوورا را با برك تكثير كرد?

 18. شیکا :

  سلام.
  ممنون از مطالب خوبتون.
  من خوندم که آلوئه ورا رو باید هر روز 60 تا120 گرمش رو بخوری برای خواصش.این درسته؟
  برای بدن ضرر نداره؟اگه اشتباهه چند وقت یه بار و چه مقدار باید بخورم؟

  • اصولا اصلا خوردن برگ خام آلوئه‌ورا به طور سرخود و بدون نظر پزشک توصیه نمیشه.
   بهتر است نخورید. مگر با تجویز مستقیم پزشک.

 19. سجاد :

  من يه گلدون الوئه خريدم حالا نميدونم چه طوري از اون مراقبت كنم.تونور افتاب بزارم ياسايه روشن. نوك برگهاهم داره خراب ميشه

 20. salehi :

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون،یک پاجوش از الوئورا را که دارای ریشه هم بود در گلدان کاشتم ،آب هم خیلی کم می دهم اما برگهای آن حالت لوله ای شده ،و تازگی و طراوت را ندارد.آیا گیاه من داره خراب می شود چکار برای نجاتش میتوانم انجام دهم.

 21. محمدی :

  با سلام
  پاجوش های آلوئه ورا را از گلدان جدا کرده ام متاسفانه ریشه ها کنده شده و پاجوش در حال زرد شدن است.میتوان آنرا ریشه دار کرد؟با تشکر

 22. ترمه :

  وقت بخیر
  آیا دایره المعارف تصویری از گیاهان خانگی وجود داره؟
  من چند تا گیاه دارم که اسم اونا رو نمی دونم ، برای همین نمی تونم درباره نگهداریشون اطلاعات بدست بیارم.

  • به صورتی که همه گیاهان زینتی رو داشته باشه من ندیده‌ام ولی کتابهای خارجی و سی‌دی‌های خارجی نسبتا کاملی در این زمینه وجود داره.
   شما باید سعی کنید خانواده آن گیاه را حدس بزنید و بعد در اینترنت دنبال عکسهای اعضای آن خانواده باشید

 23. مینا :

  سلام خسته نباشید
  می خواستم روش قلمه زدن آلوورا رو بدونم؟
  متشکرم

 24. مينا :

  سلام من يه گلدون آلوورائه دارم مي خواستم اونو تكثير كنم ولي نمي دونم چجوري اگه توضيح بديد ممنون مي شم.

 25. m0hamad reza :

  سلام
  می خواستم بدونم الوورا کی گل میده ؟
  و وقتی اونو تو افتاب می زارم برگهاش قهوه ای می شه مشکل چیه ؟
  اگه توافتاب نباشه گل نمیده ؟
  هیچ راهی نیست که زود تر پا جوش بزنه ؟

  • m0hamad reza :

   با سلام
   من بخاطر اینکه برگ های الوورام زیاد از هم بازن میبندمشون ایا این روش تاثیری داره ؟
   اگه تاثیر نداره یک روش بهتر معرفی کنید

  • وقتی به انداره کافی بالغ شد گلهای زرد رنگی میدهد
   تابش شدید موجب قهوه‌ای شدن برگها میشود. نور شدید را فیلتر کنید (به وسیله توری یا امثالهم)
   خود گیاه تصمیم میگیرد که پاجوش بدهد. برخی واریته‌ها پاجوش زیادتری تولید میکنند

 26. اناهيتا :

  سلام.ميخواستم بدونم نوشيدني اين كياه براي دردهاي قاعدكي موثر است؟طبيعت اين كياه كرم است يا سرد؟ممنون

 27. m :

  با تشکر از زحمات شما
  یعنی اگر گیاهمو بزارم تو افتاب غیر مستقیم دوباره برگ هاش جمع می شه ؟
  در ضمن یکی از پا جوشهای الوورا یک برگش داره لوله ای می شه سر موقع هم یهش اب می دم هر دو هفته یکبار

  • الان هوا در کل ایران خیلی گرمه و دو هفته یکبار به نظرم زمان درستی برای آبیاری نیست. حیات گیاه شما به آب کافی نیاز داره فکر کنم بهتره آب بیشتری بدهید

   • m0hamad reza :

    لطفا درباره ی روش کشت بافت و تجهیزات مربوطه بیشتر توضیح دهید
    با هوای گرم شمال هر چند وقت ابیاری مناسب است ؟
    با تشکر .

 28. m0hamad reza :

  سلام ایا می شه با روش کشت بافت الوورا رو تو خونه تکثیرش کرد ؟
  اگه می شه لطفا توضیح بدین

 29. نسرین :

  با سلام
  گیاه آلوئه ورای من رشد نمی کند و برگهایش ضخیم و چاق نمی شوند لطفاً راهنمایی بفرمایید چه کنم ؟

 30. morteza :

  سلام می خواستم بپرسم این گیاه رو تو استان گلستان در فضای باز باید بکاریم یا گلخانه
  مرسی

  • اگر دمای شبانه در زمستان زیر صفر درجه برسد نمیتوانید بیرون بکارید. آب باران زیاد هم مشکل ساز خواهد بود

 31. m0hamad reza :

  لطفا درباره ی روش کشت بافت و تجهیزات مربوطه بیشتر توضیح دهید
  با هوای گرم شمال هر چند وقت ابیاری مناسب است ؟
  با تشکر .

 32. محمد رضا ناظر فصیحی :

  ممنون از راحنمایی های خوبتان آیا گلدان آلوئه ورا را میتوان در هوای آزاد و نور مستقیم خورشید قرار داد؟

 33. مرضيه :

  مرسي از مطالب اموزندتون

 34. ناشناس :

  سلام تورو خدا کمک کنید من یک گلدان الواورا خریدم بغد یکی از ساقه هاشو بریدم بعد همشون ساقه ساقه شدن چکارشون کنم که خراب نشن کمکم کنید پاجوش چیه کجای گل در میاد

 35. nasrin :

  سلام . ممنون از مطلب بسيار جالبي كه ارائه كردين . در مورد زمان كشت آلوئه تو گلخونه لطفا بيشتر توضيح بدين . مرسي

 36. عزیزی :

  باسلام.ممنون ازاطلاعات خوبتون.لطف کنین طریقه نشازدن این گیاه روبفرمایید.ممنون

 37. فاطمه :

  با سلام من آمل زندگی میکنم ده سال پیش یک بوته از این گیاه را در یکی از بلوکهای دور باغچه کاشتم الان از طریق پاجوش منطقه زیادی را گرفته اما رنگ گلش نارنجیه میخواستم بدونم گل من آلوورای اصلیه

  • نه. گیاه شما نوعی آلوئه است. ولی آلوئه‌ورا نیست. ممکن است خواص دارویی داشته باشد. ممکن هم هست خیلی حساسیت زا باشد. در کل توصیه به مصرف دارویی نمیشود.

 38. مهری :

  با سلام
  چند روزی میشه که یکی از دوستان براو آلوئه ورا هدیه داده ولی خونه ما آفتاب گیر نیست.آیا این گیاه در چنین شرایطی رشدمیکنه و سر حال میمونه?
  با تشکر مهری

 39. فاطمه :

  سلام-شاد باشید
  چندسال است گلدان الوئه ورا دارم اما اصلا رشد نمیکنن خیلی ضعیف شدن وبرگهایشان متمایل به قرمز شده اند لطفا راهنماییم کنید.اصلا مراقبت و نگهداری از انها را نمیدانم.
  برای تعویض گلدان(.خاک و زمان مناسب )چه باید کرد؟

 40. طاهره :

  سلام من یک آلورا دارم که چندین پاجوش داد وتابستان در یک گلدان بزرگ گذاشتمشون حالشان خوبه ولی رشد کندی دارند سئوالی که دارم اینست که برگهای گیاه من اصلا” شبیه برگهایی که عطاری ها در تهران میفروشند نیست . گیاه من برگهایش کوتاه وخالدار است سبز کمرنگ . مرسی خواهش میکنم حتما” راهنمائیم کنید .

 41. m :

  سلام برای ریشه زدن برگ الوورا باید چیکار کرد اگه میشه راهنمایی کنید مرسی

  • برگ آلوئه ورا توانایی ریشه زدن ندارد. آلوئه ورا را با تقسیم بوته و جدا کردن پاجوشها و کاشتن بذر و روشهای آزمایشگاهی تکثیر میکنند

 42. سراب :

  درود بر شما.احتمالن یوال من بین ابن سوال ها هست ولی من نمبتونم جواب رو پیدا کنم.آلوورای من از انتهای ساقه داره سیاه میشه و برگهاش میوفته.دلیلش چیه و من چه باید بکنم,و اینکه یک بار چشیدمش,تلخ بود :-/
  سپاس فراواااان

  • احتمالا گیاه شما دچار بیماریهای قارچی مربوط به طوقه گیاه شده و بیشتر در صورت آبیاری زیاد یا کمبود نور این مشکلات بروز میکنند. گیاه رو در محیط پرنور بگذارید و آبیاری رو به هفته‌ای یکبار کاهش بدهید. در صورتیکه دما هم پایین هست سعی کنید دما رو به دمای نرمال 15 تا 20 درجه برسونید

 43. ریحانه :

  با عرض سلام وخسته نباشید.یه سوال دارم مدتی است که چند تا گلدون صبرزرد از گلخونه خریدم.بسیا شاداب وخوب.ولی از وقتی به منزل اوردمشون نوک برگها دارن پوک وشل وابکی میشن دیگه سفت وتازه نیستن میتونید بگید مشکلشون چیه/تواشپزخونه بالای یخجال وبه فاصله کمتر از یک متری مهتابی هستند وهفته ای یکبار هم بهشون اب میدم متشکر از شما.یه سوال دیگه اقای امید که پارسال برای شما ایمیل زدن وساکن مشهد هستن ومزرعه صبرزرد دارن .ایا راه تماسی به شما دادن که ما بتونیم ازشون این گیاه روتهیه کنیم متشکرم

  • تو آشپزخونه بالای یخچال و در یک متری مهتابی جای مناسبی برای این گیاه ممکنه نباشه. چون این گیاه به نور خورشید نیاز داره

 44. مائده :

  سلام درچه شرایطی می توان این گیاه را کشت نمود؟

 45. مجتبی :

  چند روز پیش یه گلدون آلوورا خریدم گلفروش خاک رو گلدون رو عوض کرد و گفت که آب هر 10 روز یه بار بهش بده ولی چون خاکش خشکه رفتی خونه یکبار سیرابش کن من هم همین کار رو کردم رو به به پنجره جنوبی قرارش دادم ولی کم کم داره نوک برگاش قهوه ای میشه و نوک برگها حالت لهیده بخودشون میگیرن ظاهرا آب بهش زیاد دادم؟ آیا میشه خاک گلدون رو عوض کنم تا خاکش زودتر خشک بشه ؟ چطوری جلوی خرابش شدنش رو بگیرم؟

  • تعویض گلدان و جابجا شدن از فروشگاه به خانه مدتی گیاهان را تحت تاثیر قرار میدهد
   مدتی به گیاه وقت بدهید. همان ده روز یکبار یا هفته‌ای یکبار آبیاری خوب است

 46. صادق :

  سلام،من دارم رو فرآوری آلوئه ورا،کار میکنم.اما رطوبت برگایی که دارم،خیلی بالاتر از حدیه که تو مقالات علمی لاتین نوشته شده،میخواستم بپرسم آیا هر آلوئه ورای گل زردی،گونه باربادنسیس میلرمیباشه؟چون احتمال میدم برگام از گونه باربادنسیس نباشن وبهمین دلیل،کیفیت پایینی دارند؟

  • در مورد باربادنسیس میلر بودن هر بوته‌ای مطمئنا جواب منفی است. انواع خیلی زیادی دارند
   در مورد بقیه‌ش من اطلاع کافی ندارم

 47. محمد :

  سلام به دوستن طبق سوالات برخی از دوستان متوجه شدم که اطلاعات کافی از این گیاه ندارند گفتم چندتا از سوالات دوستان در بالا رو جواب بدم بنده تو کار کشت و فرواوری آلوئه ورا هستم خب باید اول از همه بگم که آلوئه ورا 300تا400گونه داره که تنها دو گونه باربادنسیس میلر با مشخصات برگ کوتاه و ریز و سبز تقریبا پررنگ و خالهای سفید و یکی از خصوصیات اصلیشم اینه که پاجوشش جفته گیاه درمیاد وگلهاشم برنگ زرده که این مهمترین گونه آلوورا هست که هر پاجوش 14ماه میکشه تا بزرگ بشه و گونه دوم که خاصیتش کمی پایینتر هست برگهاش برنگ سبز کمرنگ پسته ای و برگهاش سریعتر رشد میکنن و برگهاش شکننده ترن و خالهای سفیدش نسبت به باربادنسیس کمتر هست و پاجوشاش با فاصله 10سانتی از گیاه در میانو رنگ گلشم بین نارنجی و قرمزه و در مورد نگهداریش باید بگم که زمان آبیاری آلوئه ورا زمانیه که خاک اطرافش خشک شده باشه و همچنین و جای سایه نگهداری بشه بهتره چون تو آفتاب برگهاش میشوزه به رنگ قهوه ای در میاد
  با تشکر از دوستان

 48. محمد جعفری :

  با سلام
  در شرایط کشت گلخانه ای آیا شل شدن برگ های گیاه آلوئه ورا بدون از غلاف درآمدن در زمستان( صرفا شل تر شدن نسبت به تابستان ) را چگونه می توان حل کرد ؟ آیا دمای پایین موجب این مساله شده ؟ راه حلی وجود دارد ؟ ممنون می شوم از راهنمایی شما

 49. امیر :

  سلام. همه ی اونایی که سوال کردین و افراد باحالی که جواب دادن خسته نباشین. من این ماه دارم 12000 بوته زیر کشت میبرم. چون 22 سال بیشتر ندارم مطمئنا تجربه هم ندارم ولی با خوندن این گفتگوها اطلاعات زیادی بدست آوردم. دمتون گرم. از تجربه همتون قول میدم استفاده کنم. مرسی.

 50. نیر :

  سلام
  من یک گلدان الوئه ورا دارم وقتی برگشو برش میزنم بوی خوبی نداره بقیه هم همین طورن؟

 51. mobina :

  مطالبتون خیلی عالی و آموزنده بود دستتون درد نکنه

 52. مریم :

  سلام و خسته نباشید. من یه آلوئه ورا بزرگ داشتم که تعداد زیادی پاجوش داشت، متاسفانه بدلیل آبیاری زاد ریشه گیاه پوسید و ساقه کنده شد. پاجوشها هنوز ریشه ندارند. همه رو جدا کردم اما با توجه به اینکه گفتین باید حتما یک ریشه داشته باشه تا احیاء بشه میخواستم بپرسم برای نجات پاجوشها چه کاری میتوانم انجام دهم؟

  • zahra :

   سلام. این دقیقا سوال منم هست که هنوز جوابی براش پیدا نکردم. گلستان علی عزیز آیا پاجوش های فاقد ریشه ممکن است ریشه بدهد؟ در چه شرایط نگهداری؟ ممنون

 53. دکتر نصر :

  با سلام استفاده از عصاره گیاه صبر زرد در حد میلی گرم است چون هم مسهل قوی بشمار میرود هم عوارض خاص خود را دارد لذا توصیه میکنم استفاده خوراکی ان را تحت نظر پزشک انجام دهید شادکام باشید

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.