Asparagus مارچوبه زینتی

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی

asparagus-fern
مارچوبه زینتی یا شویدی – گردی – چتری
مشخصات: اسم علمی مارچوبه Asparagus واز خانواده Liliaceae می باشد. این جنس دارای گو نه های بسیاری است. دو گونه آن از نظر زینتی حائز اهمیت هستند. زیرا هم به صورت گیاهان گلدانی و هم آویزی در آپارتمان مورد استفاده قرا می گیرند. این گیاهان دائمی و دارای ساقه های نازك و منشعب می باشند. اغلب به خاطر شاخه های برگ مانند تغییر شكل یافته كه كلادود نام دارند، پرورش داده می شوند. مارچوبه نرمه بومی افریقای جنوبی است و یك واریته رونده دارد كه به طول 2 تا 3 متر با گسترش 30 تا 60 سانتی متر می رسد. در موقع جوانی دارای منظره‌ای پرپشت و متراكم بوده و به عنوان گیاه گلدانی پرورش داده می شود. ولی به تدریج گیاه به صورت بالا رونده در آمده و ساقه های اصلی تولید شاخه های افقی می كند. این گونه واریته دیگری دارد كه پا كوتاه بوده و به بلندی 2 تا 30 سانتی متر می رسد. این گونه دارای منظره پرپشت و متراكم است میوه ای این گیاه سته، كروی شكل، كوچك و قرمز می باشد. مارچوبه زبره، بومی آفریقای جنوبی و ناتال است ارتفاع بوته 30 سانتی متر و گسترش شاخه ها 100 تا 150 سانتی متر می باشد. این گیاه در منزل بهتر از مارچوبه نرمه مقاومت دارد و هم چنین، چون دارای شاخه های آویزان است به عنوان گلدان آویزی مصرف دارد. برگ های آن سوزنی شكل و خشن تر از برگ های سید و ریزی دارد. میوه آن سته قرمز رنگ است.

مراقبت: این گیاه به نور زیاد، هوای گرم، آبیاری فراوان، رطوبت نسبی 50-70 درصد و خاك قلیایی نیز دارد.

كود: ازاواسط بهار و تا اواخر تابستان هر دو هفته یك بار می توان به مقدار 3 گرم در لیتر، كود برای مارچوبه مصرف كرد.

خاك: نوع خاك مورد نیاز این گیاه مخلوطی است كه از دو قسمت خاك برگ و یك قسمت خاك باغچه فاقد آهك .

ازدياد: آسپارگوس را میتوان از طریق كاشت بذر در بهار، در دمای حدود 21 درجه سانتیگراد در كمپوست مخصوص بذر و قلمه تكثیر كرد. رشد گیاه در این روش بسیار كند است. حتی زمانی كه نشاءها جوانه می زنند، میزان رشد گیاه به قدری كند است كه برای داشتن گیاهی به اندازه معقول و دلخواه، لازم است چند ماه منتظر بمانید. روش بهتر، برای تكثیر سریعتر گیاه، تقسیم بوته مادری، در اواسط بهار و تابستان است. ابتدا خاك را مرطوب كرده و گیاه مادری را از گلدان بیرون آورید. ریشه های گیاه را از هم باز كنید و با استفاده از یك چاقوی تیز، توده ریشه ها را به قسمتهای مساوی و مرتب تقسیم كرده، هر كدام را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید دقت كنید كه خاك را همیشه مرطوب نگاه داشته و گیاهان را در محیطی با نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا رشد كنند.

برچسب: , , , , , ,

5 دیدگاه

 1. Mehdi Hakimi گفت:

  این رقمها را نه. اینها با تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر میشوند. اغلب آسپارگوسها به این صورتند

 2. بهناز گفت:

  با سلام وتشكر از سايت خوبتون
  ايا شويديها راميتوان قلمه زد وتكثيركرد

 3. موسی گفت:

  سلام
  خواستم بپرسم در هوای اهواز میشه الات تکثیر کرد البته در اتاق که کولر روشن است

 4. یعنی بستری که بیشتر آن از پیت‌ماس (تورب – پیت خزه) تشکیل شده باشد. مثلا همراه با کوکوپیت یا برگ پوسیده درختان یا سایر بقایای گیاهی احتمالی

 5. بهار گفت:

  باسلام. كمپوست گلداني باپايه پيت يعني چه؟سپاسگزارم.

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *