Aspidistra عبایی

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز تابستانه

ASPIDISTRA
برگ عبائی
مشخصات: اسم علمی برگ عبائی Aspidistra elatior واز خانواده Liliaceae میباشد. برگ عبائی گیاهی است بومی چین و ژاپن كه داری ریزوم بوده و بدون ساقه هوایی می باشد. برگهای آن سبز تیره ، براق،پهن و به طول 3 تا 50 سانتیمتر است. همچنین دمبرگ بلندی دارد كه مستقیما از سطح خاك بیرون می آید. ارتفاع بوته در حدود 30 سانتیمتر و گسترش آن به 50 سانتیمتر می رسد. برگ عبائی گلهای ریزی دارد كه ارغوانی وفنجانی مانند است و روی سطح خاك و در قسمت تحتانی گیاه، در اواخر تابستان ظاهر میشود و فاقد زیبایی است. عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اطاق می ماند. یكنوع ابلق آن نیز وجود دارد كه داری نوار كرم رنگ می باشد و بسیار جالب است. برگ عبایی گیاهی است بسیار مقاوم خشكی، تغییرات درجه حرارت و همجنین نور كم را به خوبی تحمل می كند. در تابستان باید گلدانها را در نیم سایه بگذارید و اگرنه آفتاب برگها را مي‌سوزاند.

مراقبت: این گیاه به نور كم تا متوسط هوای خنك، خاك همیشه مرطوب، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی نیاز دارد.

كود: در تابستان ، هر دو هفته یكبار، میتوان به این گیاه 3 گرم در لیتر كود داد.

خاك: خاك معمولی همراه با ماسه و تورب و كمی مواد آلی، خاك مطلوب گیاه برگ عبائی است.

ازدياد: اواسط بهار تا اویل تابستان بهترین زمان برای جدا كردن ریزومهای فشرده و بزرگ این گیاه به منظور تكثیر است. قسمتهایی از گیاه را كه شامل دو برگ یا بیشتر می باشد با چاقوی تیز، از گیاه مادری جدا كنید. هر قسمت را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه 9 تا 11 سانتیمتر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت بكارید. البته برای به دست آوردن گیاهی مناسبتر، می توانید هر 2 یا 3 قلمه را در یك گلدان قرار دهید. دما را حدود 18 تا 20 درجه سانتیگراد و خاك را به ویژه در هفته های اول تكثیر مرطوب نگه دارید، تا سرعت ریشه دهی افزایش یابد.

برچسب: , , , ,

8 دیدگاه

 1. نازی گفت:

  حقیقتن خیلی عا لی نمیدانم درباره این همه زهما ت شما عزیزا ن چی بنو سم خیلی عا لی من چندتا گلدان دارم درکفشکن پهلوی هم گز اشتم ازگل فر ش که خر یدم نکهدایشا ن را زیاد بلد نبودم که همه را از سایت شما یادکرفتم وچند بار هم زنگ به گل فرش زده بودم دیکه خسته شده بودم چون کم کم داشن خراب میشدن متشگرم خیلی منو ن

 2. چون این گیاه پاجوش زیاد میزند اگر گلدان را بزرگتر کنید گیاهتان رشد خواهد کرد

 3. محبوبه گفت:

  سلام با تشکر فراوان به خاطر سایت خوبی که دارید من گیاه عبایی که دارم سه تا گل در یک گلدان هست که من این گیاه را به همین صورت زمانی که خیلی کوچک بود خریدم اما حالا رشد کرده و نسبت به گلانش خیلی بزرگ به نظر می آید آیا من باید گلدان را عوض کنم قلمه بزنم یا موردی ندارد به همین صورت باقی بماند رشدش خوب است فقط کمی که آب دادن دیر شود سر برگ هایش می سوزد باتشکر لطفا مرا راهنمایی کنید.

 4. سیمین غفوری گفت:

  سلام. من مدت 1-2 ماه 2 تا گلدون بزگ عبایی رو نگه داشتم ولی جدیدا برگها دارن شروع به زرد شدن میکنن. چی کار باید کنم؟
  * جای این دو تا گلدون با هم فرق داره…

 5. عبایی گیاه بسیار مقاومی به سرما است و تا چند درجه زیر صفر را هم تحمل میکند. آوردن آن به محل گرم لازم نیست. در جایی مانند ورودی پارکینگ یا راهروها که نور کافی وجود داشته باشد ولی بخاری نباشد و زیاد هم یخبندان نشود برای گیاه شما خوب خواهد بود. (در شهری مانند تهران یا اردبیل را عرض کردم. در شمال میتوان بیرون در فضای باز کاشت)

 6. marzie elahinia گفت:

  سلام من يك گياه عبايي ابلق دارم كه از وقتي هوا سرد شده برگهاي تحتاني آن زرد مي شوند. آن را به محل گرمتري انتقال دادم ولي همچنان برگها زرد مي شوند.

 7. به نشاط معینی:
  از وسط میتوانید گلدان را مثلا با چاقو ببرید و جدا کنید و در گلدانهای جدید بکارید. در واقع تقسیم بوته کنید.

 8. نشاط معینی گفت:

  سلام.
  گلدون عبایی من خیلی پر پشت و زیاد شده میخواستم 2 تا گلدونش کنم
  باید چه طوری این کار رو بکنم؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *