Tulip پیاز لاله هلندی 93

دسامبر 2nd, 2014 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, گیاهان پیازی, گیاهان فضای باز

با الطاف و عنایات پروردگار زیبایی‌ها، خوشوقتیم که با عرضه پیازهای لاله هلندی جهت کاشت و گلدهی در بهار 1394 در خدمت مشتریان گرامی هستیم. انشالله امسال با عرضه پیازهای عالی و تنوع خوب جبران کمبودهای سال گذشته بشود و مشتریان گرامی از این گیاهان زیبا بهره‌مند شوند.

امسال الحمدالله زمینه گیاهان پیازی خوب است و انشالله با همت و تلاش باغبانان و زحمتکشان تولید گیاهان زینتی، نوروز 94 نویدبخش سالی پرگل و رنگارنگ برای ایرانیان علاقمند طبیعت خواهدبود.

مفتخریم که پاییز 93 علاوه بر عرضه سنبل‌های عالی و لیلیوم‌های زیبا، با 7 رقم لاله هلندی در خدمت شما هستیم که مشخصات کلی آنها به شرح ذیل است:

اندازه پیازها: دور کمر تمام ارقام +12 سانتی‌متر است.
کشور تولید کننده: هلند
شرکت: Kapiteyn
محصول سال: 2014
زمان واردات: آذر 93
نیاز سرمایی: نیاز سرمایی پیازها رفع نشده و لازم است مدت نزدیک دو ماه در شرایط استراتیفیکاسیون (چینه سرمایی) کاشته شوند تا برای گلدهی در نوروز آماده باشند.

روش کاشت و پیش‌رس کردن برای نوروز:

بسته به رقم و نوع لاله، مدت زمان خاصی لازم است تا پیاز در محیط مناسب کاشته شود و در دمای پایین نگهداری شود تا بتواند ریشه‌دوانی بکند و آماده رشد و گلدهی بشود. به این زمان به اصطلاح دوره نیاز سرمایی گفته میشود. چون نیاز سرمایی در دماهای پایین (2 تا 7 درجه مثبت سانتیگراد) و در حضور رطوبت و در محیط کشت (خاک) مناسب سپری میشود.

کاشت در باغچه: در مناطق معتدله ایران کاشت لاله در باغچه ساده‌ترین روش پرورش آن است. مثلا در تهران یا کرج یا اصفهان یا اردبیل یا تبریز، پیازها در نیمه دوم سال، در باغچه در عمق 10 تا 12 سانتی‌متر کاشته میشوند و به طور خودکار بسته به دمای محیط در اوایل بهار تا اردیبهشت گلدهی میکنند. در تابستان گیاهان برگهاشان زرد میشود و به استراحت تابستانه میروند و به تکثیر خودشان میپردازند. در پاییز دوم مجددا فعالیتشان آغاز میشود و بهار دوم به گلدهی مجدد میروند و تعداد پیازها روز به روز بیشتر میشود. نکته مهم در این روش تابستان اول است که محل کاشت پیازها نباید زیاد آبگیر باشد یا آب جمع شود، چون موجب پوسیدگی پیازها میشود.

از طرف دیگر  در مناطق جنوب ایران (مانند بندرعباس و بوشهر) که زمستان گرم است، ممکن است کاشت در باغچه جواب ندهد و بهتر است به طور مصنوعی کشت در گلدان انجام دهند.

کاشت در گلدان: در این حالت پیاز در گلدان در شرایط کنترل شده کاشته میشود و در اغلب نقاط ایران قابل انجام است.

لذا انشالله شما که امروز پیازهای لاله را تهیه میفرمایید با کاشت آن در گلدان و قرار دادن آن در شرایط محیطی مناسب به گلدهی خواهید رسید.

نکات لازم برای محیط کاشت پیاز لاله:

جنس خاک:به چند روش میتوان بستر برای لاله و سنبل تهیه کرد. برای مثال: 75 درصد خاک باغچه نرم + 25 درصد ماسه بدون کود حیوانی – یا میتوان به جای خاک باغچه از مخلوط خاک برگ کاملا پوسیده استفاده کرد. یا میتوان از ترکیب کوکوپیت و ماسه استفاده کرد. (پرلیت و کود حیوانی استفاده نمیشود چون پرلیت با حفظ رطوبت زیاد و کود حیوانی با داشتن انواع قارچها همراه خود ممکن است به پوسیدگی پیازها بیانجامد)

به هرحال ترکیب بستر بهتر است شن و ماسه داشته باشد تا اکسیژن بهتری در آن جریان یابد و رطوبت اضافی اطراف پیازها باقی نماند.

نور: محل کاشت در باغچه یا محل قرار گرفتن گلدانها باید کاملا نورگیر باشد. (البته در دوره اول کاشت که نیاز سرمایی است، پیازها زیر خاک هستند و نیازی به نور ندارند. ولی وقتی نیاز سرمایی رفع شد گیاه به نور کامل نیاز دارد)

اگر در گلدان میکارید بهتر است گلدانها را تا وقتی که ریشه‌ها به خوبی تنیده شوند و کار بکنند در فضای آزاد زیر شرایط سرما و بارندگی قرار دهید (معمولا حدود دو ونیم ماه) برای گلدهی زودهنگام میتوان یکی دو هفته مانده به عید گلدانها را به خانه یا گلخانه آورده و در شرایط گرم (دمای شبانه 16 درجه) قرار دهید. لاله‌ها را معمولا زودتر از سنبلها به داخل گلخانه می‌آورند. ولی توجه داشته باشید که اگر دمای شبانه بیشتر از 17 درجه باشد ممکن است منجر به بیماری مرگ غنچه بشود (غنچه‌ها کج شده و می‌افتد) همچنین در محیط گرمتر احتمال بیماریهای قارچی بیشتر است. بنابرین پس از انتقال به خانه یا گلخانه لاله‌ها به دقت و مراقبت بیشتری نیاز دارند.

فاصله مناسب بین دو پیاز در باغچه: 10 سانتی‌متر – در یک گلدان 12 (دهانه گلدان 12 سانتیمتر) یک پیاز میکاریم.

عمق کاشت: در باغچه حدود 10 سانتی‌متر.
در گلدان کافی است مقدار کمی خاک روی پیاز باشد. چون معمولا پس از کاشت گلدانها را زیر لایه‌ای از ماسه (به قطر حدود 15 تا 20 سانتی‌متر) قرار میدهند تا با ایجاد فشار بیشتر، از یخ زدگی پیازها محافظت بکند + موجب افزایش ارتفاع گلها و ساقه گلدهنده بشود + به گیاه القاء بکند که هنوز برای رشد زود است و خیلی به عید نوروز مانده + به حفظ رطوبت خاک اطراف پیازها کمک بکند.

آبیاری: در باغچه بهتر است از بارندگی طبیعی استفاده شود و آبیاری دستی انجام نشود. مگر اینکه هوا گرم شده باشد (مثلا 15 اسفند) و دیگر برف و باران مدتهاست نباریده‌است. در چنین شرایطی آبیاری دو هفته یکبار ایرادی ندارد.

آبیاری در گلدانهای کاشته شده حساس و مهم است. در لحظه کاشت اگر بستر مرطوب باشد کافی است. (ماسه شسته معمولا خیس است)، بستر نباید اینقدر خیس باشد که پیازها پوسیده شوند. و نه اینقدر خشک باشد که تمایلی به ریشه زایی نباشد. بلکه باید آبیاری تنظیم شود. بعد از ظهور ریشه‌ها باید آب کافی در دسترس گیاه باشد. شاید در دوران نیاز سرمایی یک تا دو بار آبیاری کافی باشد ولی بعد از انتقال به محل گرم و پرنور گیاه رشد میکند و تعرق افزایش می‌یابد و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. پس از انتقال گلدانها به گلخانه یا خانه پشت پنجره – بسته به دمای محیط آبیاری مرتبی انجام دهید تا گیاه دچار تنش کم‌آبی نشود. کم آبی منجر به کیفیت پایین گلها میشود. پر آبی منجر به پوسیدگی پیاز میشود. باید حد آبیاری را متعادل نگهدارید.

کودیاری: در باغچه با خاک غنی به کودهای شیمیایی نیاز خاصی وجود ندارد. ولی در گلدانهایی که به خانه یا گلخانه منتقل میکنید (بعد از سپری شدن نیاز سرمایی و آغاز رشد گیاه) با کودهای کامل مانند کریستالون 18.18.18 برای بهبود ریشه‌ها و برگها و گلها میتوان تغذیه مصنوعی انجام داد. همچنین پس از ظهور غنچه‌ها میتوان با کودهای حاوی پتاسیم بیشتر مانند کریستالون 12.12.36 به بهبود کیفیت رنگ و اندازه گلها کمک کرد.

ارتفاع: ارتفاع نهایی گیاه پس از گلدهی: 35 تا 45 cm میشود و بستگی به واریته لاله استفاده شده دارد.

معرفی واریته‌ها:

لاله سرخ آبی - واریته جدید

لاله سرخ آبی – واریته جدید

واریته‌ای بسیار محبوب و زیبا با گلهای درشت و ماندگار رنگ زمینه گلها سفید و رگه‌های قرمز براق دارد

واریته‌ای بسیار محبوب و زیبا با گلهای درشت و ماندگار
رنگ زمینه گلها سفید و رگه‌های قرمز براق دارد

لاله سرخ با لبه‌های زرد یک ترکیب رنگ زیبا و گلهای درشت و عالی

لاله سرخ با لبه‌های زرد
یک ترکیب رنگ زیبا و گلهای درشت و عالی

لاله سرخ با لبه‌های سفید ترکیب رنگ منحصر بفرد و مورد پسند گلدوستان

لاله سرخ با لبه‌های سفید
ترکیب رنگ منحصر بفرد و مورد پسند گلدوستان

لاله مشکی پرطرفدارترین رنگ گل لاله در بین باغبانان، که نوعی بادمجانی تیره و براق است

لاله مشکی
پرطرفدارترین رنگ گل لاله در بین باغبانان، که نوعی بادمجانی تیره و براق است

لاله سرخ در واقع سمبل و شناسنامه لاله‌ها همین رنگ سرخ است

لاله سرخ
در واقع سمبل و شناسنامه لاله‌ها همین رنگ سرخ است

لاله زرد طلایی آنچنان زرد خالصی است که نظر مگس‌های سفید گلخانه را بیشتر از کارتهای زرد میتواند جلب بکند

لاله زرد طلایی
آنچنان زرد خالصی است که نظر مگس‌های سفید گلخانه را بیشتر از کارتهای زرد میتواند جلب بکند

 

همه واریته‌ها در یک تصویر

همه واریته‌ها در یک تصویر

 

اطلاعات محصول:

به روال همیشگی گلستان علی، پیازهای مورد نظر شما را به هر تعداد کم یا زیاد، به صورت تفکیک شده و لیبل‌خورده توسط پست پیشتاز یا تیپاکس در کمترین زمان ممکن به آدرس مورد نظر شما ارسال میکنیم.

 

تاریخ: 93/10/3 موجودی پیازهای عرضه شده در پاییز و زمستان 1393 تمام شد. انشالله در سال آینده بتوانیم در خدمت مشتریان و هموطنان عزیز باشیم.
هر ساله پیازهای هلندی در حدود آذرماه تا دی ماه عرضه میشوند. و در سایر مواقع موجود نیستند.

تصاویر لاله‌های تولیدی گلستان علی در سالهای گذشته:

 

مطالعه بیشتر:

لطفا به تگ “لاله” و بخش “گیاهان پیازی” مراجعه فرمایید. مطالعه کامنتها و جوابهای داده شده به آنها بسیار مفید خواهدبود.

تصویر نمونه تولیدات لاله گلستان علی در نوروز 91

تصویر نمونه تولیدات لاله گلستان علی در نوروز 91

تصویر نمونه تولیدات لاله گلستان علی در نوروز 92

تصویر نمونه تولیدات لاله گلستان علی در نوروز 92

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

16 دیدگاه

 1. علی قاسمی گفت:

  گلستان علی با سلام . امید وارم در کارهای وزندگی موفق باشید درصورت رشد وگل دهی در فضای باز مازندران گل لاله هلندی محبت فرمایید 2015 را درصورت موجودی ودادن قیمت دستور بفر مایید مبلغ برای شما ارسال شود با تقدیم احترام دفتر هوا پیمایی دریوک

 2. احمد گفت:

  سلام.ادب و احترام خدمت شما عزیزان.یه سوال داشتم:آیا گل لاله هلندی را می توان در آب وهوایی گرم(استان بوشهر) پرورش داد. باتشکر.

 3. رحمان حمیدی گفت:

  با سلام و احترام
  با تشکر از سایت زیبا و مفیدتان، می خواستم مطمئن شوم برای درخواست خرید پیاز هایی مانند لیلیوم – لاله هلندی و رز هلندی باید تا آذر ماه صبر کنیم. من از ارومیه تماس میگیرم و برای گلخانه کوچک خانه ام می خواستم. با تشکر

 4. نامور گفت:

  با سلام
  ر مناطق مرزی گرمی گل لاله بصورت وحشی در مزارع رشد می کند. اما متاسفانه هر سال از مقدار لاله ها کم می شود. به احتمال زیاد دلیل این کاهش شخم زدن مکرر زمین و یا علف کشها هستند. شاید چیدن لاله ها توسط مردم نیز یکی از دلایل آن باشد. خود من نیز این اشتباه را مرتکب شده ام و در سال 76 تعداد زیادی از این لاله ها را چیدم (در این لینک عکس این لاله ها را می توانید مشاهده کنید: http://atilanamvar.blogfa.com/post/4) اما من پاییز سال قبل 5 دانه از پیاز این لاله ها را به زمت از زیر خاک درآوردم و در حیاط خانه کاشتم که خوشبختانه هر 5 پیاز گل داده اند. سوالی که من از شما داشتم اینست که طریقه تکثیر این لاله ها چگونه است؟ چطور می توان این لاله را از انقراض احتمالی نجات داد چون من در یک سایت آذربایجانی خواندم که این نوع از لاله که از نوع تولیپا ایخلر(Tulipa eichleri) است بسیار کمیاب است. و دیروز که از محل رویش این لاله ها در گرمی بازدید داشتم متوجه شدم که تعداد لاله ها بسیار کم شده است.
  ضمنا پیازهای نرگس که سال قبل از شما خریدم واقعا جلوه خاصی به باغچه مان داده اند.
  با تشکر فراوان

 5. مهدی از شیراز گفت:

  با سلام
  من در شیراز هستم و پیاز ها را یک ماه در بخچال نگهداری کردم .
  الان ۱۷ فروردین هست سبز شدند و ۱۰ سانتی هم برگ دارند ولی از گل خبری نیست . و از ۸ تا ۱۲ ظهر تو حیاط افتاب میخورند
  یعنی چرا؟
  با تشکر

 6. parsa گفت:

  با سلام لطفا آدرستونو در گلستان ذکر کنید تا ازنزدیک ببینیم چون
  علاقه مند به این گل لالم

 7. نینا گفت:

  سلام
  من امسال 2 پیاز لاله و 1 پیاز سنبل از شما خریداری کردم و طبق بروشوری که همراه پیازها فرستاده بودید عمل کردم.الان حدود یکماه از زمان کاشتشون گذشته.میخوام بدونم میتونم گلدونشون رو عوض کنم یا باید صبر کنم نیاز سرماییشون برطرف بشه.آخه از گلدونشون راضی نیستم میخوام یه گلدون خوشگلتر بگیرم براشون.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

 8. ماهنی گفت:

  با سلام.
  آقای مهندس حکیمی،
  من لاله هایم رو در گلدانهای کوچک کاشته ام. از الان یواش یواش ریشه ها می خواهند از زیر گلدان بیرون بیایند. سوالم اینه که در اواخر اسفند که بخواهم همه آنها را به یک گلدان بزرگتر واحد، منتقل کنم، چطور باید مواظب ریشه های از زیر بیرون آمده باشم که کنده نشوند. کلا اگر ممکن باشد طریقه انتقال پیازها به گلدان دیگر را توضیح دهید.

  با تشکر

 9. تقی گفت:

  سلام پیازهای لاله ام امروز به دستم رسید بی صبرانه منتظرشون بودم ممنون از بسته بندی خوبتون. پیازها درشت و کاملا سالم بودند.

 10. تقی گفت:

  امکانش هست بفرمایید چکار کنم تا نیاز سرمایی گلها رفع بشه بذارمشون تو یخچال؟ یا بکارمشون تو گلدون

 11. آلان بهار گفت:

  با تشکر وسپاسگزاری فراوان از شما سروران وبزرگواران -پياز هاي لاله(٢٠ عدد) و ٢ سنبل وچهار ليليوم و دو بسته نرگس شيراز و شهلا سفارش داده بودم همگي به دستم رسيد پياز ها داراي كيفيت بسيار عالي بودند ولي هر چهار پياز ليليوم كاملا ً پلاسيده وله شده بودند ايا امكان دارد إز اول همين طور بوده با توجه با اينكه بعد يك روز نيم بدستم رسيدند . پياز هاي نرگس همگي جوانه هاي به طول ٦ سانت زده اند ان ها را در گلداني بزرگ كاشتم ولي نميدانم در حياط بمانند يا اينكه به داخل خانه ببرم . لاله ها وسنبل طبق راهنمايي جناب عالي عالي در گلدان كاشتم و در حياط گذاشتم باتوجه به اينكه هواي مهاباد اين روز ها تا ٢ تا ٣ درجه بالاي صفر در شب ودر روز كمتر از ١٠ درجه است مشكله پيش نخواهد امد و اينكه در دي و بهمن ماه تا ٢٠ درجه زير صفر مي رسد چه كار كنم تا پياز ها خراب نشوند .ممنون ميشم هرچه زود تر راهنمايي بفرماييد

 12. بهنام قربانی گفت:

  سلام
  امروز پیازهای لاله و اماریلیس رسید و همینطور ریزوم صد تومانی
  لاله ها رو کاشتم و در هوای ازاد داخل حیاط گذاشتم ایا برای اماریلیس و صد تومنی هم همین کار رو بکنم ؟

 13. پیمان ایرجی گفت:

  سلام و خسته نباشید

  1-میخواستم بدونم اگر الان این پیازها رو سفارش بدم آیا امکان کاشتش الان هست(برای عید یا بهار پیش رو) و ایا با اب و هوای منطقه من سازگار هست (من در آذربایجان شرقی-شهر مرند)زندگی میکنم.
  2-قیمت هر پیاز همان 2000 تومان هست که نوشتید؟و ایا خرید مثلا از هر پیاز دو عدد امکان پذیر هست(منظورم محدودیت “حداقل سفارش” دارید یا نه؟)
  3-در حال حاضر که هوا سرد شده و حتی چند بار برف به صورت جزیی باریده ایا بهتر است بعد خرید پیاز ها را در گلدان بکارم یا در باغچه؟

  با تشکر از شما

 14. محمد گفت:

  ضمن عرض سلام
  میخواستم بدونم توی شیراز هم میشه پیازها رو توی باغچه کاشت ،یا اینکه باید حتما در گلدان کاشت و به صورت مصنوعی نیاز سرمایی رو برآورده کرد ،
  ممنون از سایت خوبتون

 15. اعظم قایدی نژاد گفت:

  باسلام خدمت شما اقای حکیمی لطفا من می خواستم تعدادی پباز لاله سفارش دهم لطفا راهنمایی کنید

 16. محمد مراديان گفت:

  با سلام
  ايا پياز اين گلها هم مانند ديگر گلهاي پيازي تكثير مي شوند وبراي سالهاي ديگر قابل استفاده اند؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *