Cordyline کوردلین

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

Cordyline-Tango
كوردلینا یا کوردلین
مشخصات: اسم علمی كوردیلین Cordyline terminalis ، از خانواده Liliaceaeمی باشد. این گیاه داری 15 گونه از گیاهان همیشه سبز نخل مانند به صورت درختچه و درخت با برگهای بسیار زیبا می باشد .گونه مورد نظر بومی جنوب شرقی آسیا بوده و ارتفاع آن در حدود 50 تا 100 سانتی متر است. اینگونه فقط در گلدان كشت می شود. برگهای این گیاه نیزه‌ای و به رنگ سبز تیره و براق با حاشیه قرمز متمایل به ارغوانی است. نگاهداری آنها در آپارتمان به علل كمبود رطوبت اتمسفر در نواحی خشك مشكل میباشد.

مراقبت: گیاه كوردیلین به نورمتوسط، گرمای معمولی تا زیاد، خاك همیشه مرطوب رطوبت نسبی 70 تا 90 درصد، خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: كود مورد نیاز این گیاه رامی توان به میزان 3 گرم در لیتر هر دو هفته یكبار از اردیبهشت تا آبان مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاك جنگلی و كود حیوانی كاملا پوسیده برای رشد كوردیلین مطلوب است.

ازدیاد: تكثیر این گیاه ممكن است تا حدودی مشكل باشد. زیرا سر شاخه گیاه قبل از زمانی كه بیشتر گیاهان را تكثیر می كنید، باید قطع شود. بهتر است تا زمانی كه گیاه خیلی بلند نشده، عمل تكثیر را انجام دهید قسمت بالای گیاه را به وسیله قیچی باغبانی به اندازه 100تا 15 سانتیمتر، جدا كنید. ابتدا درپودر هورمون ریشه زایی فرو برده و سپس در گلدانی باقطردهانه 9 سانتیمتر ، حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاك رابه اندازه كافی مرطوب كنید ولی دقت داشته باشید بیش از اندازه آبیاری صورت نگیرد. قلمه ها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و دردمای 21 درجه سانتی گراد در شرایط نور مناسب و كافی نگاه دارید. زمانی كه ریشه دهی انجام شد، یعنی بعد از چند هفته ، قلمه هارا از زیر پوشش در آورید و هریك را به تنهایی در گلدانی با قطردهانه 11 تا 13سانتیمتر، حاوی كمپوست با پایه پیت قرار دهید.

عوارض و درمان: اصولا گیاهان زینتی رنگین برگ، احتیاجات نوری بیشتری دارند. اگر دید برگهای گیاه كوردیلین بی رنگ هستند، حتما نور محیط كافی نیست. لكه های قهوه ای روی ساقه ها و زیر برگها توسط حشرات آفت ایجاد میشوند. اگر ماهی یكبار با حشره كش نفوذی سمپاشی كنید علایم بر طرف می گردند. دیسكهای قهوه ای زیر برگ و روی ساقه هم نتیجه فعالیت حشره آفت است در صورتی كه مشاهده كردید برگها چروكیده وخشك می شود، گیاه را به محل خنك تری ببرید و آن را غبار پاشی كنید زیرا به نظر می رسد هوا برای رفع این معضل غبار پاشی كنید و به زیر گلدانی سنگر یزه دار اضافه كنید. برگهای زرد و تا رعنكبوتی كوردیلین را با سم كنه كش، آغشته كنید تا علائم فعالیت كنه قرمز بر طرف شود.

برچسب: ,

17 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  زرد شدن برگهای پایینی نشانه کمبود عناصر غذایی پرمصرف است. از کودهای کامل استفاده بفرمایید

 2. ساناز گفت:

  سلام ، برگهای کوردلین من از پایین ساقه شروع کردن به قهوه ای شدن و خشک شدن نمی ریزن هم خودم کندمشون آفت هم روش ندیدم لطفا” راهنماییم کنین
  مرسی

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  باید اول منشاء لکه‌ها را مشخص کنید. هر لکه‌ای که بیماری قارچی نیست.

 4. Mehdi Hakimi گفت:

  شوکهای یکباره معمولا چنین اثراتی به جا میگذارند. سرمای یکهویی. گرمای یکهویی. ریختن آبجوش پای گیاه و ….

 5. مهاجر گفت:

  سلام
  کوردلین من برگهاش شل شده و افتاده ولی نه زرد شده و نه ریخته شده و نه قهوه ای چرا؟

 6. mohammad گفت:

  با سلام و احترام،
  لکه هایی روی برگ های کوردیلین ایجاد شده و در حال پیشرفت است. آیا سم قارچ کش بنومیل مناسب است؟ در اینصورت دوز مصرف چقدر باید باشد؟ آیا برگهای آلوده را حتما باید جدا کرد یا استفاده از سم کافی است؟ با تشکر

 7. Mehdi Hakimi گفت:

  شما کدام شهر تشریف دارید که کوردلین بیرون جواب میدهد؟

 8. maryam گفت:

  سوال: سایت جالبی دارید لطفا به روزش کنید.
  گل کوردلین دارم که چند سالی است که همیشه در هوای ازاد بوده حتی سرمای زمستان. دو سال است که خوشه های گل اذین میدهد دلم میخواهد داخل اپارتمان بیاورم که از زیبایی ان لذت ببرم میترسم خراب شود چه کنم؟
  لطفا پاسخ دهید. ممنون!

 9. احسان گفت:

  ضمن تشکر از سایت خوبتان یک گلدان کوردلیا دارم که برگهای آن ازقسمت پایین می ریزد

 10. این گیاهان به شرایط نامناسب حساسیت نشان داده و وقتی صدمه دیدند به سختی به حالت اولیه برمیگردند. شما شرایط مطلوب این گیاه رو که در بالا ذکر شده فراهم کنید انشالله برمیگردد

 11. ziba گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید
  من 6 ماه پیش این گیاه را خریدم ، اوایل خوب رشد میکرد ولی بعداز مدتی برگهای این گیاه از وسط زرد میشد ومیریخت الان چند برگ بیشتر نداردومن میخواهم که شادابی قبل را داشته باشدودوباره برگهای تازه دربیاورد، لطفاً راهنماییم کنید
  با تشکر

 12. نظرزاده گفت:

  گلدون کوردلیا از اول بزرگ بوده. در حال حاضر هر ماه بهش کود کریستالون میدم. خاکش هم از خاک های هلندی که از بازار گل تهران تهیه کردم.
  راستش جرات نمیکنم قلمه بزنم.
  ولی خیلی از راهنماییتون ممنونم.

 13. ممکنه نیاز به بزرگتر کردن گلدان باشه
  ممکنه خاک از کیفیت لازم افتاده باشه
  ممکنه با کود دهی منظم ماهانه مشکلات کمتر بشوند
  با جوان سازی و قلمه‌گیری میتوان گیاهان جدید تولید کرد.

 14. نظرزاده گفت:

  واقعا هیچ راه حلی برای کوردلین نیست؟ الان گیاهی که توی منزل دارم به شده حالت آفتاب سوخته داره و برگ هاش هم همگی سبز شده اند .
  البته گلدون نور غیر مستقیم روز رو داره و تا تابستون گذشته رشد خیلی خوبی داشت.

 15. به فخری دلاوری:
  متاسفانه کوردلین گیاه حساسی است و با کوچکترین تکان و ناملایمت محیطی برگ ریزی میکند یا زرد میشود.
  رطوبت زیاد هوا و ثبات آب و هوایی از نیازهای اساسی این گیاه است.
  همچنین ممکن است هنگام جابجایی گلدان ریشه‌های آن صدمه دیده باشد.

 16. فخری دلاوری گفت:

  باسلام من هفته پیش کوردلین گرفتم وگلدانش را عوض کردم خاک هم از گلفروشی گرفتم گلدان داخل پذیرایی قرار دارد وابپاشی هم کردم ولی برگهای گیاه دارد زرد می شود لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم

 17. جلالی گفت:

  با سلام و تشکر از این اطلاعاتی که ارائه نموده اید. من این گیاه را خریداری نمودم بعد از 1 ماه با مشاهده هزارپا در گلدان مجبور شدم خاک وگلدان را تعویض کنم قبل از این کار برگ های زیبای از بالا رشد می کرد اما الان در همان اب و هوا تمام برگ ها به تدریج زرد و خشک شده اند چگونه میتوانم دوباره گیاه شادابی داشته باشم ؟ اگر از وسط نصف کنم و در اب بگذارم ریشه میدهد ؟ (قبلا از بدنه گیاه ریشه های کوچک رشد می کرد اما الان بدنه سفید یا زرد رنگ شده!)

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *