روش کشت گیاهان با بذر

سپتامبر 26th, 2009 | اطلاعات و لوازم جانبی باغبانی

متداولترین را ه تكثیر، كشت بذر می باشد. بسیاری ازگیاهان با این روش تكثیر می شوند، ولی باید بدانید امكان دارد گیاهان به وجود آمده از بذر، كاملا شبیه به پایه مادری خود نبوده و تنها از نظر ظاهر، نزدیك به گیاه مادری باشند. گیاهانی كه از كاشت بذر به وجود می آیند ، معمولا بلند تر از گیاهان تكثیر شده از طریق قلمه هستند.

وسیله مناسب برای بذر كاری، سینی بذر كاری یا نیم گلدان است. سینی بذركاری یا نیم گلدان را از كمپوست مخصوص بذر یا قلمه پركرده و سطح آن را صاف كنید. ازفشردن خاك، خصوصا زمانی كه از كمپوست با پایه پیت استفاده می كنید، خودداری نمائید.برای كاشت بذرهای ریز مانند بذر بگونیا و اسپور سرخس، باید ابتدا سطح خاك را به وسیله مه پاش مرطوب كنید یا سینی یا نیم گلدان محتوی بذر را در ظرف آبی قرار داده، تا رطوبت لازم رابه دست آورد و تا زمانی كه آب درسطح گلدان ظاهر نشده به این كار ادامه دهید و اجازه ندهید كه سطح آب به طور كامل از سطح كمپوست بالاتر بیاید. بذرهای ریز باید به صورت تنك و زیگزاگ كشت شوند. قبل از كاشت بذرهای درشت آنها را در آب خیسانده و سپس به خاك انتقال دهید، سپس با مقدار كمی خاك روی آنها را پوشانده و به آرامی با آب پاشهای كوچك آبیاری كنید. البته مراقب باشید كه خاك روی بذر كنار نرفته وبذرها معلوم نشوند. آبیاری بعدی ممكن است بوسیله فرو بردن جزئی در آب و یا بوسیله آب پاش خوب یا مه پاش دستی مناسب صورت گیرد كه در هر حال سطح آب قابل كنترل خواهد بود.

2 دیدگاه

  1. Mehdi Hakimi گفت:

    میشود. معمولا پاییز در محیط باز باغجه میکارند و بهار جوانه میزند.
    برای اطلاعات بیشتر به کتابهای اصول باغبانی یا مهندسین باغبانی مراجعه کنید

  2. حاتمی گفت:

    باسلام و خسته نباشیدخدمت شما.لطفا توزیح دهید که از هسته البالو برای کاشت میتوان استفاده کردواگر میشود به چه صورت باید عمل کرد؟
    با سپاس

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *