Iris پیاز زنبق 1393

سپتامبر 10th, 2014 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان پیازی

برای بار دوم در سایت گلستان علی، درخدمت مشتریان گرامی هستیم با عرضه پیازهای زنبق “Iris” از خانواده Iridaceae. زنبقهای پیازدار معمولا به رده‌های زنبقهای هلندی، آلمانی و اسپانیایی تقسیم بندی میشوند. این رده از زنبق‌ها به دلیل استقامت و طول مناسب ساقه و تنوع رنگ بیشتر در کنار ماندگاری پس از برداشت مناسب، برای شاخه گل مورد استفاده قرار میگیرند.

blue-irisgold-iris
همانطور که میدانید زنبق‌ها به صورت “پیازدار”، “ریزوم‌دار” و “غده‌دار” تقسیم بندی میشوند. هر کدام از این رده‌ها انواع مختلفی دارند. از ریزوم‌دارها برای کاشت در باغچه و حاشیه‌کاری استفاده میشود، و کمتر به عنوان شاخه بریده استفاده میشوند چون عمر پس از برداشت شاخه گل بسیار محدود و کوتاه است در حالیکه از انواع پیازدارها به عنوان کاشت برای استفاده به عنوان شاخه بریده و همچنین کاشت در گلدان و باغچه استفاده میشود. شاخه گلهای زنبقهای پیازدار طول عمر پس از برداشت خوبی دارند.

تقریبا تمام انواع زنبقها به سرما مقاومند. شکل متفاوت گلها و مقاومت آنها به شرایط مختلف (در واریته‌های مختلف) یکی از دلایل گسترش و محبوبیت این گیاهان هست.

منشاء زنبق‌ها مناطق مختلف جهان بوده و در ایران نیز خوشبختانه گونه‌های بومی وجود دارد. (حدود 20 گونه). به جز زعفران، بقیه اعضای خانواده زنبقها معمولا به صورت خوراکی استفاده نمیشوند. (برای مطالعه بیشتر در مورد زنبقهای ایران، لطفا به کتاب “لاله‌ها و زنبقهای ایران و گونه‌های مجاور” نوشته پروندلبو و هانس رونه‌مارک، تهران، موسسه گیاه‌شناسی ایران، 1355 مراجعه فرمایید.)

اغلب گیاهان پیازی خواستار زهکشی خوب در اطراف پیازها هستند (یعنی دوست ندارند آب دور و اطراف پیازها زیاد باقی بماند) ولی این مورد در مورد زنبق‌ها و اخترها متفاوت است و از آنجا که برخی ارقام این گیاهان در کنار آبشارها روییده‌اند به شرایط باتلاقی مقاومند. (کتاب گلکاری، اسماعیل پیش‌بین) زنبق پیازی نیز خواستار رطوبت خوب در اطراف ریشه‌هایش است.

زمان کاشت:

زنبق‌ها نیز مانند اغلب گیاهان پیازی دوره زندگی و رشدشان از پاییز شروع میشود، یعنی در ابتدای پاییز کاشته میشوند، در طول پاییز و زمستان فعل و انفعالات هورمونی و شیمایی‌ درونشان انجام میشود، ریشه‌ها گسترده میشوند و در نزدیکی بهار جوانه‌ها سبز شده و اواسط بهار به گل مینشینند. لذا زنبق‌های پیازی عرضه شده را میتوان تا نزدیکی اوایل بهار کشت کرد.

تولیدکنندگان برای تولید شاخه گل زنبق اوایل پاییز پیازها را در گلخانه میکارند و برای اواسط زمستان شاخه‌های گل آماده فروش هستند. همچنین برخی تولیدکنندگان اسفند و اوایل بهار در زمین روباز میکارند تا اردیبهشت و گلهاشان را بفروشند.

نیاز نوری:

زنبقها به آفتاب کامل یا نیمه کامل نیاز دارند. اگر در گلدان کاشته شوند، میباید گلدان را پشت پنجره نورگیر یا در گلخانه قرار دهیم.

دما:

زنبقها کاملا به سرما مقاومند. (هرچند باید توجه داشت که همانند لاله، در زنبقها نیز پیازهای بالغ بعد از گلدهی ازبین رفته و پیازچه‌های جدید تولید میشود، لذا برخی باغبانان بعد از گلدهی زنبق پیازها را از خاک در آورده در انبار نگهداری میکنند).
نیاز سرمایی در گونه‌های ریزوم‌دار به مقدار بیشتری نسبت به زنبق‌های پیازدار وجود دارد. و زنبق‌های پیازدار میتوان گفت نیاز سرمایی قابل توجهی ندارند. ولی برای تنظیم زمان گلدهی میتوان گلدانهای پیازهای زنبق را در طول زمستان در فضای آزاد و سرد قرار داد تا به گل نروند و نزدیکی عید به محل گرم و پرنور منتقل کرد تا گل بدهند.

خاک:

ترکیبی از خاک باغچه خوب + مقداری شن و ماسه + مواد آلی زیاد (کومپوست‌هایی مانند ورمی‌کومپوست یا کود حیوانی کاملا پوسیده یا برگ درختان جنگلی پوسیده) که دارای رطوبت کافی باشد.

عمق کاشت:

زنبقهای پیازی: اگر در باغچه بکارید، عمق کاشت دو تا سه برابر ارتفاع پیاز باشد. (حدود 10 تا 15 سانتی متر) ولی اگر در گلدان میکارید نوک پیاز یک سانتیمتر زیر خاک باشد.
زنبق‌های ریزوم دار: معمولا ریزوم را زیر سطح خاک و در نزدیکی سطح میکارند.

فاصله بین پیازها:

پیازها از هم دیگر 10 تا 15 سانتیمتر فاصله داشته باشند.

آبیاری:

آبیاری باید بعد از خشک شدن سطح گلدان انجام شود، آبیاری خیلی زیاد مضر است و آبیاری کم نیز خوب نیست.

زمان گلدهی:

اواسط بهار تا اوایل تابستان.

راهنمای کاشت عرضه شده همراه پیازها

راهنمای کاشت عرضه شده همراه پیازها

اطلاعات محصول

پیازهای تقدیمی در سال 1393 در کشور عزیزمان ایران تولید شده‌اند، و برای شاخه گل استفاده میشوند. رقم دقیق پیازها را نمیدانیم ولی به زنبق‌های آلمانی و هلندی معروفند و از رده Xiphium هستند.

محتویات هر بسته:

20131108_164941

برای مطالعه بیشتر در مورد زنبق‌های ایران:

تصاویر صفحات مربوط به کتاب قدیمی “لاله‌ها و زنبقهای ایران و گونه‌های مجاور” نوشته پروندلبو و هانس رونه‌مارک، تهران، موسسه گیاه‌شناسی ایران، 1355

برچسب: , , , , , , , ,

3 دیدگاه

  1. جعفر گفت:

    سلام گل زنبقم گل نمی ده نمی دونم چرا. گلدونشو عوض کردم ولی بازم فقط برگ داره

  2. شهلا نادرِِی گفت:

    با سلام فراوان می خواستم بدانم آیا پیاز زنبق وحشی ایرانی دارید از زنبقهایی که در عکس کتابها هستند؟

  3. علی گفت:

    با سلام جناب حکیمی عزیز من امروز صبح پیاز ها به دستم رسید و سالم سالم بودند خیلی هم درشتر نسبت به پارسال امروز میکارم انشاالله تا عید در منطقه ما که جنوبه به گل میشیند

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *