Chrysanthemum داوودی

سپتامبر 26th, 2009 | گیاهان خانگی, گیاهان فضای باز

chrysanthemum
داوودی
مشخصات: اسم علمی گیاه داوودی Chrysanthemum ، از خانواده Compositae میباشد. این جنس دارای 200 گونه ازگیاهان یك ساله ، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است. قسمت تحتانی ساقه این گیاه تقریبا خشبی بوده و برگهای سبز تیره دارد. گل آذین گیاه داوودی كلاپرك وگلچه های كناری آن زبانه‌ای و گلچه های میانی آن لوله ای می‌باشند. گلهای داوودی در واریته های مختلف دارای رنگهای متفاوت است.

مراقبت:.این گیاه به نور متوسط، حرارت عادی تا بالا، خاك همیشه خیس رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك قلیایی احتیاج دارد.

کود: داوودی به كود نیازی ندارد و پس از اتمام گل به دورانداخته می شود.

خاک: مخلوطی ازخاك باغچه، كود دامی و خاك جنگلی به نسبت مساوی برای پرورش این گیاه مناسب است.

ازدیاد: این گیاه ازنظر فتوپریودیسم ، ازگیاهان روز كوتاه محسوب میشود. با استفاده از این موضوع می توان دقیقا گیاه را در زمان دلخواه به گل برد. مثلا برای گل دادن، گلدان را علاوه برشب، مدتی از روز هم در تاریكی نگه می دارند و یا برای عقب بردن زمان گلدهی، مدتی درشب گیاه را در محل نورانی می گذارند. برای تكثیر این گیاه، می توانید در فصل بهار، ازساقه های علفی، قلمه‌های انتهایی یا ساقه‌ای به طول 5 تا 8 سانتی مترتهیه كنید و انتهای آنها را درپودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان محتوی كمپوست مخصوص قلمه بكارید و درحرارت 15 درجه سانتیگراد نگاهداری كنید.

عوارض و درمان: ساقه های دراز و منحرف گیاه داوودی به دلیل نور كم محیط است. برای اینكه گیاه متناسبی داشته باشید، آنرابه محل پرنورتری ببرید. اگر سطح زیرین، برگها داوودی مملو از تارعنكبوت باشد، باید با پارچه تمیزی كه مرطوب است آن پاك كنید و یا هر دو هفته یكبار با سم كنه كش گیاه را سمپاشی كنید. تامین رطوبت در كاهش آفت موثر است. عامل این عارضه كنه ریز قرمز است. هوای خیلی مرطوب، برگهای این گیاه را زرد می كند. غبار پاشی را متوقف كنید و گلدان را به محل خشك تری ببرید درصورتی كه مشاهده كردید غنچه های داوودی باز نشده و بعضی از آنها خشك می شوند، بدانید گیاه خیلی تشنه است نور كم محیط و یا نگهداشتن تعداد زیادی غنچه روی هرساقه، باعث بازنشدن غنچه ها می شود. برگهای پایینی گیاه دراثر قارچ بوتری تیس كه خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است سیاه می شوند. برای از بین بردن علایم، گلدان را محل گرمتری منتقل كرده و غبار پاشی را كاهش دهید در صورتی كه هنگام غبار پاشی گلها را هم خیس كنید، گلها می پوسند. هوای خیلی گرم نیز برگها و ساقه ها را چروكیده می كند.

برچسب: , , , , , , , ,

2 دیدگاه

  1. Mehdi Hakimi گفت:

    این ضرایب بیشتر در مورد گیاهان زراعی محاسبه شده‌است و مسلما در منابع خارجی برای گیاه داوودی هم باید پیدا بشود. لطفا در کتابهای تخصصی پرورش شاخه بریده جستجو فرمایید

  2. اسی گفت:

    لطفا بفرمایید ضریب گیاهی گل داوودی برای محاسبه نیاز آبی این گل چند است؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *