Dieffenbachia دیفن باخیا

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی


دیفن باخیا با اسم علمی گیاه Dieffenbachia amoena ، از خانواده Araceae است. این جنس دارای 30 گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز چند ساله است كه برای برگهای زیبایش پرورش داده می شودند. گونه amoena بومی نواحی حاره امریكا می باشد. ارتفاع آن به ۱۰۰ تا ۲۰۰ سانتیمتر می رسد. برگهای بزرگ این گیاه بیضی شكل و سبز رنگ بوده و داری طرحهای سفید و كرمی رنگ است.

نحوه نگهداری گیاه دیفن باخیا

در نگهدای از گیاه دیفن باخیا، ایجاد شرایط زیر ضروری است. دیفن باخیا به:

 • نور متوسط
 • گرمای معمولی خانه
 • خاك نه چندان خیس
 • رطوبت هوای 70 تا 90 درصد
 • خاك خنثی تا کمی اسیدی

احتیاج دارد.

نور مناسب دیفن باخیا

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، دیفن باخیا به نور متوسط نیاز دارد. شدت نور زیاد موجب رنگ پریدگی برگها میشود و اگر نور خیلی کم باشد سفیدی برگها کم شده و سبزینگی برگها بیشتر میشود.

کود مناسب دیفن باخیا

كود مورد نیاز این گیاه معمولا به صورت ماهانه باید در اختیار گیاه قرار گیرد. کودی مانند ترکیب بالانس کود کامل که با نام سه بیست شناخته میشود و ترکیبی متعادل از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است.

خاک دیفن باخیا چگونه باشد؟

بهترین ترکیب خاک دیفن باخیا، مخلوطی از سه قسمت خاك جنگلی و یك قسمت خاك معمولی برای دیفن باخیا مناسب است. در واقع درصد ترکیب خاک دیفن باخیا به این گونه است که:

 • 75% خاک جنگلی
 • 25% خاک معمولی

تولید کنندگان دفین باخیا در شمال ایران از برگ پوسیده درخت بلوط و سایر برگهای درختان جنگلی بیشتر استفاده میکنند. در سایر نقاط ایران معمولا دسترسی به برگهای جنگلی ساده نیست به همین دلیل از ترکیبهای مدرن مانند ترکیب کوکوپیت و پیت ماس و پرلیت اسفاده میکنند. در ترکیب با ماسه بادی و یا خاک زراعی

غنی بودن خاک دفین باخیا از نظر مواد آلی موجب درشت شدن برگها میشود ولی نوع خاک باید دارای تهویه هم باشد، زیرا ریشه‌های این گیاه کلفت و حجیم بوده در خاکهای سنگین رسی دچار خفگی شده نمیتوانند رشد کنند.

آیا گیاه دیفن باخیا سمی است؟

بله! دیفن باخیا از گیاهان سمی می‌باشد. اغلب گیاهان خانواده آراسه غیرخوراکی بوده و جزو گیاهان سمی حساب میشوند. سیستم دفاعی این گیاهان به این صورت است که برای اینکه توسط حیوانات اهلی و غیراهلی خورده نشوند آلکالوئیدهای ثانویه ای تولید میکنند که توسط موجودات گیاه خوار مطلوب نباشد یا برایشان مضر باشد تا این گیاهان توسط گیاه خواران تهدید نشوند. برای مثال گیاه گزنه با تولید موادی که موجب خارش پوست میشود از خودش دفاع میکند.

دفین باخیا نیز دقیقا برای دفاع از خودش سعی میکند موادی تولید کند که برای گیاه خواران مضر باشد، سمی بودن دفین باخیا به این معنی است که این گیاه قابل خوردن نیست و هیچ قسمتی از گیاه نباید توسط انسان یا حیوانات خانگی خورده شود. و حضور این گیاه در منزل یا محیط زندگی انسان هیچ خطری ندارد و کافی است خورده نشود. از سالها قبل از انقلاب در ایران دفین باخیا تولید شده و در منازل به عنوان گیاه خانگی استفاده میشود.

یک خانه قدیمی در ایران با حضور دفین باخیا و سایر گیاهان زینتی
دیفن باخیا رنگی
دیفن باخیا رنگی در واقع اشتباه است و آگلانماهای رنگی در بازار موجود داریم که ممکن است به دلیل شباهت زیاد با دفین باخیا اشتباه گرفته شوند، اغلب دفین باخیاهایی که تا این لحظه به تولید رسیده اند ترکیب رنگی سبز و سفید دارند.
دفین باخیای رقم معروف به کامیلا، با انجام بهنژادی ها و تحقیقات جدید در جهان اول، معمولا ارقام جدید گیاهان زینتی و از جمله دفین باخیا همه ساله به بازار ارائه میشوند

تکثیر گیاه دیفن باخیا

از آن جایی که دیفن باخیا از گیاهان سمی است، بنابراین در امور تكثیر و جابجایی آن باید مراقبت كنید. در هنگام تکثیر از دستكش استفاده نمایید. تا از تماس با شیره گیاه كه ممکن است حساسیت زا برای برخی پوست ها باشد و سوزش ایجاد کند، جلوگیری كنید.

فصل قلمه زدن دیفن باخیا بهار تا اویل تابستان است. در این زمان قلمه‌های انتهایی ساقه را به طول 10 تا 5/12 سانتیمتر، با یك چاقوی تیز، از گیاه مادری جدا كنید و برگهای پایینی قلمه را قطع نمایید. سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطردهانه 9 تا 11 سانتیمتر، حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و آنها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید.

تا زمان ریشه دهی كه تا 2 ماه طول می كشد، دما را 22 تا 24 درجه سانتیگراد، نگاه دارید. لازم است گاهی كیسه را بردارید تا هوادهی انجام شود و از انتشار آلودگی‌های قارچی جلوگیری به عمل آید. زمانی كه ریشه‌دهی انجام شد، كیسه را برداشته و تغذیه مصنوعی را آغاز كنید. پس از رشد كافی قلمه، آن را به گلدانی با قطر دهانه 13 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی، منتقل نمایید.

تکثیر دیفن باخیا از طریق برگ در آب

آیا برگ دیفن باخیا در آب ریشه می زند؟ این سوالی است که در مورد تکثیر دیفن باخیا در آب پرسیده می‌شود. 

برگ دفین باخیا به تنهایی ریشه زایی نمیکند و حتما باید همراه مقداری ساقه باشد. حتی چند سانتی متر ساقه میتواند ریشه زایی بکند ولی برگ تنها نه متاسفانه.

در صورتی که برگ شکسته‌ای به یک تکه ساقه چسبیده بود، می توانید آن را در آب قرار دهید تا گیاه تکثیر شود. کافی است برگ را در شیشه آب با کیفیت مانند آب معدنی قرار داده و صبر کنید تا ریشه‌اش رشد کند. توجه داشته باشید که آب فقط کف ساقه را بپوشاند. حتما هر چند روز یکبار آب آن را عوض کنید. به این ترتیب از رشد باکتری جلوگیری خواهد شد. هنگامی که ریشه‌های گیاه رشد کرد، قلمه را در خاک بکارید.

قلمه زدن دیفن باخیا در خاک

اگر دیفن باخیا، بیش از اندازه رشد كرده و دارای ساقه های بلند، محكم و بدون برگ شده باشد، می توانید با روش تقسیم ساقه هم، این گیاه را تكثیر كنید. ترکیب پرلیت دانه ریز برای قلمه زنی دفین باخیا بسیار مناسب است

علت زرد شدن برگ های پایینی دیفن باخیا

 اگر مشاهده كردید كه برگها دیفن باخیا زرد شده و زیر آنها تار عنكبوت بسته است، آفت كنه به آن آسیب رسانده، بنابراین هر دو هفته یكبار باسم كنه كش سم پاشی كنید.

زرد شدن و افتادن طبیعی برگها نیز وجود دارد. با رشد طبیعی گیاه. برگهای قدیمی پیر شده و به مرور می افتند و این روند طبیعی است ولی اگر رشدی وجود ندارد و برگها زرد میشوند احتمالا مشکلی وجود دارد.

علت لکه‌های قهوه‌ای روی برگ دیفن باخیا

برگ‌های گیاه در اثر هوای خشك و گرم، خشكیده شده و سقوط می‌كنند. لكه‌های سوخته روی برگ‌ها نیز در اثر غبار پاشی در آفتاب مستقیم حادث می‌شود. همچنین در هوای سرد و مرطوب، قارچهای مختلف می توانند فعالیت كرده و برگ و ساقه ها را بپوسانند. برای مقابله با این عارضه، گیاه را در دماهای ملایم نگه دارید و غبار پاشی را كم كنید و با سم قارچ كش، سمپاشی نمایید.

دیگر مشکلاتی که ممکن است برای این گیاه رخ داده باشد

برگ‌های رنگ پریده و متمایل به سفید، نشانه این است كه یا نور زیاد است و یا گیاه به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. اگر دیدید، برگ‌های پایینی گیاه دیفن باخیا زرد شده و لكه های قهوه ای در حاشیه آنها، مشاهده می گردد، احتمالا آبیاری بیش از اندازه بوده است. هوای سرد نیز می تواند باعث رنگ پریدگی و سقوط برگ‌ها شود.

علت گل دادن دیفن باخیا

دفین باخیا نیز مانند سایر گیاهان گلدار به سن بلوغ که میرسد گلدهی میکند و جای نگرانی نیست ولی این گلها چون گرده افشانهای طبیعی را در اختیار ندارند معمولا گرده افشانی نمیشوند و منجر به تولید بذر نشده و گلها گندیده میشوند. فلذا بیشتر افرادی که دفین باخیا نگهداری میکنند با ظهور گلها آنها را حذف میکنند تا انرژی گیاه به سمت تولید برگهای بهتر و باکیفیت تر هدایت شود.

نمونه گل دفین باخیا

روش رشد سریع دیفن باخیا 

دفین باخیا برای رشد سریع به تغذیه خوب و رطوبت هوای زیاد نیاز دارد. در شمال ایران گلخانه های تولیدی این گیاه را در زمین گلخانه در خاک مخلوط برگ درختان جنگلی و خاک زراعی میکارند و با افزایش دمای گلخانه و بالا بردن رطوبت هوای گلخانه شرایط مساعد رشد این گیاه را فراهم میکنند.

در چنین شرایطی گیاه با سرعت و کیفیت بیشتری رشد میکند.

علت کوچک شدن برگ دیفن باخیا 

برگهای این گیاه در صورتی که مواد تغذیه ای مناسب دریافت نکند یا از رطوبت هوای کافی برخوردار نباشد با سایزهای کوچکتر از نرمال تولید میشود

استفاده از کودهای حاوی نیتروژن و فسفر میتواند به بزرگ شدن سایز برگها کمک کند.

چیکار کنم دیفن باخیا پر برگ بشه؟

کانوپی زیاد این گیاه در شدت نور غیرمستقیم ولی زیاد بیشتر میشود به این صورت که برگها نزدیک هم رشد میکنند و فاصله بین دو برگ زیاد نمیشود. در چنین مواقعی گیاه کوتاه و پربرگ تر از نرمال مشاهده میشود. بنابراین کمبود نور میتواند منجر به دراز شدن گیاه و فاصله زیاد بین دو برگ منجر شود و گیاه را لاغر و بلند نشان دهد.

برای اینکه گیاه ما در ارتفاع کمی برگهای بیشتری داشته باشد میباید از نور کافی غیر شدید ولی پرنور برخوردار باشد

علت خم شدن ساقه دیفن باخیا

گیاه دفین باخیا با بزرگ شدن برگها و رشد برگهای جدید، تنه گیاه به اندازه کافی کلفت نمیشود و گاهی توانایی تحمل وزن برگهای جدید را ندارد. از این روی بهتر است همراه ساقه دفین باخیا بلند یک قیم یا چوب کمکی یا تکیه گاه متصل شود یا کمر گیاه در اثر وزن برگهای جدید خم نشود.

کود دیفن باخیا چیست؟

برای رشد دفین باخیا از کودهای کامل بالانس شده مانند کود 20-20-20 استفاده میکنیم. در چنین کودهایی بیست درصد نیتروژن و بیست درصد ترکیبات فسفر و بیست درصد ترکیبات پتاسیم در کنار سایر عناصر مورد نیاز وجود دارد. هر ماه یکبار و به اندازه مناسب از این کود باید به گیاه داده شود تا همه عناصر مورد نیاز رشد گیاه در اختیار او قرار داشته باشد.

آیا کود آهن برای دیفن باخیا مناسب است؟

بله کود آهن برای دفین باخیا مفید است ولی میزان مصرف کود آهن در گیاهان زینتی کمتر از سایر عناصر پرمصرف است و اگر هر سه ماه یکبار کود آهن دریافت بکند کافی است به این معنی که درست است که آهن مورد نیاز گیاه است ولی سایر عناصر هم باید در اختیار گیاه قرار داده شود

چرا برگ‌های دیفن باخیا افتاده می‌شود؟

کم آبی، آبیاری بیش از اندازه، دمای پایین یا نور شدید میتواند موجب آویزان شدن برگها شود. به مثالهای زیر که از مشتریان عزیز در طول زمان دریافت شده است عنایت فرمایید:

در این نمونه میتوان به پوسیدگی طوقه گیاه (محل اتصال ساقه به ریشه در نزدیکی سطح خاک) اشاره کرد. همچنین خاک استفاده شده نیز مناسب نیست
در این تصویر گیاه به نظر بی آب میرسد و خاک گیاه رسی و خشک است و محیط گیاه به اندازه کافی نور ندارد

علت خشک شدن نوک برگ دیفن باخیا

نوک برگها معمولا در اثر کمبود رطوبت دچار سوختگی میشود اسپری آب روی برگها خیلی کمک میکند

چرا برگ دیفن باخیا ریشه می‌زند

معمولا دفین باخیا به صورت قلمه برگ تکثیر نمیشود و باید از ساقه همراه برگ قلمه برداشت شود

علت سوختگی برگ دیفن باخیا

سوختگی ها انواع مختلفی دارند. برای مثال در تصویر زیر تماس های فیزیکی مکرر و ناملایمتهای محیط زندگی گیاه موجب سوختگی و پارگی برگها شده است

سوختگی و پارگی برگها به مرور زمان

دیفن باخیا نر و ماده

دفین باخیا مانند بسیار از گیاهان تک پایه است یعنی وقتی گل میدهد قسمت نر و قسمت ماده گلها روی یک گیاه ظاهر میشود و این گیاه مانند نخل خرما دارای یک گیاه کاملا مجزا ماده و نر نیست. هر دفین باخیا هم گل نر میدهد و هم گل ماده، در خانواده آراسه سبک گلدهی به این شکل است.

علت باز نشدن برگ‌های دیفن باخیا

در صورتیکه برگ تشکیل میشود ولی باز نمیشود و مدت طولانی به صورت لول باقی میماند ممکن است علامت کمبود در رطوبت هوا باشد. همچنین اسپری آب روی برگها در چنین مواقعی مفید است. احتمال وجود آفت کنه هم وجود داره. پشت برگها رو بررسی کنید که آفت دارند یا نه. کنه ها تارهایی شبیه تارعنکبوت ریز پشت برگها ایجاد میکنند و از این طریق قابل شناسایی است. از علایم دیگر وجود کنه ها حس گرد و خاک روی برگها است به نحوی که انسان حس میکند روی برگها گرد و خاک نشسته است.

نگهداری دیفن باخیا در آب

شاخه بریده دفین باخیا در آب ریشه میدهد و چند ماه میتواند در آب زندگی بکند.

قارچ دیفن باخیا

لکه های مانند تصویر بالا که به وضوح لکه های در حال گسترش هستند توسط عوامل قارچی و باکتریایی و میکروارگانیسم های اینچنینی به وجود میایند و باید با سموم قارچ کش مبارزه شوند
لکه های قارچی که متوقف شده اند

برخی لکه های قارچی که خشک شده اند و متوقف شده اند خطر خاصی ندارند ولی لکه هایی که دارای هاله در حال گسترش هستند برای گیاهان خطرناک بوده و موجب مرگ و میر گیاه میشوند

آیا گیاه دیفن باخیا کشنده است؟

خوردن این گیاه ممکن است برای کودکان خطرناک باشد. در هر صورت گیاه زینتی دفین باخیا خوراکی نیست و نباید خورده شود.

آیا گل دیفن باخیا گل می‌دهد؟

بله دفین باخیا گل میدهد تصویر گل این گیاه در بالا آمده است

پوسیدگی طوقه در دفین باخیا

در اثر آبیاری زیاد یا خاک نامناسب یا حضور عامل بیماریزا در خاک، محل اتصال ساقه به ریشه در مجاورت خاک دچار پوسیدگی شده و گیاه میافتد.

برای جلوگیری از پوسیدگی طوقه بین دو آبیاری اجازه دهیم تا خاک خشک شود. از خاکهای مناسب و ضدعفونی شده استفاده کنیم و همچنین از سموم ضدقارچ میتوانیم استفاده کنیم.

برچسب: , , , , , , , ,

73 دیدگاه

 1. زهره گفت:

  سلام نزدیک 15 ساله دیفن باخیا داریم و هر سال قلمه میزنیم ولی امسال قلمه به گیاه اسیب جدی رسونده و برگاش یکی پشت دیگری زرد میشن و نمیمونن.گیاه قلمه رو تو خاک معمولی خودش میکارم.(داخل گلخونه است).توراخدا کمکم کنید.

 2. فضه گفت:

  با سلام. حدود یکسال میشه که من این گل را دارم ولی اصلا رشد نمی کنه همه برگهایش ریخته دو سربار هم خاکش را عوض کرده ام جواب نداده الان فقط دو تا برگ کوچولو داره دیشب که از خاک در آوردم دیدم که فقط یک یا دو تا ریشه. خیلی کوچک داره لطفا راهنماییم کنید ممنون

 3. مریم گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر ممکن راهنمایی کنید درآپارتمانهایی که نور مناسب ندارد به جز بامبو چه گیاهانی می شود نگهداری کرد؟ برای من خیلی مهم است که در خانه حتما گیاه سبز زنده داشته باشم. پیشاپیش از راهنمایی شما ممنون هستم.

 4. محمدرضا گفت:

  سلام.در زمستان باید با دیفن چه کار کرد.از لحاظ جا میگم.مال من توی راه پله است.نورش خوبه ولی یه کم کمی سرده.چی کار کنم؟ جوابو به ایمیلم بدین .ممنون میشم

 5. Mehdi Hakimi گفت:

  مثبت است
  ولی اغلب خانمهای خانه مخالف خواهند بود

 6. فرهاد گفت:

  سلام
  نظرتون راجب اینکه چند تا کرم خاکی تو گلدون گذاشته بشه چیه؟

 7. حسین - خ گفت:

  سلام
  ابتدا از شما به خاطر همه زحمات تون تشکر میکنم…
  من توی یه نیسان آبی دیفن باخیا دیدم دو تا گلدون بودن اندازه درخت بودن … ارتفاع حدود 3 متر و قطر ساقه حدود 20 سانت …
  اینا دیفن باخیا بودن؟؟؟ یه جایی هم یه دیفن دیدم ساقه خیلی کلفتی داشت … قطر ساقه حدود 8 سانت …
  خودم یه دیفن دارم حدود 5 ساله دارمش … الان 12 تا برگ داره و ساقه دراز و زشتی حدود 1 متر داره که به زور چوب و پایه و کمک نگه داشتم که نشکنه … یه بار کج شد و افتاد … چوب کنارش گذاشتم و زنده موند …
  گلدونش خیلی کوچکه … به جز آب هیچ کودی ندادم … تو این 5 سال حتی خاکش رو هم عوض نکردم … خاک و کود حیوانی و ماسه و … بود …
  می دونم که بسیار بد ازش نگهداری کردم … شرمنده ام .. لطفا” کمک کنید به من تا یاد بگیرم که از این گل درست نگهداری کنم…
  از همه متشکرم.

 8. Mehdi Hakimi گفت:

  بابت تاخیر عذرخواهی میکنم
  بله گاهی در خانه ها دفین را در آب ریشه دار میکنند
  در گلخانه در ماسه نرم ریز همراه برگهای پوسیده استفاده میکنند
  در کوکوپیت و پیت ماس هم ریشه میدهد
  قسمتهای آلوده را خوب حذف کنید

 9. سارا گفت:

  سلام
  جناب آقاي مهندس انقدر جواب منو نداديد كه ديفن باخيام از ريشه پوسيد و مارانتام خشك شد.
  آيا قسمت پوسيده ديفن باخيا را مي‌تونم دور بندازم و بقيه سافه و برگ‌ها رو در آب بذارم تا ريشه دار بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  تو رو خدا جواب!!!!!!!!!!!!!11

 10. Mehdi Hakimi گفت:

  قارچ کشیها سیستمیک.
  بنومیل یا اکسی کلراید مس

 11. فرهاد ...آ گفت:

  برای سفیدک داخلی روی برگ چه چیزی پیشنهاد می کنید؟ در محیط بسته یا خانه

 12. سلمان گفت:

  با سلام و خسته نباشيد . از اطلاعات مربوط به ديفن باخيا استفاده كردم با تشكر

 13. Mehdi Hakimi گفت:

  اسپری روی سطح خاک مسلما کافی نیست
  آبیاری باید طوری باشد که تمام ریشه‌ها خیس بشوند و بعد آب اضافه خارج بشود. فاصله بین دو آبیاری رطوبت خاک باید خیلی کم بشود. خشک بود تا دوباره آبیاری کنید.
  کوچک شدن برگها نشانه کمبود عناصر غذایی و کمبود رطوبت هوا است

 14. Mehdi Hakimi گفت:

  معمولا نمیشه کاری کرد. به هرحال سموم قارچ کش را یک امتحانی بفرمایید

 15. عدنا گفت:

  سلام با تشکر از شما , گیاه دیفن باخیای من یک ماهی است که برگ جدید نداده . سایز برگها خیلی کوچک شده وبرای آبیاریش فقط سطح خاک رو اسپری می کنم اگه از یک لیوان آب استفاده کنم برگها زرد میشه میریزن با این کار تونستم از ریزش جلوگیری کنم ولی برای رشد بهتر و سایز برگهاش نمیدونم چکار کنم . موفق وپیروز باشید.

 16. ش ت گفت:

  سلام
  از التفات شما سپاسگذارم
  ريشه زرد شده را بريدم باقي را در آب گذاشتم تا دوباره ريشه بده
  اميد وارم خراب نشه چون يادگاريه

 17. Mehdi Hakimi گفت:

  قسمتهای پوسیده رو حذف کنید. انشالله قسمتهای باقیمانده دوباره رشد میکنند

 18. Mehdi Hakimi گفت:

  سوختگی در برگهای جوان به کمبود عناصر کم مصرف مربوط میشه بیشتر. (هر چند علایم هر دو مشابه هم هستند) بنابراین حتما از کودهای کامل حاوی میکروالمنتها استفاده کنید. روی برگها آبپاشی کنید. بیماریهای ریشه رو هم جدی بگیرید.
  با موجودات بسیار ریز خاک رو با سم سوین مبارزه کنید

 19. Mehdi Hakimi گفت:

  کمبودهای عناصر مختلف غذایی ممکن است چنین علایمی داشته باشه. بهتره از کوهای کامل استفاده کنید. (کریستالون 18+18+18) و احتمال بیماریهای قارچی را نیز بررسی کنید.

 20. سحرسیدی گفت:

  باسلام….در زیر برگهامون روی رگبرگ اصلی زایده ای مانندزگیل دراومده که شبیه خشکیدگی است همراه با سوختگی کنارو نوک رگبرگها<میشه لطفازودتر جواب بدید.

 21. سحرسیدی گفت:

  باسلام..برگهای گلها ازنوک حالت سوختگی دارن ورفته رفته حالت قهوه ای سوخته به خود میگیرن همچنین خاکش دارای موجودات بسیارریزه…فقط نوک وکناره ها امابرگهای پایینی سالمند..میتونه علتش کمبودپتاسیم باشه؟باتشکر

 22. ش ت گفت:

  سلام
  قسمتي از ريشه گياه زرد شده فكر كنم پوسيده راهي براي نجاتش هست؟
  لطفا راهنمايي كنيد

 23. افسانه گفت:

  سلام
  دیفن باخیای من ریشه اش پوسیده. چی جوری می تونم درستش کنم ؟ آیا میشه براش کاری کرد؟

 24. Mehdi Hakimi گفت:

  اگر شرایط گلخانه‌ای فراهم باشه هیچ اشکالی نداره که کوددهی بکنید. ولی اگر دما و نور زیاد جالب نبود کوددهی رو کمتر انجام بدهید

 25. علیرضا گفت:

  سلام گفتید کوددهی دیفن باید از فروردین تا آبان انجام بشه اگه غیر از این دوره کود بدیم چطور مثلا در آذر, دی یا بهمن چه اتفاقی میفته؟

 26. بابک گفت:

  سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم.قلمه دیفن رو میتونم تو کوکوپیت ریشه دار کنم.کلا کوکوپیت برای دیفن خاک مناسبیه؟؟؟
  ممنون

 27. مهدی گفت:

  با سلام
  من یه دیفن کوچولو دارم که تازه خریدمش اما لکه های قهوهای رو برگاشه علتش چیه
  ممنونم.

 28. Mehdi Hakimi گفت:

  فکر نکنم جلوی کولر جای مناسبی باشه. گیاهان توانایی آداپته شدن با تغییرات جوی یکباره رو ندارند
  اول جای مناسب رو آماده کنید

 29. Mehdi Hakimi گفت:

  برگهای دفین در منازل به مرور از پایین میافتد و به جاش از بالا رشد میکند. هرچقدر رطوبت هوا و کودیاری ماهانه بهتر باشد این اتفاق کمتر خواهد افتاد

 30. Mehdi Hakimi گفت:

  اندازه برگها به رطوبت هوای محیط ارتباط مستقیم داره

 31. عدنا گفت:

  سلام
  دو ماهی میشه که دیفن رو خریدم . آب وهوای شهر مون گرم وخشکه قبلا در فاصله ی 3متری روبروی کولر گازی قرار داده بودم . برگهاش ازپایین زرد میشد جاش و عوض کردم ولی فرقی نداشت تا حالا دو برگ داده که هر کدوم سایزش کوچکتر از دیگری .بعد از کود آهن دادن برگی که تازه نکش پیدان خیلی کوچیکه وروند کندی داره. در هفته دو باآبیاری میکنم به اندازه کمتر ازیک لیوان آب پاشی هم هر روز دارم .تورو خدا راهنماییم کنید دارم افسرده میشم هر با این گیاه رو میگیرم میمیره.
  با تشکر

 32. حسين حاتمي گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  یکی ازبرگهای دیفین باخیای من زردشده فقط یکیش علت چیست

 33. mohamad گفت:

  سللم ممنون از سايت خوبتون من يك ديفن باخيا دارم خيلي رشدش سريع هست ولي برگهاش كوچيك هستن چكار كنم كه مثل برگهاي قديمش بزرگ بشه؟

 34. Mehdi Hakimi گفت:

  برای ساقه چاره‌ای جز استفاده از قیم و تکیه‌گاه نیست. چوب، نی یا فلز یا هرچیزی که در خاک فرو کنید و گیاه رو بهش ببندید.
  زرد شدن اطراف برگها میتواند در اثر کمبود عناصر غذایی باشد. حتما ماهانه کود کامل استفاده کنید. روی برگها هم هر روز آبپاشی کنید. زرد یا سیاه شدن دور برگها را کمتر میکند

 35. سلام

  ما يك گياه ديفن داريم كه 8 ساله ازش نگهداري ميكنيم و حدود 2 متر قد كشيده و سه تا هم شاخه فرعي ازش بيرون اومده ولي الان دو تا مشكل داريم براي نگهداريش :
  1- چون قدش بلند شده همش در حال خم شدن و افتادن هستش
  2- برگ هاي پاييني لبه هاشون زرد شده .

  هر دو روز يكبار بهش آب ميديم و كود استفاده نمي كنيم و خاك بسته بندي استفاده كرديم .

  ممنون ميشم اگر راهكار ارائه دهيد.
  تشكر

 36. Mehdi Hakimi گفت:

  به احتمال قوی بیماری قارچی باشه. روی فیکوس الاستیکا من این مورد رو دیدم و فکر میکنم بیماری قارچی باشه. از قارچ کشها استفاده کنید

 37. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من یه دیفن دارم که زیر برگش لکه های کوچک برجسته شبیه زگیل زده که این لکه ها از روی برگ قهوه ای تیره شدن و از انتها، برگ شروع به زرد شدن کرده میتونید در مورد علتش راهنماییم کنید خیلی ممنون

 38. بله گل هستش ولی مصرف خاصی نداره و به زودی پلاسیده میشه و احتمال جمع شدن عوامل بیماریزا رو بیشترمیکنه برای همین حذف کردنش ممکنه بهتر باشه

 39. سارای گفت:

  با سلام و ممنون از سایت فوق العادتون
  میخواستم بپرسم آیا دیفین باخیا گل هم میده ؟گیاه من از لابلای برگاش دو تا زبونه سفید رنگ شبیه وسط گل آنتوریوم زده .میخواستم بپرسم که چی هستن و باید روی گیاه بمونن یا چیده بشن ؟
  ممنون و خسته نباشید

 40. آیا پس از چپ شدن گلدان خاکها را درست کردید و ریشه‌ها را کمی سفت کردید. از پارسال تا الان شرایط نگهداری خوب بوده است؟

 41. علیرضا گفت:

  سلام گلدان دیفن باخیای مرا دختر کوچکم ÷ارسال چ÷ کرد از اون زمان تا حالا هر چی برگ میده زرد میشه و میریزه علتش چیست؟ حالا یه ساقه بلند برام مونده با 3-4 برگ خیلی کوچک لطفا راهنماییم کنید ممنون

 42. شهرام گفت:

  من دو تا قلمه به صورت هم زمان از یک گیاه جدا کردم و پس از ریشه زدن در دو گلدان هم اندازه با یک نوع خاک ریختم یکی از اونها رشد خوبی داشت اما دیگری برگهای کوچک باز میکند و رشد کاملی ندارد . اگر میشود راهنمایی بفرمائید چه کنم که برگهای این دیفن هم به اندازه طبیعی رشد کند. ممنونم

 43. گردش به سمت نور یک عکس العمل طبیعی گیاه است و بهتره باهاش مبارزه نشود

 44. جلال گفت:

  سلام
  مرسي از سايت خوبت من ديفن دارم بزرگ شده ولي همه برگها به سمت نور رفته
  من شنيدم با نور قرمز ميشه درستش كرد اما نمي دونم چه طوري مي شه كمك كنيد لامپ رو كجا سوار كنم يا راه حل بهتري سراغ داري
  مرسي

 45. پریسا گفت:

  با سلام. دیفن باخیای من از نوک برگ شروع به زرد شدن می کنه و بعد به تدریج می گنده تا جایی که کل برگ رو میگیره. حتی وقتی هم قسمتهای گندیده رو با قیچی می برم بازم به گندیدن ادامه میده. علت چیست. با تشکر از راهنمایی های عالی شما و سایت بسیار جذابتون.

 46. در منزل به دلیل رطوبت هوای کم معمولا همینطوری پیش میره. اگر روی برگها آبپاشی کنید شاید وضعیت بهتر بشود

 47. کاظمی گفت:

  سلام
  متشکر از وقتی که گذاشتید
  دیفن باخییای من فعالیت خوبه خیلی زود به زود جوانه می زنه ، ولی برگ هاش داره کوچک می شه (طول هر برگش تقریبا 40سانت بود ولی الان به 20سانت رسیده )لطفا راهنمایی بفرمایید .

 48. من شواهد علمی در اینباره سراغ ندارم. نه تایید میکنم و نه رد میکنم. چون هم خودم هم تجربه‌ای ندارم.

 49. حمیدرضا خالق پناه گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  جناب حکیمی آیا اینکه میگن اگه پای دیفن باخیا قرص ضدبارداری بریزی پاجوش هاش زیاد میشه درسته یا نه ؟؟!!

 50. ازروی تجربه عرض میکنم که لازم نیست همیشه ته گلدان خیس باشد چون منجر به بیماریهای قارچی و بخصوص پوسیدگی طوقه (بیماری رایج در دفین‌باخیا) میشود.
  ولی این گیاه به شدت رطوبت هوا را دوست دارد و پیشنهاد میکنیم هر روز یا چند روز یکبار روی برگها آبپاشی کنید.

 51. نیما گفت:

  ممنون از جوابتون
  من درمورد آبیاری دیفن دچار تردید شدم
  بعضی جاها نوشته که باید بزاریم خاکش خشک بشه بعد سیرابش کنیم و بعضی جاها هم نوشته که بسترش باید دائما خیس باشه
  نظر شما چیه؟
  با تشکر

 52. بله با رعایت احتیاط و اگر پاجوش خودش ریشه دارد که مشکلی نیست و به آسانی میتوانید با چاقوی تیز جدا کرده و در گلدان جدید بکارید
  ولی اگر پاجوش ریشه ندارد کار کمی حساس میشود و ممکن است گیاه جدید شما زنده نماند.
  پس اگر مطمئن نیستید جدا نکنید

 53. نیما گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من به تازگی یک دیفن خیلی بزرگ از دوستم گرفتم
  یک ساقه خیلی بزرگ داره که نوک این ساقه شروع به پاجوش زدن کرده و این پا جوش ها خیلی هم رشد کردن
  من میتونم این پاجوش ها رو از ساقه اصلی جدا کنم؟

 54. محمد رضا گفت:

  مرسی از جواب کاملتون

  موفق باشید

 55. دفین باخیا هیچ مقاومتی به سرما ندارد. این گیاه کاملا گرمسیری است و با دمای زیر ده درجه مثبت صدمه میبیند.
  بله سرمازدگی کاملا شواهد آشکاری به جا میگذارد و معمولا گیاهی که دچار سرمازدگی شده باشد به سختی ترمیم شده یا ترمیم آن خیلی زمان بر است.

 56. محمد رضا گفت:

  با سلام خدمت شما
  سوالی از خدمت شما دارم: تاثیر سرما بر این گیاه چگونه است؟؟؟
  ممکن است باعث زردی برگ های پایینی گیاه وایجاد لکه های قهوه ای در گیاه بشه و اگه به جای گرمتری بره این لکه ها از بین میره؟؟

  با تشکر

 57. آفتاب مستقیم برای دفین باخیا معمولا برگ سوزی میاره
  پرده ممکنه تا حدود زیادی مشکل رو حل بکنه
  کود دهی ماهانه معمولا بهتره

 58. ناشناس گفت:

  باسلام وخسته نباشید آقای مهندس حکیمی همیشه گفتم بازم میگم سایت بسیار عالی و مفیدی دارید
  سوالی داشتم :1-آیا گیاه دیفن باخیا آفتاب مسقیم رو می تونه تحمل کنه؟(البته فقط به مدت یک ساعت)
  2_منظور از آفتاب بافیلتر پرده نازکه؟اینطوری میتونه تحمل کنه؟
  3_کود دهی هفته ای یا ماهیانه باید باشه؟
  پیروز وسربلند باشید

 59. بله میشود ولی رایج نیست. در گلخانه‌ها ساقه‌های بلند را قطعه قطعه کرده و به طور افقی در بستر میگذارند تا ریشه دار شوند.

 60. mahdi گفت:

  سلام آقای مهندس حکیمی
  آیا میشه برای دیفن باخیا از خوابانیدن هوایی استفاده کرد؟اگر بله لطفآ توضیح بدید.
  ممنون از لطفتون

 61. منظور از کمپوست امروزه پیت و کوکوپیت است (قدیمها این بستر باید دستی تهیه میشد و سخت بوده ولی امروزه در دسترس است)
  اگر قلمه ها در ترکیب 50 به 50 کوکوپیت و پیت ماس به راحتی ریشه‌دار میشوند.
  حتی در کوکوپیت تنها هم ریشه‌زایی بسیار بالا است.

  برخی از گیاهان (بخصوص چوبی‌ها) در ماسه نرم و همیشه مرطوب که دمای درون ماسه بالا (حدود 18 تا 20 درجه سانتیگراد) باشد بهتر ریشه‌زایی میکنند. مثلا در مورد رز از ماسه بهتر میتوان نتیجه گرفت

 62. جواد دموخي گفت:

  جناب حكيمي سلام
  خسته نباشيد
  براي تكثير از طريق قلمه فرموديد قلمه ها را در کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید تركيبات اين كمپوست چيست؟ بعضي جاها گفته شده در ماسه قرار داده شود كدام بهتر است؟
  با تشكر

 63. آلودگی به شته‌ها و کمبود عناصری مانند پتاسیم و عناصر میکرو میتونه موجب بدشکل شدن برگهای جوان بشه
  از طرف دیگر بیماریهای قارچی هم ممکنه عامل این باشه. شدت نور زیاد معمولا علایم سوختگی به جا میزاره

 64. ناشناس گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون، سئوالی در مورد گیاه دیفن باخیا داشتم، به نظر شما علت پیچیدگی و بد شکل شدن برگهای جوان دیفن باخیا در گلخانه چی می تونه باشه؟ ممکنه به خاطر نور شدید گلخونه باشه؟ با تشکر و سپاس فراوان

 65. دفین باخیا در بستر بسیار سبکی زندگی میکند. در واقع در بستری قرار میگیرد که تنها خرده‌های برگ خشک شده و مقدار کمی مواد دیگر مانند خاک و ماسه و … دارد. بنابراین این بستر وقتی آبیاری میشود مدت زمان بیشتری نسبت به بسترهای سایر گیاهان نم‌دار باقی میماند
  برای همین بستر گلدان نیاز به آبیاری کم دارد. مثلا هفته‌ای یکی دو بار. (بسته به شرایط بستر و محیط)
  ولی از طرف دیگر دفین به رطوبت هوا علاقه زیادی دارد. لذا آبپاشی هر روزه برگها توصیه میشود.
  این گیاه در صورت داشتن تعذیه مناسب پاجوش تولید میکند و این پاجوشها جای خالی برگهای افتاده را پر میکنند. برای تعذیه مناسب باید از کودهای کامل به صورت ماهانه استفاده کنید.
  (ما کود کامل 181818 کریستالون را عرضه و پیشنهاد میکنیم)
  علت افتادن برگها تعادلی است که گیاه بین ورودیها و حجم خود تنظیم میکند. وروردیها شامل آب رطوبت هوا عناصر غذایی که دریافت میکند. این ورودیها هرچقدر کم باشند میزان رشد گیاه کمتر شده. برگها کوچکتر شده و با بازکردن یک برگ از بالا، برگ پیری از پایین خواهد افتاد. تمام اینها به دلیل شرایط نامساعد هستند.

 66. نیلوفر زاهدی گفت:

  با درودی بیکران
  دلیفن باخیای من هر چی بالاتر میره برگهاش میریزه. کنار برگها زرد و میشه و نهایتا ابدار و اویزان .جاشو عوض کردم اب کم دادم اما درست نشد این چندمین گلدان هست که میخرم و نمیتونم نگهداریش کنم البته گیاهان دیگر هم دارند که این مشکل را ندارند .با تشکر و احترام

 67. متاسفانه همه خاکبرگهای عرضه شده در گلفروشیها معتبر و استاندارد نیستند و برخی ممکن است آلوده هم باشند.
  ما در گلستان علی از ترکیب کوکوپیت+پرلیت+پیت ماس استفاده و توصیه میکنیم.
  ولی در تولیدیها برای کاهش هزینه از ترکیب برگ جنگلی خشک شده پودر شده+خاک چای+سبوس برنج+خاک رس معمولی+شن ریز و … استفاده میکنند.
  گاهی فقط برگ خشک شده خرد شده را نیز استفاده میکنند در کنار کودیاری مرتب ماهانه

 68. هدیه خدائی گفت:

  ضمن سلام و تشکر
  خاک جنگلی از کجا باید تهیه کنیم؟ و آیا همین خاک های معمولی که در گل فروشی ها هست برای دیفنباخ خوبه؟
  ممنون

 69. فاطمه طایفه گفت:

  خیلی از لطف و توجهتون ممنون حتما استفاده میکنم و نتیجه رو اطلاع میدم ……

 70. کودهای کامل هم ارگانیک دارند و هم شیمیایی. ولی کودهای شیمایی اثر بخشی سریعتری دارند.
  کودهای شیمایی کامل به نام کودهای بیست بیست هم شناخته میشوند و از گلفروشیها و سم فروشیها و فروشگاههای لوازم کشاورزی قابل تهیه است.
  ما دو نوع کود شیمیایی کامل تولید میکنیم که صفحه محصولاتمان است و فروش پستی هم دارد:
  https://www.golestan-ali.com/products

 71. فاطمه طایفه گفت:

  خیلی ممنون از توجه تون … این کود کامل که میگیداز کجا باید تهیه کنم؟؟؟؟کود حیوانی چطوره؟؟؟؟ یا از این کودهای شیمیایی ؟؟؟؟کیسه های اماده ای که تو گل فروشیها میفروشن چی ؟؟؟میشه یکم دقیقتر راهنمایی کنید من اولین تجربم هست …مممممممممننننننننننوووووووووونننننننننننن

 72. خاک مورد استفاده خیلی مهم است. حتما از خاک بسیار نرم یا برگهای پوسیده جنگلی استفاده کنید.
  باز نشدن برگ به معنای کمبود عناصر پرمصرف (یعنی نیتروژن فسفر و پتاسیم NPK) است. از کودهای کامل استفاده کنید.
  کود قرمز رنگ احتمالا ترکیبات آهن باشد که عناصر میکرو هستند و برای سرسبز بودن گیاهان استفاده میکنند و نقض کمی در رشد حجمی گیاه دارند.

  اندازه گلدان هم مهم است. گیاهان اول ریشه تولید میکنند و سپس ساقه و برگ تولید میکنند اگر گلدان خیلی بزرگتر از نیاز گیاه باشد مدت زمان تولید ریشه کسل کننده خواهد بود.

 73. ناشناس گفت:

  سلام و خسته نباشید
  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون….من توی اپارتمان یه دیفن باخیای فوق العاده جوان دارم. قلمه این دیفن رو اوایل اردیبهشت ماه در حالی که ریشه داده بود گزفته بود داخل خاک گذاشتم دو ماه بعد پاجوش زده و برگ داده ولی برگهای اون الان حدود 55 روزی هست که لوله مونده و باز نمیشه . جای اون نزدیک پنجره است ولی نور مستقیم نمیخوره نورش از پشت پرده است . ابیاری اونم هر چند روزی یه بند انگشتمو توی خاک فو میکنم اگه خشک باشه بهش اب میدم . تقویتی هم از این پودر های قرمزگلهای اپارتمانی گرفتم و بعد از هر سه بار ابیاری با اب معمولی یکبار با این تقویتی محلول در اب اونو ابیاری میکنم .

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *