هایپوستس یا گل هیپوستس یا گل خال صورتی Hypoestes (هرآنچه باید بدانید)

سپتامبر 25th, 2009 | گیاهان خانگی

Hypoestes1ویژگی های گل هیپوستس یا گل خال صورتی چیست؟

اسم علمی گل هیپوستس Hypoestes sanguinolenta است. این گیاه خاص صورتی از خانواده Acanthaceae می‌باشد. هایپوستس گیاهی به ارتفاع 15 تا 50 سانتی‌متر با برگ‌های مستطیلی و تخم مرغی است. گل هیپوستس 5 تا 7 سانتیمتر طول و 4 سانتیمتر پهنا دارد. جالب است بدانید که كناره برگ‌های این گیاه خال خالی صاف بوده و به رنگ سبز تیره با خال‌های صورتی رنگ دیده می‌شود. گل‌های هیپوستس بنفش رنگ با گلوگاه سفید و نقطه های صورتی هستند.

نحوه نگهداری از گل خال خالی هیپوستس 

به طور کلی هیپوستس به نور متوسطی نیاز دارد. محیطی که این گیاه به خوبی می‌تواند رشد کند می‌بایست حرارت بالا و رطوبت 50 تا 70 درصد داشته باشد.

خاک مناسب گل هیپوستس چگونه باید باشد؟

گل هیپوستس به خاك همیشه خیس نیاز دارد. باید توجه کنید که خاک قلیایی بهترین خال برای رشد این گیاه است. به طور کلی خاک هیپوستس باید مخلوطی از یك قسمت تورب، یك قسمت خاك برگ پوسیده و یك قسمت ماسه خاك مطلوب هیپواستس باشد.

کود مناسب گل هایپوستس را در چه زمانی و چگونه باید به گیاه داد؟

كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 1 گرم در لیتر، هر دو هفته یكبار به گیاه داد. باید توجه داشته باشید که فصل کود دهی هایپوستس از فرودین تا شهریور است.

نحوه تکثیر گل هیپوستس 

برای تكثیر این گیاه خال خالی می‌بایست از اواسط بهار تا اوایل پاییز با یك چاقوی تیز با قیچی باغبانی قلمه هایی را به طول 10 – 5/7 سانتیمتر جدا كنید. سپس باید قلمه ها را در پودر هومون ریشه زایی فرو برد و بعد در گلدانی با قطر دهانه 8-6 سانتیمتر (حاوی كمپوست بذر و قلمه كاشت و یا در آب) ریشه دار كرد.

در هر روش، بهتر است برگ‌های پایین قلمه را جدا كنید. ممكن است در زیر خاک و یا آب، ریشه دهی كنند. قلمه ها را باید در دمای 21-20 درجه سانتیگراد، نور مناسب و كافی (ولی دور از تابش مستقیم خورشید) نگاه داشت.

مرحله دوم تکثیر هیپوستس 

حال باید قلمه را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. این عمل باعث می‌شود که تعرق را كاهش داده و عمل ریشه‌دهی را تسریع كنید. زمانی كه ریشه دهی كه حدود 2 ماه طول خواهد كشید انجام شد، كیسه پلاستیكی را بردارید تا گیاه در محیط طبیعی به رشد ادامه داده و بزرگ شود. گیاه را با كود مایع تغذیه كنید تا گیاهی مناسب و زیبا داشته باشید.

مرحله سوم تکثیر هیپوستس 

سپس آن را به گلدانی با قطر دهانه 11 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل كنید. در روش ریشه‌دهی در آب، زمانی كه طول ریشه ها به 5 سانتیمتر رسید، قلمه ها را بیرون آورده و در گلدان هایی با قطر دهانه 9 سانتی متر بكارید.

نکات مهم در تکثیر هیپوستس

دقت كنید كه به ریشه‌ها صدمه نزنید. این گیاه را می‌توانید از طریق كشت بذر در سینی بذر، گلدان كوچك و یا ظرف مسطح، حاوی كمپوست مخصوص و بذر و قلمه نیز تكثیر كنید. از اواسط تا اواخر بهار، بذرها را به صورت پراكنده بكارید ودر دمای 21-20 درجه سانتیگراد نگاه دارید. زمانی كه نهال‌های بذری به اندازه كافی بزرگ شدند، آن را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه 9-6 سانتی‌متر حاوی كمپوست گلدان بكارید.

پس از طی این مراحل شما گلی با برگهای سبز و بنفش دارید که بسیار جذاب بوده و زیبایی بخش محیط شما خواهد بود.

علت زرد شدن و لکه های قهوه ای برگ های هیپوستس و درمان آن

اگر در طول مدت رشد گیاه مشاهده كردید كه برگ ها زرد شده و می‌افتند، آبیاری را تنظیم كنید. زیرا آبیاری بیش از حد این علائم را ایجاد می‌كند. برگ‌های رنگ پریده كه دارای لكه‌های قهوه ای هستند. این لکه های قهوه ای روی برگ گیاه معرف فعالیت حشره آفت است. برای از بین بردن آن ها باید این لكه ها را به سم حشره كش نفوذی آغشته كنید.

لكه های سوخته روی برگ هم در اثر اشعه مستقیم آفتاب یا مواد براق كننده شیمیایی حادث می‌شوند. محیط خیلی سرد و یا استفاده از آب سرد برای آبیاری هم می‌تواند برگ ها را كمرنگ كرده و باعث ریزش آن‌ها شود. در نور كم، نقاط رنگی و زیبای متن برگ ها محو می‌شود. در این هنگام حتما گلدان را به محل روشن تری ببرید.

 


عکس گل برگ خال خالی

تصویر گل خال صورتی

عکس گل هیپوستس

گل برگ سبز با خال سفید

آبیاری گل هیپوستس

هیپوستس در چه دمایی رشد می کند

نور مناسب گل هیپوستس

آیا گیاه هیپوستس سمی است

پرورش هیپوستس در باغچه

برچسب: , ,

30 دیدگاه

 1. محسن گفت:

  مرسی. خدا خیر بهت بده

 2. Mehdi Hakimi گفت:

  ساقه‌های گل داده معمولا قلمه خوبی نخواهند داد. هرس کنید دوباره جوانسازی بفرمایید

 3. zohre گفت:

  سلام. من از این گیاه دو رنگ سفید و صورتی دارم. نمونه سفید رشد خوبی داره و خوب قلمه میگیره اما صورتیش بلند شده و ساقه هاش چوبی شده و مرتب گل میده. ساقه در پایین برگ نداره و تا 20 سانتی متر فقط چوب هست. برای پر پشت شدن گیاه چه کار کنم؟

 4. Mehdi Hakimi گفت:

  جمع شدن برگها طی شبها طبیعی است. زرد شدنها به شرایط محیطی میگردد

 5. hani گفت:

  سلام…من نمی دانم چرا برگ هایش زرد می شود و بعد از مدتی می افتد و برگ های سالمش جمع میشود.راستی این طبیعی است که در شب برگ هایش پژمرده یا به طرف پایین است اما در روز این طور نیست؟

 6. مرضیه گفت:

  دوباره سلام ، شما فقط همین نوع رو برای فروش دارید ؟رنگ های دیگه ش رو ندارید؟اصلا همه رنگاش تو ایران هست؟شما توی تهران گلخانه دارید؟یا مرکز فروش؟

 7. مرضیه گفت:

  سلام من با رشد گیاهم مشکلی ندارم آبشو میدم نورشم خوبه اما آفتاب مستقیم نمیخوره ، چرا خالای صورتیش مثل عکسای تو اینترنت نیست؟! خالهای عکسی که اول صفحه شماست هم کمه گلای منم همین شکلن چیکار باید کرد؟! قلمه ش باید از بالاو پایین بند ها باشه یا دقیقا روی بند ؟ بعضی از قلمه ها میگندن و ریشه نمیدن
  واقعا ازتون ممنونم

 8. قطع کردن حتی یک سانتی متر از نوک ساقه هم کافی است

 9. نور پشت پنجره شاید بهتر باشد. اصولا این گیاه رو در باغچه میکارند و به نور زیادی نیاز دارد

 10. پريسا گفت:

  سلام . من يك گياه حدود 15 سانتي دارم كه برام هديه آوردند. گفتند يك روز درميان نصف استكان آب بدم و در كنار شومينه كه فاصله 4 متري از پنجره شمالي و جنوبي داره قرارش بدهم. بعد از يك ماه جوانه هايي كه داشت رشد نكرده اند. چند تا از برگهاهم ريخته و يكي دو تا هم از حالت سوختگي پيدا كرده. شيشه هاي ما رفلكس هستند و اشعه آفتاب مستقيم نياد داخل. يك روز گلدون را براي مدت 3 ساعت در بالكن جنوبي گذاشتم برگهاش شق شد اما حال گلم خوب نيست .خواهش مي كنم راهنمايي كنيد تا قبل از اينكه گياهم بميره

 11. negar گفت:

  3 بار خوبه؟از کجا باید ساقه اصلی یا همون جوانه انتهایی رو قطع کنم که گیاهم پرپشت شه؟

 12. احتمالا با آبیاری بیشتر یا استفاده از توریهای سایه انداز مشکل کمتر بشود

 13. شاید دوبار در هفته با وجود گرمای تابستان کم باشه

 14. negar گفت:

  سلام
  گلدونمو اول کنار پنجره شمالی گذاشتم خالاش محو شد حالا با کمی فاصله کنار پنجره جنوبی گذاشتم جاش خوبه؟
  یه سوال دیگه:برگهاش نرم و بی حال شدن و سفتی سابقو نداره چیکارش کنم؟
  هر روز ابپاشی می کنم.در هفته 2 بار اب میدم.هر 15 روز هم کود مایع

 15. farshad گفت:

  سلام . من در تهرانم با توجه به گرمای تابستان امسال برگهای این گیاه انتهایش می سوزد و چروک دار می باشد برگهای جدیدش هم . تا آخر تابستان گیاه سالم می ماند که بعدشم هوا خنک تر شود .

 16. شاخه‌ها را میتوانید سرچینی کنید مجددا جوانه‌های جدید خواهد آورد

 17. مریم گفت:

  سلام یکماه است که این گل را دارم ولی از پایین تمام برگهایش شروع به خشک شدن کردند وتمام گیاه دارد می خشکد چگونه می توانم انرا دوباره زنده کنم؟ لطفا کمکم کنید

 18. جاوید گفت:

  سلام خسته نباشین
  من دورنگ از این کیاه رو دارم که کناره های برگها حالت پیچ خورده وچمع شدن گرفه چیکارکنم
  باتشکر

 19. نیتا گفت:

  سلام-من از نوک ساقه های این گیاه به طول 10سانتیمتر قلمه تهیه کردم ولی خیلی زود شل شد و خشک شد نفهمیدم علتش چیه؟

 20. اگر در تراریوم میکارید مواظب باشید که اکسیژن کافی به گیاه برسد و تمام منافذ بسته نباشد. از طرف دیگر رطوبت هم زیاد نباشد. شاید نیازهایش با گیاهانی مانند فیتونیا یکسان نباشد

 21. نسرین گفت:

  با سلام
  آیا میتوان این گیاه (هیپوستس )را در تراریوم کاشت ؟ چون من چند بار آن را در تراریوم کاشتم اما خیلی زود شل شد و برگهایش ریخت و از بین رفت لطفاً دلیل آن رت توضیح دهید

 22. محمد پورتقي گفت:

  با سلام و تشكر از شما به خاطر مطلب مفيدتان،موفق و پيروز باشيد،خدانگهدار.

 23. رومینا گفت:

  سلام. من یک ماهه که این گیاه رو دارم، نوعی که برگهای سبز و خالهای صورتی داره سر برگها شروع به خشک شدن کرده و همینطور این خشکی وسیعتر می شه. اول که خریدم گلدونش کوچیک بود و گلدون رو عوض کردم همه خاک، خاک برگ است و زیر پنجره قرار دادم اما چون برگها خشگ می شد از زیر پنجره برداشتم و روی اپن گذاشتم که حدود 3 متر با پنجره فاصله داره. توی همین گلدون رنگ سبز این گیاه با خالهای سفید رو هم دارم اما اون این وضع رو نداره و فقط چند برگ پایینش زرد شده و افتاده. طریقه آبیاری و سم پاشی (توع و میزان) گیاه رو هم بگید لطفا.

 24. این گیاه در پاییز و زمستان به یک دوره استراحت ممکن است برود.
  اگر در این زمانها نباشد خب گیاه یک مشکلی دارد که به محیط آن نحوه نگهداری شما مربوط میشود. باید آن مشکل را پیدا کنید

 25. حمیدرضا خالق پناه گفت:

  با سلام و درود
  می خواستم بدونم علت ریختن برگای هیپوستس و خشک شدن ساقه اش چی می تونه باشه؟
  ممنون

 26. نور شدید – کمبود آب – زیادبود آب – حشرات تارتن و … ممکن به لوله شدن برگ منجر شود

 27. حامد گفت:

  من یک گلدان از این گیاه دارم که که خالهای آن سفید ، صورتی و قرمز هستند ، بسیار زیباست ولی برگهای پایینی آن پژمره شدند و لبه برگهای بالایی آن نیز جمع شده است یعنی لبه آنها لوله شده علت آن را می فرمایید .

 28. به بهار:
  این گیاه زیاد رطوبت دوست است و زرد شدن حاشیه‌ها نشانه کمبود رطوبت است.
  نگذارید رطوبت گلدان کم شود و آبپاشی و اسپری روی برگها هم مفید است.

 29. بهار گفت:

  با سلام .
  من دو ماه پيش يك قلمه كوچك از اين گياه را ريشه دار كردم و درون خاك گذاشتم ولي برگهاي گياهم از نوك برگ و كنارهازردو قهوهاي ميشوند ابياري بطور منظم ميباشدو از سم حشره كش هم استفاده كردم ولي برطرف نشد از كود كريستال هم استفاده كردم.
  با تشكر

 30. ؟ گفت:

  سلام
  من این گیاه را دارم ولی نوک برگهایش سوخته علتش چیه؟

لطفا در صورتی که درباره مطالب این صفحه؛ نظر، سئوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم زیر مطرح بفرمایید. اگر نظر شما برای تکمیل این مطلب مفید باشد به نام خود شما در همین صفحه منتشر میشود و احیانا در صورتیکه که نیاز به پاسخ داشته‌باشد در همینجا پاسخ داده میشود تا برای دیگران هم مفید باشد.
لطفا برای دریافت جواب، ایمیل صحیح وارد نمایید. | لطفا مطالب غیر مرتبط با این صفحه را از اینجا مطرح کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *