راهنمای تصویری آماده سازی پلت‌های فشرده جی‌فی

اکتبر 19th, 2010 | اطلاعات و لوازم جانبی باغبانی, بذور و اندامهای تکثیر گیاهی

پلت‌ها در واقع نوعی گلدانهای فشرده حاوی کوکوپیت و پیت‌ماس (و احتمالا برخی مواد دیگر) هستند که محیط مناسبی برای رشد بذور هستند. این Palette ها (قرص فشرده، لوح فشرده، گلدان فشرده یا …) در سایزهای مختلف تولید میشوند. قطر 33 میلی‌متر یا 44 میلی‌متر و …

1- در تصاویر زیر پلت 44 م.م جی‌فی را در بسته‌های تک عددی گلستان علی مشاهده می‌فرمایید که حاوی یک عدد بذر فلفل دلمه‌ای زرد (بذر اصلاح شده خارجی) عرضه میشود. (پلت‌ها در بسته‌های ده تایی نیز عرضه میشوند).

2- برای آماده سازی این گلدان فشرده لازم است به آن آب اضافه شود. بنابراین لیوان را تا سه‌چهارم از آب پر میکنیم.

3- پلت را از بسته باز کرده و در لیوان قرار میدهیم.

4- لازم است که حدود 10 دقیقه تا 15 دقیقه صبر کنیم تا پلت آب لازم را دریافت بکند و به حداکثر حجم خودش برسد. (زمان بستگی به دمای محیط دارد.)

5- آب اضافه را خالی میکنیم و در مدت زمانی که گیاه در این گلدان زندگی خواهد کرد باید رطوبت محیط را از طریق اضافه کردن آب به گلدان یک‌بار مصرف تامین کنیم.

6- نوک گلدان جدید را با وسیله‌ای مانند مداد کمی باز میکنیم (حدود نیم سانتی‌متر) و بذر را درون حفره قرار میدهیم. (عمق حفره بستگی به طول بزرگ بذر دارد. مثلا طول بذر فلفل دلمه‌ای زرد در این تصویر حدود 2 میلی‌متر است و بنا به قواعد باغبانی می‌بایست حداکثر در عمق 2.5 برابری بزرگترین طول بذر کشت شود که حدود 5 میلی‌متری عمق خاک خواهدشد.) بنابراین اگر بذر شما بزرگتر است باید در عمق بیشتری کشت شود. یا اگر کوچک است باید در عمق کمتری کشت شود. برخی بذور نیز استثنائا باید در سطح و در معرض نور کشت شوند (مانند بذر کاهو).

7- روی بذر را با بستر اطرافش می‌پوشانیم و در محل روشن (مانند لبه پنجره – به شرط داشتن دمای مساعد – اغلب بذور در دمای بالای 15 درجه سانتی‌گراد جوانه میزنند) قرار میدهیم.

کار ما تمام است. و بذرکاری ما انجام شده‌است. امیدواریم در چند روز آینده بذر جوانه بزند و بالا بیاید. درصد جوانه‌زنی بذور اصلاح شده معمولا بالای 96درصد است و احتمال عدم رشد گیاه جدید ما البته 4 درصد است و اگر در 10 یا 15 روز آینده گیاه جوان ظاهر نشد. هیچ اشکالی ندارد. مجددا بذر جدیدی در این پلت خواهیم کاشت.

هنگامی که گیاه ما مرحله  4 برگه شدن را طی کرد. و در واقع چند جفت برگ جوان و سالم و در حال رشد داشت. و البته ریشه‌هایش از پلت بیرون زد. آماده‌است تا به گلدان بزرگتر منتقل شود.

مزیت بزرگ پلت‌ها به همین است که گیاه جوان همراه با پلت در گلدان آینده کاشته میشود و جنس بافت اطراف پلت به مرور در خاک گلدان جدید حل میشود و ریشه‌ها آزاد میشوند. این امر موجب میشود هنگام انتقال گیاه به گلدان جدید ریشه‌ها صدمه نبینند و شوک به گیاه وارد نشود. که این امر مساله مهمی است.

اطلاعات محصول:

بسته‌های یک عددی پلت همراه با بذور مختلف و بسته‌های پلت 10 تایی بدون بذر، در گلستان علی عرضه میشود.
لطفا برای استعلام قیمت و خرید به صفحه خرید پستی مراجعه فرمایید.

برچسب: , , , , ,

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *