پیاز سنبل هلندی (پاییز 1389)

ژانویه 2nd, 2011 | بذور و اندامهای تکثیر گیاهی, خبرها, گیاهان پیازی, گیاهان فضای باز

آپدیت: 1389.10.25
فروش پستی پاییز 1389 تمام شد.

آپدیت: 1389.10.16 سنبل رقم Jon Bos (رنگ قرمز) تمام شد. از بقیه رقم‌ها فعلا موجود است.

خوشبختانه مفتخریم به استحضار برسانیم پیازهای هلندی سنبل واردات 1389 به دستمان رسیده و در خدمت علاقمندان و دوست داران این گیاه بسیار معطر هستیم.همانطور که میدانید این گیاه را برای سفره هفت‌سین و عید نوروز کاشت و آماده میکنند و هم‌اکنون زمان کاشت پیازها است. نیاز سرمایی پیازها رفع شده و آماده گلدهی هستند کافی است کاشته و در شرایط مساعد قرار بگیرند تا شب عید به گل بنشینند.

مشخصات عمومی پیازها

همه پیازهای سنبل درشت (اندازه دور کمر بالای 19 سانتی‌متر) هستند.
ارتفاع نهایی گیاه پس از گلدهی به حدود 25 سانتی‌متر میرسد.
به گواهی مراحل واردات قانونی کاملا عاری از بیماریهای نماتد، ویروس و … هستند.
محصول هلند (تولید کننده بیش از 90 درصد از پیازهای سنبل جهان) و از  بهترین کمپانی‌ها دست چین شده‌اند.

ارقام موجود

Aiolos سنبل سفید

Blue Jacket سنبل بنفش

Jon Bos سنبل قرمز

Pink Pearl سنبل صورتی

White Pearl سنبل سفید

روشهای کاشت پیاز

پیاز سنبل را میتوان در باغچه، گلدان یا لیوان آب کاشت.

کاشت در باغچه

برای کاشت در باغچه بعد از اینکه خاک باغچه را بیل زده و نرم کرده و کلوخه‌ها را شکستید، با بیلچه حفره‌ای به عمق 12 تا 15 سانتی‌متر حفر کرده و پیاز را در آن قرار داده با خاک بپوشانید (از کف پیاز تا سطح خاک حدود 12 تا 15 سانتیمتر باشد)

برای حفاظت از زمستان و یخ‌بندان میتوان روی سطح خاک را با برگهای خشک شده یا کود حیوانی پوسیده مالچ (پوشش) داد. توجه داشته‌باشید که پیاز سنبل خود قادر است تا منفی 20 درجه سانتیگراد را تحمل کند و این برای اغلب مناطق کوهستانی و سرد ایران جوابگو است. طبیعی است که با فرارسیدن روزهای نزدیک بهار و بهتر شدن دمای هوا میتوانید مالچ را بردارید.

کاشت در گلدان

گلدان باید زهکش کافی داشته باشد (زیر گلدان سوراخ باشد) – روی زهکشی تکه سفال یا چند سنگریزه قرار میدهیم – سایز گلدان معمولا 14 انتخاب میشود (دهانه گلدان حدود 14 سانتی‌متر و ارتفاع آن نیز در همین حدود)

ترکیب بستر مناسب برای سنبل خاکی لومی شنی است. یعنی حدود 40درصد ترکیب بهتر است شن و ماسه باشد. همراه با 40درصد رس یا خاک برگ و حدود 20درصد ماده آلی مانند کود حیوانی پوسیده. (استفاده از کود حیوانی تازه میتواند منجر به بروز قارچها شده و به پیاز صدمه بزند)

کاشت سنبل در گلدان

از طرف دیگر میتوان از ترکیبهای بستری جدید استفاده کرد. مثلا 40درصد پیت‌ماس + 40 درصدکوکوپیت + 20 درصد شن و ماسه.

در روش کاشت در گلدان دیگر لازم نیست پیاز زیر بستر دفن شود بلکه قسمت فوقانی پیاز را میتوان روی سطح بستر قرار داد. (روش اروپایی) یا فقط نوک پیاز بیرون بماند. (روش ایرانی)

مراحل کاشت:

روش اروپایی:

ابتدا روی سوراخ ته گلدان تکه سفال یا سنگ‌ریزه قرار میدهیم. سپس مقداری خاک بستر ریخته و پیاز را می‌گذاریم. سپس دور پیاز را پر میکنیم و مقداری فشار میدهیم. (نصف پیاز بیرون خاک می‌ماند) سپس آبیاری کرده و در محل گرم (بین 12 تا 20 درجه سانتیگراد مثبت) قرار میدهیم. در روزهای ابتدایی رشد گیاه به نور مستقیم نیازی ندارد و بهتر است گیاه در تاریکی قرار داشته باشد. (تا ریشه تولید بکند) ولی مدتی بعد از خروج برگها باید به گیاه نور کافی برسد. هرچند که سنبل از نظر گلدهی روز خنثی است و طول روز در صورت فراهم بودن سایر شرایط در گلدهی تاثیر ندارد و سنبل میتواند در تاریکی نیز گلدهی بکند. درطول مدت رشد آبیاری باید مرتب باشد و گلدان همواره مقداری نم‌باشد. پس از گلدهی میزان آبیاری کم میشود.

روش ایرانی:

در یک گلدان با سایز دهانه 14 یا 15 سانتی‌متر – روی سوراخها را سفال یا سنگریزه رخته و مقداری خاک بستر می‌ریزیم. یک عدد پیاز را گذاشته و روی آن را با خاک پر میکنیم. در این روش فقط نوک بیرون زده پیاز را بیرون خاک میگذاریم. اگر هنوز نوک نزده است. تمام پیاز را در خاک قرار میدهیم. گلدانها را آبیاری کرده و در فضای سرد زمستانه در محیط آزاد قرار میدهیم. روی گلدانها حدود 20 سانتی متر ماسه می‌ریزیم. (گلدانها را زیر لایه‌ای از ماسه به قطر 20 سانتی‌متر دفن میکنیم) در حدود یک و نیم تا دو ماه در چنین وضعیتی باقی می‌ماند. (هدف از این کار افزایش فشار و تحریک گیاه به تولید ریشه بیشتر و البته افزایش ارتفاع گل است) اگر بارندگی طبیعی وجود داشت که هیچ ولی اگر بارش نبود حداقل هر یک هفته یا ده روز یکبار آبیاری میکنیم. پس از 6 هفته برخی از گلدانها را بررسی میکنیم که آیا خوب ریشه دوانده‌اند یا نه؟ و آیا نوک برگها بیرون آمده‌است یا نه؟ اگر ریشه زایی کافی نبود مقدار دیگری باید صبر کنیم ولی اگر ریشه‌ها خوب اطراف گلدان کار کرده‌باشند. دیگر وقت برداشتن ماسه‌ها و انتقال گلدانها به گلخانه است. پس از انتقال آبیاری نسبتا منظم و دمای شبانه حداقل 15 تا 16 درجه همراه با نور کافی در روز برای رشد پیازها لازم است. عمل انتقال به گلخانه معمولا از 10 اسفند تا 15 اسفند انجام میشود. (از آنجا که ما ایرانیها سنبل را فقط برای هفت‌سین میخواهیم و برای بازار فروش نوروزی از 20 اسفند باید در مغازه‌ها عرضه شود)  اگر غنچه‌ها خیلی عقب‌تر از اندازه لازم باشند میتوان با بیشتر کردن دمای محیط همراه با تغذیه با کودهای کامل مانند 20.20.20 NPK یا 18.18.18 به رسیده شدن هرچه سریعتر گلها کمک کرد. (البته در نظر داشته‌باشید که فروشندگان ترجیح میدهند سنبلهای کاملا غنچه – غوره – را برای فروش در مغازه‌ها انتخاب بکنند – تا فرصت بیشتری برای فروش آنها وجود داشته‌باشد)

پس از پایان گلدهی و زمانی که برگها زرد شدند دیگر آبیاری نمیشود و پیاز باید برای سال بعد خارج شده و آماده گردد.

کاشت در لیوان آب

یکی از کارهای جالبی که میتوان با پیاز سنبل انجام داد کاشتن و به گل نشاندن آن در لیوان آب است.

کاشت سنبل در لیوان آب

ظرف یا استکانی لازم است که گلوی آن به نحوای باشد که پیاز داخل آب غرق نشود ولی تماس خوبی با آب نیز داشته باشد.(مثلا استکانهای کمرباریک قدیمی)

ظرف را پر از آب کرده و پیاز را در گلوی ظرف قرار میدهید به نحوی که ته پیاز (محل خروج ریشه‌ها) بتواند به آب دسترسی داشته باشد. نکته مهم در این کار آلوده نشدن آب به قارچها و عوامل بیماریزای دیگر است. برای جلوگیری از آلوده شدن آب میتوان از ذغال استفاده کرد. (یعنی تکه‌ای ذغال را در آب برای چند ساعت خیس کنید و در همین ظرف سنبل قرار دهید تا مقداری آب ظرف را ضدعفونی بکند.

مسلما استفاده از آب معدنی و سبک نسبت به آبهای شهری ارجحیت دارد. آب ظرف را میتوان عوض کرد تا همیشه تمییز بوده و اکسیژن کافی داشته باشد.

108 دیدگاه

 1. مهسا گفت:

  سلام
  من پارسال یه سنبل برا عید خریدم و چند روز بعد از عید دیگه آبش ندادم تا خشک شه.بعد گذاشتمش کنار برا امسال حالا باید چیکار کنم که واسه عید گل بده ممنون میشم راهنماییم کنید
  با سپاس

 2. Mehdi Hakimi گفت:

  نیازی به کشیدن نایلون نبود
  این پیازها تا منفی بیست و پایینتر مقاومند و درون خاک معمولا این دما کمتر اتفاق می‌افتد
  در این مدت حداقل ماهی یکبار باید مختصری رطوبت دریافت میکردند
  با توجه به مشابهت هوای اردبیل و برخی شهرهای کانادا، ما اوایل اسفند پیازها را به گلخانه منتقل خواهیم کرد
  از اول تا 10 اسفند زمان خوبی است.
  در شهرهایی مانند تهران از 10 تا 15 اسفند زمان مناسب است

 3. مرجان گفت:

  باسلام
  من تعدادي پياز سنبل و لاله را بعد از خشك شدن گياه در فروردين امسال در همان گلدان خودش نگه داشتم؛ كمي خاك رويشان ريختم و با شروع فصل سرما در يك نايلون قرار دادم ( تو بالكن ).
  از اونجايي كه در كانادا زندگي مي كنم و سرماي اينجا زياده تا منفي ٢٥، خواستم لطف كنيد به من بفرماييد براي گل دادنشان در عيد از چه زماني اونارو آب ياري كنم و داخل خونه بيارم.
  نمي دونم اصلا در شرايط مناسب نگهشون داشته ام يا نه؟
  مطالب بالا را خوندم ولي با توجه به محل زندگي ام نمي دونم بايد چكار كنم. بسيار سپاسگزار خواهم شد اگر مرا راهنمايي كنيد.

 4. کدخدا گفت:

  سلام و صد سلام به شما – بنده عاشق گل و گیاه خصوصا گلهای نرگس شیراز و سنبل هستم – اما نمیدانم وقتی دوره گلدهی سنبل تمام شد چگونه تا سال بعد آنرا نگهدارم-یاد آوری میکنم که تا بحال کلیه پیازهای گل سنبل که نگه داشته بودم کاملا له شده بودند-ضمنا در آپارتمان کوفتی زندگی میکنم – لطفا راهنماییم فرمایید-با تشکر از همه برو بچه های خوب-مخلص شما:کدخدا

 5. A.YAZDANI گفت:

  سلام
  اگر پیاز داخل خاک زیشه داده باشد وکمی جوانه سبز داشته باشد میتوان در آب گذاشت

 6. آرام گفت:

  سلام
  من علاقه زیادی به سنبل دارم و دلم میخواد خودم این گیاهو بکارم اما نمی دونم باید پیازش رو از کجا تهیه کنم؟ راستی الان که یکه بهمنه دیر نشده واسه کاشتش؟! واسه سفره هفت سین می خوامش!

 7. Mehdi Hakimi گفت:

  اول در نظر داشته باشید پیازهای سنبل برای سال دوم کمی گلهاشان تنک میشود.
  حال شما تمام کارهایی را که برای یک پیاز تازه آمده باید انجام داده شود باید انجام دهید
  در خاک و بستر خوبی بکارید
  آبیاری کنید
  در محل سرد و فضای آزاد قرار دهید
  اگر بتوانید روی سطح گلدان ماسه بدهید خوب است. (15 تا 20 سانتی متر ماسه بدهید)
  دو ماه در چنین وضعیتی باشد
  اوایل اسفند تا اواسط اسفند (بسته به محل زندگی شما) به شرایط گلخانه‌ای منتقل کنید
  موفق باشید

 8. سميه گفت:

  با سلام
  من سنبل سال گذشته را پعد از پايان دوره گلدهي و زرد شدن برگها در يك گلدان كاشتم بطوري كه پياز حدود 5 سانت زير خاك باشد و تا الان (اواخر آذر ماه ) در جاي خشك و تاريك بدون آبياري نگه داشتم.مي خواستم بدونم براي اينكه نوروز گل داشته باشم ، بايد از كي شروع به آبياري كنم و به مكان روشن انتقال دهم ؟ آيا نياز به استفاده از كود هم هست يا نه؟
  با تشكر از توجه شما.

 9. Mehdi Hakimi گفت:

  برگها چرا خراب شدند؟ آنهم در چند ساعت؟

 10. Mehdi Hakimi گفت:

  خب یکم زمانبندی خوب نبوده. ولی چاره ای نیست به جز کاشتن

 11. Mehdi Hakimi گفت:

  بستگی به محیط شما دارد
  یک ماه تا بیست روز مانده به عید

 12. Mehdi Hakimi گفت:

  زودتر از زمان لازم به محل گرم منتقل کرده اید
  معمولا بستگی به شرایط یک ماه تا بیست روز مانده به عید باید به محل گرم منتقل شود

 13. ملیحه گفت:

  سلام
  من اوایل دی ماه پیاز سنبل که برای سال قبل بود را در گلدان جدیدی کاشتم و آن را در جای تاریک و سردی گذاشتم و حالا حدودا 6-7 سانتیمتر طول داره و چند روز پیش اون رو به داخل فضای خونه آوردم و بعد از چند ساعت دیدم که برگ هاش خراب شدن و الان تقریبا از بین رفتن اما غنچه ها (دو سری غنچه یکی که بزرگتره و یکی هم کنار اون که کوچکتره) هنوز سالمند. سوال من از شما این هست که آیا امکانش هست که برگ های جدید رشد کنن؟ اخه این برگ های خراب ظاهر سنبلم رو خراب کردن 🙁 و اگر اینجوری باشه باید برای عید سنبل جدید بخرم 🙁

 14. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوالی داشتم من پارسال خرداد ماه پیاز سنبل هلندیم رو از خاک در آوردم و تا الان تویه روزنامه نگه داشتم به نظر شما پیاز خراب شده؟و اگه نه اگر الن که 29 بهمن شده بکارمش تو خاک واسه عید گل میده؟

 15. فرشاد گفت:

  با سلام واحترام
  ۲تا گلدون سنبل پارسال خریدم الان جوانه هاش حدود۳تا۴سانت رشد کرده چه زمانی باید از تاریکی بیارمش بیرون
  تا برای عید گل بده
  ممنونم از راهنماییتون
  موفق باشید

 16. فرشاد گفت:

  باسلام
  ممنونم از راهنمایی شما
  2تا

 17. سميه گفت:

  سلام
  من پياز سنبل را در تاريخ 5 دي در گلدان به همان روشي كه شما توضيح داده بوديد كاشتم.و براي رشد پياز 2 هفته در تاريكي و دماي نسبتا” پايين نگهداري كردم و سپس آن را به اتاق نسبتا” روشن و دماي پايين منتقل كردم. اندازه برگها در حدود 5 سانت شده اند و در وسط آن غنچه هاي درشت قابل ديدن هستند كه سبز متمايل به سفيدند. من نگرانم كه ساقه رشد نكرده و غنچه ها در همين ارتفاع كم باز شوند . با توجه به اينكه حدود 40 روز تا عيد مانده چكار كنم كه گياهم ساقه بلند بدهد . آيا امكان دارد در چنين حالتي غنچه ها باز شوند؟ آيا بايد آنرا در مكان سردتر نگهداري كنم؟اگر آره حدود دما بايد چقدر باشه؟
  از حسن توجه شما سپاسگذارم.

 18. samaneh گفت:

  با سلام
  من تازه پیاز سنبل خریدم . می خواستم بدونم کومپوست برای کاشتن پیاز مناسب هست؟
  اگه الان بکارم تا عید گل می ده؟
  و اینکه پیازام جوونه زدن حالا که می خوام بکارمشون باید تو تاریکیو سرما باشن؟
  مرسی

 19. Mehdi Hakimi گفت:

  چون گیاه شما در این مدت تغذیه خاصی نداشته ممکنه کیفیت گل مورد انتظار شما نداشته باشه ولی بالاخره گلدهی خواهد کرد. بهتره از کودهای کامل استفاده کنید

 20. Mehdi Hakimi گفت:

  در ابتدای کاشت باید محیط کاملا تاریک و خنک باشد. پس از جوانه زنی و تولید ریشه میتوانید گیاه را به محل روشن و دمای خوب منتقل کنید

 21. Mehdi Hakimi گفت:

  خود پیاز پاجوش خواهد زد ولی متاسفانه سنبلها در سال دوم به بعد تعداد غنچه‌ها در هر ساقه گلدهنده کمتر از سال اول میشه

 22. میترا گفت:

  سلام، فروردین 90 یک سنبل هلندی خریدم، بعد از اینکه گل و برگها از بین رفت گلدان را به همان شکل نگه داشتم، در این مدت هم ه صورت پراکنده به گلدان آب دادم الان دو جوانه در حال رشد دارد که نمیدانم باید چکار کنم آیا باید پیاز ها را از هم جدا کنم و هر کدام را جداگانه بکارم؟ یک سوال دیگربرای اینکه برای عید گل داشته باشم الان زود نیست برای جوانه زدن و اگر زود است برای به تاخیر انداختن چه میتوانم انجام دهم؟
  با تشکر

 23. Mehdi Hakimi گفت:

  ممنون از لطف شما.
  ما سعی میکنیم هر آنچه میدانیم و می‌یابیم را روی سایت عرضه کنیم
  لطفا مطالب روی سایت را مطالعه فرمایید.
  بخصوص قسمتهایی که به مشکلات کاربران جواب پیدا میکنیم باید برای شما هم مفید باشد

 24. negar گفت:

  من پیاز سنبل را در اب کاشتم می خواستم بدونم در چه نوری نگه داری کنم ازش؟

 25. Mehdi Hakimi گفت:

  در واقع با سرد نگهداشتن پیازها و دادن ماسه روی آنها یکی از اهداف جلوگیری از زود گل دادن است.
  شما باید طوری تنظیم کنید که رشد برگها و غنچه‌ها تا اوایل اسفند به تاخیر بیافتد. بعد به محل گرم منتقل کنید

 26. محمود گفت:

  با سلام و تشکر فراوان بابت ارسال پیازهای سنبل ببخشید که من زیاد سوال میپرسم من پارسال پیازهای سنبلی که از شما گرفتم رو فکر کنم زود کاشتم چون 20 روز مانده به عید گل دادند من میخواستم بپرسم این پیازها رو کی بکارم که عید گل بدهند و اگر باید دیرتر بکارم کجا باید این پیازها رو نگهداری کنم ؟ من دو تا پیاز از سال گذشته داشتم داره جوونه میزنه باید چیکار کنم دیر تر گل بده ؟
  با تشکر رضائی مازندران

 27. فاطمه گفت:

  باتشکر.چیکار کنم گلش زیاد بشه برا سال بعدش؟

 28. Mehdi Hakimi گفت:

  الان پیاز شما آماده کشت است نیازی به گذاشتن در یخچال نیست. روش کاشت گفته شده در بالا را رعایت کرده و بکارید.
  ولی انتظار گلی که پارسال داشت رو نباید داشته باشید. گلهای کمتری خواهد داشت ولی همان عطر و بوی عالی رو انشالله خواهد داشت

 29. فاطمه گفت:

  سلام
  عید پارسال یک سنبل خریدم و فروشنده گفت که بعد از گلدهی درون روزنامه پیچیده و در پلاستیک سیاهی قرار بدهم و در یخچال نگهداری کنم ولی من چنین کاری نکردم و پیاز داخل گلدان بود و آب هم بهش ندادم. الان که پیاز را خارج کردم نوکش سفید بود ظاهرا داره جوانه میزند. فروشنده گفت که باید داخل روزنامه بپیچم و در جای خشک و خنک به مدت یک هفته قرار بدهم و بعد داخل گلدان بکارم. میخواستم بدونم آیا این کار برای پیاز سنبل مفید است و آسیب نمی بیند؟
  با تشکر

 30. امین گفت:

  با عرض سلام
  در ابتدا تشکر می کنم از زحمات و کمک های شما به جامعه گلکاران ایران
  بنده سال اولیست که قصد پرورش گل لاله و سنبل را به روش گلخانه ایی و درگلدان دارم اگر ممکن است مرا در مورد نحوه کاشت و آبیاری و میزان دمای آن در روزهای اول و پایانی راهنمایی کنید و قیمت پیاز سنبل و لاله را هم برایم بفرستید ممنون می شوم (ساکن پاکدشت هستم)
  با تشکر

 31. Mehdi Hakimi گفت:

  در مورد کاشتن در باغچه کار درستی کرده‌اید. بهتر است کاری به پیاز نداشته باشید تا بعد از عید خودش به صورت طبیعی گل بدهد. در صورت کاشت مصنوعی در خانه و اینا مراحی دارد که در همین مطالب بالا شرح داده‌شده‌است.

 32. نرگس گفت:

  با سلام و خسته نباشید.من نوروز 90 گیاه سنبلی خریدم و بعد از زرد شدن برگ ها،آن را در باغچه کاشتم.می خواستم بدونم برای اینکه واسه عید گیاه گل دار داشته باشم چه باید بکنم؟ظمناً نمیدونم کار درشتی کردم یا اشتباه،اما پیازش رو از باغچه در آوردم هم ریشه داشت و هم یه جوانه ی خیلی کوچولو.الان باید تو چه شرایطی نگهش دارم؟
  خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم بکنید.

 33. Mehdi Hakimi گفت:

  لازم نیست کار خاصی بکنید. طبیعت خودش کارها را پیش میبرد

 34. Mehdi Hakimi گفت:

  لازم به کیسه سیاه نیست. گلدان را در محیط باز و بدون آبیاری قرار بدهید. تا در پاییز مجددا با بارش احتمالی دوباره بیدار شود

 35. ستار گفت:

  سلام ببخشید زیادسوال میپرسم. فکرکنیم الان گلدهی تمام شده وفقط پیاز درگلدان است . حالا برای نیاز گرمایی چه کنیم وبرای نیاز سرمایی چه کنیم ؟ منظور اینکه از الان به بعد چه زمانی در چند درجه و چه شرایطی نگهداری کنیم

 36. ستار گفت:

  سلام ایا پس از گل دهی وزردشدن برگ ودر نهایت خالی شدن گلدان میتوان ان را به همان صورت در گلدان نگه داشت و یک کیسه تیره روی ان کشید ودرجای خشک نگهداری کرد ؟ اگرجواب مثبت است اولین ابیاری برای گل دهی بعدی ازکی شروع شود وایا قبل از ابیاری جدید درطول خواب پیاز نیاز خاصی دارد؟

 37. ستار گفت:

  سلام میخواستم پیشاپیش قبل از خرید پیاز از شما برای امسال چند تا سوال کوتاه بپرسم وجواب کوتاه ومفید بگیرم . 1- داخل گلدان 17 تا چند پیاز بکارم ؟ 2-حالا که کاشتم دما چندباشه ؟ رطوبت چقدر باشه ؟داخل خونه نگهدارم یا بیرون ؟ وقت کاشت نور چطور باشه ؟ بعداز جوانه چطور؟ ومصرف کود؟خیلی خیلی متشکرم . اگر از رشد مطمئن بشوم خرید عمده رادرنظر دارم. گل باشید گل بمانید . اهواز

 38. گیاه زیبایی است ولی متاسفانه آشنایی باهاش ندارم

 39. Ali گفت:

  سلام
  ممنون از پاسخگویی شما
  علارقم راهنماییهای شما نتوانستم جوابم را بیابم…
  به همین علت دو قطعه عکس از آنها گرفتم و و در لینک زیر آورده ام
  ممنون می شوم اگر مجددا راهنمایی کنید.

  http://i.imgur.com/J588G.jpg
  و
  http://i.imgur.com/rLd9s.jpg

  امیدوارم جسارت بنده را ببخشید. متشکرم

 40. گیاهان زیادی از این خانواده اینطوری هستند. از روی عکسهای تیره لیلیاسه جستجو کنید. روی اینترنت.
  موسکاریا. و … ممکن است شکلی باشند

 41. Ali گفت:

  سلام.
  مطلب شما را خواندم. بسیار کمک کننده بود. از این بابت از شما متشکرم. یک سوال از شما دارم. در اصل در خصوص نام یک سنبل سوال دارم. چند وقت پیش گیاهی خریداری کردم که به گفته فروشنده از خانواده سنبل است. به عبارتی نوعی سنبل می باشد. اما در هیچ کجای اینترنت و در هیچ کتابی عکس یا مطلبی از آن ندیدم کم کم با خودم گفتم نکند اصلا این سنبل نباشد. از شما می خواهم کمکم کنید تا نام این گل را بیابم. مشخصات: انداره از خاک تا گل حدود بیست سانتیمتر- گلهایش مانند سنبل یک ساقه بیشتر ندارد و گوشتی است. و همینطور برگهایش مانند سنبل هستند – گلهایش زرد رنگ است و مانند سنبل روی یک ساقه گلهای زیادی دارد – اما نکته جالب اینجاست که گلهایش شبیه لاله است … مانند آنکه لاله ها را کوچک کرده باشند و گذاشته باشند روی ساقه. به طوری که در نگاه اول فکر میکنی لاله کوچک است.
  به احتمال قوی باید سنبل باشد… اما از چه نوعی نمیدانم. لطفا کمکم نمایید با تشکر

 42. آیولوس پیازچه‌های جانبی زیاد ایجاد میکنه و ممکنه این گلها مال اونها باشه
  بله لهیدگی در اثر فعالیت قارچها ست

 43. میلاد گفت:

  ممنون ازپاسختون
  من امسال تعدادی پیاز سنبل(سفیدaiolos)خریدم،که برای عید گل دادن،حدود 14-15فرودین متوجه شدم که دوباره از جوانه اصلی دارن گل میدن،با توجه به اینکه من سال اول که اقدام به کاشت کردم،میخواستم بدونم آیا این گلدهی طبیعیه یا اینها گل هایی هستند که باید در سال بعد شکوفا میشدن؟!
  یه سوال دیگه تعدادی از سنبل ها از طوقه شروع به له شدن کردن و بعد از مدتی پیازهاشونم له شدن،آیا بیماری یا قارچ خاصی بهشون حمله کرده؟!
  ببخشید که وقتتون رو گرفتم-ممنون از راهنماییاتون

 44. گلدهی سال بعد در باغچه بسیار آسان ولی در گلدان نیازمند مراقبتهای زیادی است که در بالا ذکر شده

 45. میلاد گفت:

  سلام
  سنبل های من از جوانهء اصلی دوباره گل دادن

  باتوجه به اینکه پیازهارو برای گلدهی سال بعد نیاز دارم،میخواستم بدونم آیا این گل ها همان گل دوم هستند،اگر هست،چرا اینطور شده؟!
  یه سوال دیگه
  میتونم از هرمون یا کود خاصی استفاده کنم،تا سال بعد گل نسبتا خوبی داشته باشم؟!

  ممنون از شما

 46. در مورد سنبل این مساله ظاهرا به اصلاح ژنتیک و حقوق مولف برمیگرده
  پیازها طوری پرورش پیدا میکنند که فقط در سال اول گلهای درشت و جذاب تولید بکنند در سالهای بعدی گلهای ساده و کوچکتری تولید میکنند

 47. hamid گفت:

  سلام .گل سنبل دارم كه سال قبل گل خوبي داد ولي امسال ساقۀ گل دهنده خيلي كوتاه بود چرا اينطوري شده؟ممنون

 48. بهتر است صبر کنید تا گیاه کاملا زرد شود و سپس در باغچه بکارید
  در این مدت تا وقتی که زرد میشود کم آبیاری کنید تا وقتی که دیگر آبیاری نکنید
  در عمق حدود ده تا 15 سانتی متری زمین بکارید در قسمتی که خوب نورگیر باشد و لجنزار نشود و بیل هم زده نشود
  در تابستان و پاییز اشکال ندارد زیر سایه دیگر گیاهان باشد ولی در بهار و زمستان بهتر است خوب آفتاب بگیرد

 49. معمولا یک هفته تا ده روز
  بستگی به دما محیط داره. هرچقدر خنک تر ماندگاری گلها هم بیشتر.

 50. hamid گفت:

  سلام .سنبل معمولا از شروع گلدهي تا پايان گلدهي چند هفته طول ميكشه؟

 51. علی گفت:

  سلام.من یک گلدان سنبل چند روز پیش برای عید خریده بودم ولی گلاش تقریبا خشک شده وبرگهاش هم نوکش کمی زرد شده .آیا الان می تونم پیازش را از گلدان درآرم ودر باغچه بکارم یا باید همان تیر ،مرداد از کلدان درآرم؟بعد از اینکه پیاز را از گلدان درآوردم باید در جایی خاصی نگهداری کنم یا بلافاصله بکارمشون؟محیط کاشت سنبل از نظر رطوبت و حرارت چه جوری باید باشه؟پیاز را میشه تا فصل کاشت در یخچال نگهداری کرد؟چه جوری میشه از یک پیاز چند تا پیاز بدست آورد وچه زمانی میتوان این عمل را انجام داد؟مرحله سرما زایی پیاز سنبل چه هست وچه زمانی باید انجام داد؟

 52. احتمال داره قربان. اگر مشکل از طرف ما بوده معذرت میخواهیم و امیدوارم در سری‌های آینده این اتفاق نیافتد و ممنونم که تذکر دادید.

 53. اگر میتوانید در دمای متعادل تری نگهداری کنید. مثلا بین 15 تا 18 درجه
  بعد از گلدهی دیگر نیاز چندانی به نور نیست
  روی برگها میتوانید آبپاشی کنید
  احساس میکنم دمای محیط بالا بوده.
  در صورت نیاز هر روی آبیاری کنید. از آب سبک استفاده کنید.
  ریشه ها خوب کار کرده‌اند؟

 54. احتمال داره دمای محیط زیادی بالا بوده
  و مسلما بالا بودن رطوبت هوا روی سنبل تاثیر مثبتی داره

 55. محمود گفت:

  با سلام من تعدادی پیاز سنبل و لاله هلندی سفارش دادم که شما زحمت کشیدید و فرستادید ادرس من بابل بود
  یکی از پیازهای سنبل و چند تا از پیازهای لایه مقداری زیرشون پوسیدگی داشت که سبز نشدند و ظاهرا خراب شدند من فکر میکنم علتش این بوده که شما پیازها رو داخل نایلون میزارید و ارسال میکنید فکر کنم باید داخل پاکت باشه البته زمان پست تا بدست من رسیدن حدود سه روز طول کشید که پیشتاز بود میخواستم بدونم ایا علتش همین بود یا خیر؟

 56. نوریون گفت:

  با عرض سلام
  پیازهای سنبلی که ما کاشتیم چند روز است که به گل نشسته و گلهای آن به حدود 3-4 سانتی متر رسیده اما نوک گلها شروع به سوختن کرده و قهوه ای شده است با توجه به اینکه گلدانها در پشت پنجره هستند و هر 2-3 روز در میان به آنها آب میدهیم لطفا ما را راهنمایی کنید در ضمن لاله ها نیز در همین شرایط هستند و پس از 2-3 سانتی متری رشد برگ های آنها سوخته و دیگر رشد نمیکنند.به نظر شما ما باید چی کنیم؟
  با تشکر

 57. parham گفت:

  آره ،بدون هیچ گونه ضربه، اولش زرد میشن بعد خشک میشن!
  بعد میخاسم بدونم رطوبت براشون خوبه یا نه
  چون هنوز کوچک هستن میخوام بدونم با بالا بردن رطوبت میتونم به رشد سریع تر کمک کنم؟
  ممنون

 58. بدون وارد آمدن ضربه فیزیکی له شده‌اند؟

 59. parham گفت:

  سلام
  من امسال اقدام به کاشت پیازهای سنبل کردم
  الان غنچه گلها بیرون اومده ولی بعضی ازغنچه ها له شده است
  چرا ؟پیشنهاد شما چیست؟
  با تشکر

 60. mona گفت:

  با عرض سلام و خدا قوت . واقعا كه معركه ايد خيييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييلي زياد شگفت زده شدم . ولييييييييييييييييييييي افسوس كه ما از شما دور هستيم . كاش من هم از اين سنبل هاي قشنگ داشتم . از طرف من به همشون سلام بدي و بكوييد دوستشان دارم . با سپاس فراوان از شما . موفق باشيد .

 61. لیلی فرد گفت:

  ممنونم از پاسختون

 62. دمای محیط را باید کاهش بدهید به زیر ده درجه ولی چند روزش را نمیدانم که چند وقت متوان عقب انداخت

 63. آبیاری بستگی به دمای محیط داره. نه زیاد آب بدهید و نه کم. وقتی سطح گلدان کمی خشک شد آب بدهید
  ولی بی آب هم نماند.
  ممکن است یکی دو روز بین آبیاریها فاصله باشد.

 64. از بابت مشکل پیش آمده عذرخواهی میکنم.
  گاهی بسته‌ها در پست بیش از انتظار میمانند و گرمای احتمالی انبار موجب چنین مشکلاتی میشه.
  اگر پیازهای شما ریشه تولید کرده‌اند جای نگرانی نیست. رشد خواهند کرد. شرایط محیطی فراهم نبوده که تا حالا رشد نکرده‌اند.
  اون پیاز رو که گندیده بله حتما خارج کنید و قسمتهای آلوده به قارچ رو جدا کنید و اگر دسترسی به سم قارچ کش مانند بنومیل دارید یک ظرف سم درست کنید با یک گرم سم در یک لیتر آب حل کنید
  و پیاز را برای نیم ساعت در محلول سم بگذارید و دوباره در گلدان دیگر با باغچه بکارید.

 65. مصطفي ع گفت:

  سلام. با تشكر از سايت خوبتان و مطالب ارزنده تان.
  من تعداد سنبل در تاريخ 21 اذر در باغ در شهر ساري و در گلدان كشت كردم. غنچه اكثر گلها در حال متورم شدن و مدتي كه رنگهايش مشخص شده. مي خواستم ببينم
  چگونه مي توان گلدهي را به مدت 10 روز به تعويق انداخت؟
  آيا مي توان براي بهبود گلدهي از كود دلتا اسپري نارنجي 12،6 ، 36 به صورت كود محلول همراه آبياري استفاده كنم؟

 66. nahid گفت:

  سلام لطف کنید در مورد اب دهی سنبل مرا راهنمایی کنید .سنبلها را کاشته ام ولی نمی دانم در روز یا هفته چند بار باید اب داد. متشکرم

 67. لیلی فرد گفت:

  سلام
  من تعدادی پیاز سنبل و لاله از شما خریداری کردم که متاسفانه چنان که قبلا گفتم پیازهای سنبل خیس به دستم رسید. به هر حال چنان که انتظار داشتم گویا پیازها دچار گندیدگی شده و هنوز که هنوزه سبز نشده، ضمن آنکه جدیدا متوجه شدم نوک یکیشون حالت لهیدگی داره آیا از خاک خارجش کم و یا بگذارم بمونه؟ آیا چون کنار اون پیازی هست که هنوز نه سبز شده و نه گندیده موجب فاسد شدنش نمیشه؟ ضمنا آیا میشه الان از خاک خارجش کنم و احیانا قسمت گندیده را جدا کنم و دوباره بکارم؟
  از راهنماییتون ممنون

 68. زرد شدن نوک ممکن است از عدم تامین مواد غذایی از بستر باشد. برای همین پیشنهاد میکنم تا بالا آمدن غنچه‌ها با کود کامل (مثلا کریستالون 18.18.18) هر دو هفته یکبار کودیاری کنید.
  ولی قبل از آن خاک گلدان را آرام چک کنید که آیا ریشه‌ تولید شده یا نه؟
  چون ممکن است پیاز بدون تولید ریشه از اندوخته غذایی که در پیاز داشته‌است رشد کرده باشد. در چنین مواقعی گلدهی پیاز به خطر می‌افتد.
  حتی مقدار کمی ریشه هم کافی است تا از کودی که میدهید تغذیه کنند و ادامه بدهند.

 69. نوریون گفت:

  سلام
  جناب آقای حکیمی کمکم کنید پیازهای لاله ای که از شما خریده ام چندتا از آنها سبزشده اند و حتی تا 4 سانت نیز رشد کرده اند ولی یکی دو روز است که از نوک برگها در حال زرد شدن هستند نمی دانم چه باید بکنم لطفا مرا راهنمایی کنید . شدیدا نگرانم که پیازهایی که اینقدر به آنها وابسته شده ام از بین بروند. آیا نو آنها زیاد است یا آب بیشتری نیاز دارند من تقریبا هر سه روز یکبار آبدهی میکنم . لطفا مرا راهنمایی کنید .
  با تشکر فراوان

 70. در مورد سنبل در محل خنک قرار دهید تا رسیدگی گلها به تاخیر بیافته و عمرشان زیاد بشود.
  در مجاورت منبع گرما نباشد و محلش هم سایه باشد.

  در مورد کلاس بنسای به شخصه چیزی ندیدم ولی کتابهای دیگری هم در این زمینه وجود دارند که همانا آسان‌ترینشان باید کتاب آقای پیش‌بین باشد.
  روی اینترنت و به زبان انگلیسی اطلاعات بیشتری وجود دارد

 71. ياس احمدي گفت:

  با سلام من اذر ماه پياز سنبل صورتي را در گلدان كاشتم وداخل زمين گذاشتم اواخر دي از خاك خارج كردم و داخل اتا ق مقابل پنجره جنوبي گذاشتم رشد گلم خيلي زياده نگرانم تا عيد عمر گلم تموم بشه بايد چكار كنم در ضمن چهار غنچه سنبل بوجود اومده كه يكي درشت تره ايا بايد سه تاي ديگه رو قطع كنم؟
  من خيلي به پرورش بونسايي علاقه دارم كتاب بونسايي مهندس پيش بين رو خريدم اما به نظرم خيلي مشكله( تنها كاري كه تونستم بكنم پرورش حسن يوسف به صورت چلچراغي بود) و حتما بايد زير نظر استاد اين كار انجام بشه ايا در ايران كلاسهاي اموزش اين كار وجود داره؟ كجا؟ اگه كتابي كاملتر از كتاب اقاي پيش بين وجود داره لطفا معرفي كنيد من در خراسان شمالي زندگي ميكنم واقعا از شما متشكرم

 72. من هفته پیش از یکی از تولیدکنندگان بزرگ سنبل دیدار کردم و آنجا هم رشد سنبل‌ها همینقدر است. مشکل امسال کلی است و تاخیر در رسیدن پیازها به ایران و تاخیر در ترخیص پیازها از گمرک خیلی به گلکاران صدمه زده‌است.
  البته اون تولید کننده با سابقه به من دلداری داد که نگران نباشم و میتوان با افزایش دما از 15 اسفند به بعد سنبلها را به گل نشاند.
  نکته مهم فقط این است که ریشه‌ها خوب کار کرده‌باشند.
  گلدان را به آرامی برگردانید و رشد ریشه‌ها مطمین باشید.
  اگر ریشه‌ها کار نکرده باشند ممکن است گلها زیاد جالب نباشند.
  خلاصه انشالله جای نگرانی نیست.

  قارچها همه جا هستند. از داخل بدن انسان تا هوا و آب. برخی برای ما کار میکنند و برخی برعلیه ما.

 73. نه نگران نباشید رشد گلدانها کم نیست.
  در آب اون سنبلی که در آب هست قطعات ذغال بریزید تا کمی آب تیره شده و رشد ریشه‌ها بیشتر شود همچنین ذغال میتواند کمی آب را ضدعفونی بکند.
  اگر ریشه‌ها به اندازه کافی رشد نکنند گل سنبل زیاد جالب نخواهد بود حتی ممکن است غنچه‌هایش باز نشده بریزند.
  گلدانها را عوض نکنید. با همین گلدان فعلی در گلدان جدید بگذارید.
  میتوانید با احتیاط گلدانها را برگردانده و شاهد رشد ریشه‌ها باشید. اگر ریشه‌ها خوب کار کرده‌اند جای نگرانی نیست.

 74. آذر ماه سال 1390 اگر عمری باقی باشد در خدمت خواهیم بود.

 75. فرزاد گفت:

  باسلام
  مدت زمان ریشه زایی سنبل چند روز است؟و آیا در این مدت هیچ رشدی در اندامهای هوایی گیاه نبایستی مشاهده شود؟بنده پیازهای سنبل خریداری شده از شما را 20 دی ماه کاشته ام و در پشت پنجره ضلع جنوبی با نور مناسب و آبیاری منظم قرار داده ام از آن تاریخ تا به الان فقط جوانه های بسیار ریزی نوک پیازها تشکیل شده است؟آیا پس از 37 روز این طبیعی است؟ احیانا” اگر مبتلا به قارچ شده باشند این نوع قارچ از قبل در خاک وجود داشته یا از طریق هوا پیازها را آلوده نموده؟باتشکر از پاسخ شما

 76. Pari گفت:

  با سلام
  من یک سری از پیازهایی که خریدم تو گلدون کاشتم یکیشم تو لیوان آب گذاشتم ، اونایی که تو گلدون کاشته شدن حدود 1 سانت رشد کردن و اونی که تو لیوانه حدود 4-5 سانت ولی ریشه هاش کمه (5-6 تل کوتاه، متاسفانه علی رغم اینکه ابشو عوض میکردم قسمت عمده ریشه هاش خراب شد ولی رشدش سریعتر از بقیه هست)
  1- نظر به اینکه هر دو گروه همزمان کاشته شدن(اول بهمن)، رشد 1 سانت (و بعضیهاشون کمتر) واسه گلدونا کم نیست؟درحالیکه شرايط هردوشون یکی هست؟
  2- میشه با احتیاط کامل(!!!) گلدونارو عوض کنم؟ آخه تازه گلدونایی که باب میلمه پیدا کردم..
  ممنون از راهنماییهای مفیدتون

 77. leyana گفت:

  با سلام
  یعنی الان پیاز سنبل اصلا ندارین که به شهرستان ارسال کنین؟

 78. نگران تباشید در گلخانه‌ها هم رشدشان همان قدر است. پانزده روز مانده به عید اگر رشدشان کافی نبود در گلخانه گرم و مرطوب منتقل کنید و دما را به بالای بیست درجه سانتی گراد در شب برسانید. این کار باعث میشود رسیدگی پیازها جلوتر بیافتد

 79. خب شما اجازه نمیدهید نور کافی به جوانه ها برسد
  ارتفاع 4 سانتی متر فکر کنم برای جوانه ها کافی باشد. بهتر از گلدانهای درپوش را برداشته و گیاه را در معرض نور کافی قرار دهید

 80. در چنین مواقعی برای اینکه پیازها بیشتر قد بکشند محلشان را تاریک میکنند
  شما میتوانید یک گلدان سیاه کوچک را به صورت معکوس روی پیازهای کاشته شده بگذارید تا اطراف گیاه تاریک باشد
  اینکار باعاث میشود در جستجوی نور خودش را بالاتر بکشد
  باید مواظب باشید که زیاد گلدان روی گیاهان نماند که موجب نابودی پیاز بشود. لازم نیست همه گلدان درپوش هم بسته باشد اگر سواخهای ته این گلدان درپوش باز باشد و مقداری نور به داخل برسد هم بهتر است

 81. سیما گفت:

  سلام خسته نباشید
  سنبلهایی که من کاشتم حدود 6سانت رشد کردند و برگهای آن کمی باز شده اند و غنچه آن که وسط برگهاست مشخص است و بدون اینکه غنچه ها رشد کنند واز بین برگها بیرون بیایند و بعد گلها باز شوند (مانند عکسهای بالا)همانجا زیر برگها گلها باز شده اند حالا میخاستم ببینم چرا گلهای من اینطوری شده وباید چکار کنم که بقیه گلهام که هنوز برگهاشون باز نشده مثل این یکی نشند و گلهاشون مثل اونهایی که تو عکسهاند بلند و خوشگل بشه؟

 82. احمد گفت:

  با سلام
  با تشکر از اطلاعات مفیدتون که در اختیار ما میگذارید:
  من سنبلهایم را نیمه دوم دی ماه کاشته ام و حالا جوانه های آنها حدود 4 سانتی متر بیرون آمده اند در حالی که با یک گلدان دیگر که روی گلدانها گذاشته ام ولی جوانه ها خیلی زرد هستند برای بر طرف کردن زردی جوانه ها چه کاری یاید انجام بدهم؟

 83. میلاد گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  من امسال برای اولین بار اقدام به کشت پیاز سنبل درفضای آزاد کردم،پیازها تازه شروع به جوانه زنی کردند و
  باتوجه به اینکه متوسط دمای هوا دراین ماه بین 3-15 درجه متغیر است ،آیا میتونم برای فروش عید،روشون حساب کنم.

  اگه نه،چطوری میتونم به موقع به گلدهی برسونمشون ،واینکه آیا نور مستقیم خورشید به جوانه ها آسیب میرسونه

  (من درتاریخ15دی در شیرازکاشتم)
  ممنون از شما

 84. انشالله که همشون سبز میشه

 85. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  سلام
  موضوع دوست خويمون نوريون براي من هم پيش اومده و ميخواستم مطرح كنم . ( من هم 20 دي ماه كاشتم ولي تو شرايط گلخانه اي 3 تا از 8 تا لاله دراومده و سنبلها فقط كمي سبز شده اند) مرسي از پاسخ جناب حكيمي و راهنمائي ايشان . مناسب ديدم دوباره مطرح بشه شايد براي بقيه دوستان هم پيش اومده باشه

 86. قبل از هرگونه رشدی پیازها تولید ریشه میکنند. اتفاقا اغلب توصیه‌ها در مورد سنبل این است که مواظب باشید قبل از تولید برگها و بالا آمدن برگها حتما ریشه‌ها خوب کار کرده‌باشند.
  نگران رشد پیازها نباشید. و به گلدانها هم زیاد دستکاری نکنید.
  ولی در زمان گلدهی ممکن است کمی تاخیر داشته باشیم که هم برای بنده است (که تعداد زیادی کاشته‌ام) و هم برای شما و دیگر دوستان. امثال پیازها دیر به ایران رسید.
  ولی من سعی میکنم در اوایل اسفند کارهایی رو خودمان انجام خواهیم داد رو برای اطلاع دوستان هم اینجا منتشر بکنم

 87. نخیر داخل خاک بودن هم اشکالی نداره.
  در اغلب گلکاران سنتی ایران نه تنها پیاز رو داخل گلدان دفن میکنند که روی گلدان هم چند سانتی متر ماسه میدهند.
  (مثال) برخی پیازها در واقع ساقه‌های تغییر شکل داده هستند. مانند گیاه لیندا یا پافیلی اینجور گیاهان باید پیازشان بیرون خاک باشد وگرنه پوسیده میشود.
  در مورد سنیل پیاز این گیاه از دسته پیازهای حقیقی پوشش‌دار است.
  tunicated true bulbs
  این پوشش بیرونی وظیفه محافظت از پیاز را دارد. در مورد خاص سنبل تماس نور با پیاز مشکلی ایجاد نمیکند. در حالیکه در مورد مثلا لیلیوم چون فلسها کاملا بدون حفاظ هستند تماس با نور موجب تغییر رنگ و کیفیت در پیاز میشود.
  ولی اینکه دقیقا کدام باید اجرا شود (پیاز بیرون باشد یا داخل؟) نمیتوان به اجماع رسید. هلندیها بیرون خاک میکارند و گل میدهد. ایرانیها داخل خاک میکارند و گل میدهد. هر دو روش هم گلهای خوبی میدهند.

 88. نوریون گفت:

  با سلام
  من چند پیاز لاله و سنبل را در تاریخ 21/10 در گلدان کاشتم و در محیطی با دمای 18 تا 20 درجه با رطوبتی نسبتا خوب قراردادم ولی هنوز (6/11) نه لاله ها جوانه زده اند و سنبلها هم زیاد رشد نداشته اند و تقریبا یکی دوتا از آنها ظاهرا تغییر اتی کم کرده اند آیا به نظر شما من باید از کود برای رشد آنها استفاده کنم یا جای آنهارا تغییر دهم و به جای گرمتری ببرم یا ممکن است پیازها خراب شده باشند . لطفا مرا راهنمایی کنید.

 89. Parsa گفت:

  با درود
  اگه پیاز سنبل کاملا توی خاک گلدان کاشته بشه مشکلی پیش میاد؟
  ممکنه پیاز پوسیده یا خراب بشه؟
  در غیر اینصورت دلیل اینکه پیاز رو از خاک گلدان بیرون می کارند چیست؟

 90. پری گفت:

  ممنون، پس من هم به همین روشی که گفتین گلها رو نگه میدارم، امیدوارم گلهای قشنگ و سالمی باز کنن.

 91. خب روشهای مختلفی برای کاشت سنبل اجرا میشود. سنبل کاران سنتی ایران علاوه بر اینکه پیاز را به طور کامل در خاک دفن میکنند روی گلدانها لایه‌ای مثلا بیست سانتی‌متری ماسه میدهند. و بعد از رشد گیاه این لایه ماسه رو برمیدارند. چرا اینکار رو میکنند؟ من هنوز نمیدانم. دلایل سنتی خودشان ارایه میکنند که منطقی نیست. مثلا اینکه پیاز تحت فشار باشد.
  من هم امیدوارم پیازها به موقع گل بدهند.
  ولی در 20 روز باقی مانده به عید اگر دیدید پیازها عقب هستند با بالا بردن دما و دادن کودهای پتاسه (مثل کریستالون قرمز12.12.36) و آبیاری بیشتر میشه گلها رو به زودتر باز شدن تشویق کرد.
  اگر هم سر عید باز نشدند. دنیا به آخر نرسیده. بعد از عید باز میشوند. نه؟

 92. پری گفت:

  با سلام،
  خوشحالم که درست قبل از تموم شدن فروش پیازهای سنبل موفق به خرید پیازها شدم. و ممنون از ارسال به موقع اونا. من در رابطه با کاشت این پیازها تو یه سایت خارجی مطالب زیررا خوندم. خلاصش این بود:
  ” بعد از کاشت پیازها در گلدان آنها را در دمای 50F-10C و در مکان تاریک به مدت 10-14 هفته قرار بدید. این کار باعث ریشه دهی خوب گیاه میشه. فقط بعد از سپری شدن 10-14 هفته گلدونها رو به روشنایی بیارید و به مرور به روشنایی عادت بدین. در تمام مدت خاک باید مرطوب باشدو …. ”
  حالا واقعا این مراحل باید طی بشه یا این پیازها نیاز به این مراحل ندارن؟ همش حدود 8 هفته تا عیدمونده!!! طبق اون نوشته ها همین پیازها تا تابستون گل بدن! خدا بذاره من میخام چندتا از این سنبل ها رو عید هدیه بدم! ( فروشنده ایکه ازش گلدون خریدم هی میگفت دیره گل نمیده و …!! )
  ضمنا پیاز هایی که کاشتم یک کم بیشتر از این عکسها تو خاکه، یکم از خاک دورش بردارم؟ یا فرقی نداره ( سر و یکم از خود پیازها بیرونه)
  البته من برداشتم اینه که چون شماهم تازه کاشتین پس حتما تا عید حداقل دارای غنچه گل میشن.
  میبخشین مطالبم یکم طولانی شد. بازم ممنون.

 93. مرضیه گفت:

  با سلام
  با تشکر از پیازهای عالی و درشت سنبل و همچنین پیازهای سالم لاله، واقعا کیفیت پیازها عالی بود.من اونا رو کاشتم و هنوز یک هفته نشده دو تا شون جوونه زدن و از خاک اومدن بیرون. از شما متشکرم .
  امیدوارم خیلی خوشگل بشن .

 94. از سرشاخه‌ها قلمه بردارید و در آب معدنی قرار دهید تا ریشه دار شوند
  باقی مانده گلدان هم در اثر هرسی که شده (قلمه برداری) به مرور برگهای جدید در میآورد و بهتر میشود.
  این به شرط تامین محیط روشن با دمای متناسب و آبیاری کافی است.

 95. پوریا گفت:

  سلام و خشته نباشید
  من سوال ام ئرباره نگهداری حسن یوسف تو زمستونه
  الان اکثر برگاش ریخته و ضعیف شدن
  میشه در مورد نکهداری و درجه هواییش توزیح بدین
  ممنون

 96. معمولا بهتر است کنار بوته مادری بماند تا گل بدهد. وقتی گل داد مثلا مرداد یا شهریور پس از گلدهی از خاک در آورده و در محل دیگری میکارند

 97. فرزاد گفت:

  باسلام
  فرمودیدکه سنبل سالانه به طور طبیعی دوسه تا پیازچه تولید می کند آیا سال بعد همین پیازچه هارامی توان جداگانه کاشت واز آنها انتظار گلدهی مناسبی داشت یا بهتر است چندسالی در کنار پایه مادری باقی مانده تاخوب رشد نمایند؟

 98. فرشيد هاشمي رستگار گفت:

  با سلام .لطفا در مورد مدت زمان لازم از زمان كاشت تا گلدهي توضيح دهيد . تاريخ كاشت (در گلدان و شرايط گلخانه اي ) چه زماني باشد تا براي هفت سين گل داشته باشيم ؟

 99. به روش مورد اشاره شما قاش برداری یا قاشقی کردن میگویند
  در این روش تعداد پیازچه‌های تولید شده بیشتر است.
  در روش طبیعی سالانه دو سه تا پیازچه تولید میشود.
  در روش قاش برداری پیاز مادری ضعیف شده یا از بین میرود
  در روش طبیعی پیاز اصلی هیچ مشکلی پیدا نمیکند

 100. احمد گفت:

  با عرض سلام و تشکر فراوان از شما
  شما در مورد تکثیر پیاز سنبل فرمودید که پیاز سنبل خود پیازچه تولید میکند ولی من در جای دیگر خواندم که برای اینکه سنبل تولید پیازچه کند و زیاد شود باید ته پیاز را با چاقو به صورت مخروطی کوچک در آوریم یا به صورت صلیب خراش دهیم میخواستم در این رابطه بیشتر توضیح دهید؟

 101. بستگی دارد که پیاز شما نیاز سرمایی را طی کرده یانه؟
  اگر از پیازهای هلندی باشد که اینها نیاز سرماییشان رفع شده و باید در محل گرم مانند گلخانه نگهداری شوند.
  ولی اگر در باغچه بوده‌اند و اکنون میخواهید در گلدان بکارید
  باید مطمئن بشوید که نیاز سرمایی پیاز رفع شده‌باشد.
  نشانه این اتفاق خروج جوانه و ریشه از پیاز است.
  اگر در خاک قرار دارد و جوانه و ریشه خارج نشده یعنی نیاز سرمایی پیاز شما رفع نشده است.
  ساده‌ترین روش پیش رس کردن: قرار دادن پیاز در شرایط مرطوب (مانند داخل خاک یا کوکوپیت خیس) و قرار دادن بسته در یخچال خانگی است
  بعد از خروج ریشه و ساقه میتوانید مطمئن باشید که پیاز شما آماده رشد است.

 102. بله مناسب است اشکالی ندارد.
  لازم نیست خاک را عوض کنید

 103. احمد گفت:

  با سلام
  من پیاز سنبل را در نیمه دوم آذر ماه کاشته ام و برای خاک آن از سه قسمت ماسته و یک قسمت خاک برگ استفاده کرده ام آیا همین خاک مناسب است یا اگر مناسب نیست میتوان حالا خاک آنرا عوض کرد یا نه؟

 104. مهران گفت:

  با عرض سلام
  وقتی ما پیاز سنبل را میکاریم آنرا میتوان در هوای آزاد نگهداری کرد تا گل دهد یا باید شرایط هوایی خاصی برای آن بوجود آورد؟

 105. برای نگهداری پیازها اگر منظورتان بدون کاشتن باشد
  مسلما اگر پیاز رطوبت خود را از دست بدهد از بین میرود
  بنابراین باید روشی در پیش بگیرید که گیاه رطوبت را از دست ندهد.
  در بانکهای ژن از نیتروژن مایع استفاده میکنند که عملیات گرانی است.
  در موارد خانگی کاشتن در گلدان و قرار دادن در محل مناسب ساده‌ترین راه است.
  در مورد پروش سنبل در آب سال اولی
  ولی در منابع به کود اشاره نشده
  حالا من بیشتر تحقیق میکنم.

 106. پیازهای لاله و سنبل گیاهانی چند ساله و دایمی هستند
  پیاز میتواند در خاک بماند تا سال بعد رشد بکند
  در همین حین به تعداد پیازها هم افزوده میشود (پیازها خود را تکثیر میکنند)
  همچنین میتوان در دوران تابستان که پیازها به رکود میروند (برگهایشان زرد میشود و دیگر روی خاک اثری ندارند) پیازها را در آورده و در انبار تاریک و خنک تهویه دارد انبار کرد. (مثل لیلیوم نیازی نیست که در پیت نگهداری شود. )
  لاله‌ها برای گلدهی سال بعد نیاز سرمایی حدود دو ماه بین 2 تا 7 درجه را باید سپری بکنند تا بتوانند سال بعد به گل بنشینند در غیر اینصورت گلدهی شان دچار مشکل میشود.

  سنبل ها در چرخه زندگیشان نیاز به یک دوره گرمایی سالانه و یک دوره سرمایی دارند. یعنی پس از گرمای تابستانی میبایست سرمای زمستانی را نیز تجربه بکنند تا سال بعد گل بدهند.
  سنبل نیز هر ساله پیازچه‌های جدید تولید میکند.
  و نکته جالب تصاعدی بودن این افزایش در لاله و سنبل است
  که از یک پیاز پس از 16 سال به روال طبیعی میتوان 1000پیاز انتظار داشت.

  (پیازهایی که هم اکنون عرضه میشوند کلیه نیازها را سپری کرده و آماده گلدهی هستند. این توضیحات برای سالهای بعد است)

 107. محسن گفت:

  با عرض سلام به بچه های گل گلستان علی با عرض احترام 2 سوال داشتم
  1پیاز انواع گل را تا چند سال میتوان نکاشت ولی خراب هم نشود و در چه شرایطی باید نگه داشت
  2-پرورش سنبل در آب نیاز به کود ندارد؟

 108. فرزاد گفت:

  باسلام
  طریقه نگهداری از پیازها برای استفاده در سالهای بعد چگونه است؟چندساله هستند؟ آیانیاز به دوره سرمایی خاصی جهت کاشت مجدددارند؟وآیا می توان از آنها جهت تکثیر پیازچه هایی را هم بدست آورد؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *