آنتوریوم Anthorium چیست؟ + نحوه نگهداری

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

گل صورتی <yoastmark class=

مشخصات آنتوریوم 

اسم علمی آنتوریوم، Anthorium scherzerianum و از خانواده Araceae می‌باشد. آنتوریوم گیاهی بومی گواتمالا و كوشاریكا است. این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از 30 تا 40 سانتی‌متر می‌رسد. همچنین دارای برگهای كمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از 18 سانتی متر می‌باشد. گلها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر می‌شوند.

از وسط اسپات گل آذین سنبله‌ای بیرون می آید كه زرد یا قرمز رنگ است. دوام گل آنتوریوم زیاد بوده و 2 تا 3 ماه پایدار می‌ماند. گیاه آنتوریوم به طور كلی به سرما، آب سنگین و نمك دار حساس است و در زمستان باید حدود 6 تا 8 هفته به آن استراحت داد. یعنی مقدار آب را كم نموده و حرارت را 15 درجه سانتی گراد نگه داشت.

نگهداری گل آنتوریوم در خانه

 گیاه آنتوریوم به نور متوسط، هوای گرم، آبیاری فراوان، رطوبت نسبی 70 تا 90 درصد و خاك اسیدی احتیاج دارد.

گل <yoastmark class=

کود مخصوص آنتوریوم

كود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان 2 گرم در لیتر، هر 3 هفته یكبار، از اسفند تا آذر ماه مورد استفاده قرار داد. بهتر است از كودهای آلی نیز استفاده شود. گلستان علی تامین کننده انواع کودهای مخصوص، بذر و خاک گیاه آنتوریوم است که ارسال این کودها به صورت پست هم امکان پذیر است.

گل <yoastmark class=

خاک مناسب آنتوریوم

خاك گلدان گیاه آنتوریوم  از تورب با كمی ماسه تشکیل می‌شود. 

تکثیر آنتوریوم از طریق ریشه

گیاه آنتوریوم رطوبت محیطی را می‌پسندد و درجه حرارت 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد بهترین درجه حرارت برای گل كردن آن می‌باشد. این گیاه دارای انبوهی از ریشه های آبدار، سست و گوشتی است كه به نظر می‌رسد گیاه را از داخل گلدان به خارج هل می‌دهد. به وسیله جداكردن توده ریشه ها در جایی كه گیاهان كوچك مجزا در كنار گیاه مادری مشاهده می‌شوند، تكثیر آنتوریوم صورت می‌گیرد.

هرگز ریشه را با زور جدا نكنید. سعی كنید گیاهانی را از كنار پایه مادری جدا كنید، كه رشد فعال داشته و برگ‌های جدید تولید كرده‌اند. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه 13-11 سانتی متر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت، بكارید. مراقب باشید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و كمی بالاتر از سطح خاك قرار بگیرد. دمای محیط را روی 24 درجه سانتی‌گراد تنظیم كرده و رطوبت را بالا نگه دارید. برای این منظور یا مرتب مه پاشی كنید و یا گلدان یا كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید.

<yoastmark class=

علت گل ندادن گیاه آنتوریوم  

در صورتی كه گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می‌دهد و گلهای آن ظاهر نمی‌شود. تغذیه مصنوعی را شروع كنید، چون ظاهرا خاك گلدان خیلی فقیر است. و اگر فقط با ظاهر نشدن گلها روبه رو شدید، نور محیط رشد گیاه مناسب و كافی نیست. پس آن را به محل پر نورتر اما دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل كنید.

این عارضه ممكن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه هم باشد. در زمستان هفته ای 1 بار آبیاری كافی است. برگ‌های خیلی پر پشت اما بدون گل بیانگر غنی بودن زیاده از حد خاك می‌باشد و باید در زمستان خاك گلدان را تعویض و تعدیل كرد.

علت لکه های قهوه ای روی برگ آنتوریوم

حمله قارچ به این گیاه لكه های قهوه ای روی برگ‌ها تشكیل می‌دهد و باید با محلول قارچكش نفوذی سمپاشی صورت گیرد و برگ های خیلی صدمه دیده حذف شوند.

علت زرد شدن برگ آنتوریوم

اگر در زمستان هوا خیلی سرد و مرطوب باشد، برگ ها زرد شده و به سمت پایین می‌پیچد. بنابراین باید گلدان را به محل گرم‌تری منتقل نمود و آبیاری را كمتر كرد. در صورتی كه برگ های سبز می‌پیچد، هوا سرد و خشك است.

گل <yoastmark class=

علت سیاه شدن گل آنتوریوم

برگهای سیاه شده، در نتیجه سرمای زیاد ایجاد می‌شوند و برگ‌های نازك، كم آب و زرد رنگ معرف گیاه تشنه می‌باشد. اگر زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ و قاعده آن تشكیل شوند، یعنی حشرات آفت در حال فعالیت است. می‌توانید هر دو هفته یكبار با سم حشره كش نفوذی گیاه را سمپاشی كنید و با پنبه آغشته به سم زخم ها را خیس نمایید. عامل ایجاد رشته های تار عنكبوتی در سطح برگ كنه ریز قرمز است.

 

باید با پارچه مرطوب برگ‌ها را تمیز كنید و با سم كنه كش گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در كاهش آفت موثر است. اگر برگها براق بودن خود را از دست داده‌اند، روزانه با آب ولرم برگها را پاشی كنید. چون علت این امر می‌تواند هوای خشك باشد. صدمات فیزیكی برگ های آن را شكافدار و مریض نشان می‌دهد. بنابراین گلدان را از محل پر تردد دور كنید و برگهای صدمه دیده را قطع نمایید.

 

نحوه خرید گیاه آنتوریوم

در فروشگاه گلستان علی انواع گیاه، انواع بذر، خاک و کود ارائه می‌شود. جهت خرید گیاه آنتوریوم اگر در اردبیل ساکن هستید، می‌توانید به صورت حضوری به فروشگاه گل و گیاه گلستان علی مراجعه فرمایید. چنان که در شهر دیگری زندگی می کنید، گلستان علی خدمات ارسال پستی به سراسر کشور را برای شما فراهم آورده است.

نحروه نگهداری از آنتوریوم


گل قرمز با پرچم زرد

علت خشک شدن غنچه گل آنتوریوم

گل با پرچم بلند

علت سوختگی برگ گل آنتوریوم

علت قهوه ای شدن برگ آنتوریوم

تکثیر آنتوریوم از طریق برگ

گل برگ قرمز پهن

گیاه آنتوریوم

کود مناسب آنتوریوم

کود خانگی برای آنتوریوم

علت کوچک شدن گل آنتوریوم

ترکیب خاک آنتوریوم

گل قرمز با وسط زرد

نگهداری گل آنتوریوم

حمله قارچ به گل آنتوریوم

برگ آنتوریوم

گلدان آنتوریوم

روش تکثیر آنتوریوم از طریق برگ

تکثیر آنتوریوم در آب

قلمه زدن گل آنتوریوم در آب

روش تکثیر گل آنتوریوم

تکثیر گل آنتوریوم از طریق برگ

علت خشک شدن گل آنتوریوم

چرا گل آنتوریوم خشک میشود

گل آنتوریوم نگهداری

نگهداری آنتوریوم در آب

گلی که شبیه گل شیپوری است

بذر گل آنتوریوم

قیمت گل آنتوریوم قرمز گلدانی

تکثیر آنتوریوم با برگ

گلدهی آنتوریوم

برچسب: , , , , , ,

14 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  اونها بذر هستند اگر گرده افشانی انجام شده باشد قابل کاشت است.
  ولی خیلی کم اتفاق می افتد که گرده افشانی درست انجام شده باشد و بذر جنین داشته باشد.
  به حال وقتی رسیده شدند و آماده شدند بکارید انشالله جوانه بزند

 2. خرم گفت:

  با سلام و تشكر
  دانه هاي ريز روي سنبله گل كه از وسط اسپات ميزند ، در بعضي گلها خيلي بزرگ و غير عادي و زشت مي شود و شبيه غده بزرگ مي شود … دليل خاصي دارد؟

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  پژمردن غنچه ها میتواند عوامل زیادی داشته باشد
  از تغذیه و آبیاری تا مشکلات حاصل از بیماریها و شرایط نامساعد محیطی

 4. محمدسعید گفت:

  دلیل اینکه گل های آنتوریوم هنگامی که از تازه از اون پوششی که توش بودن جوانه میزنن، سریع خشک میشه چیه؟

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  آنتوریوم به بستری کاملا سبک بدون خاک مانند خزه. لیکا پرلیت و امثالهم نیاز دارد. در خاک یا خاکبرگ نمیتواند زندگی بکند.
  سوخته شدن برگها به علت کمبود رطوبت هوا یا آبیاری یا کمبود عناصر غذایی است

 6. شهرزاد گفت:

  با سلام
  به خاطر سایت کامل و جامع شما تشکز می کنم
  من یک گلدان آنتوریوم در خانه دارم و خاک گلدان را به دلیل اینکه بعد از هر آبیاری کرم از ان خارح می شد با خاک برگ تعویض کردم و از آن زمان به بعد دیگر گل نداد و برگهای ان از همان ابتدای رویش حالت سوخته می گیرند و خشک می شوند وگل د رحال خشک شدن است و لطفا من را راهنمایی بفرمایید که چه کاری می توانم انجام دهم
  با تشکر

 7. مسعود گفت:

  با سلام
  اول باید تشکر کنم از ارسال خوبتون بابت تخم سیکاس
  گلهای آنتوریوم من اون قرمزیشو از دست داده و از آخر گل به رنگ سبز در اومده تا نوک گل قرمز تیره شده و اون پرچمکش هم کامل سبز شده

 8. باید بیماری مشخص شود. با یک گیاه پزشک مشورت کنید

 9. ناشناس گفت:

  روي برگهاي آنتوريم لكه هاي قهوه اي وحالت برگ سوزي بوجود آمده همه برگها هم آلوده شدهاند برگهاي جوان وگل هم قبل از اينكه كاملا باز شوند ازبين رفتند نميدانم براي درمان چه بايد بكنم؟

 10. sahar گفت:

  ممنون 🙂

 11. اگر مطمئنید که قارچ بوده. بله کافی است.
  یک ماه دیگر دوباره علایم را چک کنید و در صورت لزوم دوباره سم پاشی کنید

 12. sahar گفت:

  آنتوریوم من ظاهرا دچار قارچ شده. لکه های قهوه ای روی یکی از برگ ها ظاهر شده. من قارچ کش گرفتم و روی برگها اسپری کردم. هر چند وقت باید این کار و تکرار کنم و آیا همین کار کافی هست؟
  ممنون

 13. برای آنتوریوم که گیاهی گلدار است
  پیشنهاد میکنیم از کودهایی استفاده کنید که عناصر مختلف را داشته و از درصد خوبی از پتاسیم برخوردار باشند
  برای مثال ما از کود 12+12+36 کریستالون استفاده و توصیه میکنیم.

 14. حسام گفت:

  با سلام منظورتان از كود مورد نياز كه براي هر گياه نوشته ايد چيست ؟ چه نوع كودي است ؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *