دراسنا پرچمی Dracaena + نحوه تکثیر و نگهداری دراسنا پرچمی

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی
گیاه دراسنا پرچمی

گیاه دراسنا پرچمی

دراسنا پرچمی چیست؟

اسم علمی دراسنا پرچمی، Dracaena marginata  از خانواده Liliaceae می‌باشد. این جنس دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبز است. اغلب گونه های گیاه،  نخل مانند بوده و ریشه‌هایی دارند كه درتمام طول، قطر یكسانی دارند. دراسنا، به رنگ زرد نارنجی می‌باشد. افرادی که نام گیاه دراسنا را نمی دانند، اغلب از آن به عنوان گل نخلی برگ سوزنی یاد می کنند.

گونه marginata نسبت به شرایط مختلف آپارتمانی بسیار مقاوم است. این گیاه پرچمی برگهای خطر دارد، كه خشن و سبز رنگ هستند. و گاهی دارای نوارهایی به رنگ زرد یا قرمز متمایل به قهوه‌ای می‌باشند. در مواقعی كه خطوط زرد برگ زیاد باشد، گیاه احتیاج به نور بیشتری دارد.

نحوه نگهداری دراسنای پرچمی

برای نگهداری دراسنا باید به موارد زیر توجه کرد:

 •  به نور متوسط
 • گرمای زیاد
 • خاک همیشه مرطوب
 • رطوبت هوای 50 تا 90 درصد
 •  خاک قلیایی 
دراسنا صورتی-گلستان علی

دراسنا صورتی-گلستان علی

کود مناسب دراسنا

کود مناسب دراسنای پرچمی به میزان 3 گرم در لیتر هر دو هفته یكبار است. می‌توان از فرودین تا شهریور به این گیاه كود داد.

خاک مناسب دراسنا

خاک مناسب دراسنا خاك معمولی باغچه هوا با خاك برگ و ماسه است که برای رشد مطلوب این گیاه مناسب است.

تکثیر به روش قلمه زدن دراسنا پرچمی

درخچه دراسنا گاهی به صورت چند ساقه ای رشد كرده و بزرگ می‌شود. و در چنین شرایطی نیاز به هرس و كنترل دارد. این زمان برای تكثیر مناسب است. دراسنای پرچمی را می توان از طریق قلمه‌های انتهایی ساقه و قلمه های ساقه ای تكثیر كرد. می توان از جوانه های به وجود آمده در پای گیاه نیز استفاده كرد.

قلمه ها را به اندازه 10 تا 15 سانتی‌متر، با یك چاقوی تیز جدا كنید. قلمه ای ساقه ای را از ساقه یا بدون برگ بگیرید و به تكه های 5 تا 5/7 سانتی‌متری تقسیم نمایید. هر تكه باید داری یك جوانه خفته باشد. مواظب باشید قطعات ساقه را وارونه در خاك نگذارید. اگر سمت پایین ساقه در خاك قرار نگیرد، ریشه ای تولید نمی‌كند.

گل برگ سوزنی قرمز-گلستان علی

گل برگ سوزنی قرمز

هر قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. برگ‌های زیادی را از ساقه جدا كنید. و هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی‌متر، حاوی كمپوست مخصوص قلمه و بذر قرار دهید. قلمه ها را با كیسه پلاستیكی بپوشانید و در دمای 24 درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. پس از دو ماه كه ریشه دهی انجام شد، كیسه را بردارید و تغذیه مصنوعی را شروع كنید. بهترین زمان برای تكثیر دراسنا، از اواسط تا اواخر بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

علت بیماری و مشکلات دراسنا

زخمهای سفید پنبه ای روی برگها و ساقه های گیاه توسط حشره آفت ایجاد می‌شود. اگر هر هفته یكبار، باسم حشره كش نفوذی، گیاه را سم پاشی كنید، علائم بر طرف می‌شود. یادتان باشد در چنین حالتی گلدان دراسنا را از گلدان‌های دیگر دور كنید.

علت زرد شدن دراسنا پرچمی

اگر مشاهده كردید برگها زرد رنگ و پوسیده شده و گیاه خود را انداخته است، حتما بیش از اندازه آبیاری كرده اید. اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاك گلدان خشك شود. برگها تغییر رنگ داده با لكه های قهوه ای نیز حاصل فعالیت نوعی حشره آفت است كه با سمپاشی ماهی یكبار، بر طرف می‌شود.

علت خشک شدن نوک برگ دراسنا

در صورتی كه گیاه خیلی تشنه باشد، حاشیه برگهای پایینی زرد شده و نوك آنها قهوه ای می‌شود و سقوط می‌‌كنند. قبل از تنظیم آبیاری می توانید 15 دقیقه گلدان را در سطل آبی بگذارید تا تشنگی مفرط آن بر طرف شود.

علت ریزش برگهای دراسنا پرچمی

علت ریزش برگ دراسنا قرمز و سبز و … هوای خیلی گرم و خشك باعث كمرنگی و ریزش برگها می گردد.

علت لکه های سوخته قهوه ای روی برگ های دراسنا

در این درختچه با برگهای سوزنی لكه های سوخته قهوه ای روی برگها، نشانگر این است كه غبار پاشی در آفتاب صورت گرفته است.

علت چروک شدن ساقه دراسنا

علت چروک شدن ساقه دراسنا هوای سرد است. هوای سرد می‌تواند علائمی مثل پوسیدگی ساقه از بالا و ریزش برگها، ایجاد نماید. اگر هم برگهای جدید ریز باشند، باید تغذیه مصنوعی صورت بگیرد.

خرید گیاه دراسنا:

اگر ساکن شهر اردبیل هستید، حتما اسم گلستان علی به گوشتان خورده است. این فروشگاه با تنوع بسیار زیاد گل و گیاه دارای انواع کود، خاک، بذر و گلدان و… می‌باشد. اگر به گل و گیاه علاقه دارید، می توانید به صورت حضوری به گلستان علی مراجعه کنید. اما در صورتی که دسترسی به گلستان علی ندارید، می توانید سفارش خود را به صورت تلفنی، واتساپ یا تگرام ثبت کنید و محصول خود را از طریق پست دریافت کنید.


علت پژمرده شدن دراسنا پرچمی
علت خشک شدن برگهای دراسنا پرچمی
علت شل شدن دراسنا
علت افتادگی برگ دراسینا
علت خراب شدن گل دراسنا

برچسب: , ,

22 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  پشه ها مربوط به کمپوست استفاده شده بوده. وقتی تخمیر انجام میشه پشه ها پیدا میشوند.
  شما آبیاری رو به موقع انجام بدهید. نه زیاد نه کم. دراسینا گیاه رطوبت دوستی است.
  برای پشه ها هم از سموم حشره کش خاک مانند سم سوین Sevin یا کارباریل استفاده کنید.
  موفق باشید

 2. mahya گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید،
  من یک گلدان دراسنا دارم که خودم قلمه زدم و در خاک کامپوست کاشتم چند ماه پیش. از همان اول روی خاک کمی پشه زد که گفتن چون زیاد آب دادی، آبش رو کم کردم تا اینکه برگها از نوک شروع به سوختن و خشک شدن کرد! اینجا خوندم که به خاطر رطوبت و کم آبی هست، موقعی که داشتم آب رو اسپری می کردم دوباره یه چیزهایی مثل پشه از خاک بیرون آمدن. الان 2-3 روزه که هر روز اب می دم و اسپری می کنم البته با وجود آب زیادی که می دم از انتهای گلدان هیچ آبی بیرون نمی آد.
  طولانی شد، عذرخواهی می کنم اما خواهش می کنم منو راهنمایی کنین، این گل مال روز عروسیمونه نمی خوام خشک بشه.

 3. Mehdi Hakimi گفت:

  معمولا آب ناکافی یا رطوبت هوای کم

 4. neda hatami گفت:

  با سلام.
  سوال من این است که علت سوختگی نوک برگ این گیاه چیست؟ممنون می شوم که مرا راهنمایی کنید.

 5. فرهنگ گفت:

  سلام.
  آیا شرایط مراقبت از دراسنا کامپکتا هم مشابه همین نوع دراسنا پرچمی است؟

  و در ضمن ممکن است مطلبی هم در مورد شرایط نگهداری گیاه آرالیا بنویسید

 6. Mehdi Hakimi گفت:

  برشها را بوسیله کاتر تیز انجام بدهید. قبل از برش هم میتوانید با گرفتن کاتر روی شعله آن را ضدعفونی کنید

 7. مهدي گفت:

  با سلام من نوعي از اين گياه را خريدارى كردم كه ظاهرا از نوع ژاپني مي باشد
  از آنجاييكه ساقه هاي فرعي آن داشت خيلي بلند تا حد شكسته شدن پيش مى رفت و دو جوانه جديد كنار پايه اصلي شروع به رشد كرده بودند تصميم به قلمه چند شاخه در اول پاييز كردم ولي متاسفانه با وجود موفقيت قلمه ها ؛ از شاخه ها جوانه جديدي نزد و يك جوري آن شاخه هاي سربريده دارن خشك مي شوند!

  ايا من بايد جوانه هاي كنار پايه اصلي را جهت كمك به شاخه هاي بالا ببرم؟

  ايا كاري جهت بروز جوانه هاي شاخه هاي اصلي هست؟

  آيا نور كامل آفتاب زمستان براي اين گياه زياد است؟

 8. Mehdi Hakimi گفت:

  ممکنه مشکل کاهش یکباره دما وجود داشته باشه
  یا کمبودهای مواد غذایی که با کود کامل برطرف میشود

 9. r.mahmoudi گفت:

  با سلام و با تشکر از حوصلتون در پاسخ گویی به سوالات،
  من حدود یک سال هست که یک دراسنای بزرگ دارم.که 4 شاخه داره. هیچوقت جاشو عوض نکردم و روندآبیاریش هم تغییری پیدا نکرده…غبار پاشی هم میکنم.اما حدود یک هفته هست که برگهای زیریش دارن کامل زرد میشن و میفتن(حالت سوختگی ندارن و تقریبا هر دو روزی سه یا چهارتاش شروع به زرد شدن میکنن) تا اونجایی که چشمم میدید دنبال آفت گشتم ولی خبری نیست….غیر از برگهای جدید بالایی که صاف هستند بقیه برگها تقریبا خودشونو انداختن…..میشه لطفا راهنماییم کنید….خیلی ممنون میشم

 10. Mehdi Hakimi گفت:

  بستگی به سایز گلدان فعلی گیاه داره. یعنی گلدان آینده از گلدان فعلی کوچکتر نباشه

 11. زینب گفت:

  سلام،
  آیا گلدان های سفالی برای رشد این گیاه مناسب هست؟
  ابعاد گلدان مورد نظر من 20*20*40 می باشد.
  با تشکر.

 12. Mehdi Hakimi گفت:

  گفتن زمان دقیق کار اشتباهی است. بستگی به دما فصل شدت تابش نور جنس خاک و … دارد

 13. فاطمه گفت:

  با سلام.لطفا دفعات آبیاری هفتگی دراسنا را بفرمایید چون گلفروش بمن گفن فقط هفته ایی یکبار به آن آب بدهم.آیا این کار درست است؟من فقط یک هفته است انرا خریدم و خیلی دوستش دارم .ممنون منتظر راهنمایی شما هستم

 14. مهرگان گفت:

  باسلام متاسفانه دراسنا را با دست خودم به قتل رساندم کوچولو ولاغر بود ولی سرحال بعد از قلمه زدن ازبین رفت ولی ساقه را حفظ کردهام وهنوز امیدوارم ولی فعلا که خبری نیست.

 15. ازاده -ی گفت:

  با سلام . من یک گلدان دراسنا قهوه ای دارم .مدتی است همان زخمهای سفید پنبه ای که گفته اید روی آن ایجاد شد و کم کم شروع به خشک شدن کرد . آن را با محلول متاسیستوکس در آب سمپاشی کردم و با کود الی آهن در آب و کود کمپوست تقویت نمودم ولی گیاه کاملا خشک به نظر می رسد. با چاقو خراشی در تنه گیاه (در قسمت نزدیک به خاک)ایجاد کردم زیر پوست تنه گیاه سفید بود ولی در قسمت بالاتر نزدیک به برگها زیر پوست گیاه تیره رنگ است .آیا گیاه از دست رفته یا امیدی به برگشت آن و جوانه زدن هست ؟ اگر امیدی هست برای تقویت بیشتر و رشد سریعتر چه کنم ؟ با تشکر از راهنمایی شما

 16. Mehdi Hakimi گفت:

  عادت دراسینا همین است. ساقه به مرور تنک میشود. بله میشود از بالای ساقه قلمه گرفت ولی به گلخانه گرم و مرطوب نیاز دارید. از محل برش مجددا جوانه میزند. شاید چند جوانه

 17. مهرگان گفت:

  با سلام واقعا از شما وسایت خوبتان تشکر می کنم که اینقدر باحوصله جواب میدهید گلفروش ها وقتی گلی را میفروشند اطلاعات کمی در مورد آن گیاه می دهند ولی شما باصبر وحوصله تان مرا واقعا جذب کردید .من یک دراسنا دارم که رشد کمی دارد برگهای پایینی خشک شده ومیریزد وبرگهای بالا آویزان وشل است هر 3روز آب وهروز اسپری میکنم آیا میشود بالای آن راجدا کرد و دوباره کاشت ایا ساقه آن دوباره رشد میکندیانه خواش میکنم مرا راهنمایی کید ممنون.

 18. شما میتوانید روی برگها هر روز آبپاشی کنید
  همچنین میتوانید دور گلدان یک استوانه نایلون شفاف درست کنید ولی یک جایش باز باشد تا هوا بتواند جریان داشته باشد
  اینطوری رطوبت هوای اطراف گیاه بالا میرود

 19. زهره زمزم گفت:

  با عرض سلام وتشكر فراوان از شما
  خاك دراسناي من از خاك برگ ومقداري كو كوپيت تشكيل شده با توجه به نياز بالاي اين گياه به رطوبت چگونه مي شود رطوبت مورد نيازش را در خانه مهيا كرد(هواي شهر ما كاشان گرم وخشك است)

 20. نیازی به آفت کش ندارد
  دراسیناها اغلب عاشق رطوبت هوا هستند
  هر روز مه‌پاشی با آب معمولی انجام دهید
  سعی کنید در هوای خشک و باد و بوران قرار نگیرد
  نوکهای خشک شده را میتوانید قیچی کنید.

  دراسیناهای رنگی همه همینطورند و زیباییشان با رطوبت هوا ارتباط مستقیم دارد. باید در محل شرجی و مرطوب نگهداری شوند

 21. شایسته وطندوست گفت:

  با عرض سلام:گلدان دراسنایی در خانه دارم با رنگ سبز بر طبق نظرات شما شرایط نسبتا خوبی دارد”اما مدتی است برگهایش از پایین شروع به خشک شدن میکند بطوری که از لبه های برگ لکه هایی شبیه سوختگی ایجاد میشودوسپس به کل برگ سرایت میکندواز افت کش هم استفاده کرده ام ولی نتیجه نداشته :لطفا راهنمایی ام بفرمایید. با تشکروسپاس فراوان

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *